Selülitin Hangi Aşamasındasınız?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 08.09.2020 03:02 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Selülit; portakal kabuğu adı verilen kıvrımlı görünümdür. Cildin en üst tabakası olan; epidermis tabakasını etkiler.
Selülitin Hangi Aşamasındasınız?
A

Selülit; portakal kabuğu adı verilen kıvrımlı görünümdür. Kadınların %85 inde görülür. Cildin bağ dokusunda bulunur. Cildin en üst tabakası olan; epidermis tabakasını etkiler. Hareketsizlik en önemli sebebidir. Genetik yapı, kan dolaşımı bozukluğu da sebep olur.

Selülit Aşamaları Nelerdir?
Selulit üç aşamada gelişir

İlk aşamasında damardan çıkan su dokularda birikir. Duyarlılık kazanır. Yani artık bu bölge, her an istenmeyen bir görüntü meydana getirmeye hazırdır. Bu aşamada iken spor yapılır, düzenli beslenme sağlanır ve uygun masajlar yapılırsa selülit oluşma fırsatı bulamaz ve önlemi alınmış olur.

İkinci aşamada ödem miktarı artar. Yani artık arada kalma dönemi bitmiş, selülit yatkınlığı başlamıştır. Küçük ödem birikmeleri küçük öbekler halinde selülitcikler olarak görünmeye başlamıştır. Ancak bu aşamada yine sıkı spor, beslenme desteği ve özellikle bu doku birikim bölgelerine baskı uygulanarak düzenli yapılan masajlar selüliiti gidermede etkin olabilir. En azından daha fazla büyüyerek istenmeyen bir görüntü elde etmesi engellenmiş olur.

Üçüncü aşamada ise; biriken yağ ve tuz vücut tarafından kullanılamaz. Selülit yerleşmiş olur, işte hep bahsettiğimiz o istenmeyen görüntü artık sizinledir. Artık geri dönüşüm oldukça zordur. Ancak imkansız değildir. Sıkılaştırıcı sporlara yoğun olarak ihtiyacınız var demektir. Ayrıca masaj gerekliliği de yadsınamaz.

Selülit Gidermede Yardımcı Unsurlar Nelerdir?

Tabii ki spor, masaj ve beslenmedir. Peki bunların selülitlere nasıl bir etkisi vardır?

Spor; vücudu şekle sokmakta yegane etkiye sahiptir. Başka hiçbir yöntem sporun tek başına yaptığı şekillendirmeyi beceremez. Selülit için ise yapmanız gereken sporlar, bacak üzerine sıkılaştırıcı sporlardır. Yüzme, squat, zıplama egzersizleri bunların başında gelir.

Masaj; özellikle istenmeyen yağlanmalarda yağ tabakalarının yumuşamasını ve kolayca dağılmasını sağlamada etkilidir. Ayrıca bu bölgedeki ölü derinin de ortadan kalmasını sağlar.

Beslenme, cilt üzerinde oldukça iyi bir etkiye sahiptir. Özellikle E vitaminince zengin beslenmek ve yıpranmış vücut bölgesine E vitamini uygulamak, buradaki hücrelerin yenilenmesine ve gençleşmesine katkıda bulunacaktır.

 

Korona Virüsten Beslenme ile Korunmak Mümkün mü?
Beslenmenin etkilerinden sıklıkla bahsederiz. diyetten zihin açılmasına, hastalıklardan korunmadan tedavi kolaylaştırmak kadar pek çok durum, beslenmenin içeriği ile mümkündür.…
Terlemede Botoks Tedavisi
Aşırı terleme sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bir durumdur.
Uyurken Nasıl Bir Yastık Kullanalım?
Küçük veya büyük yastığın her ikisi de servikal omurlar üzerinde basınç oluşturur
Karpuzun Faydaları Nelerdir?
Soğuk yenmesi, bol su içermesi, tatlı olması ve her yemeğin yanına yakışmasıyla beraber, tek başına da bir öğün olabilen bir meyvedir.
Cildiniz Yağlı İse Karbonat İyi Bir Çözüm!
Sağlıklı bir cilt görüntüsü, kişiyi her zaman iyi hissettirir. Bunun aksi, istenmeyen bir cilt görüntüsü ise, kişide kendine karşı güvensizlik oluştururken;…
Öfke Kontrolünü Uygulamak Sizin Elinizde!
Öfke; günlük hayatta planlar dahilinde olmayan aksaklıkların meydana gelmesi durumunda kişinin verdiği aşırı sinirsel tepkilerdir.
Siyatik Nedir? Neden Olur?
Bel omurları arasındaki kıkırdaklarda oluşan deformasyonlar sonucu siyatik olarak isimlendirilen ve tipik belirtileri olan bir ağrı şekli tanımlanır.
Perkutan Yöntemiyle Kaş Ekimi Yapılırmı?
Perkutan; saç ekiminde kullanılan, hiçbir yan etkisi bulunmayan, kalıcı bir yöntemdir
İp ve Ağda ile Bıyık Aldırmak Ciltte Lekelere Yol Açabilir
Hassas cilde sahip kişilerde kaş, bıyık gibi ince deri üzerindeki kılları ip veya ağda yöntemi ile aldırmak, ciltte istenmeyen koyu renkli lekelenmelere yol açabilir
Yenidoğanda Sünnetin Faydaları
Sünnet; penisin ucunda, iltihap biriktirebilen et parçasının alınması işlemidir
Çalışan Annelere Emzirme Tavsiyeleri
Çalışan anneler bebekleri henüz emmeye devam edersen günün belirli saatlerinde iş yerine dönmek zorundadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com