Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır

11.01.2018 10:42 | Güncelleme: 25.05.2020 01:49
Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.
Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır
A

Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.

Bu durum aslında sütün önemini aleni bir şekilde ortaya koymaktadır. Süt, zengin vitamin ve mineral içeriği ile canlılığı devam ettirecek yetiye sahiptir. Bu besin öyle zengindir ki, ilk 6 ay bebeğin su ihtiyacını dahi karşılar.

Ancak bireyler, yaş aldıkça süte ihtiyaçları olmadığını düşünür. Oysa ki, hayat devam ettiği sürece vücudun vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu sebeple süt tüketimi sadece bebek ve çocuklarda değil, yetişkinlerde de oldukça önemlidir.

Yaş İlerledikçe Süt Tüketimi Neden Azalır?

Bebeklik ve çocukluk çağında beslenme, daha çok bakımı üstlenen kişinin insiyatifine kalmıştır. Yani çocuğun yemek seçme şansı yoktur. Kendine sunulan kadarını bildiği için onlarla beslenmeye tabidir.

Ancak yaş ilerledikçe kişi kendi yeme isteğini belirler ve bu doğrultuda beslenir. Bu sebeple pek çok kişi hazmı zor olan sütü tercih etmez ve tüketiminde çekimser kalır.

Süt içerisinde bulunan laktoz, bağırsak sistemince kolay sindirilemediği durumlarda kişide gaz sancısı yapar. Bu durumda kişiler süt içmek istemeyebillir. Ancak gelişen teknoloji ile artık süt içinde bulunan laktoz alınabilmekte ve bağırsak rahatsızlığı vermeden tüketilebilmektedir.

Bu sebeple artık bahane aramaktan vazgeçmeli ve süt içmeyi hayatın rutinleri arasına ekleyebilmeliyiz.

Süt tüketimi yetişkinlikle birlikte azaltılsa da terk edilmemelidir. Sütün sindirilmesi yaş ilerledikçe zorlaştığı için aşırı tüketiminde gaz oluşumu ve karın ağrıları gibi sorunlar oluşabilir. Ancak kararında süt tüketimi sağlığa oldukça faydalıdır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

En başta herkesin bildiği gibi içerdiği kalsiyum ile kemiklerin oluşması, gelişmesi için önemli bir besindir. Sadece bu bile süt tüketmek için yeterli ve gerekli bir sebeptir.

Süt tok tutucu bir etkiye sahiptir. O nedenle aşırı kilo artışının önüne geçmede iyi bir yardımcıdır.

Ayrıca mide yanmalarını bastırır, gastriti rahatlatır ve bağışıklığı güçlendirir.

İçerisinde bulunan mineraller ise kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemlidir. 

 

Yeni Yılın Verimli Olması İçin Öneriler
Yeni yılın yaklaşması , beraberinde yeni yıla dair beklentileri de gündeme getiriyor.
Girişimci İnsomniası Nedir? Girişimci İmsonmiasasını Yenmek İçin 6 Yöntem
Girişimci imsomniası henüz çok yeni bilinen bir sağlık sorunudur.Uykusuzlukla karakterize olan bu durum yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir.Bu yazımızda girişimci imsomniasını…
Embriyo Nakli (Embriyo Donasyonu)
Embriyo donasyonu Hem kadında hem erkekte döl hücresi yani sperm ve yumurta ile alakalı bir takım eksikliklerin olması durumlarda uygulanan bir tedavidir.
Adet Öncesi Ağrılarla Nasıl Baş Edilebilir?
Adet öncesi hormonal değişiklikler kadınlarda huysuzluk, depresyon ve yorgunluğa yol açabilir.
Size Yalan Söylendiğini Anlamaya Yarayan 20 İpucu
Günümüzde hemen herkes zararlı yada zararsız yalanlar söyleyebilmektedir.Aşağıda vereceğimiz 20 ipucu size yalan söylendiğini anlamanıza yardımcı olabilir.
Magnezyum Eksikliği Nedir? Magnezyum İçeren Besinler
Magnezyum eksikliği farkında olmadığımız bir çok rahatsızlığın nedeni olabilir.
Antibiyotiğe Dirençli Bakteriler: Kendi Düşmanını Yaratmak
Antibiyotik kullanımı, bakteri kökenli enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, tüm dünyanın birlikte kutladığı eşitlik, dayanışma, birlik ve haksızlıkla mücadele günüdür.
Gözyaşı da Değişir
Gözünüzden neden yaş geldiği; nasıl geldiğini de değiştirir
Mutsuzluk Nedir?
Mutsuzluk, genel anlamıyla kişide yaşam isteğinin azalması, kendisini umutsuz ve çaresiz hissetme durumu olarak tanımlanabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com