Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır

11.01.2018 10:42 | Güncelleme: 25.05.2020 01:49
Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.
Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır
A

Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.

Bu durum aslında sütün önemini aleni bir şekilde ortaya koymaktadır. Süt, zengin vitamin ve mineral içeriği ile canlılığı devam ettirecek yetiye sahiptir. Bu besin öyle zengindir ki, ilk 6 ay bebeğin su ihtiyacını dahi karşılar.

Ancak bireyler, yaş aldıkça süte ihtiyaçları olmadığını düşünür. Oysa ki, hayat devam ettiği sürece vücudun vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu sebeple süt tüketimi sadece bebek ve çocuklarda değil, yetişkinlerde de oldukça önemlidir.

Yaş İlerledikçe Süt Tüketimi Neden Azalır?

Bebeklik ve çocukluk çağında beslenme, daha çok bakımı üstlenen kişinin insiyatifine kalmıştır. Yani çocuğun yemek seçme şansı yoktur. Kendine sunulan kadarını bildiği için onlarla beslenmeye tabidir.

Ancak yaş ilerledikçe kişi kendi yeme isteğini belirler ve bu doğrultuda beslenir. Bu sebeple pek çok kişi hazmı zor olan sütü tercih etmez ve tüketiminde çekimser kalır.

Süt içerisinde bulunan laktoz, bağırsak sistemince kolay sindirilemediği durumlarda kişide gaz sancısı yapar. Bu durumda kişiler süt içmek istemeyebillir. Ancak gelişen teknoloji ile artık süt içinde bulunan laktoz alınabilmekte ve bağırsak rahatsızlığı vermeden tüketilebilmektedir.

Bu sebeple artık bahane aramaktan vazgeçmeli ve süt içmeyi hayatın rutinleri arasına ekleyebilmeliyiz.

Süt tüketimi yetişkinlikle birlikte azaltılsa da terk edilmemelidir. Sütün sindirilmesi yaş ilerledikçe zorlaştığı için aşırı tüketiminde gaz oluşumu ve karın ağrıları gibi sorunlar oluşabilir. Ancak kararında süt tüketimi sağlığa oldukça faydalıdır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

En başta herkesin bildiği gibi içerdiği kalsiyum ile kemiklerin oluşması, gelişmesi için önemli bir besindir. Sadece bu bile süt tüketmek için yeterli ve gerekli bir sebeptir.

Süt tok tutucu bir etkiye sahiptir. O nedenle aşırı kilo artışının önüne geçmede iyi bir yardımcıdır.

Ayrıca mide yanmalarını bastırır, gastriti rahatlatır ve bağışıklığı güçlendirir.

İçerisinde bulunan mineraller ise kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemlidir. 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Deterjan Kalıntısı Anemi Yapabilir.
Kimyasal bileşenler barındıran deterjan kalıntılarına uzun süre maruz kalmaz kişide ciddi seviyede anemiye yol açabilir
Gebemiyim Nasıl Anlarım?
Gebemiyim nasıl anlarım sorusu hamile kalmak isteyen veya istemeyen her kadın tarafından sıklıkla merak edilir
Vücudumuzdaki Yağlar Ağrıya Sebep Olabiliyor
Araştırma yapan uzmanlara göre kesin bir bilgi yok
Adet Döneminde Neden Karın Ağrısı Olur?
Adet döneminde karın kaslarının kasılması ve ağrıya neden olması, rahim iç duvarından salgılanan bir kimyasal maddeden dolayıdır
Gripken bebek emzirilir mi?
Havaların soğumasıyla birlikte, grip ve diğer viral enfeksiyonlarda artış gözlenmektedir
Bayılma Nedir? Neden Olur?
Bilimsel olarak senkop olarak adlandırılan ve halk arasında bayılma olarak bilinen durum, kişinin gün içerisinde geçici olarak uyanıklık durumunun kesintiye uğraması durumudur
Yemek Olarak Böcek
Böcekler henüz tüm dünya mutfaklarında yemek olarak kabul görmesede gün geçtikçe bu canlıların tüm dünyada vazgeçilmez besin kaynaklarından  olacağı düşüncesi güçlenmektedir
Deliryum Nedir?
Deliryum (delirium), tıp dünyasında ilk tanımlanan ruhsal bozukluk hastalıklarından biridir
Verem Aşısı( BCG aşısı)
Bu aşı verem mikrobuna ve ağır tüberkülozda bağışıklık sağlamaktadır
 İçindeki Su Bittikten Sonra Doğaya Karışan Şişe
Tek kullanımlık pet şişeler yer küremiz için önemli bir tehlike olarak ortaya çıkıyor
Önce Gülün, Sonra Mutlu Olun!
Yapılan araştırmalar aslında fiziksel olarak gülme işlemini yapmanızın gülme duygusunu sebep olmasa da tetiklediğini ortaya koyuyor
Regl Döneminde Ayaklarınızı Sıcak Tutun!
Çoğu kadında regl süreci oldukça ağrılı geçer
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com