Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır

11.01.2018 10:42 | Güncelleme: 25.05.2020 01:49
Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.
Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır
A

Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.

Bu durum aslında sütün önemini aleni bir şekilde ortaya koymaktadır. Süt, zengin vitamin ve mineral içeriği ile canlılığı devam ettirecek yetiye sahiptir. Bu besin öyle zengindir ki, ilk 6 ay bebeğin su ihtiyacını dahi karşılar.

Ancak bireyler, yaş aldıkça süte ihtiyaçları olmadığını düşünür. Oysa ki, hayat devam ettiği sürece vücudun vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu sebeple süt tüketimi sadece bebek ve çocuklarda değil, yetişkinlerde de oldukça önemlidir.

Yaş İlerledikçe Süt Tüketimi Neden Azalır?

Bebeklik ve çocukluk çağında beslenme, daha çok bakımı üstlenen kişinin insiyatifine kalmıştır. Yani çocuğun yemek seçme şansı yoktur. Kendine sunulan kadarını bildiği için onlarla beslenmeye tabidir.

Ancak yaş ilerledikçe kişi kendi yeme isteğini belirler ve bu doğrultuda beslenir. Bu sebeple pek çok kişi hazmı zor olan sütü tercih etmez ve tüketiminde çekimser kalır.

Süt içerisinde bulunan laktoz, bağırsak sistemince kolay sindirilemediği durumlarda kişide gaz sancısı yapar. Bu durumda kişiler süt içmek istemeyebillir. Ancak gelişen teknoloji ile artık süt içinde bulunan laktoz alınabilmekte ve bağırsak rahatsızlığı vermeden tüketilebilmektedir.

Bu sebeple artık bahane aramaktan vazgeçmeli ve süt içmeyi hayatın rutinleri arasına ekleyebilmeliyiz.

Süt tüketimi yetişkinlikle birlikte azaltılsa da terk edilmemelidir. Sütün sindirilmesi yaş ilerledikçe zorlaştığı için aşırı tüketiminde gaz oluşumu ve karın ağrıları gibi sorunlar oluşabilir. Ancak kararında süt tüketimi sağlığa oldukça faydalıdır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

En başta herkesin bildiği gibi içerdiği kalsiyum ile kemiklerin oluşması, gelişmesi için önemli bir besindir. Sadece bu bile süt tüketmek için yeterli ve gerekli bir sebeptir.

Süt tok tutucu bir etkiye sahiptir. O nedenle aşırı kilo artışının önüne geçmede iyi bir yardımcıdır.

Ayrıca mide yanmalarını bastırır, gastriti rahatlatır ve bağışıklığı güçlendirir.

İçerisinde bulunan mineraller ise kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemlidir. 

 

Başarılı Emzirme
Emzirmeye doğumdan sonraki birkaç saat içinde başlanılmalıdır.
Neden Sigarayı Bırakmalıyız?
Sigara kullanımı bir çok hastalığa ve ölüme neden olabilir.Sigaranın sağlık için zararlı olduğu neredeyse artık çocuk yaşlarda kafamıza kazınıyor.Bunu bile bile de bir çok…
Çocuklu Eve Hayat Sığar
Korona virüs salgını boyunca durumdan en olumsuz etkilenen şüphesiz çocuklardır. Olayı tam olarak anlamasalar da; yetişkinlerdeki tedirginlik hali, normal akışın sekteye uğraması, park…
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
Bir gebelik beklentiniz varsa, vücutta gelişen her değişimi bu şüpheyle değerlendirirsiniz. Hatta hiçbir belirti olmasa da, kişi acaba hamile kaldım mı kaygısı ile gerçekleşen,…
Evlilik Sözleşmesinden Korkmayın
Evlenmek üzere olan çiftleri etkileyen evlilik sözleşmesi son zamanlarda oldukça sık gündeme geliyor.
Sürantrenman (Overtraining) ve Çocuklara Zararı
Günümüzde çocuklarını spora gönderen anne ve babalar kimi zaman çocuklarının gereğinden çok ve yorucu antrenman yapıp yapmadığı ve bu durumun çocuklarının…
Bebeklerin Beyin Gelişimi
Her ebeveyn bebeğinin iyi bir zekaya sahip olmasını, hızlı öğrenmesini ve başarılı bir hayat sürdürmesini ister. İşte bunun için en büyük görev yine ebeveyne düşmektedir.…
Elektronik Sigara Nedir?
Elektronik sigara; sigara bağımlılığını zararsız hale getirmek ve zamanla kişinin sigarayı bırakması amacı ile üretilmiştir.
Horlamanın Sebepleri Nelerdir?
Sürekli horlamanın bir çok sebebi vardır.
Gece Çalışmak ve Uyumamak Kadınlarda Kanser Riskini Yükseltir
Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre gece saatlerinde çalışan kadınlar ve uyumayanlarda yumurtalık ve meme kanseri riskinin yükseldiği ispatlanmıştır.
Bağlanan Tüpler Tekrar Açılır mı?
Tüp bağlatma işlemi, artık çocuk istemeyen çiftlerin başvurduğu kesin bir korunma yöntemidir.
Bebeğinize Aldığınız Oyuncaklara Dikkat Edin!
Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyen oyuncaklar ve oyunlarla oynaması sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com