Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır

11.01.2018 10:42 | Güncelleme: 25.05.2020 01:49
Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.
Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır
A

Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne memesine sarılır ve emmek suretiyle süt tüketimine başlar.

Bu durum aslında sütün önemini aleni bir şekilde ortaya koymaktadır. Süt, zengin vitamin ve mineral içeriği ile canlılığı devam ettirecek yetiye sahiptir. Bu besin öyle zengindir ki, ilk 6 ay bebeğin su ihtiyacını dahi karşılar.

Ancak bireyler, yaş aldıkça süte ihtiyaçları olmadığını düşünür. Oysa ki, hayat devam ettiği sürece vücudun vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu sebeple süt tüketimi sadece bebek ve çocuklarda değil, yetişkinlerde de oldukça önemlidir.

Yaş İlerledikçe Süt Tüketimi Neden Azalır?

Bebeklik ve çocukluk çağında beslenme, daha çok bakımı üstlenen kişinin insiyatifine kalmıştır. Yani çocuğun yemek seçme şansı yoktur. Kendine sunulan kadarını bildiği için onlarla beslenmeye tabidir.

Ancak yaş ilerledikçe kişi kendi yeme isteğini belirler ve bu doğrultuda beslenir. Bu sebeple pek çok kişi hazmı zor olan sütü tercih etmez ve tüketiminde çekimser kalır.

Süt içerisinde bulunan laktoz, bağırsak sistemince kolay sindirilemediği durumlarda kişide gaz sancısı yapar. Bu durumda kişiler süt içmek istemeyebillir. Ancak gelişen teknoloji ile artık süt içinde bulunan laktoz alınabilmekte ve bağırsak rahatsızlığı vermeden tüketilebilmektedir.

Bu sebeple artık bahane aramaktan vazgeçmeli ve süt içmeyi hayatın rutinleri arasına ekleyebilmeliyiz.

Süt tüketimi yetişkinlikle birlikte azaltılsa da terk edilmemelidir. Sütün sindirilmesi yaş ilerledikçe zorlaştığı için aşırı tüketiminde gaz oluşumu ve karın ağrıları gibi sorunlar oluşabilir. Ancak kararında süt tüketimi sağlığa oldukça faydalıdır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

En başta herkesin bildiği gibi içerdiği kalsiyum ile kemiklerin oluşması, gelişmesi için önemli bir besindir. Sadece bu bile süt tüketmek için yeterli ve gerekli bir sebeptir.

Süt tok tutucu bir etkiye sahiptir. O nedenle aşırı kilo artışının önüne geçmede iyi bir yardımcıdır.

Ayrıca mide yanmalarını bastırır, gastriti rahatlatır ve bağışıklığı güçlendirir.

İçerisinde bulunan mineraller ise kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemlidir. 

 

Sanatoryum Nedir?
Sanatoryum, akciğer hastalıkları üzerinde uzmanlaşmış ve özellikle verem gibi birebir tedavi gerektiren solunum yolu hastalıkları üzerine çalışan hastanelerdir
Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Doğum kontrol hapları cinsel ilişki sonrası hamileliğin oluşmasını engellemek amacı ile ilişki öncesinde kullanılması gereken ilaç grubudur
Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  Sinüsler alın, yanak ve göz çevresindeki hava dolu boşluklardır
Rektal Ultrason İle Prostat Kanseri Tanısı
Prostat kanseri şüphesiyle gelen kişilere doktor tarafından rektal ultrason testi yapılarak teşhis konulmaktadır
Burun Açıcı Spreylere Dikkat !
Basit gibi görünen burun tıkanıklığı aslında birçok hastalığa davetiye çıkarıyor
Egzama ve Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Dünya genelinde en yaygın deri hastalıkları arasında yer alan egzama kalıtsal kökenli olabileceği gibi çevresel ve kişisel özelliklerin etkisi ile de oluşabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com