Sivilce İzlerinden Kurtulmak Mümkün

09.07.2018 05:38
Ergenliğe girişle birlikte kişinin hayatında büyük yer kaplayan sivilce problemi, çoğu zaman izlerini yıllarca sürdürmektedir
Sivilce İzlerinden Kurtulmak Mümkün
A

Ergenliğe girişle birlikte kişinin hayatında büyük yer kaplayan sivilce problemi, çoğu zaman izlerini yıllarca sürdürmektedir. 

İnsanlar genelde ergenlik döneminde tanışır sivilcelerle. Bu içi iltihap dolu, beyaz şişlikler tam da kişinin beğenilme kaygısı olduğu, ergenlikle birlikte bütün vücudunda oluşan değişimlere sivilcelerle kendini bir nebze daha kötü hissetmek, biran önce sivilcelerden kurtulma isteğini ortaya çıkarıyor. Tabii bu rahatsız edici noktacıklardan kurtulmak öyle kolay değildir. Ayrıca arsız otlar gibi çıktıkça çıkarlar. Ne 'dur'dan, ne 'yeter'den anlarlar. Tahammülü zor olan bu cansız yaratıklardan korunmanın en kolay yolu, geçici de olsa sürekli mayın tarlası gibi patlatmak gibi görünür. Ancak bu da çözüm değildir. Hatta ileri yaşlarda cilt lekeleri olarak ortaya tekrar çıkarlar. 

Çoğu zaman bu lekelerden kurtulmak için evde yapılan maskeler, peelingler önerilir. Bu yöntemler şüphesiz çok faydalıdır. Ancak her zaman sivilce izinden kurtaracağı garantisi yoktur. 

Son zamanlarda dermatologlar bu konuya el atmış ve alternatif tedaviler geliştirmişlerdir. Tabii ki bu işin öncelikle sabır işi olduğunu unutmamak gerekir. Yapılan uygulamak birkaç seans devam etmektedir. Burada kaç seans olacağına dair bilgi vermek yanlıştır. Çünkü yapılan uygulama ve ciltteki bozulma oranına göre bu sayı değişmektedir. Ama ortalama söylemek gerekirse 6-10 seans arasında sivilce izlerinden tamamen kurtulmak mümkündür.

Bu tedavilerden kimyasal peeling: hem sivilce izlerinden, hem de siyah noktalardan arındıran bir yöntemdir. Siyah noktalardan arınmış bir cilt, daha kolay hava aldığından, daha parlak ve genç bir görüntü ortaya koyar.

Karbon peeling yöntemi: daha etkili bir yöntemdir. Tek seansta değil ama, devam edildiğinde ciddi fark ortaya koyan ve pürüzsüz bir görüntü sağlayan yöntemlerdendir. 

Cilt tipinize göre en iyi öneriyi sunacak olan kişi doktorunuzdur bu sebeple kontrole gittiğinizde dermatoloğun fikrini almayı ihmal etmeyin. 

Bitki Çayları İlaç Eşliğinde Kullanılmamalı
İlaç; çoğu doğal bitkilerin etken maddesi olmak üzere, kimyasal bileşenlerin bir araya gelerek, hastalığa özel olarak üretilen şifa kaynaklarıdır.
Reaktif Hipoglisemi Nedir ? Belirtileri ve Tanı Yöntemleri
Reaktif  Hipoglisemi kan glukoz yani kan şekeri değerinin yemekten sonra düşmesi olarak tanımlanabilir
Mikrosefali Hakkında Merak Edilenler
Mikrosefali; kafa çevresinin herhangi bir sebeple yeteri kadar büyümemesi durumudur. gebelikte ve yenidoğanlarda kontrolü zorunlu yapılan incelemelere dahildir.
Karaciğer Yağlanması (Steatosis) Tanısı ve Tedavisi
Karaciğer yağlanması (hepatosteatosis ) günümüzde giderek önemi artan bir sağlık sorunudur.Tıbbi terminolojide Steatoz olarak da adlandırılır.Karaciğer yağlanması tanısı en sık ultrason…
Cilt Lekeleri
Ciltteki renk değişiklikleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür. Aşağıdaki yazımızda cilt lekeleri ve ciltte renk değişikliği sebepleri hakkında…
Karaciğer Yağlanması Nedir? Tanıda Kullanılan Tahliller
Karaciğer yağlanması  sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Özellikle kilolu ve göbekli kişilerde daha sık rastlanır.Şeker hastalığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olduğundan tanı ve…
Krup (Laringotrakeit) Nedir?
Krup; solunum sistemini etkisi altına alabilen bulaşıcı ve viral kaynaklı bir enfeksiyon hastalığıdır. En sık neden olan virüsün adı; parainfluenza’dır.
Alerjik Rhinit Nedir? Alerjik Rhinit Belirtileri Nelerdir?
Rhinit burun enfeksiyonudur. Alerjik Rhinit ise alerjik etkenlere bağlı olarak burun enfeksiyonu olarak tanımlanabilir.Nezle, geniz akıntısı, boğaz kaşınma, burunda kaşınma hissi sıkça görülen…
Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji, yaygın ağrıyla seyreden kronik bir durumdur. Boyun, sırt ve omuz ağrısı en sık görülen belirtilerdir.
Anemi ( Kansızlık) Nedir? Anemi Nasıl Anlaşılır?
Vücut dokularına oksijen taşıyan Hemoglobin (HGB) miktarının yaş ve cinsiyete göre olması gereken değerinin altına düşmesine anemi yani kansızlık adı verilir.
Gut Hastalığı Nedir?
Gut hastalığı fazla bir uyarı vermeden ani olarak gelişen bir hastalıktır.Gut hastalığı eklemlerde birdenbire otaya çıkan kızarıklık, şişme, duyarlılık ve ağrı ile ilk belirtilerini verebilir.Eklemleri…
Hemoroid (basur) İle Mücadele Etme Yolları
Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın görülmektedir.Anal kanalın üst kısmında damarların genişlemesidir.Basur ve/veya mayasıl olarak da halk arasında adlandırılır.Hemoroid (basur)…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com