Selülit Eriten Beslenme Önerileri

01.07.2018 10:41
Selülit, cildin alt dokusunda yağ birikmesi neticesinde meydana gelen portakal kabuğu görünümündeki istenmeyen görüntüdür
Selülit Eriten Beslenme Önerileri
A

Selülit, cildin alt dokusunda yağ birikmesi neticesinde meydana gelen portakal kabuğu görünümündeki istenmeyen görüntüdür. Bu problem sadece kilolu değil, zayıf kişilerde de görülebilmektedir. Selülitten kurtulmak, zor olsa da imkansız değildir. Tabii ki öncelikle yapılması gereken düzenli spor ve selülit eritmeye yönelik hareketlerdir. Peki beslenme destekli selülit tedavisinde neler tüketilmeli?

İlk uyulması gereken kural, damarların açılmasıdır. Kan akışı kolay olan bir damar her zaman daha sağlıklıdır ve cildin dış görünüşünden bu durum hemen belli olur. Bunun için yapılması gereken en önemli şey: gün içinde bol su içmektir. 

Kafein, vücuttaki suyu çabucak uzaklaştırdığından kahveden uzak durulmalıdır.

Tuz, selüliti en çok besleyen gıdadır. Bu sebeple tuz tüketimi en az seviyede tutulmalıdır. Bu sayede böbrek, tansiyon ve kalp damar hastalıkları da engellenmiş olur. 

Yağ içerikli beslenme, yine selüliti besleyen türdendir. Bu besinlerden kaçılmalı meyve, sebze gibi su içeriği bol olan besinler tüketilmelidir.

Greyfurt, portakal, limon C vitamini içeriği sayesinde yağ dokusunu azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kas sisteminizi geliştirerek selülit içindeki yağların erimesini, enerjiye dönüşmesini sağlar. Domates iyi bir toksin atıcıdır. Bu sebeple günlük beslenmede domatesi ihmal etmeyin.

Sarımsak ve soğanı bol miktarda tüketin. Kalp ve damar sağlığı açısından bu besinler vazgeçilmezdir. Tıkanmayan damarlar demek, daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt demektir.

Omega 3 içerikli gıdalar da damar dostudur. En hafif ve en pratik omega 3 kaynağı olan keten tohumunu sofranızdan eksik etmeyin. Özellikle yoğurtla karıştırarak hafif bir öğün olarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil, kanı sıvılaştıran ve akışını kolaylaştıran bir besindir. Günde bir bardak zencefil çayı, selülitlerden kurtulmada yardımcı olacaktır. 

Potasyum, kas dostudur. Bu sebeple potasyum içeriği yüksek en sevilen besin olan muzu ihmal etmemeli ve günde bir muz yenmelidir. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Uçuk Neden Olur?
Daha çok dudak kenarlarında kızarıklık ve şişlikle başlayan uçuklar herkesin korkulu rüyasıdır
Gözde Katarakt Oluşumu
Görme olayının oluşumunda oldukça önemli role sahip saydam göz merceğinin kalınlaşarak matlaşması durumu katarakt olarak nitelendirilmektedir
Kıl Dönmesi Nedir?
Kıl dönmesi, sanıldığından çok daha yaygın olarak görülen ve kişinin yaşamını zorlaştıran bir durumdur
Sinüzit Nedir?
Sinüsler, başta bulunan ve burnun çevresini saran kemik arası boşluklardır
Yemek Borusu Kanser Nedenleri
Yemek borusu veya bilimsel ismi ile özofagus besinleri mideye ulaştıran kanaldır
Kompartman Sendromu ve Tedavisi
Şiddetli darbe veya ani bir hareket sonrası zedelenen dokunun çevresinde aşırı ödem oluşu, kompartman sendromu olarak adlandırılmaktadır
Kronik Burun Tıkanıklığı Olanlarda Görülebilen Sorunlar Nelerdir?
Burun tıkanıklığı sıklıkla görülebilen bir sağlık sorunu olup yaşam kalitesini de zaman zaman düşürebilmektedir
Yükseklik Korkusu Nedir?
Yükseklik korkusu akrofobi olarak da bilinen yüksek bir yerden korkmak anlamındadır
Kabakulak Nedir? Kabakulak Belirtileri Nelerdir?
Kabakulak virüs kaynaklı  bir hastalıktır
Bebeklerde Kolik Nedir
Henüz bir yaşına  girmemiş çocuklarda  kolik sıkça rastlanılmaktadır
Kadınlarda Düşük Belirtileri Nelerdir?
Anne adaylarında bebek düşürme yaygın bir fenomendir
Meme Kanseriyle Mücadele
Meme kanseri ülkemizde ve dünyada çok yaygın görülen ve erken teşhisinin hayat kurtardığı bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com