Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu

15.09.2020 09:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.
Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu
A

Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.

Ayrıca bir de beslenmenizde düzensizlikler varsa, bağışıklık hepten zayıflıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Aslında yılın her bu döneminde hastalıklardan korunmak önem kazanıyordu. Ancak korona virüsün bu kadar yayılım gösterdiği günlerde insanın en ufak bir kırgınlık hissetmeye dahi korkması haklı bir durum olarak görünüyor. Ayrıca grip, soğuk algınlığı belirtileri ile korona virüs belirtileri benzerliği insanları daha çok korkutuyor.

İşte bu sebeplerden dolayı bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı yaşamanın en önemli koşulu haline geliyor.

Bağışıklık Nasıl Güçleniyor?

Beslenme bağışıklık güçlendirmede en önemli unsurdur. Takviye alınan vitaminler ve dengeli beslenme oranı vücudunuzu dinç ve zinde tutacaktır.

C vitamini, öneminden en çok bahsedilen vitamindir. Bunun sebebi C vitaminin solunum yolları hastalıklarına karşı savaşma gücüdür. Malum koronanın da tespit edilen en büyük zararları solunum yollarıdır. Bu sebeple C vitamini tüketimine dikkat edilmeli mümkünse günlük tüketilmelidir. C vitamini; limon, yeşil taze otlar, ıhlamur, portakal, nar ve kivide bulunur. Mevsimine göre tüketilmelidir.

Baharatlar; özellikle antioksidan özelliğiyle bilinen baharatlar ister yemeklerde, ister suyla birlikte muhakkak tüketilmelidir. Bu baharatlar bağışıklık kuvvetlendirmede ve virüs öldürmede son derece başarılıdırlar. Antioksidan baharatların başlıcaları; zencefil, zerdeçal, isottur.

Her zaman kullanılan antioksidan besinler günlük tüketilmelidir. Bu ürünler zaten sıklıkla soframızda yer alan besinlerdir; sarımsak, soğan, bal, zeytinyağı gibi.

Spor da bağışıklık kuvvetlendirmede önemli bir husustur. Kişilerde mevsim geçişlerinde halsizlik çok sık görülen şikayetlerdendir. Ancak düzenli spor; metabolizmayı hızlandırır, kişinin kendini daha dinç ve enerjik hissetmesini sağlar.

 

Kulak Deldirdikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kişinin güzel görünmesi özgüven açısından çok önemlidir
Vücut Geliştirmede Kardiyo Egzersizin Önemi Nedir?
Kardiyo egzersiz; vücudu şekillendiren ancak, tek başına yeterli olmayan sporlardır
İmplantların Enfeksiyon Kapması Önlenebiliyor
Vücut içine yerleştirilen metal protez olarak adlandırılan implant; zaman zaman enfeksiyonlara yol açabiliyor ve ciddi hasarlar oluşturabiliyor
Çocuğun Algısını Kapatmayın
Çocuğun aşırı meraklı olması; bazen aileyi rahatsız edebilir
Çocuk Eğitiminde Vizyon Nedir?
Çocuk eğitimi; insanlığın geleceği açısından çok önemlidir
Bebekler Daha Kolay Ameliyat Edilebilecek
Ameliyat; stresli bir süreçtir
Bebeklerde Emzik Temizleme Yöntemi Alerjiyi Etkiler
Emzikler her bebeğin sevdiği bir oyalanma aracıdır
Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak Mümkünmü?
Halk arasında hamile kalmayı kolaylaştıran pozisyonlar vardır denilmesine karşın bilimsel olarak kanıtlanmış böyle bir pozisyon yoktur
ESWL Yöntemiyle Cerrahi Girişim Olmadan Böbrek Taşı Atılabilir
Böbrek taşı pek çok kişide olan, ağır sancı çektiren, bazı durumlarda cerrahi gerektiren bir rahatsızlıktır
Uykusuzluk Yatağı Yanlış Kullanmaya Bağlı Olabilir
Düzensiz uyku bir çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi; kişinin günlük aktivitesini de olumsuz etkiler ve beraberinde yaşam kalitesini düşürür
Fazla Uyku Beyni Yavaşlatır
Yetişkin bir kişinin günlük uyku süresi 6-8 saat olmalıdır
Growth Hormonu Gençleştirir mi?
Growth hormon testi; pek çok klinik tedavilerin seyrinde kullanılan bir tahlildir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com