Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu

15.09.2020 09:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.
Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu
A

Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.

Ayrıca bir de beslenmenizde düzensizlikler varsa, bağışıklık hepten zayıflıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Aslında yılın her bu döneminde hastalıklardan korunmak önem kazanıyordu. Ancak korona virüsün bu kadar yayılım gösterdiği günlerde insanın en ufak bir kırgınlık hissetmeye dahi korkması haklı bir durum olarak görünüyor. Ayrıca grip, soğuk algınlığı belirtileri ile korona virüs belirtileri benzerliği insanları daha çok korkutuyor.

İşte bu sebeplerden dolayı bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı yaşamanın en önemli koşulu haline geliyor.

Bağışıklık Nasıl Güçleniyor?

Beslenme bağışıklık güçlendirmede en önemli unsurdur. Takviye alınan vitaminler ve dengeli beslenme oranı vücudunuzu dinç ve zinde tutacaktır.

C vitamini, öneminden en çok bahsedilen vitamindir. Bunun sebebi C vitaminin solunum yolları hastalıklarına karşı savaşma gücüdür. Malum koronanın da tespit edilen en büyük zararları solunum yollarıdır. Bu sebeple C vitamini tüketimine dikkat edilmeli mümkünse günlük tüketilmelidir. C vitamini; limon, yeşil taze otlar, ıhlamur, portakal, nar ve kivide bulunur. Mevsimine göre tüketilmelidir.

Baharatlar; özellikle antioksidan özelliğiyle bilinen baharatlar ister yemeklerde, ister suyla birlikte muhakkak tüketilmelidir. Bu baharatlar bağışıklık kuvvetlendirmede ve virüs öldürmede son derece başarılıdırlar. Antioksidan baharatların başlıcaları; zencefil, zerdeçal, isottur.

Her zaman kullanılan antioksidan besinler günlük tüketilmelidir. Bu ürünler zaten sıklıkla soframızda yer alan besinlerdir; sarımsak, soğan, bal, zeytinyağı gibi.

Spor da bağışıklık kuvvetlendirmede önemli bir husustur. Kişilerde mevsim geçişlerinde halsizlik çok sık görülen şikayetlerdendir. Ancak düzenli spor; metabolizmayı hızlandırır, kişinin kendini daha dinç ve enerjik hissetmesini sağlar.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vücudumuzdaki Yağlar Ağrıya Sebep Olabiliyor
Araştırma yapan uzmanlara göre kesin bir bilgi yok
Adet Döneminde Neden Karın Ağrısı Olur?
Adet döneminde karın kaslarının kasılması ve ağrıya neden olması, rahim iç duvarından salgılanan bir kimyasal maddeden dolayıdır
Gripken bebek emzirilir mi?
Havaların soğumasıyla birlikte, grip ve diğer viral enfeksiyonlarda artış gözlenmektedir
Bayılma Nedir? Neden Olur?
Bilimsel olarak senkop olarak adlandırılan ve halk arasında bayılma olarak bilinen durum, kişinin gün içerisinde geçici olarak uyanıklık durumunun kesintiye uğraması durumudur
Yemek Olarak Böcek
Böcekler henüz tüm dünya mutfaklarında yemek olarak kabul görmesede gün geçtikçe bu canlıların tüm dünyada vazgeçilmez besin kaynaklarından  olacağı düşüncesi güçlenmektedir
Deliryum Nedir?
Deliryum (delirium), tıp dünyasında ilk tanımlanan ruhsal bozukluk hastalıklarından biridir
Verem Aşısı( BCG aşısı)
Bu aşı verem mikrobuna ve ağır tüberkülozda bağışıklık sağlamaktadır
 İçindeki Su Bittikten Sonra Doğaya Karışan Şişe
Tek kullanımlık pet şişeler yer küremiz için önemli bir tehlike olarak ortaya çıkıyor
Önce Gülün, Sonra Mutlu Olun!
Yapılan araştırmalar aslında fiziksel olarak gülme işlemini yapmanızın gülme duygusunu sebep olmasa da tetiklediğini ortaya koyuyor
Regl Döneminde Ayaklarınızı Sıcak Tutun!
Çoğu kadında regl süreci oldukça ağrılı geçer
Saç Ekim Ameliyatı Öncesi Süreç
Ekim öncesi saçsızlaşmış bölge ve dökülmeye devam edecek olan bölgelerin belirlenmesi önemli bir kriterdir
Akciğer Embolisi Nedir?
Akciğer embolisi, akciğer atar damarının bir veya birden fazla dalının tıkanması sonucu ortaya çıkan ciddi  bir  hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com