Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu

15.09.2020 09:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.
Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu
A

Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.

Ayrıca bir de beslenmenizde düzensizlikler varsa, bağışıklık hepten zayıflıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Aslında yılın her bu döneminde hastalıklardan korunmak önem kazanıyordu. Ancak korona virüsün bu kadar yayılım gösterdiği günlerde insanın en ufak bir kırgınlık hissetmeye dahi korkması haklı bir durum olarak görünüyor. Ayrıca grip, soğuk algınlığı belirtileri ile korona virüs belirtileri benzerliği insanları daha çok korkutuyor.

İşte bu sebeplerden dolayı bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı yaşamanın en önemli koşulu haline geliyor.

Bağışıklık Nasıl Güçleniyor?

Beslenme bağışıklık güçlendirmede en önemli unsurdur. Takviye alınan vitaminler ve dengeli beslenme oranı vücudunuzu dinç ve zinde tutacaktır.

C vitamini, öneminden en çok bahsedilen vitamindir. Bunun sebebi C vitaminin solunum yolları hastalıklarına karşı savaşma gücüdür. Malum koronanın da tespit edilen en büyük zararları solunum yollarıdır. Bu sebeple C vitamini tüketimine dikkat edilmeli mümkünse günlük tüketilmelidir. C vitamini; limon, yeşil taze otlar, ıhlamur, portakal, nar ve kivide bulunur. Mevsimine göre tüketilmelidir.

Baharatlar; özellikle antioksidan özelliğiyle bilinen baharatlar ister yemeklerde, ister suyla birlikte muhakkak tüketilmelidir. Bu baharatlar bağışıklık kuvvetlendirmede ve virüs öldürmede son derece başarılıdırlar. Antioksidan baharatların başlıcaları; zencefil, zerdeçal, isottur.

Her zaman kullanılan antioksidan besinler günlük tüketilmelidir. Bu ürünler zaten sıklıkla soframızda yer alan besinlerdir; sarımsak, soğan, bal, zeytinyağı gibi.

Spor da bağışıklık kuvvetlendirmede önemli bir husustur. Kişilerde mevsim geçişlerinde halsizlik çok sık görülen şikayetlerdendir. Ancak düzenli spor; metabolizmayı hızlandırır, kişinin kendini daha dinç ve enerjik hissetmesini sağlar.

 

Kadınlarda Adet Dönemi Kolesterol Miktarını Etkiler mi?
Kadınlarda adet dönemi kolesterol miktarını incelemek için en iyi zamandır.
Zayıflatan Hormon Oksitosin
Oksitosin; cinsel dürtülerin harekete geçmesi neticesinde aktif hale gelen hormondur.
Tırnak Kenarlarındaki Yaralara Dikkat!
Tırnak kenarlarında çıkan yaralar önemsiz gibi görünse de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır
Süt, canlılığın başlaması ile birlikte yaşamı devam ettirecek olan beslenmenin ilk ana unsurudur. Hayvanlarda da insanlarda da bu durum böyledir. Dünyaya gelen memeli evladı, hemen anne…
Hamilelikte Görülebilen Bacak Ağrıları ve Kramplar
Hamile kadınlarda özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bacak ağrıları ve kramplar görülebilir.
Ramazanda Hamile Bayanlar Oruç Tutmalı mı?
Ramazanda uzun süren açlık saatleri anne adayını olumsuz etkileyebilir.
Şimdi Kayısı Zamanı: Kayısının Faydalarını Biliyor musunuz?
Yazın iyice yaşandığı şu günler tam da kayısı zamanı
Kayısının Faydaları Nelerdir?
Kayısı yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerindendir. içerisinde çok fazla vitamin barındırmanın yanında, potasyum, manganez, fosfor, bakır ve magnezyum da içerir. aynı zamanda…
Kalp Pilleri Küçülüyor
Kalp hastalarının büyük oranda hayata tutunmasını sağlayan kalp pilleri; zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe daha pratik bir hale geliyor
Tüp Bebek Tedavisinin Tekrar Denenmesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.
Kadınlarda Yumurta Sayısı Neden Azalır?
Kadının anne olmasını sağlayan yapılardır yumurtalıklar.Yumurtalıklarda yumurta sayısının azalması ise kısırlık sebeplerinden biridir.
Prof. Dr. Mustafa Cesur ve Prof. Dr. İbrahim Şahin. Konu “Covid-19 Pandemisinde Hipertansiyon ve Komorbiditelerinin Yönetimi” hakkında konuşacaklar.
Covid-19 pandemisi halen dünyada etkisini gösteriyor.Prof. Dr. Mustafa Cesur 17 Mayıs 2020 Pazar Saat: 15:00 - 16:15 arasında “Covid-19 Pandemisinde Hipertansiyon ve Komorbiditelerinin…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com