Terleme Sorunu, Terleme Nedenleri ve Tedavisi

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/07/13 08:06 •

Aşırı el ve koltuk altı terlemeleri, ayni zamanda göze hoş gelmeyen bu görüntü de oluşturmaktadır.

Terleme Sorunu, Terleme Nedenleri ve Tedavisi

Yaz mevsiminde yoğun bir sorun olarak kendini daha da belli eden aşırı terleme, fiziksel ve ruhsal sorunlara da yol açabilmektedir. Aşırı el ve koltuk altı terlemeleri, ayni zamanda göze hoş gelmeyen bu görüntü de oluşturmaktadır. Koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, terleme sorununda sıkça tercih edilmektedir. Bir çok kişide yararlı etki yapsa da, özellikle aşırı kullanımlarında ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla da iltihaplanmaya neden olabilmektedirler. Bu nedenle özellikle yaz aylarında koku önleyici kozmetikler, terlemenin tek çaresi gibi görülüp sıkça kullanılmamalı, deri gözenekleri açık tutulmalıdır. Ter ile dışarı atılan toksin maddeler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir. Ter kokusundan kurtulmanın en iyi ve doğal yolu sık aralıklarla duş yapmaktır.

Neden Terleriz?

Hamileler, ergenlik dönemleri ve menopoz dönemlerinde terleme daha sık görülmektedir. aşırı terleme olması normal karşılanıyor. Özellikle aşırı heyecan ve stres gibi durumlarda da terleme sıklığı artmaktadır. Aşırı terlemeye yol açan diğer etkenler ise geniş bir yelpazede incelenebilir. Bazı ilaçların kullanımı (kusmayı önleyici ilaçlar, insülin kullanımı, bazı kanser ilaçları gibi), tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinde görülen hastalıklar, hipoglisemi, şişmanlık da diğer terleme nedenleri arasındadır.

Terleme Nasıl Tedavi Ediliyor?

Günümüzde, özellikle koltuk altı terleme tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır.

1. Botox: Özellikle koltuk altı terlemesinde kullanılıyor. Aslında doğal bir zehir olan ve sulandırılarak kullanılan botulinum toksini ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek aşırı terlemeyi durduruyor.

2. Cerrahi yöntemler: Göğüs Cerrahları tarafından yapılan cerrahi operasyonlardır. Koltuk altı terleme için önerilen tedavi şeklidir. Endoskopik transtorasik sempatektomi olarak adlandırılan teknikle koltuk altından bir delik açılıp akciğer bölgesindeki yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesilmektedir. Sadece koltuk altı terlemelerinde koltuk altı ter bezlerinin alınması da uygulanabilir. Ayrıca koltuk altı aşırı terlemelerinde, koltuk altı ter bezlerinin alınmasıyla başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Aşırı terleme ve kötü koltuk altı kokusu probleminin kalıcı olarak düzeltilebildiği bu tedavide, işlem sırasında cilt çıkarılmadığı için kişi 2 ila 5 gün içinde normal hayatına dönebiliyor.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?