Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarak kiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir
A

Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarak kiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir. Tadı ekşi olan vişne; tek başına veya reçel, komposto, meyve suyu, marmelat vb. yapılarak tüketilebilir. Yazın genellikle serinlemek ve ferahlamak için soğuk vişne suyu olarak tüketilir. Ev hanımları tarafından yazın reçel, marmelat, meyve suyu vb. yapılan vişne kış boyunca da tüketilir. Vişnenin sağlığa olan yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Vişne suyu da vişne kadar faydalıdır ve hazır vişne suları yerine doğal olanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne, cildi gençleştirip güzelleştiren yaşlanma karşıtı bir meyvedir. Cildin esnekliğini ve canlılığını sürdürmesini sağlar. Düzenli olarak vişne tüketen kişiler diğerlerine göre daha geç yaşlanır.

Vişne, içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Vücuda direnç verir. Vücudu mikroplara karşı koruyarak hastalığı önler. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan özellikle soğuk havalarda kişiyi korur.

Vişne yapısından dolayı kabızlığı önleyen bir meyvedir. Dışkıyı yumuşatır. Oldukça lifli bir meyvedir. Mide ve bağırsak sistemine iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsak hastalıklarına karşı vücuda direnç verir.

A ve C vitamini, kalsiyum, demir, fosfor gibi vücut için çok önemli olan vitamin ve mineralleri içerir.

Vişne, kalp dostu bir meyvedir. Kalp sağlığını büyük ölçüde korur. Damarlardaki yağlanmayı önleyerek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Damat sertleşmesini engeller. Kalp hızını, ritmini ve atışını düzenler. Buna bağlı olarak kalple ilgili oluşacak sorunları engeller. Düzenli olarak vişne tüketen kişide kalp hastalıkları, kalp krizi vb. sorunların görülme riski daha azdır.

Vişnenin kanserden koruyucu özelliği de vardır. Kanser hücrelerinin ve tümörlerinin büyümesini engeller. Antioksidan etki gösterir. Toksin adı verilen zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Özellikle kalın bağırsak ve kolon kanserlerine karşı koruma sağlar.

Vişne beyindeki hormon dengesini de düzenler. Bu şekilde Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar. Beynin çalışmasını arttırır ve destekler. Beyne mutluluk hormonu salgılatarak depresyona ve strese karşı fayda sağlar. Vişne, görme duyusunu güçlendirir. Gözlere iyi gelir.

Vişne, içeriğindeki yüksek demir molekülü sayesinde kansızlığa iyi gelir. Demir eksikliği anemisi olan kişiler tarafından düzenli tüketilmelidir.

Vişne; cildi nemlendirir, canlandırır, ferahlık ve serinlik verir. Şeker hastalığına karşı şekeri dengeleyici ve koruyucu etkisi vardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Prof.Dr. Kemal Uygur Tahlil.com'da
Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında görev yapmakta olan Prof
Düzenli Egzersiz Ve Sporun Sağlığımıza 10 Faydası
Düzenli ve  bilinçli yapılan egzersiz ve spor sağlığımız için büyük öneme sahiptir
Düzenli Adet Gören Kadınlarda da Adet Gecikmesi Olabilir
Düzenli olarak adet gören kadınlar da, bazen adet gecikmesi olabilir
Tahlil.com Sağlık Siteleri Arasında Hızla Yükseliyor
Tahlil yorumlayan sağlık siteniz Tahlil
5 Soruda Gıda İntoleransı ve Gıda İntolerans Testi
Gıda intoleransı günümüzde sıkça konuşulan bir sağlık problemi haline gelmiştir