Vişnenin Faydaları Nelerdir?

05.07.2018 09:20
Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarak kiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir
Vişnenin Faydaları Nelerdir?
A

Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarak kiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir. Tadı ekşi olan vişne; tek başına veya reçel, komposto, meyve suyu, marmelat vb. yapılarak tüketilebilir. Yazın genellikle serinlemek ve ferahlamak için soğuk vişne suyu olarak tüketilir. Ev hanımları tarafından yazın reçel, marmelat, meyve suyu vb. yapılan vişne kış boyunca da tüketilir. Vişnenin sağlığa olan yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Vişne suyu da vişne kadar faydalıdır ve hazır vişne suları yerine doğal olanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne, cildi gençleştirip güzelleştiren yaşlanma karşıtı bir meyvedir. Cildin esnekliğini ve canlılığını sürdürmesini sağlar. Düzenli olarak vişne tüketen kişiler diğerlerine göre daha geç yaşlanır.

Vişne, içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Vücuda direnç verir. Vücudu mikroplara karşı koruyarak hastalığı önler. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan özellikle soğuk havalarda kişiyi korur.

Vişne yapısından dolayı kabızlığı önleyen bir meyvedir. Dışkıyı yumuşatır. Oldukça lifli bir meyvedir. Mide ve bağırsak sistemine iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsak hastalıklarına karşı vücuda direnç verir.

A ve C vitamini, kalsiyum, demir, fosfor gibi vücut için çok önemli olan vitamin ve mineralleri içerir.

Vişne, kalp dostu bir meyvedir. Kalp sağlığını büyük ölçüde korur. Damarlardaki yağlanmayı önleyerek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Damat sertleşmesini engeller. Kalp hızını, ritmini ve atışını düzenler. Buna bağlı olarak kalple ilgili oluşacak sorunları engeller. Düzenli olarak vişne tüketen kişide kalp hastalıkları, kalp krizi vb. sorunların görülme riski daha azdır.

Vişnenin kanserden koruyucu özelliği de vardır. Kanser hücrelerinin ve tümörlerinin büyümesini engeller. Antioksidan etki gösterir. Toksin adı verilen zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Özellikle kalın bağırsak ve kolon kanserlerine karşı koruma sağlar.

Vişne beyindeki hormon dengesini de düzenler. Bu şekilde Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar. Beynin çalışmasını arttırır ve destekler. Beyne mutluluk hormonu salgılatarak depresyona ve strese karşı fayda sağlar. Vişne, görme duyusunu güçlendirir. Gözlere iyi gelir.

Vişne, içeriğindeki yüksek demir molekülü sayesinde kansızlığa iyi gelir. Demir eksikliği anemisi olan kişiler tarafından düzenli tüketilmelidir.

Vişne; cildi nemlendirir, canlandırır, ferahlık ve serinlik verir. Şeker hastalığına karşı şekeri dengeleyici ve koruyucu etkisi vardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Domuz Gribi Paniği ve Aşı Tartışması
Giderek artan bir Domuz Gribi paniği olduğunu gözlemliyorum
Şimdi Sıra Domuz Gribinde
Deli Dana hastalığı,Kuş Gribi,Kırım Kongo ve Kene derken,şimdi de Domuz Gribi gündemde yoğun bir yer kaplamaya başladı
Çalışmak Zordur, Ama Zor da Güzeldir
“Bugün hayatımın geriye kalan kısmının ilk günüdür
Nasıl Çalışmalıyım?
Sevgili öğrenciler ve sınav adayları, sınavlara nasıl hazırlanmanız ve dikkat etmeniz gereken konular sizler için büyük önem taşımaktadır
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, tüm dünyanın birlikte kutladığı eşitlik, dayanışma, birlik ve haksızlıkla mücadele günüdür
Hamileler ve Domuz Gribi Aşısı
Hamileler domuz gribine karşı daha riskli olduklarından domuz gribi aşısının öncelikle önerildiği gruplardan biridir
Eriğin Faydaları Nelerdir?
Yaz meyvesi olan eriğin bilinmeyen bir çok faydası vardır
tahlil.com
tahlil.com