Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Yayın Tarihi : 2018/07/05 10:20 • Güncelleme Tarihi : 2018/07/05 10:20 •
Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarakkiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir
Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne, ilkbahar aylarında çıkmaya başlayan, görüntü olarakkiraza benzeyen kırmızı bir meyvedir. Tadı ekşi olan vişne; tek başına veya reçel,komposto, meyve suyu, marmelat vb. yapılarak tüketilebilir. Yazın genellikleserinlemek ve ferahlamak için soğuk vişne suyu olarak tüketilir. Ev hanımlarıtarafından yazın reçel, marmelat, meyve suyu vb. yapılan vişne kış boyunca datüketilir. Vişnenin sağlığa olan yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.Vişne suyu da vişne kadar faydalıdır ve hazır vişne suları yerine doğal olanlarıtercih etmenizi öneriyoruz.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne, cildi gençleştirip güzelleştiren yaşlanma karşıtı birmeyvedir. Cildin esnekliğini ve canlılığını sürdürmesini sağlar. Düzenli olarakvişne tüketen kişiler diğerlerine göre daha geç yaşlanır.

Vişne, içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklığıgüçlendirir. Vücuda direnç verir. Vücudu mikroplara karşı koruyarak hastalığıönler. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan özellikle soğukhavalarda kişiyi korur.

Vişne yapısından dolayı kabızlığı önleyen bir meyvedir.Dışkıyı yumuşatır. Oldukça lifli bir meyvedir. Mide ve bağırsak sistemine iyigelir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsak hastalıklarına karşı vücuda direnç verir.

A ve C vitamini, kalsiyum, demir, fosfor gibi vücut için çokönemli olan vitamin ve mineralleri içerir.

Vişne, kalp dostu bir meyvedir. Kalp sağlığını büyük ölçüdekorur. Damarlardaki yağlanmayı önleyerek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.Damat sertleşmesini engeller. Kalp hızını, ritmini ve atışını düzenler. Bunabağlı olarak kalple ilgili oluşacak sorunları engeller. Düzenli olarak vişnetüketen kişide kalp hastalıkları, kalp krizi vb. sorunların görülme riski dahaazdır.

Vişnenin kanserden koruyucu özelliği de vardır. Kanserhücrelerinin ve tümörlerinin büyümesini engeller. Antioksidan etki gösterir.Toksin adı verilen zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Özellikle kalınbağırsak ve kolon kanserlerine karşı koruma sağlar.

Vişne beyindeki hormon dengesini de düzenler. Bu şekildeParkinson hastalığına karşı koruma sağlar. Beynin çalışmasını arttırır vedestekler. Beyne mutluluk hormonu salgılatarak depresyona ve strese karşı faydasağlar. Vişne, görme duyusunu güçlendirir. Gözlere iyi gelir.

Vişne, içeriğindeki yüksek demir molekülü sayesindekansızlığa iyi gelir. Demir eksikliği anemisi olan kişiler tarafından düzenlitüketilmelidir.

Vişne; cildi nemlendirir, canlandırır, ferahlık ve serinlikverir. Şeker hastalığına karşı şekeri dengeleyici ve koruyucu etkisi vardır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?