Zayıflık Hastalığı Nedir?

Alınan enerjinin harcanandan az olması sonucunda organizmada zayıflık denen hastalık meydana gelebilir
A

Alınan enerjinin harcanandan az olması sonucunda organizmada zayıflık denen hastalık meydana gelebilir. Vücutta ilk olarak yağ dokuları kullanılır ve daha sonrasında kas dokuları kullanılarak enerji sağlanmaya çalışılır. Alınan enerji az olduğu için bu süreç böyle devam eder.

 Zayıflığın oluşmasındaki esas nedenler arasında iştahsızlık gelmektedir. Bunu etkileyen sebepler ise enfeksiyonel durum (tüberküloz, zaturiye vb), troid hormonunun aşırı çalışması ile iştah azalması, doku yıkımına bağlı olarak zayıflık görülmektedir.

Malabzobsiyon : Alınan besinlerin sindirim sistemdeki herhangi bir olaydan dolayı sindirilemeyerek emilim bozukluğunun oluşmasıdır.

Kilinik belirtiler anorektik ve kaşektik durumlar görülmektedir

Diyabet insülin bağımlı ve bağımsız olarak ikiye ayrılır. İlk safhada kan şekerinin aşırı yükselmesine bağlı olarak zayıflık görülür. Hasta kontrol altına alınamadıysa insülin yüksek olsa da kandaki glikoz kullanılamamaktadır. Bu yüzden yağları yıkarak enerji elde etmeye çalışır, bu olaydan oluşan doku yıkımı zayıflığın başlangıcı olmaktadır. Yağların kullanımı sonucunda yağ metabolizması hızlandığı için kanda keton cisimcikleri artmaktadır. Keton cisimciklerinin artması ve idrarla dışarı atılmasıyla hastada zayıflık başlangıcı saptanmaktadır.

Hasta protein, vitamin ve minerallerden, yeterli miktarda alamadığı için sindirim sistemi mukozasında değişiklikler oluşur. Bu yapıların mide mukozasındaki oluşumuna ülser adı verilmektedir.

Beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin yetersiz çalışmasından dolayı organizma enfeksiyonlara yatkın hale gelir.Yeterli antikor oluşturulamaz.

Kanserli hastalarda iştahsızlığa ve doku yıkımına çokça rastlandığı için zayıflık oluşumu yüksektir. Ayrıca kullanılan ilaçların çoğu iştahsızlığı arttırıcı özelliğe sahiptirler. Bununla beraber gastrointestinal sistem, özefagus gibi kanserlerde de yetersiz beslenmeden dolayı aşırı zayıflık oluşur.

Kişinin günlük enerjisi saptandıktan sonra gerekli miktarda kalorilik enerji eklenerek bir tedavi uygulanmaya başlanır. Bu yüzden ilk önce beslenme alışkanlığı saptanmalıdır. Öğünler artırılır ve üç ara üç ana öğün olarak düzenlenerek, ara öğünlerin içeriği besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşturulur. Enerji daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmaktadır. Yağlarda yapılan artış bulantıya sebep olabilir.  Diyetin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Özellikle B grubu vitaminler yoğun verilmelidirler. Bu gruptaki vitaminler iştah artışı sağlamaktadır. Diyetin en önemli özelliklerinden biriside hacim yönünden az besin kalitesi yönünden zengin besinlerden oluşturulmasıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Fazla Kilolardan Kurtulayım Derken Böbreklerinizden Olmayın!
Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde hızla kilo verdiren şok diyetler tekrar gündeme gelmeye başladı
Doğum Kontrol Hapları Adet Düzensizliğine Neden Olabilir.
Kadın vücudunda, yumurtalıklarda gelişen yumurta hücresinin olgunlaşmasını baskılayan doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanılıp bırakılması sonrasında kişide adet düzensizliğinin yaşanması oldukça…
Ciltteki Sivilceler ve Doğum Kontrol Hapı
Ergenlik gibi vücudun hormonel olarak yoğun değişim altında olduğu dönemler başta olmak üzere hayatın pek çok döneminde cilt üzerinde oluşan sivilceler kişilerin sürekli olarak mücadele ettiği sorunlar…
Depresyondayken Sosyal Hayattan Kopmayın!
Depresyon, kendi içerisinde çeşitli dönemlere sahip psikolojik kökenli bir hastalıktır
Sigara İçen Babalar Çocuklarına Zarar Verebilir
İngiltere’de bazı araştırmacılar, sigara içen babaların hasarlanmış DNA’larını çocuklarına aktardığını ve çocuklarında kanser riskinin yükseldiğini saptamışlardır
Omega-3 Nedir?
Günümüzde Omega 3 sıklıkla konuşulan bir madde olmuştur
Çürükler Ve Morarmalar Nasıl Oluşur ?
Çürükler günlük hayatta sıkça karşılaştığımız oluşumlardır
Durmuş Kalp Nakilden Sonra Tekrar Atmaya Başladı!
Kalp nakillerinde kalbin atım işlevi sonlanmadan başka bir hastaya nakledilme zorunluluğu tarihe karışıyor olabilir
Kozmetik Kullanımı ve Dudak Çatlakları
Dudağı nemlendirmek ve renklendirmek için kullanılan bazı kozmetik ürünleri işlevlerinin aksi yönde, ince derili dudakları çatlatabilir
Sigara Cildi Erken Yaşlandırır
A vitaminin ana görevi cildimizi zararlı faktörlerden korumaktır
Kanser Çocuk ve Ergen Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?
Kanser, yetişkinler kadar çocuk ve ergenlerin de psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor
Organik Gıdalar Daha Besleyici midir?
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre; organik yöntemlerle üretilen domateste daha çok C vitamini bulundu, bir diğer araştırmada ise, organik mısır ve çileklerde kanserle mücadele eden etken…