Akciğerde ağrı

Merhaba hocam bana daha önce ilaçlı tomografiler çekildi doktor birşeyin yok demişti ama ilaçlı tomografi sonucunda sağ akciğer alt lob posterobazalda ince lineer ploroparankimal bant izlendi yazıyor sonraki tomografi sonucunda ise parakardiyak alanlarda sekel fibroatelektatik değişiklikler izlenmiştir yazıyor son tomografi 1 sene önce çekildi doktor tekrar çekilmeme gerek duymadı ancak son 1-2 aydır aşırı kuru öksürük, sabahları sapsarı tükürük veya bazen balgam, çok nefes darlığı ve sağ akciğer bölümünde sırtıma kadar vuran bir ağrı çekiyorum. Sizce ciddi birşey var mıdır? Teşekkür ederim iyi çalışmalar

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba Pınar hanım, 18.6.2021 ve 22.10.2022 tarihli tomografilerde tarif edilen bant oluşumları, atelektazi dediğimiz yapışıklıklar daha önceden geçirmiş olabileceğiniz akciğer enfeksiyonlarına, solunan sigara dumanına, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere bağlı olarak akciğerlerde oluşabilecek izlerdir. Şekil değişikliği olup olmadığı, patolojik olup olmadığı hakkında yorum yapabilmek için takip edilir. İki kez çekilmiş ve aynı izler sebat etmişse kalıcıdır ve size bir zararı yoktur kanaatine varılır ve takipten çıkarılır. Yeni gelişen ve 1-2 ay gibi uzun süren öksürük, balgam  için göğüs hastalıkları muayenesi öneriyorum. Akciğer grafisi ile kontrol edilir filme bakıldıktan sonra herhangi bir şüphe olursa Toraks BT tekrar istenir. Geçmiş olsun.