Adet Dönemi Premenstrüel Sendrom (Adet Öncesi Sendrom)

Yayın Tarihi : 2018/06/22 19:00 • Güncelleme Tarihi : 2022/01/04 18:50 •

Kadınlarda adet döneminde ve adet kanaması öncesi dönem olan premenstrüel evrede bazı hormonal değişikliklere bağlı olarak fizyolojik ve biyolojik belirtiler olabilir. Bu yazımızda adet  kanaması öncesi dönemi kapsayan premenstruel sendrom hakkında sizleri bilgilendireceğiz. 

Adet Dönemi Premenstrüel Sendrom (Adet Öncesi Sendrom)

Normal adet döngüsü 28 ile 35 günde bir tekrarlanır. Bu kanama 3 ile 6 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan adet kanaması, yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde normale döner. Adet döneminde kadınlarda ortalama 30-80 mililitre arasında kan kaybedilir.
Adet döneminde sıklıkla (PMS) premenstrüel sendrom denilen adet öncesi sendrom yaşanır.  Bu sağlık sorunu kadınların %30 ile 40 civarını etkiler. Bunun yanı sıra, adetleri geç veya erken görmek, kanamanın az veya çok olması, adetin sancılı geçmesi de adet gören kadınlarda  sık yaşanılan sorunlardandır.   

PMS( premenstrüel sendrom) Nedir?


PMS( premenstrüel sendrom)  (adet öncesi dönem)   progesteron ile östrojen arasındaki dengenin bozulması ve beyindeki serotonin gibi hormon türevi maddelerin değişkenlik göstermesi sonucu ortaya çıkar.
Fiziksel ve ruhsal olmak üzere iki şekilde gelişen sorunlar genellikle adet döneminin başlamasından bir hafta  önce kendini gösterir. Belirtiler, bu dönem yaklaştıkça şiddetlenir.
PMS  belirtilerini hafifletmek için alınan gıdalara da dikkat etmek gereklidir.Bu dönemde  daha az tuz, rafine şeker, kırmızı et ve yağ tüketilmelidir.. Karbonhidrat , sebze, meyve ağırlıklı beslenmeli, E ve B vitamini içeren gıdalar veya vitamin hapları alınmalıdır. Kafein ve alkolden tüketimi azaltılmalıdır.Uyku düzenine dikkat edilmelidir.   

Adetler Neden Ağrılı Olur?

Adetlerin ağrılı olmasının iki önemli nedeni vardır. Birincisi, kadında prostaglandin hormon seviyesinin yüksek olmasıdır.
Genellikle 10’lu yaşların sonu ile 20’li yaşların başında görülen, 2-3 gün süren bu ağrıya; baş dönmesi, bulantı, kusma, halsizlik ve yorgunluk eşlik eder. İlaçlar sancının hafifletilmesine yardımcı olur.İkincisi ise, endometriozis ve miyom gibi organik hastalıklardır.   
Adet döngülerinin 20 günden daha kısa sürmesinin altında yatan faktör, östrojen hormonunda yaşanan dengesizliklerdir. Adetin 35 gün aradan fazla sürmesinin nedenleri arasında ise  polikistik over sendromu önemli bir etkendir.

Adet Düzensizliği Normal midir?

Yılda birkaç kere adet düzensizlikleri yaşamak olağandır. Ancak art arda sorun yaşanmışsa, özellikle cinsel ilişki sırasında sancı hissediliyorsa, bir doktora başvurmak gerekir.
Kadın doğum uzmanları adet düzensizliği ve adet döneminde sorunları olan kadınlardan çeşitli hormon ve kan tahlilleri istemektedir.
Gerek görülen hastalara ise, kadın doğum doktorları tarafından jinekolojik muayene ile birlikte smear testi ve uygun bulunan mikrobiyoloji tahlilleri istenmektedir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
e********** :

Merhabalar sorum olucaktı bugün aadetimin 3. günü bugun vajinada Hafif yanma ve kasıntı var Sizce nedendir Teşekkürler


Cevap:

Vajinal bir enfeksiyonunuz olabilir.Kadın doğum doktoruna başvurunuz muayene için

p******** :

hocam kız arkadasımın adet zamanında,8 gündür koyu kahverengi akıntısı var cikolata kissti olabilirmi?


Cevap:

Akıntının rengi ile kistin yapısı hakkında birşey söylenemez, ultrason ile incelenmesigereklidir..

b****** :

mrba adetime 7 dun kala erkek arkadasimla iliskiye girdim korunmaliydi adetim 4 gun erken geldi ve 3 gun surdu her zamanki karin arilari vardi miktari ve rengi normali ama 3 gununden sonra birden kesildi herzaman hafif hafif azalirdi bazen kahverengi olurdu biterken bu sefer olmadi sizce ndn olablr?


Cevap:

Hamilelikle alakası yok durumunuzun.

g**************** :

İyi günler benim reglim normalde 1 hafta kadar sürer ve sancısız olurdu son iki seferdir 4 günde bitiryor ve çok sancılı oluyor sizce bu değişimim sebebi nedir ve bu değişim sırasında adet gecikmesi normal midir yeni bir düzen olduğu için ? teşekkürler


Cevap:

Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olmaz.Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.Adet gecikmesi nedenleri nedir?

m******** :

ya gecen ay korumali iliskiye girdim bu ayda oyle fakat bu ay adetim 6 gun once geldi ve miktari cok az bugun 3 cu gunu sadece bi pet kullandm veustune gorme olabilir diye korkuyorum adetimin ikinci gunu ari kesici ve ates dusurucu kulandm onlardan az gelebilirmi rengi bazi zman cok kyu bzi zmn acik


Cevap:

Evet ağrı kesiciler adet döneminin seyrini değiştirebilir. Düzensizliğin devam etmesi halinde test yaptırabilirsiniz.

b****** :

ustune gorme yaklasik kac gun surer ve gercekten bende merak ediyorum kac pet kadar olur gunde ve rengi nekadar acik lutfen acil cevap


Cevap:

Kişiden kişiye değişir, eğr şüpheniz var ise test yapmanızı öneririz..

h******* :

Merhaba. ben gecen ay bi iliskiye girdim korunmali adetim gelmisti bu ay 9 gun once yine korunmali ilisiki yasadim adetim 6 gun once geldi karnimn alt kisminda bi sislik var hafif sancılanmada var adetim biraz az geliyor sanki günde 2 pet denistiriyorum sadece bu üstüne gorme olabilir mi hamilemiyim sizce


Cevap:

Üstüne görme olup olmadığınızı anlayabilmeniz için gebelik testi yaptırmanızı öneririz. 

s********* :

merhabalar...benim adetimden sonra bir sonraki adetime 16 17 gün kala göğüslerim şişmeye ve ağırmaya başlıyor karnımda şişiyor arada sivilcemde çıkıyor beyaz akıntım oluyor genelde sağ kasığımda ağrı oluyor adet olduktan sonra normale dönüyor. bir sonrakin de tekrar aynı şeyler oluyor.adet yaklaştığında bunların olması normal ama neden 2 hafta önce bunlar başlıyor ve bu gebe kalmamı zorlaştırırır mı?


Cevap:

Akıntı ve kasık ağrınız için üroloji ve kadın doğum bölümlerinde muayene olmanız uygun olacaktır.

t*** :

Merhabalar adetim gününde geldi ilk gün lekelenmem geldi 19agustosta ama hala normal kanamam olmadı.. geçen ayda hic ağrı çekmeden regli olmuştum sorun ne olabilir..


Cevap:

Adet düzensizliğinizin bir çok nedeni olabilir. Bir takım tahliller ve muayeneden sonra bir şeyler söylenilebilir Bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda yarar var .

p******** :

hocam benim adetim oldu adetten önce doğum kontrol hapı kullanıyordum adetim olduğu için ara verdim adetim geçtikten sonra kullanmalı mıyım hocam teşekkür ederim


Cevap:

Doğum kontrol haplarını kendi başınıza kullanmayn.İlk fırsatta bir kadın doğum doktoruna başvurun.Size gereken bilgiyi verecektir.

h*********** :

Adet dönemi illa ağrılı yada sivilceli mi geçmesi gerekli bu ay adetim normalinden 3gün sonra oldu ve normalde bi kaç sivilce çıkar ve sancılı geçerdi adetim ama bu ay ne ağrı çektim nede yüzümde sivilce çıktı sebebi nedir acaba?


Cevap:

Bir kadın doğum uzmanı ve/veya endokrinoloji uzmanına başvurun, bunun nedenine yönelik ilave tahliller isteyebilir.

h*********** :

İyi günler 21yaşıma girdim 3ay öncesine kadar adetim her ayın aynı gününde olurdu hiç şaşmazdı ama son 3 aydır örneğin 24ünde oluyorum 1.ay 25ine sarktı 2.ay 27 sine sarktı bu ayda hala adet olmadım sebebi ne olabilir korkulacak bişey varmıdır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.


Cevap:

Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olmaz.Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.Adet gecikmesi nedenleri nedir?http://tahlil.com/adet-gecikmesi-nedir-gebelik-disi-adet-gecikmesi-10-nedeni

l******* :

adetten 2 3 gun sonra iliskiye girdim hamile kalir miyim ve iliskiden 3 gun sonra az miktarda kan geldi


Cevap:

Korunma olmadıysa tabii ki hamilelik riski vardır

i*********** :

merhaba hocam. adet olmama daha 1 hafta var ama adet sancısı gibi bir ağrı ve gaz varmış gibi şişlik var.1 hafta önce ilişkiye girmiştim.acaba hamilelik belirtisi olabilir mi bu ağrı,yoksa daha çok erken mi?


Cevap:

Bu kadar erken belirti olmaz

m********** :

hocam ben en son 25 ocak tarıhınde adet gördüm ve ben 22 subat tarıhınde erkek arkadasımla ters ilişkiye girdim ve kasık ve adet sancılarım dvm etmekte olup hamılelık şüphesı diye bi test yaptım tek çizgi olustu buna ragmen hala şikayetlerım dvm etmekte olup adet görmemekteyım lutfen yardımcı olun


Cevap:

Yaşadığınız cinsel ilişkiye göre hamilelik çok düşük ihtimal, hala adet olmadıysanız bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var.

h*********** :

iyi günler 3ocakta kız arkadaşımla sürtünerek ilişkiye girdik herhangi bir boşalma olmadı ama şüphelendik adetini bekledik normalde 24ünde olması gerekirken 25inde kanaması oldu 1gün gecikti ama adet sancım olmadı normalde ilk gün olurdu dedi.sebebi nedir sizce?


Cevap:

Her adet dönemi aynı olacak diye bir şey yoktur farklılıklar olabilir.bununla ilgili alttaki linki tıklayarak gerekli bilgileri bulabilirsiniz.http://tahlil.com/adet-doneminde-vucuttaki-degisiklikler-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler

h*********** :

iyi günler kız arkadaşım adetini her ayın 24ünde oluyo.dün göğüslerim şişti ve acıyo dedi daha 3gün var adetine.adetinden 3gün önce böyle bişey olması normal mi acaba?


Cevap:

Adet öncesi dönemde bu tür belirtiler olabilir, olağandır.

e******* :

iyi akşamlar.bir sorum olacakdı.benim nişanlım ile bir birlikteliği oldu ve birliktelik sırasında korunduk ama kondom yırtıldı.olay sonrası ortalama 4 5 gün içinde adet oldu ayın 10una geldı sonrakı ay da yıne adet oldu ve sonrakı ay da yıne 10 unda oldu en son adet oldugu tarıhden sonra 9 10 gün sonra ufak bır kan geldı cok az dedı kendısı ve 3 gun dedı nokta seklınde dedı.bız ewde yapılan hamılelık testı yaptıdık 2 3 kere hepsı negatıf cıktı.sonrasında bızım 5 gün önce bırlıktelık degıl ama ılıskımız oldu dıkkat ettık ama dusuncem o kı spreme elını tuttu daha sonrada kendı cınsel organına tuttu.dırek spreme yanı bosalmama degıl oraya degen bır yere tuttu.bu ay yanı 10 u oldu suan bır adet olmadı.sıze sorum hocam bu aralar olması gerekmı yoksa oadet sonrası 10 gunsonra olan 3 gunluk kanama oldugundan 20 sı gıbımı olacak yada hamıle olma rıskı varmı.


Cevap:

yok

?