Astigmat Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

27.03.2017 08:05 | Güncelleme: 13.02.2021 10:50
Astigmat, görme yetisini bulanıklaştıran bir görme kusurudur
Astigmat Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
A

Astigmat, görme yetisini bulanıklaştıran bir görme kusurudur. Miyop veya hipermetrop eşliğinde görülebilir. Çoğunlukla kalıtsal olduğu düşünülen astigmat tedavi edilmezse kişide baş ağrısı ve odaklanma problemine neden olabilir. Tedavisi için uygun mercekli gözlük kullanımı gereklidir. 

Görme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Görme olayı, ışığın anlamlandırılarak beyine iletilmesi işlemidir. Dışarıdan gelen ışınlar öncelikle kornea bölgesine çarpar. Burada kırılma gerçekleşir. Görüntü küçültülerek ve ters çevrilerek sarı nokta olarak adlandırılan retinaya yansıtılır. Ve bu görüntü yeniden çevrilerek düz bir şekilde beyne gönderilir. Bu şema doğru bir görme işlemi için geçerlidir. Sağlıklı bir gözde retina, düzgün bir yuvarlak şeklindedir.

Ancak kornea doğru şekilde ışığı kıramıyorsa, görüntü retinaya net düşmüyor demektir. Yani görüntü retinanın önüne veya arkasına düşüyordur. Bu durumda doğru görme işlemi gerçekleşemez. Görmenin temelinde kornea yardımıyla retinaya gönderilen bilgi vardır. 

Bu durumda göz kusurları meydana gelir ve uygun tedavi doğru boyutta mercek kullanmaktır. Mercek dışarıdan etki ile, korneanın görevini üstlenir. Yani ışığın doğru şekilde kırılarak, görüntünün retinaya düşmesini sağlar ve net görüntü elde edilir. 

Görüntü düzenleme işlemi için gözlük kullanmak şart değildir. Uygun lensler vasıtasıyla da bu işlem gerçekleştirilebilir. 

Astiğmat Nedir?

Astigmat ise, görüntünün bulanık olması halidir. Görüntü bulanık veya uzamış şekilde görülür. Bu durumda kişi, bir noktaya odaklanmaya çalıştığında kuvvetli baş ağrısı hisseder. Bunun sebebi, düzgün yuvarlak şeklinde olması gereken korneanın, adeta bir yumurta gibi şişik bir hal almasından kaynaklıdır. 

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmat kişiler görüntüyü bulanık ve uzamış gördüğünden, netleştirmek için çaba sarf ederler. Bu sebeple odaklanmak için gözleri kısmak astigmat belirtisidir. 

Kişiler odaklanma sonrası kuvvetli göz ve baş ağrısı hissederler. 

Bulanık, çift veya gölgeli görme söz konusudur. Özellikle uzun süre okuma, izleme gibi aktiviteler sonrası görme kalitesi iyiden iyiye bozulmaya başlar. 
Mide Kanseri Nedir? Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Midemiz, karnın sol üst bölgesinde bulunur
Nadir Adet Görmek, Yumurtanın Rezervinin AzaImasının Habercisi
Normalde 28 ila 30 günde bir olan adet periyodu, polikistik over sendromu, çikolata kisti denen endometriozis ve menopoz öncesi gibi bazı hallerde daha da uzayabiliyor
Disleksi Hastalığı Nedir?
Disleksi; fonem olarak bilinen, dillerin birbirinden ayırt edilmesi seansları sırasında ortaya çıkan hastalıktır
Üstüne Görme Nedir?
Halk arasında ‘üstüne görme’ olarak bilinen durum aslında hamilelik döneminde görülen kanamaların adet kanamasıyla karıştırılması durumudur
Boş gebelik nedir?
Boş gebelikte, normal hamilelik gibi döllenmiş yumurta rahimin iç duvarına yapışır, gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta oluşur ama içerisinde fetüs bulunmaz
Maruz Kalma ve Bulaş Yoluna Göre Enfeksiyonlardan Korunma ve Önlemler
Enfeksiyon hastalıkları insan hayatı boyunca hemen herkesin defalarca karşılaştığı kimi zaman hafif kimi zaman da hayatı tehdit edebilen ciddi sağlık problemleridir
Sinirsel Kusma Nedir?
Sinirsel kusma alıştığımız kusmalardan farklıdır
AİDS'e Neden Olan HIV Virusu Hangi Yollarla Bulaşır?
HIV virusu  insan vücuduna farklı bulaşma yolları ile girebilmektedir
Çocuklarda Kusma Olduğunda Aileler Ne Yapmalıdır?
İlkbahar ayları ile birlikte, çocuklarda  entero-viral enfeksiyonların görülmeye başlıyor
El Bileğinde Sinir Sıkışması Karpal Tünel Sendromu KTS Nedir?
Boyun bölgesinden çıkıp kol ve elin sinirlendirilmesini sağlayan üç kol sinirinden biri olan median sinirin ( diğerleri; ulnar sinir serçe parmağı ve yüzük parmağının yarısı, radial sinir el sırtı) el…
Ağız Kuruluğu Bir Sağlık Sorunudur
Ağız kuruluğu bir hastalıktır ve tükürüğün az miktarlarda salgılanmasından ortaya çıkar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com