Behçet Hastalığı Tanısında Yapılan Paterji Testi Nedir?

19.05.2018 08:39 | Güncelleme: 10.07.2020 08:42 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Behçet tanısı için yapılan tek test paterji testidir. Hastalığın süresi veya şiddeti hakkında bilgi vermez. Hastalık aktifken yapma şartı yoktur.
Behçet Hastalığı Tanısında Yapılan Paterji Testi Nedir?
A

Behçet tanısı için yapılan tek test paterji testidir. Hastalığın süresi veya şiddeti hakkında bilgi vermez. Hastalık aktifken yapma şartı yoktur. Tek başına behçet teşhisi konulması için yeterli değildir.

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı; adını bir Türk doktor olan Hulusi Behçet ten almıştır. Hastalığın adı, Cenevre Uluslararası Dermatoloji Kongresinde Morbus Behçet olarak resmen kabul görmüş ve onaylanmıştır.

Behçet hastalığı, vücudun farklı bölgelerinde kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Kronik bir hastalıktır ve oldukça nadir görülür. Vücudun bağışıklık sistemini etkiler ve enfeksiyon tarzı belirtiler ortaya koyar.

Behçet Tanısı Nasıl Konur?

Behçet hastalığını doğrudan kanıtlayacak bir test yoktur. Bu sebeple doktor muayenesi büyük önem taşımaktadır. Klinik belirtiler doğru değerlendirilmeli ve behçetten şüphe edildiğinde paterji testine yönlendirilmelidir.

Behçet hastalığının en önemli ve yaygın klinik belirtisi, sık tekrarlayan yaralardır. Özellikle ağızda on iki ayda en az üç kez tekrarlanan yaralar, cinsel organda, göz çevresinde, deri üzerinde sürekli tekrarlayan yaralar Behçet hastalığı şüphesini kuvvetlendirir.

Paterji Testi Nasıl Yapılır?

Bu testte deri altına steril tuzlu su verilir. 1-2 gün bekledikten sonra kabarık ya da kızartı olmasına göre tespit yapılır. Bu testin mantığı; küçük yaralanmalara dahi vücudun aşırı tepki vermesidir. Behçet hastalığını kesin kanıtlayan bir yöntem olmasa da, teşhise yardımcı bir yöntemdir.

Behçet şüphesi varsa, HLA doku tipleri incelenmelidir. Sedimentasyon değeri de önemlidir.

Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Behçet hastalığı kroniktir. Tedaviler bu sebeple hastanın şikayetlerini geçirmeye yönelik olarak yapılır.

Tekrarlayan ağız yaraları için kortizonlu spreyler veya solüsyonlar tercih edilir.

Genital bölgede oluşan yaralar için yine aft yapısına benzer olduğundan kortizonlu krem ve spreyler önerilir.

Bacak bölgesinde meydana gelen ağrılar için ise, çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

Kan Sayımı Nedir? Kan Sayımı Testi Nasıl Yorumlanır?
Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi laboratuvarlarda en çok çalışılan tahlil türüdür. Otomatik cihazlarda çalışılmaktadır. Aç olmaya gerek olmadan günün…
Yağ ve Kas Analizi Nedir? Ne İçin Yapılmalıdır?
Kilo sorunları ile mücadelede, kat edilen mesafenin izlenmesi ve motivasyon sağlanması amacıyla diyetisyenlerin kullandığı profesyonel ölçüm cihazları kişilere rehberlik etmektedir.
Hormon Tahlili Soran Bayan Okurlarımıza Öneriler
Hormon tahlil sonuçları kadınlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir.Tahlil.com'a da bu konuda bir çok soru geliyor.Hormon tahlili soran okurlarımızın saşağıdaki uyarılarımızı okuduktan…
Probe Kürtaj Nasıl Yapılır?
Probe kürtaj; kadında adet dışında, nedensiz kanamalar sonucu yapılan girişimsel bir tahlildir.Burada amaç kadın doğum doktorunca jinekolojik muayene sonrası alınan endometrial biyopsinin…
RDW Yüksekliği Nedir? RDW Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?
RDW, tam kan sayımında (Hemogram testinde)  çalışılan parametrelerinden biridir.RDW yüksekliğinin hangi durumlarda olduğu konusunda hazırladığımız yazımızın ilginizi çekeceğini…
Prolaktin Testi Nedir? Prolaktin Yüksekliği Neden Olur?
Bu makalemizden Prolaktin testinin , kadınlarda ve erkeklerde görülen belirtilerin ne olduğunu öğrenmenin yanı sıra, test değerleri ve tedavi hakkında bilgi de edinebilirsiniz. Kan tahlilinde…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com