Behçet Hastalığı Tanısında Yapılan Paterji Testi Nedir?

19.05.2018 08:39 | Güncelleme: 10.07.2020 08:42 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Behçet tanısı için yapılan tek test paterji testidir. Hastalığın süresi veya şiddeti hakkında bilgi vermez. Hastalık aktifken yapma şartı yoktur.
Behçet Hastalığı Tanısında Yapılan Paterji Testi Nedir?
A

Behçet tanısı için yapılan tek test paterji testidir. Hastalığın süresi veya şiddeti hakkında bilgi vermez. Hastalık aktifken yapma şartı yoktur. Tek başına behçet teşhisi konulması için yeterli değildir.

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı; adını bir Türk doktor olan Hulusi Behçet ten almıştır. Hastalığın adı, Cenevre Uluslararası Dermatoloji Kongresinde Morbus Behçet olarak resmen kabul görmüş ve onaylanmıştır.

Behçet hastalığı, vücudun farklı bölgelerinde kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Kronik bir hastalıktır ve oldukça nadir görülür. Vücudun bağışıklık sistemini etkiler ve enfeksiyon tarzı belirtiler ortaya koyar.

Behçet Tanısı Nasıl Konur?

Behçet hastalığını doğrudan kanıtlayacak bir test yoktur. Bu sebeple doktor muayenesi büyük önem taşımaktadır. Klinik belirtiler doğru değerlendirilmeli ve behçetten şüphe edildiğinde paterji testine yönlendirilmelidir.

Behçet hastalığının en önemli ve yaygın klinik belirtisi, sık tekrarlayan yaralardır. Özellikle ağızda on iki ayda en az üç kez tekrarlanan yaralar, cinsel organda, göz çevresinde, deri üzerinde sürekli tekrarlayan yaralar Behçet hastalığı şüphesini kuvvetlendirir.

Paterji Testi Nasıl Yapılır?

Bu testte deri altına steril tuzlu su verilir. 1-2 gün bekledikten sonra kabarık ya da kızartı olmasına göre tespit yapılır. Bu testin mantığı; küçük yaralanmalara dahi vücudun aşırı tepki vermesidir. Behçet hastalığını kesin kanıtlayan bir yöntem olmasa da, teşhise yardımcı bir yöntemdir.

Behçet şüphesi varsa, HLA doku tipleri incelenmelidir. Sedimentasyon değeri de önemlidir.

Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Behçet hastalığı kroniktir. Tedaviler bu sebeple hastanın şikayetlerini geçirmeye yönelik olarak yapılır.

Tekrarlayan ağız yaraları için kortizonlu spreyler veya solüsyonlar tercih edilir.

Genital bölgede oluşan yaralar için yine aft yapısına benzer olduğundan kortizonlu krem ve spreyler önerilir.

Bacak bölgesinde meydana gelen ağrılar için ise, çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

Laktat Dehidrogenaz (LDH) Yüksekliği Ne Zaman Olur?
Laktat Dehidrogenaz (LDH) Testi temel olarak kalp ve karaciğer hastalıklarının tanısında istenir.Damardan kan alınarak yapılan bir testtir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmakta olan bu testin…
Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi Nedir?
Bu test, büyüme hormonunun hipofiz adenomundaki deposunun incelenmesi ve bu hormonun eksikliğini teşhis etme amacıyla yapılmaktadır.
Kadınlar Smear Testi Yaptırmayı İhmal Etmemeli
Servikal Smear Testi, Patoloji Laboratuvarlarında patologlar tarafından değerlendirilen bir tahlil yöntemidir.Aktif cinsel hayatı olan kadınların düzenli olarak bu testi yaptırmaları önerilmektedir.
25-OH Vitamin D Düşüklüğü
Kimyasal açılımı; 25 hidroksi kolekalsiferol olan, D vitamini birimidir. 25-OH Vitamin D Düşüklüğü günümüzde sık görülen bir sağlık sorunu haline gelmiştir.…
Kalsitonin Hormonu Nedir? Kalsitonin Yüksekliği Nedir?
Kalsitonin tiroiddeki C hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur. Kan tahlilinde kalsitonin yüksekliği de normal bir durum değildir.
Hormon Testindeki T3-T4 ne Anlama Geliyor?
 T3 ve T4 testleri tiroid  fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
İdrarda Delta (5) – Aminolevulinic Asit (ALA) Testi Nedir?
Aminolevulinic Asit bir porfirin öncülüdür.İdrarda bu maddenin aranmasına İdrarda Delta (5) – Aminolevulinic Asit (ALA) Testi denir.
HSG Çekimi Yapıldığında Gebelik Olurmu?
HSG; çocuk olmadığı durumlarda, tüplerin açık olup olmadığını belirleyen tahlildir.
Antibiyogram Testi Nedir?
Bir mikrop veya birkaç türünün üremesini ve enfeksiyon kaynağına karşı hangi antibiyotiğin kullanılabileceğini belirleyen yöntemdir.
Uykusuzluk ve Uykusuzlukta Yapılan Tahliller Nelerdir?
Uykusuzluk günümüzde sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur.Uykusuzluk tanısında çeşitli tahliller kullanılmaktadır.
Anti HBs Testi Nedir?
Anti HBS,hepatit B yüzey antikorudur. Bu antikorun varlığını kanda tayin edeb teste ise Anti HBs testi denir.ELİSA yöntemi ile yapılan bir testtir.
ERA Testi Basamakları Nelerdir?
ERA testi; kaliteli embriyo transfer edildiği halde, başarı sağlanamayan kişilere uygulanan yöntemdir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com