Behçet Hastalığı Tanısında Yapılan Paterji Testi Nedir?

19.05.2018 08:39 | Güncelleme: 10.07.2020 08:42 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Behçet tanısı için yapılan tek test paterji testidir. Hastalığın süresi veya şiddeti hakkında bilgi vermez. Hastalık aktifken yapma şartı yoktur.
Behçet Hastalığı Tanısında Yapılan Paterji Testi Nedir?
A

Behçet tanısı için yapılan tek test paterji testidir. Hastalığın süresi veya şiddeti hakkında bilgi vermez. Hastalık aktifken yapma şartı yoktur. Tek başına behçet teşhisi konulması için yeterli değildir.

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı; adını bir Türk doktor olan Hulusi Behçet ten almıştır. Hastalığın adı, Cenevre Uluslararası Dermatoloji Kongresinde Morbus Behçet olarak resmen kabul görmüş ve onaylanmıştır.

Behçet hastalığı, vücudun farklı bölgelerinde kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Kronik bir hastalıktır ve oldukça nadir görülür. Vücudun bağışıklık sistemini etkiler ve enfeksiyon tarzı belirtiler ortaya koyar.

Behçet Tanısı Nasıl Konur?

Behçet hastalığını doğrudan kanıtlayacak bir test yoktur. Bu sebeple doktor muayenesi büyük önem taşımaktadır. Klinik belirtiler doğru değerlendirilmeli ve behçetten şüphe edildiğinde paterji testine yönlendirilmelidir.

Behçet hastalığının en önemli ve yaygın klinik belirtisi, sık tekrarlayan yaralardır. Özellikle ağızda on iki ayda en az üç kez tekrarlanan yaralar, cinsel organda, göz çevresinde, deri üzerinde sürekli tekrarlayan yaralar Behçet hastalığı şüphesini kuvvetlendirir.

Paterji Testi Nasıl Yapılır?

Bu testte deri altına steril tuzlu su verilir. 1-2 gün bekledikten sonra kabarık ya da kızartı olmasına göre tespit yapılır. Bu testin mantığı; küçük yaralanmalara dahi vücudun aşırı tepki vermesidir. Behçet hastalığını kesin kanıtlayan bir yöntem olmasa da, teşhise yardımcı bir yöntemdir.

Behçet şüphesi varsa, HLA doku tipleri incelenmelidir. Sedimentasyon değeri de önemlidir.

Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Behçet hastalığı kroniktir. Tedaviler bu sebeple hastanın şikayetlerini geçirmeye yönelik olarak yapılır.

Tekrarlayan ağız yaraları için kortizonlu spreyler veya solüsyonlar tercih edilir.

Genital bölgede oluşan yaralar için yine aft yapısına benzer olduğundan kortizonlu krem ve spreyler önerilir.

Bacak bölgesinde meydana gelen ağrılar için ise, çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Koyulur?
İdrar yolu enfeksiyonu; idrarda yanma ve ağrıyla kendini belli eden, bakteri  ve/veya mantar kaynaklı hastalıktır.
HbA1c Tahlili Nedir? Diabet Tanısı ve HbA1c Testi
HbA1c: kronik bir hastalık olan diyabetin takibinde en önemli tahlillerden birisidir. HbA1c tahlili son üç ayın kan şekeri ortalaması hakkında bilgi verir. Kanda şeker yükseldikçe…
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını…
Evde Kısırlık Testi
Kısırlık (infertilite); kadın veya erkekte, bebek sahibi olmayı engelleyen durumlardır.Kısırlık tanısında evde yapılan bazı testler vardır.Doktor kontrolünde sağlık merkezlerind eyapılan laboratuvar…
ASA (Anti Sentromer Antikor) Testinin Normal Değeri Nedir?
ASA; anti sentromer antikorun kısaltmasıdır. Anti Sentromer Antikor testi sonuçları incelendiğinde normal değeri ve anormal değerleri sıklıkla merak edilmektedir.
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri…
Kadınlar Hormon Tahlillerini Gönderirken Nelere Dikkat Etmeliler?
Sitemize kadınların hormon tahlilleri ile ilgili sorular sık olarak sorulmaktadır.Ancak sorularınızın sağlıklı şekilde cevaplanması için bazı bilgilere ihtiyacımız var.
Tahlil.com’a Soru Sormadan ve Tahlil Göndermeden Önce Lütfen Uyarılarımızı Okuyun!!!
Tahlil.com'a uzmanlarımız tarafından cevaplanmak üzere gelen sorularınızı göndermeden önce uyarılarımızı okumanızı öneriyoruz.
Kürtaj Tartışmaları Gebelik Testinin Önemini Arttırıyor
Son günlerde ülkemizde kürtaj tartışmaları gündeme oturdu.Kürtaj tartışmaları ise kan ve idrarda gebelik testinin önemini arttırıyor.
LDL Düzeyi Hangi Seviyede Olmalı?
LDL, düşük yoğunlukta lipoprotein anlamına gelmektedir.Halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinir.Değerinin yüksek olması istenen bir durum değildir.LDL değerinin hangi seviyelerde…
Kadınlarda Testestoron Hormonu, Düşüklüğü ve Yüksekliği
Erkeklik hormonu  olan testesteron erkeklerde yüksek miktarlarda kadınlarda ise düşük miktarlarda salgılanır.Kadınlarda testestoron düşüklüğü ve yüksekliği…
Bakteri İzole Edilemedi Ne Demek?
Enfeksiyon şüphesi ve araştırması sebebiyle yapılan kültür tahlillerinde kimi zaman ''Bakteri izole edilemedi'' yazan sonuç raporları görülür. Bu sonucun ne anlama…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com