Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?

10.09.2018 02:47
Gebeliklerde kanda Beta HCG değeri 5 ve üstü olmalıdır.Gebelik tanısından sonra ise Beta HCG değerlerine göre çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı da merak edilen bir konudur. Çoğul gebelik tanısında en kesin bilgiyi yapılacak ultrason muayenesi vermektedir.
Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
A

Tahlil yorumlayan sağlık siteniz Tahlil.com'a en sık gelen sorulardan biri de, Beta HCG değerlerinin değerlendirilerek çoğul gebelik olup olmadığı konusunda tanı koyulup koyulmacağı üzerine.

Bu konuda merak sahibi olan okurlarımızı bilgilendirelim.Beta HCG değerlerine bakılarak asla bir çoğul gebelik tanısı koyulmamalıdır. Tahlil.com'da defalarca da belirtiğimiz üzere bu konuda en doğru bilgiyi gebeliğin en erken 6. haftası ve sonrasında yapılacak olan ultrason muayenelerinin vereceğinin bilinmesidir.
Beta HCG değerlerine bakılarak çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı konusunda  aşırı derecede merak sahibi olan okurlarımıza pratik bir bilgi de verebiliriz.
İki gün veya bir başka deyişle 48 saat arayla yapılan 2 ayrı Beta HCG testi sonuçları arasında eğer bir katdan fazla bir artış var ise, bunun çoğul gebelik ihtimali konusunda kesin olmasa da bir veri olabileceğini söyleyebiliriz.
Örnek vermek gerekirse ilk Beta HCG sonucu 1000 çıkan bir hamile kadının 48 saat sonra yapılan bir sonraki Beta HGG değeri 2000'in üstünde ( örneğin 3000) çıkması durumunda bu tür bir olasılıktan söz edebiliriz.Ancak bu olasılığın mutlak suretle kadın doğum doktorunun yapacağı ultrason muayenesinde de teyid edilmesi gerekmektedir.tek başına Beta HCG değerleri ile asla çoğul bir gebelik tanısı koyulmamalıdır.

 

YORUMLAR

gizemtas.93 | 31.03.2016 02:10

Merhabalar B HCG  kan testi 2.94 çıktı en son adet tarihim 24.02.2016 hamilelik var mıdır

Tahlil.Com | 02.04.2016 02:57
Hamilelik şüphesi yönünden yapılan Beta HCG testi sonucunu inceledik.Test sonucu hamilelik olmadığı yönünde bilgi veriyor.

Gebelik testi olarak kullanılan Beta HCG ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve Beta HCG ile ilgili benzer 
sorulmuş diğer sorular ve uzmanlarımızca verilmiş cevapları okumak için  tıklayınız...


Kanda Beta HCG  testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....

birgul.29.10.1978 | 02.05.2014 01:43

merhaba bugün gebelik için kan tahlili yaptırdım sonucum 5.69 çıktı.normal değerler ise 0.5 _ 5mlu/ml olması gerekiyormuş. hamilemiyim

Tahlil.Com | 02.05.2014 01:49
Test sonucunuz negatif sayılabilir, ancak birkaç gün sonra tekrarlamanızı öneririz..
adem_kibar55 | 26.09.2013 09:00

Merhaba 15 gün önce aşılama yaptırdık ve 15 günün sonunda BHCG sonucu 91,98 çıktı.Sizce eşim hamile mi?

Tahlil.Com | 26.09.2013 07:08

Beta HCG değeriniz hamilelik lehine,ancak ultrason muayenesi ile de bunun önümüzdeki günlerde teyid edilmesi gerekmekte.

Beta HCG değerleri ve buna göre tahmini gebelik haftasının hesaplanmasında dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftası
http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


melisanurum24 | 17.09.2013 12:39

mrb çarşamba günü reglm 4 gün geçmesiyle doktora gittim kan testi yaptık sonucum 250 çıktı doktorum 2 gün yoktu bugün tekrar görüşebildik birdaha kan testi yaptık değerim 1944 çıktı enfazla 3 haftalk dedi bnm enson adetm 8 ağustos normalne 5+4 olmam gerk ben kaç haftalk hamileym anlamadım?

Tahlil.Com | 17.09.2013 07:39

Her ne kadar Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyid edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.ޞu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürün önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.
Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.


Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?
http://tahlil.com/gebelikte-kese-ne-zaman-ultrasonda-gorulur

Kimyasal gebelik nedir?
http://tahlil.com/biyokimyasal-gebelik-kimyasal-gebelik-nedir-nasil-anlasilir

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?
http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


ayseismet1 | 13.09.2013 03:34

ben bugun kan tahlili yaptırdım beta hcg 1,20 yazıo acaba hamilemıyım kagıdın yan tarafında 1hftadan 2 aya kdr yazılar var pek anlayamadım doktorda bişi demedi yardımcı olursanız cok sevınırım....

Tahlil.Com | 17.09.2013 03:17

Hamile değilsiniz, Beta HCG değeriniz düşük. 10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve konuya dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


Yaşa Göre Yaptırılması Önerilen Tahliller Nelerdir?
Tanı ve genel sağlık kontrolü amacı ile bir çok tahlil yaptırıyoruz.Yaptırdığımız tahlillerin hangi yaşta yapılmasının bilinmesi sağlık taramaları yönünden çok daha sağlıklı…
İnsülin Direnci Tanısında Kullanılan 6 Tahlil Nedir?
İnsülin direnci, vücudumuzda şekerin kullanılması için ilgili hücrelere girişini sağlayan insülin hormonuna yanıtta azalma görülmesidir.İnsülin direnci tanısı…
Hematokrit Testi: Hematokrit Yüksekliği ve Düşüklüğü ile Belirtileri Nedir?
Bu makalemizde hematokrit testinin ne olduğunu, neden gerektiğini, hematoktit yüksekliği ve düşüklüğü ile testin değerlerini kısacası Hematokrit testine dair her şeyi öğrenebilrsiniz.
Yaşlılık ve Yaşlılarda Yapılması Önerilen Tahliller
Yaşlılık hayatın doğal bir sürecidir.Yaşlılıkta da bireylerin her ne kadar sağlıkları yerinde olsa da belirli tahlilleri belirli aralıklarla yaptırmaları önerilmektedir.Bu süreçte…
İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?
HOMA-IR (İnsülin direnci) testi , kişilerde  insülin direnci olup olmadığını ortaya çıkar bir testdir. HOMA ismi İngilizce bazı kelimelerin kısaltılmasından oluşmaktadır. HOMA terimi,…
Kolesterol Yüksekliği Olanlar Bu Yazıyı Okumalı!
Kolesterol yüksekliği, özellikle LDL diye bilinen kötü kolesterol yüksekliği tedavi edilmeli mi, edilmemeli mi konusu yıllardır tartışılır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com