BİTTER ÇİKOLATA MI ? SÜTLÜ ÇİKOLATA MI?

15.09.2017 09:33
Vazgeçemediğimiz lezzet çikolata
BİTTER ÇİKOLATA MI ? SÜTLÜ ÇİKOLATA MI?
A

Vazgeçemediğimiz lezzet çikolata. Kadınların zor zamanında mutluluk kaynağı yegane besindir. Bu dayanılmaz lezzetler; bitter ve sütlü çikolata. Hangisini yemek daha sağlıklı nasıl etkilere sahip öğrenelim. Gerisi size kalmış zevkleriniz ve tercihleriniz.

Bitter çikolata: Bitter çikolatalarda kakao oranı %70-%90 arasındadır. Bitter çikolatanın 100 gr kalori değeri ortalama 470 civarıdır.

Kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır gibi mineraller açısından zengin bir besindir.Kolon kanserini engelleyen kakao polifenolleri açısından da zengindir.

Araştırmalarda bitter çikolatanın kanser ve kalp hastalıklarından korunmada olumlu etkiye sahip olduğu ortaya koymuştur.

Bitter çikolata antioksidan olarak zengindir ve bu durum sayesinde toksik atılımını desteklemektedir. Gevşetici ve rahatlatıcı özelliği vardır. İçerdiği flavenoidler kan pıhtılaşma elemanı olan trombositlerin birleşmesini engeller ve yumurtalıklarda kan akışını düzenler.Bu durumda gebelik ihtimalini  yükselten  bir etken olarak görülebilir. Tabii ki  tüketim miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

Sütlü çikolata: Sütlü çikolata bitter çikolataya göre daha az kakao ve daha çok süt , şeker içermektedir.Bu yüzden kalori miktarı  daha yüksektir.100 gramda kalori değeri 535 dir.

Şekerin kanserli hücreleri beslediği de bilinmektedir sütlü çikolatalarda şeker bakımından çok zengin besinlerdir.Antioksidan açıdan bitter çikolata kadar zengin değildir. Fakat mutluluk kaynağı olan seratonin salgısı açısından bütün çikolata çeşitleri gibi etkilidir.

 

Ateş Düşürücü İlaçlara Fazla Güvenmeyin
Hastalık sezonunu yaşadığımız bugünlerde ateş düşürücüler hemen hepimizin baş ucundadır
Bel Fıtığı Neden Olur?
Omurgamızı oluşturan çok sayıda kemik vardır
Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Öneri
Özellikle aşırı sıcakların görülebildiği  Temmuz ayı içinde olunması oruç tutmayı da güçleştirmekedir
Emziren Anneler ve Oruç
Kısa süreli yemek yememenin anne sütünü azaltmadığı bilinmektedir
Gözyaşının Faydaları Nelerdir?
Bir damla gözyaşın bile faydası var
Tırnaklardaki Beyazlıklar Neden Oluşur?
Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler tırnaklara renk veren keratin maddesi veya kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com