Gıda İntolerans Testi (Gıda Duyarlılık Testi) Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 13.04.2020 09:15
Gıda intolerans testi bir diğer adıyla da gıda duyarlılık testleri son yıllarda sıkça gündeme gelen testlerdir. Günümüzde gıda alerjisi ve/veya intoleransı olduğu düşünülen hastalardan sıklıkla istenen tahliller arasındadır.
Gıda İntolerans Testi (Gıda Duyarlılık Testi) Nedir?
A

Gıda intolerans testi bir diğer adıyla da gıda duyarlılık testleri son yıllarda sıkça gündeme gelen testlerdir.
Bu testler farklı ticari isimlerle çalışılmaktadır.
York test de gıda intolerans testlerinden biridir.İmupro da son günlerde tercih edilen bir gıda intolerans testidir.
Gıda intolerans testleri, insan beslenmesinin araştırılması esasına dayanmaktadır.İnsan beslenme şekli de vücudun çalışma biçimini yönlendirmektedir.
İnsan vücudu bazen bazı gıdalara karşı tepki verebilmektedir.
Vücudun gıdalara verdiği bu tepki migren, sürekli baş ağrısı ve bağırsak bozukluğu başta olmak üzere çeşitli belirtilerle kendini göstermektedir.
Vücudumuzun gıdalara verdiği tepkiyi anlamak için ise gıda intolerans (food intolerance) testleri yapılmaktadır.

Hemoglobin A1c Testi Hba1c Normal Değeri Nedir?
Hba1c diabetli hastalarda ve diabet tanısında sıklıkla istenen bir tahlildir. Hba1c  testi normal değerleri içinde olan kişiler son 3 aylık kan şekerinin normal aralıklarda seyrettiği bilgisini…
Sistatin C Testi Nedir?
Böbrek fonksyonları değerlendirmesine kanda kreatinin düzeyine bakılır.Ancak Sistatin C testi de bazı zamanlarda kreatin testine alternatif olarak kullanılabilir.
Glukoz Testi (AKŞ) Nedir ?
Şeker hastalığının tespiti, kan şekerinizin sağlıklı değer aralığı içinde olup olmadığını belirlemek, hiperglisemi , hipoglisemi, diyabet ve prediyabet araştırması yapmak, tanılarını koymak ve…
Ferritinin Testi Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depoların göstergesidir.Ferritin testi ile de vücudumuzdaki demir depolarının dolu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunur.
Ferritin Testi Nedir?
Ferritin testi, kanda var olan ferritin miktarını ölçmeye yarayan bir tahlil yöntemidir.Ferritin testi insan vücudundaki demir depolarının dolu olup olmadığını anlamak ve anemi özellikle…
HIV Tanısında p24 Antikor Testi Nedir?
P 24 Antikor testi HIV testinin erken tanısı için yapılır.Bu test ELİSA yöntemiyle çalışılan bir kan tahlilidir.Damardan alınan kan örneği analiz edilerek yapılır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com