Boop Hastalığı Nedir? Boop Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

29.06.2018 02:21 | Güncelleme: 30.04.2020 09:22
Boop hastalığı henüz yeni olarak bilinmekte olan bir çeşit akciğer hastalığıdır.
Boop Hastalığı Nedir? Boop Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
A

Boop hastalığı henüz yeni olarak bilinmekte olan bir çeşit akciğer hastalığıdır. Bu isim, '' bronchiolitis obliterans organizing pneumonia'' olarak belirtilmiş sağlık probleminin baş harflerinden oluşmuştur.

BOOP hastalığı nedir?

BOOP, bir tür mikrobik olmayan zatürre hastalığıdır. Ülkemizde seyrek olarak görülmektedir. Hastalık, akciğer keseciklerinde ve küçük bronşlarda bağ dokusu oluşumu ile belirgindir. BOOP hastalığı çoğunlukla gribal enfeksiyon gibi başlar.  

BOOP Hastalığı Belirtileri :

En sık görülen belirtiler; ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Bu belirtilere ilave olarak, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam gibi bulgular da görülebilmektedir. Bu bulgular mikroorganizmalara bağlı gelişen zatürre ile de sıklıkla karışır. BOOP, daha çok 40 ve 50’li yaşlarda ortaya çıkar ve her iki cinste de eşit oranda görülür.Çocuklarda ise nadiren ortaya çıkmaktadır.

BOOP Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Bazı ilaç ve maddelerin bilinçsiz ve yanlış kullanımı etkenler arasındadır.Örnek vermek gerekirse; antibiyotikler, romatizma ilaçları, kokain bunlar arasındadır. BOOP bazen zatürre, akciğer apsesi gibi iltihaplı hastalıkların iyileşme dönemlerinde de ortaya çıkabilmektedir.
BOOP hastalığı; bazı romatizmal hastalıklarla beraber görülebileceği gibi, kemik iliği ya da akciğer nakli yapılmış olanlarda ve meme kanseri nedeniyle radyoterapi gören hastalarda da ortaya çıkabilmektedir. Halen hastaların önemli kısmında etken kesin nedeni bilinmemektedir.

İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır. İnsülün direnci oluşumu da istenmeyen bir durum olup  reaktif hipoglisemi ile birlikte diyabet hastalığının…
Kadınlarda Vaijnal Akıntı Neden Olur?
Kadınları rahatsız eden ve biraz da korkutan vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gündelik vücut faaliyetlerinin sonucunda da oluşabilir
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Peniste mantar enfeksiyonu hastalığı hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadır.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Risk Faktörleri Nelerdir?
Bu makalemizde yüksek tansiyona neden olan çeşitli risk faktörlerinden bahsedeceğiz. Bazı faktörler sağlık durumunuzla ilgili olabilirken bazıları da yaşam tarzınızdan ve kalıtsal…
Apandisit Ameliyatına İlaç Alternatifi
Apandisit; kalınbağırsağın üst tarafında bulunan apandis organının iltihaplanması olarak tanımlanır.
Yırtılan Kulak Zarı Tedavi Edilir mi?
Eğer kulaklar,  bir KBB uzmanı tarafından muayene edilirse ve kulak zarının yırtılması teşhisi konulursa, doktor öncelikle zardaki  deliğin büyüklüğünü ölçer.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com