Düşük Bebeklerde Annenin Payı

26.02.2018 12:05 | Güncelleme: 24.03.2020 05:17
Düşük gebelik; hamileliğin 20.20. haftasına kadar rahimde tutunamayan bebeğin vajina yoluyla vücuttan atılmasına verilen tanımlamadır.
Düşük Bebeklerde Annenin Payı
A

Düşük gebelik; hamileliğin 20. haftasına kadar rahimde tutunamayan bebeğin vajina yoluyla vücuttan atılmasıdır.

Hamile olduğunu öğrenen kadının korkuları o andan itibaren başlamış bulunmaktadır. Bebeği koruyamama, düşük korkusu her anne adayının korkulu rüyasıdır. Bu sebeple hamile olduğunu öğrenen anne adayları çok daha dikkatli bir yaşam sürdürürler. Her an bebek düşecek gibi davranırlar. Farkında olmadan bu durum paranoya haline gelir ve anne adayı sürekli olarak strese maruz kalır. Ancak burada bilinmeyen nokta, çok ekstra bir çaba olmadığı sürece, sağlıklı bir bebeğin düşme olasılığı çok azdır. Peki bu ne demek?

Düşen bebeklerin yarıdan fazlası; bir anomali neticesinde vücuttan uzaklaştırılmıştır. Yani; kromozomlarda olan bir bozukluk sebebiyle, vücut bebeği tanımlayamaz, bir hastalık gibi algılar ve vücuttan atmak ister. Yani; sebepsiz yere düşen bebekler şayet düşmeyip yaşasalar, fiziksel veya zihinsel bir problemle dünyaya gelecek olurlar. Bu sebeple düşük, her zaman kötü bir durum gibi algılanmamalıdır. Şayet bu düşükler 3 ten fazla ve üst üste geldiyse uzman desteğiyle birlikte tedavi başlamalıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi; bebek düşmelerinde çoğu zaman sebep sanıldığı gibi anne kaynaklı değildir. Anne çok dikkatli davransa dahi; anomalili bebekler kendiliğinden düşer.

Anneye bağlı düşükler ise; çok daha küçük bir yüzdeyi oluştururlar. Bunlardan en sık görüleni ilerlemiş anne yaşı ve sigara, alkol kullanımıdır. Devamında annenin geçirdiği ateşli hastalıklar, darbe ve çarpmalar, rahim ağzı enfeksiyonları, tiroit hastalıkları ve stres görülmektedir.

Şayet anne adayı sakin ve stressiz bir hayat geçirir, sürekli kötü senaryolar yazmazsa, zararlı alışkanlıkları bırakıp, sağlıklı ve düzenli beslenirse ve oluşan embriyoda bir anomali söz konusu değilse, düşük riski meydana gelmez. Sakin olamayan anne adaylarına en iyi gelen stres azaltıcı unsur, hobi edinmektir. Hem anne adayının zihnini rahatlatır, hem de bebeğin daha güvenli bir ortamda büyümesi sağlanır. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kulak Zarı Neden Yırtılır?
Dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran ince bir doku vardır
Nötrofili Nedir?
Vücut bağışıklığı hücreleri nötrofiller kemik iliğinde üretilerek vücuda dağılırlar
Nötropeni Nedir?
Nötropeni, vücudun bağışıklığından sorumlu nötrofil hücrelerinin vücutta az veya hiç bulunmaması halidir
Göz Tembelliği Nedir?
Gözler bazen aynı kapasitede açılmaz
Beyin Tümörü Belirtileri
Tümör, insan vücudunda hücre veya hücre gruplarının kontrolsüz bir şekilde gelişmesi, çoğalması ya da büyümesidir
Göz Tansiyonu (Glokom) ve Tedavisi
Gözde yüksek tansiyon sonucu oluşan kanamalı hastalık glokom olarak adlandırılır
Narsisizm ve Narsist Nedir?
Narsisizm, kendini beğenmişlik olarak da adlandırlan bir kişilik bozukluğudur
Diş Çürümesi Nedir?
Diş çürümesi ,çoğu  insanın  hayatının her yaş döneminde etkileyen ve tedavisi mümkün, önlenebilir ve tedavi edilebilir minör hastalıklardan bir tanesidir
Sarılık ( İkter) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucu deri, göz ve mukozaların sarı renk alması durumuna sarılık denir
Şeker Hastalığı İçin Bazı Öneriler
Şeker hastalığı ile mücadele eden bireylerin hayatlarında bazı unsurlara dikkat etmeleri, hayatlarını oldukça kolaylaştıracaktır
Rubella (Kızamıkçık Nedir)?
Rubella, kızamıkçık olarak bilinen virütik bir hastalıktır
Demet Baş Ağrısını Biliyor musunuz?
Demet baş ağrısı veya diğer ismi ile küme baş ağrısı, dönem dönem görülen ve başın genellikle belirli bir bölgesinde yoğunlaşan bir baş ağrısı çeşididir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com