Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?

27.02.2018 10:04 | Güncelleme: 02.08.2020 11:56
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Vajinal akıntı da bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabilir.
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
A

Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Doğru dinlenip değerlendirildiğinde, kendi sağlığı hakkında oldukça geniş bilgi verir insan vücudu. Zaten bu sebeple fiziksel muayene her zaman hekimler tarafından önem taşır. Yani bir hastalığın tanısını koymak için; tahlillerdeki rakamsal değerlerin yanında fiziki muayenedeki veriler de son derece önem taşır.

Vajinal akıntı da vücutta olması gereken; ancak bazen de hastalık belirtisi olan bir durumdur.

Vajina; kanallı bir yapıya sahip olan, nemli, esnek bir organdır. İdrar yapma, ilişkide aktif olmanın yanında doğum yapmakla da görevlendirilmiş organdır. Her organ gibi, vajina da dışarıdan hastalık kapmamak için kendi hijyenik ortamını oluşturur. Bu ortam için nemli kalması gerekir. Yani vajinanın doğal hali nemli olmasıdır. Aksi takdirde; idrar kalıntıları enfeksiyona sebep olabilirken, cinsel ilişkide de sürtünmeden ve kaymamaktan dolayı büyük bir ağrı ve aşınma hissi yaşanır.

Sağlıklı ve genç bireylerde düzenli olarak adet görülür. İşte adet mekanizmasını düzenleyen de, vajina yapısına dahil olan yumurtalıklardır. Adet kanaması dışarıdan birkaç gün ile sınırlı gibi görünse de, içeride yoğun bir çalışma vardır. yani; adet döngüsünün oluşması için yumurtalıklar sürekli bir döngü içindedir. Her dönemde rahim kendini gebeliğe hazırlamakla yükümlüdür. Normal günlerde olan akıntılar da, bu döngünün kusursuz şekilde işlediğinin göstergesidir. Normal olarak nitelendirilen sağlıklı akıntının özellikleri şöyledir; devamlı değil birkaç gün sürer, şeffaf ve kokusuzdur.

Anormal yani hastalık akıntısı ise; hemen fark edilebilir bir niteliktedir. Daha uzun süreli, yeşil veya sarı renkte, daha yoğun ve daha yapışkan kıvamdadır. Bunun yanında kasık ağrıları ve kaşıntılar da eşlik edebilir. Böyle akıntı olduğu zaman muhakkak uzman yardımı alınmalıdır, çünkü vücut bir şeylerin ters gittiğini anlatmaktadır.

Peki hangi hastalıklarda anormal akıntılar olur? Bu akıntılar daha sık olarak rahim ağzı iltihaplarında görülür. Bunun haricinde pek çok kadın hastalığının da temelini oluşturur. Bu sebeple böyle rahatsızlıklar fark edildiğinde geç kalınmadan ve daha çok şikayetler artmadan tanı konmalı ve tedaviye mutlaka uyulmalıdır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Özofagus Barreti Nedir?
Barrett özefagusu; Barrett içeriğinin epiteli veya metaplazisi olarak adlandırılır
Soğuk Havalarda Prostat Enfeksiyonu Riski Artıyor
Prostat; her erkekte bulunan bir organdır ancak, prostatit herkeste olan bir hastalık değildir
Teknoloji Değil, Sigara Kanser Yapıyor
Teknolojik aletlerin, özellikle cep telefonlarının kanser riski olduğu sık sık dile getirilir
Kabızlığı Gidermenin Yolları Nelerdir?
Kabızlık toplumda yaygın hastalıklardandır
Hangi Burun Kanamaları Lösemi Habercisidir?
Burun kanamasının pek çok sebebi vardır
Antisperm Antikorları Kısırlık Nedenidir
Antikor; vücudun yabancı maddelere karşı bir savunma sistemidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com