Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?

27.02.2018 10:04 | Güncelleme: 02.08.2020 11:56
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Vajinal akıntı da bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabilir.
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
A

Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Doğru dinlenip değerlendirildiğinde, kendi sağlığı hakkında oldukça geniş bilgi verir insan vücudu. Zaten bu sebeple fiziksel muayene her zaman hekimler tarafından önem taşır. Yani bir hastalığın tanısını koymak için; tahlillerdeki rakamsal değerlerin yanında fiziki muayenedeki veriler de son derece önem taşır.

Vajinal akıntı da vücutta olması gereken; ancak bazen de hastalık belirtisi olan bir durumdur.

Vajina; kanallı bir yapıya sahip olan, nemli, esnek bir organdır. İdrar yapma, ilişkide aktif olmanın yanında doğum yapmakla da görevlendirilmiş organdır. Her organ gibi, vajina da dışarıdan hastalık kapmamak için kendi hijyenik ortamını oluşturur. Bu ortam için nemli kalması gerekir. Yani vajinanın doğal hali nemli olmasıdır. Aksi takdirde; idrar kalıntıları enfeksiyona sebep olabilirken, cinsel ilişkide de sürtünmeden ve kaymamaktan dolayı büyük bir ağrı ve aşınma hissi yaşanır.

Sağlıklı ve genç bireylerde düzenli olarak adet görülür. İşte adet mekanizmasını düzenleyen de, vajina yapısına dahil olan yumurtalıklardır. Adet kanaması dışarıdan birkaç gün ile sınırlı gibi görünse de, içeride yoğun bir çalışma vardır. yani; adet döngüsünün oluşması için yumurtalıklar sürekli bir döngü içindedir. Her dönemde rahim kendini gebeliğe hazırlamakla yükümlüdür. Normal günlerde olan akıntılar da, bu döngünün kusursuz şekilde işlediğinin göstergesidir. Normal olarak nitelendirilen sağlıklı akıntının özellikleri şöyledir; devamlı değil birkaç gün sürer, şeffaf ve kokusuzdur.

Anormal yani hastalık akıntısı ise; hemen fark edilebilir bir niteliktedir. Daha uzun süreli, yeşil veya sarı renkte, daha yoğun ve daha yapışkan kıvamdadır. Bunun yanında kasık ağrıları ve kaşıntılar da eşlik edebilir. Böyle akıntı olduğu zaman muhakkak uzman yardımı alınmalıdır, çünkü vücut bir şeylerin ters gittiğini anlatmaktadır.

Peki hangi hastalıklarda anormal akıntılar olur? Bu akıntılar daha sık olarak rahim ağzı iltihaplarında görülür. Bunun haricinde pek çok kadın hastalığının da temelini oluşturur. Bu sebeple böyle rahatsızlıklar fark edildiğinde geç kalınmadan ve daha çok şikayetler artmadan tanı konmalı ve tedaviye mutlaka uyulmalıdır.

 

Yaz İshalleri Nedenleri Nelerdir?
Yaz sıcaklarında tüm canlıların su ihtiyaçları artar.Özellikle bu süreçte görülen ishal vakaları sıvı kayıplarını arttırması nedeniye sağlık yönünden sorunlar…
Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Sebepleri Nelerdir?
Gebeliğin 37’inci haftasından önce yapılan doğumlara erken doğum denilir. Erken doğumun çeşitli sebepleri olabilir.
Havalar Isındı Kene Vakaları Görülmeye Başlandı
Yazın gelmesiyle birlikte Kırım Kongo hastalığı da yine ülkemizde görülmeye başlandı.
Hava Kirliliği Kanser Yapabilir
Hava kirliliği; şehirleşme ve sanayileşme ile gelen bir problemdir. Hava kirliliğinin kuşkusuz sağlığımıza da önemli zararları vardor.Kanser de bu zararların arasında başı çekmektedir.
Uyurken Elleri Yastık Altına Koymak Omuz Ağrısı Yapar
Uyurken ellerin yastık altına konması, birçok kişide görülen bir alışkanlıktır.Ancak bu alışkanlık kimi zaman sağlık sorunlarına da yol açabilir.
Diş Ağrısı Nedir?
Diş ağrısı; diş çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer sebeplerden kaynaklanır.Hemem herkeste görülebilen genel…
Saçkıran Nedir?
Saçkıran; saç diplerini etkileyen, oto immün bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Estetik yönden de her iki cins için önemli bir sağlık sorunudur.
Kanserin Habercisi Olabilecek Belirtileri İhmal Etmeyelim!
Kanser sürekli gündemimizde olan ve kuşkusuz hepimizin korktuğu bir hastalıktır.Kanserin bazı genel belirtilerini önceden fark edebilirsek zamanında gereken önlem ve tedaviler için…
İnsülin Direnci, İnsülin Direnci Soruları ve İnsülin Direnci Testi
İnsülin direnci, günümüzde sıkça konuşulan ve araştırılan bir sağlık problemidir. İnsülin direncine dair öemli bilgileri sizler için derledik.
Tiroid Hastalarında Saç Dökülmesi Daha Çok Görülür
Tiroid hastalığının en önemli belirtilerinden biri saçların aşırı miktarda dökülmesidir.
Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerindendir. Doktorlar prostat kanserinden korunmak için bazı önlemler tavsiye ediyor.Aşağıdaki yazımızda erkeklerde sık…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com