Epilepsi Tedavisinde Cerrahi Yöntem Başarılı Sonuçlar Veriyor

07.05.2017 12:03
Ülkemizde 800 000'e yakın epilepsi hastası olduğu düşünülüyor
Epilepsi Tedavisinde Cerrahi Yöntem Başarılı Sonuçlar Veriyor
A

Ülkemizde 800 000'e yakın epilepsi hastası olduğu düşünülüyor.Bu hastaların önemli bir bölümü ilaçlarla tedavi ediliyor.Bir çok hasta da bu ilaçları uzun soluklu olarak kullanmak durumunda kalıyor.
Ancak ilaç tedavisine yanıt vermeyen veya direnç gösteren bazı epilepsi türlerinin de  bulunduğu düşünülüyor.
Epilepsi hastaları kimi zaman anlık bilinç bulanıklığı veya donup kalma gibi durumlarla karşılaşabilir.Bu durum da kimi zaman psikiyatrik hastalıklarla da karıştırılabilir.
Epilepsi hastalarının nöbet geçirmeleri kuşkusuz nöbet sırasında bir takım sağlık riskleri ile de karşılaşmalarını beraberinde getirir.Bu da istenen bir durum değildir.Bu hastalarda uyku sırasında ölüm gibi bir risk de bulunmaktadır.Bunun sebebi de uyku sırasında geçirilen bir nöbet esnasında boğulma riskidir.
Toplumda en sık rastlanan epilepsiler beyindeki temporal lobdan kaynaklanmaktadır.Bu epilepsi türü ayrıca cerrahi tedaviye de olumlu yanıtlar verebilmektedir.

Hangi durumlarda epilepsi tedavisinde ameliyat önerilir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz.Cerrahi operasyon epilepsi tedavisinde ilk planda tercih edilecek bir tedavi yöntemi değildir.
Burada asıl olan bir ve bir kaç ilaç tedavisi almasına rağmen aldığı tedaviden tam yarar sağlamayan hastalar için cerrahi tedavi seçeneğinin göz önünde bulundurulmasıdır.
Hastanın geçirdiği nöbet sayısının fazla olması ve sürekli tekrar etmesi de cerrahi tedavi seçeneğini gündeme getirebilir.
Yaklaşık olarak her 10 epilepsi hastasından biri düzenli ilaç kullanmasına rağmen nöbet geçirebilmektedir.
Bu tür hastalar için cerrahi tedavi bir seçenek olabilir.
Temporal lob ameliyatı olan her 5 hastadan 4'ünün epilepsi nöbetleri kontrol altına alınabilmektedir.
Bu da hastaların yaşam kalitesini ve dolaylı da olsa yaşam sürelerini uzatabilmektedir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İleri Yaş Kemik Kırıkları Nasıl Önlenir?
Gençlerde kırıklar çok daha hızlı iyileşirken; ileri yaşlarda bu kırıklar geç iyileşmek şöyle dursun, çoğu zaman eski haline gelmesi mümkün olmamaktadır.
Işık Terörü ve Hastalıklar
Modern yaşam; şüphesiz çok daha pratik, hızlı ve kolaydır. Ancak bu hayatın getirdiği olumsuzluklar da yok değildir. Özellikle amaç dışı kullanım, insan hayatına ciddi tehlikeler…
Kalp Hastalıkları Nasıl Önlenir?
Kalp; tüm vücutta kan akışını kontrol eden, hayati bir mekanizmadır. Bu mekanizmada oluşan aksaklıklar, yaşamı zora koşarken, aksaklıkların devamlı seyretmesi hayata mal olabilir. Bu sebeple…
Omurga Sağlığına Zarar Veren Alışkanlıklar
Omurga; vücudun dik ve düzgün duruşunu sağlayan, beyin ile vücudun arasındaki iletişim bağıdır. Omurga; omur adı verilen 23 hareketli ve 10 hareketsiz toplam 33 kemikten oluşan bir…
Akciğer Sertleşmesi Nedir?
Akciğer sertleşmesi (idiyopatik pulmoner fibrozs (İPF)) ; akciğerin süngerimsi, yumuşak dokusunu kaybederek, kana oksijen geçişini engelleme derecesinde zorlaştıran bir hastalıktır. Kanser…
Kabızlık Nedir? Neden Olur?
Kabızlık; bağırsaklardaki kasılma problemi ile meydana gelen, dışkılamada zorlanmakla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir insan en azından iki günde bir gaita yapabilirken, kabız…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com