Erkeklerde ve Kadınlarda İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalıdır?

13.08.2018 11:40 | Güncelleme: 07.07.2020 05:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Vücudun iki tip yağ depolama özelliği vardır. Bunlardan biri deri altı yağ biriktirmedir ki; selülit olarak bilinir ve kullanılır. Bacaklarda depolanır ve oldukça rahatsız edici bir görüntüsü vardır.
Erkeklerde ve Kadınlarda İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalıdır?
A

Vücudun iki tip yağ depolama özelliği vardır. Bunlardan biri deri altı yağ biriktirmedir ki; selülit olarak bilinir ve kullanılır. Bacaklarda depolanır ve oldukça rahatsız edici bir görüntüsü vardır.

Diğer yağ biriktirme şekli ise; organların çevresinin yağ biriktirmesidir. Bu yağlanma da doğal olarak organların yoğunlukta toplandığı karın bölgesinde oluşur. İşte bu sebeple bel kalınlığı, genel sağlığınız hakkında daima bilgi verir.

Bel kalınlaşması başta simit olarak tarif edilen, bel yanlarında yağ birikmesi ile başlar. Ardından ön göbek şişmeye başlar ve bu katmanlar gittikçe kalınlaşır. Bu kalınlaşma devam ederse, bel kemiği elinize dahi gelmeye bilir ki, bu son derece zararlı bir durumdur.

İdeal Bel Ölçüsü Nedir?

Belimizin ölçüsü sağlığımız için önemli bir göstergedir. İdeal bel ölçüsü hesaplanması için basit bir formül vardır.
Bel ölçüsü ortalama olarak boyumuzun yarısı kadar olmalıdır.
Örnek vermek gerekirse 180 cm boyunda olan bir erkeğin bel ölçüsü 90 cm'yi geçmemelidir.
Kadınlarda da aynı hesap geçerlidir.
Erkeklerde bel ölçüsü 100 cm'yi, kadınlarda ise 92 cm'yi geçmemelidir.
Aksi takdirde her iki cins için de obezite yönünden tehlike çanları çalacaktır.

Bel Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Bel kalınlığı ölçülürken iki bölge ölçülmelidir. Bunlardan biri kalça kemiğinin bittiği üst noktadır. Diğeri ise, kaburgaların bittiği alt noktadır.

Ayrıca ölçüm yaparken göbek içeri çekilmemeli, mezura gergin tutulmamalı ve sıkılmamalıdır. Doğru sonuç için kişi kendi değil, karşıdan bir kişi ölçüm yapmalıdır. Kişi kendi yaparken kol hareketinden dolayı kasılıp yanlış sonuç elde edebilir.

 

YORUMLAR

nurdan.cakan | 08.12.2014 09:46

Merhaba annemin göbek çevresi ve kasığa doğru şiddetli ağrısı oldu acile başvurduk.kan ve idrar tahlili sonuçları WBC 13.3 REF(4-11) NEU%87,6 REF(50-70) LYM%3.24 REF(20-40) NEU#11,7 REF(1.9-8) LYM#0.432 REF(0,9-5,2) PT 9,7 REF(10.5-14.5) idrar PH 8 Apandisitten şüphelendiler yorumunuzu rica ederim.

Tahlil.Com | 09.12.2014 09:47

Annenizde kan sayım testi, diğer adıyla da hemogram testi sonucuna göre WBC yani lökosit yüksekliği olduğu görülüyor.
WBC  yüksekliği durumunda ilk olasılık enfeksiyon şüphesidir.Çeşitli enfeksiyonlarda wbc değeri yüksek çıkabilir.
Apandisitte de yüksek çıkabilir ancak tek başına bu değerlerle de tabii ki apandisit tanısı koyulamaz.Bunun dışında wbc yüksekliği başka nedenlere bağlı olarak da görülmektedir.

WBC ( lökosit)  yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantımızda  detaylı bilgi bulabilirsiniz.

WBC yüksekliği


metinh | 05.05.2014 11:52

MERHABA,

tahlil sonuçlarımda ANTİ HİV sonucum 0,16 çıktı referans aralığı 0-0,9 gözükmektedir.

hbsag sonucum da 0,36 çıktı referans aralığı 0-0,9 gözükmektedir.bu sonuçlar hakkında bilgi verirmisiniz

Tahlil.Com | 05.05.2014 10:21

Tahlillerinizi inceledik, sonuçlarınız normal.Test sonuçlarınızda bir sorun görülmüyor.


ozlem.oztas1 | 26.03.2014 10:00

merhaba. ben 40 yaşındayım kan tahlilimde wbc 10,37

ne 7,62 ne% 73,6 lym%19,1 çıktı diğer tüm değerler ortalama çıktı. bir de sedim 60 dk -41 çıktı bu değerlere göre ne yapmam nelere dikkat etmem gerekir? cevaplarsanız sevinirim.

iyi akşamlar.

Tahlil.Com | 26.03.2014 11:00

 Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez.
 Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

 Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen  cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?
esra | 16.01.2012 01:07

slm ben bundan yaklaşık 2 ay önce çarpıntıyla hastaneye gittim testler yapıldı ve demir eksikliği anemisi çıktı...benim ilgimi çeken teste açlık kan şekerimin 101 çıkması beni korkuttu acava sınırdamıyım annemde ve annemin akrabalarında şeker hastalığı var ama annnemde 45 yaşından sonra çıktı benim yaşım 25 acaba böyle bir risk taşıyormuyum....

Tahlil.Com | 16.01.2012 02:20
100 ve üstü açlık kan şekeri değerleri takip edilmelidir.Annenizde ve akrabalarda şeker olması da riski arttırıyor.Bir endokrinoloji uzmanına başvurun
erhanbicici | 11.01.2012 07:59

hocam ben özel harekatta çalışıyorum sürekli spor yapıyorum ancak SGOT(AST)123 SGPT(ALT)92 GGT119 2 3 GÜNDE bir alkol alıyorum ultrasonda karaciğerde sıkıntı yağlanma gözükmüyor 2.ye kan verdim değerler yükseldi ve bu dönemde alkol almadım acaba ne olabilir

Tahlil.Com | 11.01.2012 10:38
SGOT,SGPT ve GGT karaciğer testleri olup değerleriyüksek.Ultrason normal çıktığına göre,ilave bazı testlere ihtiyaç olabilir. Hepatit yönünden, diyabet yönünden ilave testler yapılabilir.Bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda yarar var.Kullandığınız bazı ilaçlar da değerler de yüksekliğe sebep olabilir.
Eriğin Faydaları Nelerdir?
Yaz meyvesi olan eriğin bilinmeyen bir çok faydası vardır
Dünya Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisi Kongresi 9-13 Nisan Tarihlerinde İstanbul'da Toplanıyor
Dünya Minimal İnvaziv Omurga cerrahisi ilk kongresini Turkiye’de  9-13 Nisan Istanbul’da Yesilkoy Polat Rönesans otel salonlarinda yapacak
KPSSE'ye Girecek Tüm Adaylara Başarılar Dileriz.
Uzun ve yorucu bir sınava hazırlık maratonundan sonra KPSS'ye girecek herkese başarılar diler, Sağlıklıklı bir bünyenin gerekliliği olan istediğiniz, huzurlu ve güvenli bir iş ortamına kavuşmanızı temenni…
Domuz Gribinden Ölümler Nasıl Olur?
Sağlık Bakanlığı Domuz Gribine bağlı ilk ölüm vakasını açıkladı
Domuz Gribinden 161 Kişi Hayatını Kaybetti
Sağlık Bakanlığı,şu ana kadar web sitesinde domız gribi olarak da bilinen Pandemik gripten hayatını kaybedenlerin sayısını 161 olarak açıkladı
Çocuklara Domuz Gribi Aşısı
Çocuklarımıza Aralık ayı ile birlikte domuz gribi aşısı yapılması ,Sağlık Bakanlığınca başlıyor
Domuz Gribi İnsandan İnsana Bulaşabiliyor
Domuz Gribi insandan insana bulaşabiliyor
Domuz Gribinden Korkalım mı?
Domuz gribi A tipi (H1N1) influenza virusünün neden olduğu bir hastalıktır
Domuz Gribi Nedeniyle Ölenler Hangi Yaş Gruplarında
Sağlık Bakanlığı ülkemizde şimdiye kadar H1N1(Pandemik Virus)(Domuz Gribi) nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaş gruplarına göre dağılımını açıkladı
Domuz Gribi Aşısı Yapılacak Yaş Grupları
Sağlık Bakanlığı,internet sitesinden yaptığı açıklama ile, 24 yaş ve altındaki bütün vatandaşların talep ettikleri takdirde aşılanacağını açıkladı
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com