Erkeklerde ve Kadınlarda İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalıdır?

13.08.2018 11:40 | Güncelleme: 07.07.2020 05:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Vücudun iki tip yağ depolama özelliği vardır. Bunlardan biri deri altı yağ biriktirmedir ki; selülit olarak bilinir ve kullanılır. Bacaklarda depolanır ve oldukça rahatsız edici bir görüntüsü vardır.
Erkeklerde ve Kadınlarda İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalıdır?
A

Vücudun iki tip yağ depolama özelliği vardır. Bunlardan biri deri altı yağ biriktirmedir ki; selülit olarak bilinir ve kullanılır. Bacaklarda depolanır ve oldukça rahatsız edici bir görüntüsü vardır.

Diğer yağ biriktirme şekli ise; organların çevresinin yağ biriktirmesidir. Bu yağlanma da doğal olarak organların yoğunlukta toplandığı karın bölgesinde oluşur. İşte bu sebeple bel kalınlığı, genel sağlığınız hakkında daima bilgi verir.

Bel kalınlaşması başta simit olarak tarif edilen, bel yanlarında yağ birikmesi ile başlar. Ardından ön göbek şişmeye başlar ve bu katmanlar gittikçe kalınlaşır. Bu kalınlaşma devam ederse, bel kemiği elinize dahi gelmeye bilir ki, bu son derece zararlı bir durumdur.

İdeal Bel Ölçüsü Nedir?

Belimizin ölçüsü sağlığımız için önemli bir göstergedir. İdeal bel ölçüsü hesaplanması için basit bir formül vardır.
Bel ölçüsü ortalama olarak boyumuzun yarısı kadar olmalıdır.
Örnek vermek gerekirse 180 cm boyunda olan bir erkeğin bel ölçüsü 90 cm'yi geçmemelidir.
Kadınlarda da aynı hesap geçerlidir.
Erkeklerde bel ölçüsü 100 cm'yi, kadınlarda ise 92 cm'yi geçmemelidir.
Aksi takdirde her iki cins için de obezite yönünden tehlike çanları çalacaktır.

Bel Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Bel kalınlığı ölçülürken iki bölge ölçülmelidir. Bunlardan biri kalça kemiğinin bittiği üst noktadır. Diğeri ise, kaburgaların bittiği alt noktadır.

Ayrıca ölçüm yaparken göbek içeri çekilmemeli, mezura gergin tutulmamalı ve sıkılmamalıdır. Doğru sonuç için kişi kendi değil, karşıdan bir kişi ölçüm yapmalıdır. Kişi kendi yaparken kol hareketinden dolayı kasılıp yanlış sonuç elde edebilir.

 

YORUMLAR

nurdan.cakan | 08.12.2014 09:46

Merhaba annemin göbek çevresi ve kasığa doğru şiddetli ağrısı oldu acile başvurduk.kan ve idrar tahlili sonuçları WBC 13.3 REF(4-11) NEU%87,6 REF(50-70) LYM%3.24 REF(20-40) NEU#11,7 REF(1.9-8) LYM#0.432 REF(0,9-5,2) PT 9,7 REF(10.5-14.5) idrar PH 8 Apandisitten şüphelendiler yorumunuzu rica ederim.

Tahlil.Com | 09.12.2014 09:47

Annenizde kan sayım testi, diğer adıyla da hemogram testi sonucuna göre WBC yani lökosit yüksekliği olduğu görülüyor.
WBC  yüksekliği durumunda ilk olasılık enfeksiyon şüphesidir.Çeşitli enfeksiyonlarda wbc değeri yüksek çıkabilir.
Apandisitte de yüksek çıkabilir ancak tek başına bu değerlerle de tabii ki apandisit tanısı koyulamaz.Bunun dışında wbc yüksekliği başka nedenlere bağlı olarak da görülmektedir.

WBC ( lökosit)  yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantımızda  detaylı bilgi bulabilirsiniz.

WBC yüksekliği


metinh | 05.05.2014 11:52

MERHABA,

tahlil sonuçlarımda ANTİ HİV sonucum 0,16 çıktı referans aralığı 0-0,9 gözükmektedir.

hbsag sonucum da 0,36 çıktı referans aralığı 0-0,9 gözükmektedir.bu sonuçlar hakkında bilgi verirmisiniz

Tahlil.Com | 05.05.2014 10:21

Tahlillerinizi inceledik, sonuçlarınız normal.Test sonuçlarınızda bir sorun görülmüyor.


ozlem.oztas1 | 26.03.2014 10:00

merhaba. ben 40 yaşındayım kan tahlilimde wbc 10,37

ne 7,62 ne% 73,6 lym%19,1 çıktı diğer tüm değerler ortalama çıktı. bir de sedim 60 dk -41 çıktı bu değerlere göre ne yapmam nelere dikkat etmem gerekir? cevaplarsanız sevinirim.

iyi akşamlar.

Tahlil.Com | 26.03.2014 11:00

 Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez.
 Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

 Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen  cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?
esra | 16.01.2012 01:07

slm ben bundan yaklaşık 2 ay önce çarpıntıyla hastaneye gittim testler yapıldı ve demir eksikliği anemisi çıktı...benim ilgimi çeken teste açlık kan şekerimin 101 çıkması beni korkuttu acava sınırdamıyım annemde ve annemin akrabalarında şeker hastalığı var ama annnemde 45 yaşından sonra çıktı benim yaşım 25 acaba böyle bir risk taşıyormuyum....

Tahlil.Com | 16.01.2012 02:20
100 ve üstü açlık kan şekeri değerleri takip edilmelidir.Annenizde ve akrabalarda şeker olması da riski arttırıyor.Bir endokrinoloji uzmanına başvurun
erhanbicici | 11.01.2012 07:59

hocam ben özel harekatta çalışıyorum sürekli spor yapıyorum ancak SGOT(AST)123 SGPT(ALT)92 GGT119 2 3 GÜNDE bir alkol alıyorum ultrasonda karaciğerde sıkıntı yağlanma gözükmüyor 2.ye kan verdim değerler yükseldi ve bu dönemde alkol almadım acaba ne olabilir

Tahlil.Com | 11.01.2012 10:38
SGOT,SGPT ve GGT karaciğer testleri olup değerleriyüksek.Ultrason normal çıktığına göre,ilave bazı testlere ihtiyaç olabilir. Hepatit yönünden, diyabet yönünden ilave testler yapılabilir.Bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızda yarar var.Kullandığınız bazı ilaçlar da değerler de yüksekliğe sebep olabilir.
Atropin Nedir ?
Atropin, güzel avrat otu isimli bitkiden elde edilen bir maddedir.
Çocuklarda Güneş Kremi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tatil denince ilk akla gelen güneşlenmek ve yüzmektir. Ancak bu faaliyetleri yaparken güneşten yeteri kadar D vitamini alırken; fazla ışığına maruz kalarak yan etkilerinden de korunmak…
Karabuğday Nedir? Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklarda Faydalıdır?
Karabuğday; nemli ve ılıman bölgelerde yetişen, besleyici, kolay sindirilen, hafif bir bitki tohumudur. Zengin içeriği sayesinde besleyici olmakla birlikte, pek çok hastalık için…
Ağrılar Kesmede Doğal Yöntem; Karanfil
Karanfil; yağmurlu ve sıcak iklimlerin, ağaçta yetişen bir bitkisidir. Afrika kökenli bu bitki, ülkemizde seralarda, süs bitkisi olarak üretilmektedir.
Bebeklerde Demir İlacı Nasıl Kullanılır?
Demir; vücutta kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması neticesinde hücrelerin ve organların doğru şekilde çalışmasını sağlayan, hayati değeri olan bir mineraldir.
Yazın Ne İçmeli?
Yaz sıcaklarıyla birlikte vücuttan su atımı hızlanır. Bu durumda bol sıvı tüketilerek kaybedilen sıvı yerine konmalıdır. Peki bu takviye sadece su olarak mı yapılmalıdır?
Yosun Yağı Ne İçin Nasıl Kullanılır?
Yosun, suyun altında ve üstünde yetişen bir bitkidir. İçeriğinde zengin vitamin ve mineraller bulunur. Hatta bu zengin içeriği sayesinde, bazı uzak doğu ülkelerinde besin…
Bebeğin Ek Gıdıya Severek Alışması
Yaşamın ilk 6 ayında bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral, su ve besin ögeleri, bebeğe tam olarak anne sütünden sağlanmaktadır. Henüz kendi sindirim ve boşaltımını öğrenmekte…
İncirin Faydaları Nelerdir?
İncir; ülkemizde de yetişen, bu sebeple bulunma zorluğu çekilmeyen, vitamin, mineral bakımından oldukça zengin besinlerdendir. Mevsiminde tazesi tüketilebileceği gibi, mevsimi…
Çinko'nun Sağlığımız İçin Önemi, Çinko Yüksekliği ve Çinko Düşüklüğü
Çinko eser elementtir (vücutta az miktarda bulunur ve  gereklidir)
Kahve Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor
Geleneksel kahvenin de pek çok yararı olduğunu belirten Organo Gold Ankara yapılanması lideri Talip Dilber,bunun yanında bazı yan etkilerinin de olduğunu belirterek şunları belirtmiştir; “Bilindiği…
Hastalık Geni Nedir? Nasıl İnaktif Edilir?
Nükleer Faktör Kampa B adı verilen gen aktif olduğunda; vücut hastalığa açık bir konuma gelir. Bu sebeple NFkB’yi inaktif tutmak gerekir. Peki NFkB nasıl aktifleşir? Hangi…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com