Renkler Hangi Duyguyu İfade Eder?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 29.07.2020 02:54 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Renkler sadece yansıma değildir. İnsanın kişiliğini, ortamın rengini açığa vuran ifadelerdir. Farkında olmasak da giyindiğimiz kıyafetler dahi kişiliği anlatır. Hatta tedavi yöntemi olarak da kullanılır.
Renkler Hangi Duyguyu İfade Eder?
A

Renkler sadece yansıma değildir. İnsanın kişiliğini, ortamın rengini açığa vuran ifadelerdir. Farkında olmasak da giyindiğimiz kıyafetler dahi kişiliği anlatır. Hatta tedavi yöntemi olarak da kullanılır.

Renkler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Renkler dünyası çok geniştir. Ana renklerin yanında, ara renkler de artık moda dünyasında yerini almıştır. Renkler, modayı şekillendiren önemli unsurlardandır. Uzun zamandır renk uyumlu giyinmek, bu işin bilindiğine işaret etse de, yeni trendler; zıt renkleri kombin yaparak giyinmektir. Yani modanın bir kısmı desen ve şekilse kalan kısmı da renklerdir.

Renkler, oda tasarımlarında da son derece önemlidir. Örneğin restorantlarda iştah açıcı, yemek yemeye sevk eden renkler kullanılırken; yatak odaları eşyalarında ve objelerinde daha dinlendirici ve sakin renkler tercih edilmektedir. Ayrıca hastane gibi yerlerde de güveni temsil eden ve insanı rahatlatan beyaz renkler tercih edilmiştir. Örnekleri daha çoğaltmak mümkündür hayatın her alanında, özellikle profesyonel alanlarda renkler, tahmin edilenden daha fazla kullanılmaktadır.

Renkler tedavilerde de etkin şekilde kullanılmaktadır. Çocuk muayene odalarında canlı ve ilgi çekici renkler tercih edilirken, yetişkin odalarında güveni temsil eden beyaz renk kullanılmaktadır.

Yerinde kullanılan renkler, hayatınıza pek çok şey katacaktır. İlk buluşmalarda seçilen kıyafet, ilk iş gününde giydiğiniz renk, uyuduğunuz odanın rengi, dinlenme odanızın rengi, çalışma odanızın rengi gibi pek çok faktör; yaptığınız her işin verimli olmasını sağlayacaktır. Yaptığınız iş uyumak olsa dahi.

Renkler Hangi Duyguyu Temsil Eder?

Beyaz renk saflığı ifade eder. Güven verir.
Siyah renk konsantre olmayı kolaylaştırır.
Mavi renk özgürlüğü uyarır.
Kırmızı heyecandır, kan akışını hızlandırır.
Mor itibarı ifade eder. Bilinç altında olumsuz etki yapar.
Turuncu iştah açıcıdır.
Sarı ilgi sever, dikkat çeker.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Doğum Sonrası Aldığınız Kiloları Vermek İçin Farklı Bir Yöntem
Ağrısız, acısız üstelik sadece 1 seansla doğum sonrasında sizde kalan fazlalıklardan kurtulmak, hayalini kurduğunuz şekilli vücuda geri kavuşmak nihayet mümkün
Tahlil.com Çok Yakında Yeni Tasarımıyla Hizmetinizde
Tahlil yorumlayan ilk ve tek sağlık sitesi Tahlil
Su İçmek Kilo Vermede Önemlidir
Su içmek aynı zamanda kilo vermeyi desteklemek açısından da bir yarar sağlamaktadır
Alkol Kullananlarda Bağırsak Kanseri Riski Artıyor
İngiltere de yapılan bir araştırma, her gün az da olsa şarap ya da bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu
Kahvenin Sağlığımıza Bilinen 6 Önemli Faydası Nedir?
Kahveyi günlük hayatta sık olarak tüketiyoruz
Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Pratik ve Doğal Yöntemler
Saç dökülmesi estetik olarak kimsenin istemeyeceği bir sağlık sorunudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com