Mide Yanması Nedir ?

04.06.2018 05:11
Mide yanması  çok sık görülen bir sağlık problemidir
Mide Yanması Nedir ?
A

Mide yanması  çok sık görülen bir sağlık problemidir.Hemen herkeste yaşamın bir döneminde görülebilir.
Özellikle 25 ile 55 yaş arasında birçok insanda görülmektedir.  Midede yanma hissi yemekten önce, yemek sırasında ya da yemekten  1-3 saat sonra hissedilebilir.
Aldığımız besinler, sindirim işlevinin bir gereği olarak midede ilk değişikliklere uğrayarak bağırsaklara gönderilmek için hazırlanmaktadır. Mide bu işlevi yerine getirirken iç yüzeyini kaplayan zarın altındaki salgı hücrelerini, besinlerin gerekli değişimini sağlamak üzere uyarmaktadır. Bu süreçte ortaya çıkan  bir dengesizlik, aşırı asit ortamına ve midenin kendini koruyamamasına yol açarak midede  yanma hissine yol açabilir.
Soğuk algınlığında,yoğun stres,aşırı alkol kullanımı bir takım ağrı kesici veya antibiyotiklerin alınması sonrasında da  midede  yanma hissedilebilir. 
Mide yanması şikayetinin artması, sık olarak görülmesi durumunda mutlak suretle bir dahiliye uzmanı veya tercihen gastroenteroloji uzmanına ileri tetkik ve tedavi için başvurulmalıdır.

  

YORUMLAR

hasta | 25.02.2013 07:24

hocam benim karnımın alt kısmında midemde aşırı sertlik ve şişkinlik var. sizce bunun sebebi ne olabilir.

Tahlil.Com | 25.02.2013 11:11
Muayene olmanız lazım buradan bir yorumda bulunamayız
Trikoptilozis Nedir?
Trikoptilozis saçların uç kısmında ikiye ayrılmasıdır. Yani saç uçlarında çatallaşma olarak tabir edilen kırıklardır.
Kalıtsal Hastalık Ne Demek? Akraba Evliliğini Açıklar mı?
Kalıtsal; biyolojik mirastır. Yani anne ve babanın özelliklerinin, oğul döllere aktarılma ve özelliği genlerinde taşıma durumuna kalıtım denir.
Rahim Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Rahimin vajinaya kadar inmesi ve bazen vajinadan rahim ağzının elle temas edilebilmesi veya rahimin vajinadan tamamen çıkmasına rahim sarkması denir.
Kas Çekilmesi Nedir?
Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir.
Hipomani Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Gün boyu gereğinden fazla bir enerjiyle dolaşıyor, çabuk öfkelenip hızla ruh durumunuzu değiştiriyorsanız siz de hipomani sendromu yaşayan binlerce kişi arasında olabilirsiniz
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Vajinal akıntı da bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com