Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor

15.05.2020 11:46 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.
Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor
A

Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.

Ekran kullanımı Neden Göz Hastalıklarını Artırır?

Göz hastalıklarının ilerlemiş olma durumu şikayeti belirler. Şayet göz hastalığı hafif seyirde ise, göz kasları bu durumu tolere eder ve göz rahatsızlığı hissetmeden hayatına devam edebilir. Ancak ekran kullanımı gözü fazlaca yorar. Bu durumda artık göz kasları tolerasyonunu kaybeder ve göz yorgunlukları, sulanmaları, kayma problemleri ortaya çıkar.

Bu kişiler doktora başvurduğunda genelde hafif düzeyde ve uzun süredir varlığını koruyan astigmat veya hipermetrop tanısı konur.

Ekrana bağlı göz hastalığı artan kişilerde en sık görülen belirti baş ağrısıdır. Fazla çalışan göz kasları yorulur ve baş ağrısına sebep olur.

Yine ekran kullanımına bağlı göz kurulukları da ortaya çıkabilir. Bu durumda göz yaşı damlaları da kullanmakta fayda vardır.

Dinlendirici Gözlükler Fayda Sağlar mı?

Dinlendirici gözlükler özellikle ekrana sık maruz kalan kişilerde kullanılmalıdır. Bu sayede göz kasları daha az yorulmuş olur. Bu sayede kişide meydana gelen yoğun çalışma sonrası baş ağrıları da en aza indirgenmiş olur. Tabii bu baş ağrıları göz kaslarına bağlı olarak gelişiyorsa.

Sık Ekrana Maruz Kalan Kişiler Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Optik biliminin ilerlemesi ile birlikte gözlük yapımında da büyük değişimler ortaya konmaktadır. Artık her ihtiyaca ve her beklentiye göre gözlük bulmak mümkündür. Bu sebeple çok fazla alternatif mevcuttur.

Bilgisayar başında çok kalan kişi öncelikle ışığın etkisini azaltan gözlük tercihinde bulunmalıdır. Bu sayede bilgisayarın ışığı daha az rahatsız edecek ve çalışma süresini uzatacaktır.

Gözlüğün boyutu, kullanım alanına göre belirlenmelidir. Şayet sadece bilgisayar başında takılacaksa, daha küçük camlar, daha yaygın kullanılacaksa daha geniş açılı camlar tercih edilmelidir.

Gözlük siparişi verilirken iki göz arası mesafe, burunda gözlüğün duruş pozisyonu doğru ölçülmeli ve buna göre yapılmalıdır. Bu sayede gözlük görevini doğru şekilde yapacak ve odaklanması da doğru olacaktır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vajinal Akıntı Nedenleri, Vajen Enfeksiyonları
Vaginal akıntılar bir çok kadının ortak sorunudur. Vajinal akıntıların en sık görülen nedeni vajen enfeksiyonlarıdır.Vajinal akıntılar çoğunlukla hastalık nedeniyle olabildiği…
Gece Terlemeleri Nedir? Gece Terlemesi Kanser Belirtisi mi?
Gece terlediğinizi fark ettiğinizde normal bir terleme olduğunu düşünüp geçiştiriyorsanız belki de büyük bir hata yapıyorsunuzdur. Gece terlemelerinin normal terlemeden…
Salpenjit Nedir?
Salpenjit kadınlarda fallop tüpü veya Tüplerinin bakteryel enfeksiyonudur.  Çoğunlukla cinsel ilişki ile bulaşır ve kısırlığa neden olabilir. Bu enfeksiyondan sorumlu olan bakterileri…
Miyop Astigmat Göz Bozukluğu Nedir?
Uzaktaki nesneleri zor veya bulanık  görmeye miyop, korneanın yuvarlak olmadığı, yumurta şeklinde olduğu bir duruma astigmat denir.
Aero Toksik Sendrom Uçaklarda Sağlığı Tehdit Edebilir
Aero toksik sendrom 2000 yılında Chris Winder ve Jean-Christophe Balouet  isimli bilim adamları tarafından ortaya koyulmuştur. Bu sendrom başta uçak mürettabatı olmak üzere yolcularında…
Hipertansiyon Kimlerde Görülür?
Hipertansiyon yani yüksek tansiyon kan basıncının normalden fazla olmasıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com