Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor

15.05.2020 11:46 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.
Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor
A

Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.

Ekran kullanımı Neden Göz Hastalıklarını Artırır?

Göz hastalıklarının ilerlemiş olma durumu şikayeti belirler. Şayet göz hastalığı hafif seyirde ise, göz kasları bu durumu tolere eder ve göz rahatsızlığı hissetmeden hayatına devam edebilir. Ancak ekran kullanımı gözü fazlaca yorar. Bu durumda artık göz kasları tolerasyonunu kaybeder ve göz yorgunlukları, sulanmaları, kayma problemleri ortaya çıkar.

Bu kişiler doktora başvurduğunda genelde hafif düzeyde ve uzun süredir varlığını koruyan astigmat veya hipermetrop tanısı konur.

Ekrana bağlı göz hastalığı artan kişilerde en sık görülen belirti baş ağrısıdır. Fazla çalışan göz kasları yorulur ve baş ağrısına sebep olur.

Yine ekran kullanımına bağlı göz kurulukları da ortaya çıkabilir. Bu durumda göz yaşı damlaları da kullanmakta fayda vardır.

Dinlendirici Gözlükler Fayda Sağlar mı?

Dinlendirici gözlükler özellikle ekrana sık maruz kalan kişilerde kullanılmalıdır. Bu sayede göz kasları daha az yorulmuş olur. Bu sayede kişide meydana gelen yoğun çalışma sonrası baş ağrıları da en aza indirgenmiş olur. Tabii bu baş ağrıları göz kaslarına bağlı olarak gelişiyorsa.

Sık Ekrana Maruz Kalan Kişiler Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Optik biliminin ilerlemesi ile birlikte gözlük yapımında da büyük değişimler ortaya konmaktadır. Artık her ihtiyaca ve her beklentiye göre gözlük bulmak mümkündür. Bu sebeple çok fazla alternatif mevcuttur.

Bilgisayar başında çok kalan kişi öncelikle ışığın etkisini azaltan gözlük tercihinde bulunmalıdır. Bu sayede bilgisayarın ışığı daha az rahatsız edecek ve çalışma süresini uzatacaktır.

Gözlüğün boyutu, kullanım alanına göre belirlenmelidir. Şayet sadece bilgisayar başında takılacaksa, daha küçük camlar, daha yaygın kullanılacaksa daha geniş açılı camlar tercih edilmelidir.

Gözlük siparişi verilirken iki göz arası mesafe, burunda gözlüğün duruş pozisyonu doğru ölçülmeli ve buna göre yapılmalıdır. Bu sayede gözlük görevini doğru şekilde yapacak ve odaklanması da doğru olacaktır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yemek Borusu Kanser Nedenleri
Yemek borusu veya bilimsel ismi ile özofagus besinleri mideye ulaştıran kanaldır
Kompartman Sendromu ve Tedavisi
Şiddetli darbe veya ani bir hareket sonrası zedelenen dokunun çevresinde aşırı ödem oluşu, kompartman sendromu olarak adlandırılmaktadır
Kronik Burun Tıkanıklığı Olanlarda Görülebilen Sorunlar Nelerdir?
Burun tıkanıklığı sıklıkla görülebilen bir sağlık sorunu olup yaşam kalitesini de zaman zaman düşürebilmektedir
Yükseklik Korkusu Nedir?
Yükseklik korkusu akrofobi olarak da bilinen yüksek bir yerden korkmak anlamındadır
Kabakulak Nedir? Kabakulak Belirtileri Nelerdir?
Kabakulak virüs kaynaklı  bir hastalıktır
Bebeklerde Kolik Nedir
Henüz bir yaşına  girmemiş çocuklarda  kolik sıkça rastlanılmaktadır
Kadınlarda Düşük Belirtileri Nelerdir?
Anne adaylarında bebek düşürme yaygın bir fenomendir
Meme Kanseriyle Mücadele
Meme kanseri ülkemizde ve dünyada çok yaygın görülen ve erken teşhisinin hayat kurtardığı bir hastalıktır
Ağız ve Dilde Görülen Tümörler Önemlidir
Ağız ve dildeki  tümörler,ağız ve dil bölgelerinde anormal hücre çoğalmasından  dolayı oluşur
Keratokonus Nedir?
İnsan vücudunun en hassas organlarından biri olan göz özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle daha çok alerjik enfeksiyonlara maruz kalabiliyor
Menenjit Nedir? Neden Olur?
Menenjik,beyin zarı iltihabı olarak açıklanabilir
Diş Eti Kanaması Neden Olur?
Diş sağlığı risk altında olanlar için diş kanaması sık görülür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com