Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor

15.05.2020 11:46 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.
Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor
A

Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.

Ekran kullanımı Neden Göz Hastalıklarını Artırır?

Göz hastalıklarının ilerlemiş olma durumu şikayeti belirler. Şayet göz hastalığı hafif seyirde ise, göz kasları bu durumu tolere eder ve göz rahatsızlığı hissetmeden hayatına devam edebilir. Ancak ekran kullanımı gözü fazlaca yorar. Bu durumda artık göz kasları tolerasyonunu kaybeder ve göz yorgunlukları, sulanmaları, kayma problemleri ortaya çıkar.

Bu kişiler doktora başvurduğunda genelde hafif düzeyde ve uzun süredir varlığını koruyan astigmat veya hipermetrop tanısı konur.

Ekrana bağlı göz hastalığı artan kişilerde en sık görülen belirti baş ağrısıdır. Fazla çalışan göz kasları yorulur ve baş ağrısına sebep olur.

Yine ekran kullanımına bağlı göz kurulukları da ortaya çıkabilir. Bu durumda göz yaşı damlaları da kullanmakta fayda vardır.

Dinlendirici Gözlükler Fayda Sağlar mı?

Dinlendirici gözlükler özellikle ekrana sık maruz kalan kişilerde kullanılmalıdır. Bu sayede göz kasları daha az yorulmuş olur. Bu sayede kişide meydana gelen yoğun çalışma sonrası baş ağrıları da en aza indirgenmiş olur. Tabii bu baş ağrıları göz kaslarına bağlı olarak gelişiyorsa.

Sık Ekrana Maruz Kalan Kişiler Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Optik biliminin ilerlemesi ile birlikte gözlük yapımında da büyük değişimler ortaya konmaktadır. Artık her ihtiyaca ve her beklentiye göre gözlük bulmak mümkündür. Bu sebeple çok fazla alternatif mevcuttur.

Bilgisayar başında çok kalan kişi öncelikle ışığın etkisini azaltan gözlük tercihinde bulunmalıdır. Bu sayede bilgisayarın ışığı daha az rahatsız edecek ve çalışma süresini uzatacaktır.

Gözlüğün boyutu, kullanım alanına göre belirlenmelidir. Şayet sadece bilgisayar başında takılacaksa, daha küçük camlar, daha yaygın kullanılacaksa daha geniş açılı camlar tercih edilmelidir.

Gözlük siparişi verilirken iki göz arası mesafe, burunda gözlüğün duruş pozisyonu doğru ölçülmeli ve buna göre yapılmalıdır. Bu sayede gözlük görevini doğru şekilde yapacak ve odaklanması da doğru olacaktır.

 

Virüs Nedir? Cansız Ortamda Nasıl Bulunur?
Korona Virüsle birlikte, insan hayatında çok şey değişti. Bunun bir başka bakış açısı da, insanlar pek çok tıp terimini öğrendi ve günlük hayatta kullanır oldu.
Gebelikte Bulantılarını Engellemek Mümkün mü?
Gebelikte özellikle sabah bulantıları anne adaylarının yaşam kalitesini düşürmektedir
Süt Kanalları Neden Tıkanır?
Süt; süt yapan hücrelerden süt kanalına düşen ve meme ucu gözenekleri sayesinde bebeğe ulaşan besindir.
Adet Sancısına Masajla Çözüm
Adet sancısı pek çok bayanın ortak problemidir. Bu ağrıları geçirmek için çeşitli alternatifler vardır. Bu alternatiflerden biri de, masajdır.
Kalp Naklindeki Riskler Nelerdir?
Kalp nakli, hastalıklı olan bir kalbin sağlıklı bir kalp ile değiştirilmesi işlemidir.
Kısırlığa Sebep Olan Aletler
Kısırlık; çocuk sahibi olamama durumudur.Bazı teknolojik cihazlar üreme fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir.
Normal vajina akıntı, normal olmayan akıntıdan nasıl ayırt edilir?
Hemen hemen her kadın kendi vajinasından gelen akıntıyı takip eder ve normal akıntıyla normal olmayan akıntıyı ayırt edebilir
Meme Muayenesi Aşamaları Nelerdir?
Meme, gelişme çağından itibaren düzeli olarak el ve belirli aralıklarla doktor gözetiminden geçmesi gereken bir organdır
Hamilelikte Baş Ağrısı
Hamilelik döneminde hormonel değişimler, kilo artışı ve ödem gibi gelişmeler genellikle baş ağrısına neden olabilir
Down Sendromu Nedir?
Down Sendromu;  insan vücudunu oluşturan hücrelerin çekirdekleri, kromozomlarla birbirlerine bağlanmış olan genlerden oluşmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com