Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor

15.05.2020 11:46 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.
Gizli Göz Hastalıklarını Ekran Ortaya Çıkarıyor
A

Bilgisayar başında uzun zaman geçiren, bu işle meşgul olan kişiler bir süre sonra göz problemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple göz problemlerinin ekran kullanımına bağlı olduğu düşünülür. Oysa ki, gözde var olan hastalıkları, yoğun ekran kullanımı ortaya çıkarır.

Ekran kullanımı Neden Göz Hastalıklarını Artırır?

Göz hastalıklarının ilerlemiş olma durumu şikayeti belirler. Şayet göz hastalığı hafif seyirde ise, göz kasları bu durumu tolere eder ve göz rahatsızlığı hissetmeden hayatına devam edebilir. Ancak ekran kullanımı gözü fazlaca yorar. Bu durumda artık göz kasları tolerasyonunu kaybeder ve göz yorgunlukları, sulanmaları, kayma problemleri ortaya çıkar.

Bu kişiler doktora başvurduğunda genelde hafif düzeyde ve uzun süredir varlığını koruyan astigmat veya hipermetrop tanısı konur.

Ekrana bağlı göz hastalığı artan kişilerde en sık görülen belirti baş ağrısıdır. Fazla çalışan göz kasları yorulur ve baş ağrısına sebep olur.

Yine ekran kullanımına bağlı göz kurulukları da ortaya çıkabilir. Bu durumda göz yaşı damlaları da kullanmakta fayda vardır.

Dinlendirici Gözlükler Fayda Sağlar mı?

Dinlendirici gözlükler özellikle ekrana sık maruz kalan kişilerde kullanılmalıdır. Bu sayede göz kasları daha az yorulmuş olur. Bu sayede kişide meydana gelen yoğun çalışma sonrası baş ağrıları da en aza indirgenmiş olur. Tabii bu baş ağrıları göz kaslarına bağlı olarak gelişiyorsa.

Sık Ekrana Maruz Kalan Kişiler Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Optik biliminin ilerlemesi ile birlikte gözlük yapımında da büyük değişimler ortaya konmaktadır. Artık her ihtiyaca ve her beklentiye göre gözlük bulmak mümkündür. Bu sebeple çok fazla alternatif mevcuttur.

Bilgisayar başında çok kalan kişi öncelikle ışığın etkisini azaltan gözlük tercihinde bulunmalıdır. Bu sayede bilgisayarın ışığı daha az rahatsız edecek ve çalışma süresini uzatacaktır.

Gözlüğün boyutu, kullanım alanına göre belirlenmelidir. Şayet sadece bilgisayar başında takılacaksa, daha küçük camlar, daha yaygın kullanılacaksa daha geniş açılı camlar tercih edilmelidir.

Gözlük siparişi verilirken iki göz arası mesafe, burunda gözlüğün duruş pozisyonu doğru ölçülmeli ve buna göre yapılmalıdır. Bu sayede gözlük görevini doğru şekilde yapacak ve odaklanması da doğru olacaktır.

 

Kıl Dönmesi Hastalığı Nedir?
Kıl dönmesi; bilimsel olarak pilonidal kist olarak adlandırılır
Takıntı Hastalığı – Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Günümüzün hastalığı takıntı hastalığı ; anksiyete türü bir rahatsızlık olan obsesif-kompülsif bozukluk (OKB), insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır
Spastik Kolon Hastalığı ( İrritabl Barsak Sendromu) Nedir? Spastik Kolon Nelerdir?
Spastik kolon hastalığı; organik bir neden olmaksızın karın ağrısı ve karında rahatsızlık hissi ile birlikte dışkılama değişikliklerinin ön planda olduğu semptomlar topluluğudur
Kronik Yorgunluğun Belirtileri ve Sebebi Nedir?
Kronik yorgunluk günümüzde özellikle çalışan kesimde sık olarak rastlanan bir sağlık sorunu haline gelmiştir
Krup nedir? Belirtileri nelerdir
Krup küçük çocuklarda sık görülen, gırtlak ve çevresini tutan viral bir hastalıktır
Çocuklarda Respiratuar Sinsityal Virüs(RSV) Enfeksiyonu Tehlikesi
Respiratuar Sinsityal Virüs(RSV) Enfeksiyonları yenidoğan bebeklerde önemli bir sağlık sorunudur
Düzenli Egzersiz ve Hipertansiyona Olumlu Etkisi
Kan basıncının (tansiyon) kontrol edilmesinde düzenli yapılan egzersiz oldukça etkilidir
Uçuk Nedir? Uçuk Hakkında Merak Ettiklerimiz
Uçuk sıkça karşılaştığımız ve hemen herkesin merak ettiği bir hastalıktır
Gıda İntoleransı ve Çocuklarımız
Çocuklarımızı her zaman sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, büyümeleri ve gelişmeleri için gerekli olan taze meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri gibi gıdalarla beslemek isteriz
Kleptomani (Hırsızlık Hastalığı) Nedir?
Kleptomani, ihtiyacı olmadığı ve hemen kullanmayacağı halde ve maddi değeri sebebiyle satma düşüncesi olmadan bir takım nesneleri izinsiz olarak alarak, onlara sahip olma şeklinde bir dürtü kontrol bozukluğudur
Addison Hastalığı Nedir?
Addison hastalığı, kişide böbrek üstü bezlerinin yeteri şekilde çalışmaması durumda ortaya çıkan bir hastalıktır
Deri Soyulması Neden Olur?
Deri soyulması altında başka sebepler de yatabileceğinden teşhis konulması gereken bir durumdur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com