Grip Aşısını Kimler ve Neden Olmalıdır? Gripten Nasıl Korunabiliriz?

05.01.2017 10:21 Dr. Cem Argun
Grip Aşısını Kimler ve Neden Olmalıdır? Gripten Nasıl Korunabiliriz?
A

Havaların giderek soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı,nezle ve grip hastalıklarında artış yaşanıyor. İster istemez de Grip Aşısı yaptırıp yaptırmama tartışmaları ve kimlerin grip aşısı olmaları gerektiğine dair açıklamalar birbirini takip ediyor.Önceki yıllarda Domuz Gribi tartışmasıyla grip aşısında oluşan  kaygılar da grip aşısı olunup olunmaması yönünde kafa karışıklığı yaratmış durumda.
Öncelikle şu bilgiyi vermeliyim.Grip aşısı sihirli bir aşı değildir.Bu aşıyı olan kişiler bir dokunulmazlık zırhına bürünüp asla hastalanmayacak diye bir kural yoktur.Grip aşısı adı üzerinde kimi zaman ölümcül komplikasyonları olan gribe karşı koruyucudur.Ancak nezle veya soğuk algınlığı gibi bir çok viral etkeni olan ve çok daha basit seyredip, ölümcül riskleri olmayan basit üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olmayabilir.
Bu nedenle grip aşısı oldum ama yine grip olmaktan kurtulamadım diyenlere çok kulak asmayın muhtemelen nezle veya soğuk algınlığı geçirmişlerdir.
Sıklıkla karışan grip ve soğuk algınlığını nasıl ayırabileceğimizi ve aralarındaki farkı başka bir yazımda detaylı anlatmıştım.
Grip aşısı olmaya karar vermeden ''Grip ile Soğuk Algınlığının Farkları'' ile ilgili yazdığım yazımı da okumanızı öneririm.
Gelelim grip aşısının ne işe yaradığı ve kimlerin aşı olması gerektiği konusuna:
Grip aşısı yapılmasında temel öncelik, bağışıklık sistemi kronik hastalıklar,ileri yaş,aldıkları sistemik tedavi  gibi nedenlerle zayıflamış kişileri, gribin kimi zaman ölümcül olan komplikasyonlarına karşı korumaktır.
Bu tür risk grubuna giren hastaları veya aşı olmasını önerdiğimiz adayları da şöyle sıralayabiliriz:
1.Kronik böbrek hastaları (Dializ tedavisi gören,böbrek yetmezliği olan hastalar) 2. Kronik akciğer hastaları ( Amfizem,bronşit,astım gibi rahatsızlıkları olanlar)3. Kronik Kalp Hastalıkları (Kalp ve dolaşım yetmezliği olan hastalar) 4. Kanser Hastaları (Özellikle kemoterapi ,radyoterapi gören hastalar)5.Çeşitli nedenlerle kortizon tedavisi gören hastalar(Organ nakli sonrası,bazı sistemik hastalıklar nedeniyle vb.)  6.Şeker Hastaları7.65 yaş ve üstü kişiler (SGK zaten bu kişilerin grip aşısı giderlerini karşılamakta)
Bu hasta grubuna ilave olarak kişisel sağlık riskleri  doktorlar tarafından yüksek görülen,,çalıştığı iş alanının kritik ve iş gücü kaybına tahammül edilemez olduğu genç ve orta yaştaki kişiler de hekim tavsiyesiyle grip aşısı olabilirler.    
Gribe karşı korunmanın sadece aşı ile olmayacağını da vurgulamalıyım.El yıkama alışkanlığımıza özellikle bu dönemde maksimum özen göstermeli,salgın dönemlerinde öpüşme ve tokalaşmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız.    Ellerimizi  burun ve gözümüze değdirmemek de gribe karşı bizleri koruyacaktır.Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için beslenme de  önemli bir faktördür.Taze , meyve,sebze  ve yeşillikleri, soğan,balık ve süt ürünleri bağışıklığımızı arttırarak gribe karşı koruyucu rol üstlenmektedir.     Bol sıvı alınması da önemlidir.Ilık su tüketmek,taze sebze çorbaları ve bitkisel çaylar ik akla gelen önerilerdir.Düzenli egzersiz yapmanın da bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.Vitamin almak da gribe karşı koruyucu bir önlemdir.Özellikle C ve D vitamini alınması bağışıklığı güçlendirmektedir .C vitaminini taze meyve ve sebzelerden doğal yoldan kolaylıkla alabiliriz.D vitamini almak  için ise ,güneşi gördüğümüz dönemlerde güneşlenmek güzel bir seçenektir.Son olarak gripten korunma da stresten uzak durmanın da çok önemli olduğunu vurgulamalıyım.Egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği nasıl bilimsel bir gerçek ise ,stresin de bağışıklığımızı zayıflattığı bilinmelidir.    Tüm okuyucularımıza gripsiz günler dilerim....      

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yapay Dişlerle de Doğal Görünüm Sağlanabiliyor
Dişler; şüphesiz fiziksel görünümde çok önemli bir unsurdur
Kırmızı Et Yemek Meme Kanseri Riskini Arttırır mı?
Meme kanseri; başta genetik olmak üzere, birçok faktörün birleşimi sonucu gelişen bir hastalıktır
Çatlak Kremi Nasıl Uygulanır?
İnsan derisi son derece hassastır ve çok kolay kabuklanma, çatlama, deri yırtılmaları meydana gelebilir
Açık Renkli Gözleri Korumalısınız
Göz rengini belirleyen; melanin pigmentidir
Televizyon Karşısında Uyumak 
Günlük hayatın hayli içine girmiş olan televizyon, az bir faydasının yanında pek çok zararı barındırmaktadır
Doğru ve Sağlıklı Güneşlenme Nasıl Olmalı?
Güneşlenmek; özellikle kemik sağlığı açısından çok önemlidir
Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalı?
Yürüyüş yapmanın faydalarından sıklıkla bahsedilir
Gebelikte Sabah Bulantılarını Önlemenin Yolları Nelerdir?
Sabah hastalığı; gebelerde görülen, sabahları bulantıyla uyanma durumudur
Stres Kontrolünde Çikolata Yerine Meyve Tüketin
Stres; dönem dönem kişilerin psikolojik dengesini bozan, hayata küstüren bir durumdur
Hamileliğin Hangi Aşamasında Oruç Tutulabilir?
Hamilelik ve emzirme döneminde annenin mutlaka çok iyi beslenmesi gerekir
Uyurken Ani İrkilme Nedir?
Uykuya dalma, bilimsel olarak pek çok çalışmaya konu olmuş ve üzerinde çok çeşitli fikirler ortaya atılıp uygulamalar yapılmıştır
Ramazan Kapıda Su İçmeye Başlayın
Su içmenin bilinen pek çok faydasından birkaçını sayalım;tok tutar,organların sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar,vücuda dinçlik verir,psikolojik hastalıklardan korur,hastalıkları vücuttan hızla uzaklaştırır
tahlil.com
tahlil.com