Hashimoto Tiroiditi Nedir?

20.02.2016 05:18 | Güncelleme: 13.05.2020 08:24
Hashimoto tiroiditi  özellikle kadınlarda sık görülen bağışıklık sistemindeki bir bozukluğa bağlı bir tiroid bezi hastalığıdır.Otoimmun bir tiroiditdir.
Hashimoto Tiroiditi Nedir?
A

Hashimato Tiroiditi Nedir?

Halk arasında Hashimato hastalığı olarak da bilinir.Bir guatr hastalığıdır. Çoğunlukla tiroid bezinde büyüme ile kaarakterizedir
40 yaş ve üstü kadınlarda daha sık görülebilir.
Çoğunlukla kadın hastalarda görülmektedir.Ülkemizde sık rastalanan bir tiroid bezi hastalığıdır.
Hastalık tiroid fonksiyonlarını bozmaktadır.Özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda adet döngüsünde bozulma ve kısırlık etkenleri arasındadır.
Daha çok kadınlarda görülmekle birlikte erkek hastalarda da izlenebilmektedir.
Oluşturduğu hipotiroidi tablosu tiroid bezi ve vücut fonksiyonlarına olumsuz olarak etki etmektedir.
Hastalığa sebep olan oto antikorlar nedeniye tiroid bezi dokusu normalin dışındadır.Otoantikorlar  ve lenfositler sebebiyle tiroid bezi dokusu harabiyete uğrar.

Hashimoto tiroiditi  özellikle kadınlarda sık görülen bir tiroid bezi hastalığıdır.Bağışıklık sistemi ile de ilişkili bir rahatsızlıktır.
Hashimato;  en sık görülen tiroidit formu ve hipotiroidizmin sık görülen  bir nedenidir.
Tiroidit tiroid bezinin iltihaplanmasıdır. Hipotiroidi ise  tiroid hormonu üretiminde azalma durumudur.
Hashimoto tiroiditi ise, önceden de söz ettiğimiz gibi bağışıklık sistemi ile de ilişkili bir  otoimmün bozukluktur.Bu hastalıkta;  tiroid bezi büyür(guatr ), genellikle hassas olmamasına rağmen sert veya lastik kıvamında hissedilir.
Tiroid bezi dokusu , tiroid  içine nüfuz eden ve bağışıklık sisteminde görevli  lenfositler ve tiroid antikorları tarafından yavaş yavaş yok edilir.
Çoğunlukla belirti vermeden de seyredebilir.Bir kan tahlilinde tesadüfen fark edilebilir. 

Hashimato Belirtileri Nelerdir?

Kilo alımı, obezite
Soğuktan normalin üstünde rahatsız olma,
Halsizlik,
Deride kuruluk,
Kabızlık,
Unutkanlık,
Adet döngüsünde bozukluk,
Saç dökülmesi

Hashimato Tanısı:

Hashimato tanısında çeşitli tiroid testleri kullanılmaktadır.
Özellikle tanıda,Anti-TPO ve Anti-Tiroglobulin antikor testleri kullanılmaktadır.Bu antikorların normalden yüksek yüksek olması Hashimato gibi tiroid bezi hastalığınınolduğunu gösterir.

Hashimato Tanısında Kullanılan tiroid testleri hakkında aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tiroid testleri ve Hashimato Tanısı:

Bu hastalığın tedavisi endokrinoloji uzmanları veya dahiliye uzmanlarınca yapılmalıdır.  

YORUMLAR

hamadray | 16.08.2014 11:29

1 ay önceki tiroit degerlerim: EUTYROX 75 mg ve selenyum kullanıyorum.Anti TPO 921 (ref 0 - 35)Anti TG 121 (ref 0 - 40).TSH 8,39 (ref. 0,35 - 5,50) FT3 3,01 (ref. 2,3 - 4,2) FT4 1,08 (ref. 0,74 - 1,52) Bu ay: TSH 0,99 (ref 0,35-5,50) FT3 3,43 (ref 2,3-4,2) FT4 1,62 (ref 0,74-1,52) gebelik istiyoruz

Tahlil.Com | 16.08.2014 10:09
İlacı 1 aydır kullanıyorsanız bu tetkiklerinizin yeniden çalışılmasını öneririz..
pk | 31.10.2013 10:16

Merhabalar.Nisan ayında3 aylık sürecin ardından hashimoto teşhisiyle Levotiron 75mg başladım. 4 ay kadar değerlerim düzenli seyretti. 1,5 ay önce teslerimde TSH=1.44 T4=21.97 ve T3=4.56 çıktı. 1 hafta önce tekrarladım ve TSH=0.96 T4=23.44 ve T3=4.43 olmuş.Bu değerleri nasıl yorumlayabiliriz

Tahlil.Com | 31.10.2013 12:31
Önemli olan TSH değerinin normal olması , sizde de normal gözüküyor bu sonuçlarla, sizi takip eden doktorunuz farklı tahliller de isteyebilir ama şu aşamada tedavinizi sürdürmeniz en uygun olanı
Kadınlarda Vaijnal Akıntı Neden Olur?
Kadınları rahatsız eden ve biraz da korkutan vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gündelik vücut faaliyetlerinin sonucunda da oluşabilir
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Peniste mantar enfeksiyonu hastalığı hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadır.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Risk Faktörleri Nelerdir?
Bu makalemizde yüksek tansiyona neden olan çeşitli risk faktörlerinden bahsedeceğiz. Bazı faktörler sağlık durumunuzla ilgili olabilirken bazıları da yaşam tarzınızdan ve kalıtsal…
Apandisit Ameliyatına İlaç Alternatifi
Apandisit; kalınbağırsağın üst tarafında bulunan apandis organının iltihaplanması olarak tanımlanır.
Yırtılan Kulak Zarı Tedavi Edilir mi?
Eğer kulaklar,  bir KBB uzmanı tarafından muayene edilirse ve kulak zarının yırtılması teşhisi konulursa, doktor öncelikle zardaki  deliğin büyüklüğünü ölçer.
Kekemelik Nedir?
Konuşmadaki akıcılığın bozulmasına  kekemelik denir. İstenmeyen bir durumdur.Özellikle çocuklarında kekemelik görülen anne babalar bu durum nedeniyle endişe duyar.
Covid 19 Enfeksiyonunun Önlenmesi İçin Ülkemiz Ne Yapmalı?
Covid 19 pandemisi ülkemizi da fazlasıyla tehdit ediyor.Bu konuda hastalığa ve enfeksiyona yönelik gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.Bu konuda yazımızda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.
Renk Körlüğü Kimlerde Görülür Belirtisi ve Tedavisi nelerdir?
Erkeklerin yüzde 9'undai kadınların ise yüzde 2’inden azında renk körlüğü vardır. Renk körlüğünün kimlerde görüldüğü, tedavisi…
Ben ve Kanser İlişkisi
Ben; doğuştan veya sonradan oluşabilen, genelde kahverengi-siyah benzeri koyu renklerde meydana gelen, nokta şeklinde vücut lekeleridir.
Anoreksiya; Şişmanlama Korkusu
Çağın hastalığı obezite, beraberinde psikolojik ve fizyolojik kaygıları da meydana getirmektedir. İşte toplumlarda artan obezitenin sebep olduğu bir psikolojik hastalık da anoreksiya nevrozadır.
Havuz Neden Vajinal Mantara Sebep Olur?
Tatil mevsiminin başlangıcıyla beraber, vajinal mantar sezonu da açılmakta ve bu şikayetle sağlık kuruluşlarına başvurular artmaktadır. Özellikle tatili havuzda geçiren kadınlar, bu…
Lösemi Nedir? Lösemi Genetik midir?
Lösemi; kantrolsüz şekilde büyüyen kan hücrelerinin, sağlıklı ve normal hücrelerinin üremesini durdurması neticesinde meydana gelen bir hastalıktır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com