Kasık Fıtığı Nedir?

20.10.2016 04:47
Kasık bölgesinde sağ da ve solda doğumdan itibaren var olan iki adet açıklık vardır
 Kasık Fıtığı Nedir?
A

Kasık bölgesinde sağ da ve solda doğumdan itibaren var olan iki adet açıklık vardır. Bu açıklıktan kadınlarda rahmin sabit durmasını sağlayan erkeklerde ise testisin, sperm kanalının ve kan damarlarının  bulunduğu asıcı bağlar geçmektedir.Sağlıklı insanlarda bu kanal kas ve yağ tabakasıyla desteklenmektedir.

Bu kanalın ağır fiziksel aktivite, kronik öksürük, kabızlık, doğumsal bağ doku hastalıkları sebebiyle yırtılmalar sonucu karın içi organların bu kanala doğru ilerlemesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Sağ taraflı kasık fıtıkları sol tarafa göre daha çok görülmektedir. Kasık fıtığı kesesinde yağ dokusu, kalın bağırsak, ince bağırsak bulunabilmektedir.

Kasık fıtıklarında temel belirtilerinden biri ayakta durma ile belirginleşen şişlik durumudur. Ayrıca bu bölgede ağrı, uyuşma ve dolgunluk hissi ortaya çıkmaktadır. Kese içindeki organlarda kanlanmanın bozulması sonucu aşırı ağrı, kabızlık, gaz, bulantı, kusma görülebilmektedir.

Kasık fıtıklarında hastanın hikayesi ve fizik muayenesi tanı koymada önemlidir. Ayrıca ultrasonografi de tanı koymada en etkili yöntemdir.Tanı konulan hastalara cerrahi uygulamalar önerilmektedir. Bunun sebebi kasık fıtıklarının ilaçla tedavisinin olmamasıdır.

Kasık fıtıklarında yama uygulaması dünyada kabul görmüş bir uygulamadır. Bu yöntemde fıtığın tekrarlama riski az olması ve etkili olması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu cerrahi girişim açık veya kapalı(laparoskopik) olarak yapılabilmektedir. Kapalı yöntem ameliyat sonrası dönemin rahat olması sebebiyle daha tercih edilen bir yöntemdir.

Bu uygulamada yama cilt altı dokuda kas tabakalarının üzerine uygulanmaktadır ve  yama dıştan fark edilmeyecek şekildedir.

Ameliyat sonrası kişi 1-2 gün civarı hastanede kaldıktan sonra günlük hayatına dönebilmektedir. İlk bir ay ağır fiziksel aktivitede bulunulmaması gerekmektedir. Bunun dışında bir kısıtlama yoktur.

Bradikardi ( Nabız Düşüklüğü) Nedir?
Bradikardi; sağlıklı bir erişkinin kalp atışından daha yavaş olarak belirlenen kalp atışları kesin bir sınırı olmamakla birlikte, dakikada 60′tan daha az kalp atışına bradikardi denir.
Göğüs Duvarı Şekil Bozuklukları
Göğüs duvarı şekil bozuklukları halk arasında yaygın olarak bilinmektedir.
Kan Tükürme Nedenleri Nelerdir?
Hemoptizi olarak isimlendirilen kan tükürme durumu, sonuçları oldukça ciddi olan hastalıkların önemli bir belirtisidir.
Tırnakların Kırılma Sebepleri Nelerdir?
Günümüzde kadınlar kadar erkeklerinde kişisel bakımında en çok dikkat ettiği unsur el ve ayak tırnak bakımıdır.Tırnakların kırılması da istenmeyen bir sağlık sorunudur.Tırnakların…
Daha Önce Duymadığınız 5 Nadir Akıl Hastalığı
Nadir görülen ve adını sık duymadığınız bazı akıl hastalıkları vardır.Bu hastalıklar çoğunlukla psikiyatri uzmanı doktorlar tarafından takip edilir. Daha önce adını duymadığınız…
Zona Aşısı Nedir? Kimler Zona Aşısı Olmalıdır?
Zona ağrılı ve kabarcıklı döküntülerden oluşan hastalığa verilen addır. Zona hastalığından korunmak amacıyla aşı geliştirilmiştir.Kimlerin zona aşısı olması gerektiği konusunda aşağıdaki…
7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?
Günümüzde insülin direnci sık rastlanan bir sağlık sorunudur.Diyabet olarak da bilinen Şeker Hastalığının bir habercisi olarak da nitelenebilir.7 soru ve cevapta insülin direnci…
Bahar Yorgunluğu Nedir?
''Bahar yorgunluğu'' adıyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyon fark edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ağır rahatsızlıklara neden olabilen ''tükenmişlik sendromu''nu tetikliyor.
Cornelia de Large Sendromu Nedir?
Cornelia de Large sendromu, anne karnında veya doğum sonrasında görülen bir gelişim bozukluğudur. 
Ektropion Hastalığı ve Tedavisi
Gözü dış etkilerden koruyan ve göz yüzeyinin sürekli olarak nemli kalabilmesini sağlayan göz kapağının bir sebepten dolayı dışa doğru bükülmesi olayı ektropion…
Sarılık ( İkter) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucu deri, göz ve mukozaların sarı renk alması durumuna sarılık denir.
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu İhmal Edilmemeli
Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları anne ve babalar için daima büyük bir sorundur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com