Hba1c (Glikozile Hemoglobin) testi nedir?Kimlere yapılır?

13.03.2017 08:30 | Güncelleme: 09.03.2019 04:22
Kandaki şekerin eritrositlerde bulunan hemoglobinle etkileşimi sonucu ortaya çıkan kan proteinidir. Şeker hastalığı tanı ve takibinde son derece önemli bir testtir. 
Hba1c (Glikozile Hemoglobin) testi nedir?Kimlere yapılır?
A

Kandaki şekerin eritrositlerde bulunan hemoglobinle etkileşimi sonucu ortaya çıkan kan proteinidir.Hba1c ölçümü son 3 aylık kan şekeri ortalamasını gösterir.

HbA1c referans aralığı: %4 ile 5,7  arasındadır.Hba1c değerinin % 5,7ın altında olması istenir.  Erkek ve kadınlarda referans aralığı değişmemektedir.

 Ayrıca daha önce şeker hastalığı olmayan fakat hba1c degeri %6 üzerinde çıkan hastalarda gizli şeker şüphesi göz önünde alınması gerektiği ortaya konmuştur.Bu durumlarda açlık, tokluk kan düzeyleri ve doktor bilgisi dahilinde  şeker yükleme testi (OGTT) testi ile araştırılması önerilmektedir.

Diyabet hastalarında amacı kan glukoz seviyelerini mümkün olduğu kadar normale yakın seviyede tutarak yüksek glukoz düzeyinin verdiği organ zararlarından kişiyi korumaktır. Bu organlar:böbrek,gözler,kalp-damar sistemi,ve sinirler  olarak sıralanabilir.Organlara etkisinden dolayı takip edilmesi önem arz eden bir testtir.

Diyabet hastalarında hba1c düzeyinin %7altında tutulması istenir.Bu amaçla hastalar 3 ay da bir bu test için kan verip takip altında tutulurlar açlık tokluk durumundan etkilenmeyen bir testtir.bundan dolayı hastalar tahlil için günün her saati kan verebilirler.

Diyabet hastalarının takibinin yanı sıra yüksek kan glukoz düzeyine sahip diyabet şüphesi olan hastalarda da istenebilir.

Bu sonuçlar endokrin ve dahiliye uzmanlarınca değerlendirilir.

Düşük Hba1c durumlarıda gözlenebilir bu durumda da hipoglisemi(kan şekeri düşüklüğü)riski oluşmaktadır..En önemli riskte beyin gelişimi tamamlanmadığı için 2 yaş altı çocuklardır bu grupta hipogliseminin beyne etkisi daha fazla olabilmektedir.

Gebeliklerde Hba1c:Araştırmalarda diyabet tanısı olmayan normal gebeliklerde Hba1c değeri gebe olmayan kadınlara göre daha düşük olduğu saptanmıştır.Gebelikte yüksek Hba1c değeri risk seviyesinin yükselmesine sebep olduğu saptanmıştır.HbA1c değerleri normalin üstnde olan anne adaylarının değerleri normal seviyeye inene kadar gebe kalmamaları önerilmektedir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kolesterol Nedir?
Kolesterol plazma lipitlerinden biridir
Hamilelikte Amniyosentez ve Bilinmesi Gerekenler
Hamilelik sürecinde doktorun gerek görmesi durumunda amniyosentez yöntemi ile bebeği anne karnında çepeçevre sararak dış tehlikelerden koruyan amniyon sıvısından örnek alınır
ESR (sedimantasyon) Testi Nedir?
ESR testi dolaylı yoldan vücuttaki iltihap şiddetini ölçer
Anti SCL 70 Testi Nedir? Anti SCL 70 Pozitifliği Ne Zaman Olur?
SCL 70 testi, bağ dokusu hastalıkları ve skleroderma tanısında kullanılan bir oto antikor testidir
Kadınlarda Östrojen ( E2) Yüksekliği Nedir? Östrojen Yüksekliği Nelere Yol Açabilir?
Kadınlarda östrojen yüksekliği yumurtalık fonksiyonlarının bozulması sonucu gelişir
FSH Hormon Testi Nedir?
Özellikle kadınlarda çocuk sahip olma sorunları, cinsel organ ile sorunlar, ergenlikle ilgili problemler ve hipofiz tümörlerini düşündüren bulgular varsa doktorlarca istenen bir hormon tahlilidir
FSH ve LH Hormonlarının Görevi Nedir?
FSH ve LH hormonları her iki cinste de  üreme fonksiyonları ile ilgilidir
AFP (alfa feto protein) Testi Nedir?
Alfa Feto Protein testi (AFP), fetüsün karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir
Kanda Üre Testi Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Zaman Olur?
Kanda yapılan üre testi ile kandaki azot miktarı ölçülür
Portör Testleri Nedir? Kimlere Portör Muayenesi Yapılır?
Gıda sektörü çalışanları ile kreş ve yuvalarda görevli olanlarda portör testlerinin yapılması sıklıkla başvurulan bir tarama yöntemidir
PSA Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
PSA testi , özellikle  prostat hastalıkları yönünden değerlendirilen erkek hastalara yapılan bir laboratuvar tahlil yöntemidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com