HEMOGLOBİN ELEKTROFOREZ TESTİ NEDİR?

06.05.2017 10:40 | Güncelleme: 19.04.2020 09:28
Kişinin hemoglobin yapısını belirlemek amacıyla yapılan bir testtir.Hematoloji laboratuvarlarında tatbik edilir.
HEMOGLOBİN ELEKTROFOREZ TESTİ NEDİR?
A

Kişinin hemoglobin yapısını belirlemek amacıyla yapılan bir testtir.Kalıtımsal nedenlerle anormal yapıda hemoglobin proteininin oluştuğu hastalıklarda önemlidir. Normalden farklı hemoglobin proteininin olup olmadığının tespitinde kullanılır. 

Hemoglobin elektroforezi testi en fazla Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyıcısı olan kişileri saptamak amacıyla kullanılır, bu hastalık anne ve babadan geçen genlerden birinin değişikliği sonucu taşıyıcı bireyler meydana gelmektedir.Bu iki gen de değişikliğe uğrarsa bunun sonucunda da hasta bireyler meydana gelmiş olur. 

Toplumda taşıyıcı bireylerin çoğalması evlilikler sonucu hasta birey sayısında çoğalmaya sebep olacaktır.Bu yüzden bu test evlilikler için gerekli testler arasında yerini almıştır.

Genellikle tanı kansızlık sonucuyla sağlık kuruluşlarına gelinmesiyle ve hemoglobin elektroforezi testivle birlikte bazı genetik tetkikler sonucu konmaktadır..

Akdeniz anemisinde birinci kademe tarama testi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?
Hepatiti C tanısı için mikrobiyoloji laboratuvarlarında virüse karşı oluşan antikorların araştırılması yönünden tahliller yapılmaktadır.Bu tahliller Makro ve Mikro ELİSA yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.
Boğaz Kültürü Örneği Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Boğaz kültürü alınmadan önce bir şey yememeye özen gösterilmelidir.Eğer yenilmiş ise birkaç kez ağız çalkalanmalı veya dişler fırçalandıktan sonra kültür alınmalıdır.
Gebematik Nedir?
Gebematik bir Tahlil.com buluşudur.Tahlil.com doktorları kan veya idrarla yapılan gebelik testi sonuçlarını merak eden kadınlar için Gebematik programını geliştirdi.
Çinko Fazlalığının Zararları Nelerdir?
Çinko eksikliği kadar fazlalığı da oldukça zararlıdır
İyi Kolesterol ( HDL) Nedir? HDL Ne İşe Yarar?
İyi kolesterol yani HDL vücudumuzda yer alan  kötü kolesterolü karaciğere taşıyıp safra olarak atılmasını sağlar.
Çocuklarda BT Ne Zaman Nasıl Yapılmalı?
BT çekimleri klinik olarak çok yararlı olmasına rağmen, özellikle radyasyona yetişkinden daha duyarlı olan çocuklarda, potansiyel kanser riski nedeniyle zaman zaman gündeme geliyor
Prick Testi Nedir?
Prick test, alerjenlerin ortaya konmasında en yaygın kullanılan testtir
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
Delta Hepatit (Delta Antikor) Hepatit D (HDV) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Delta Hepatit Hepatit D (HDV), Hepatit D virüsünün sebep olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur.Hepatit D enfeksiyonu ancak Hepatit B enfeksiyonu eşliğinde görülebilir.Hepatit B enfeksiyonu bulunmayan bir…
Kanda Trombosit Ölçümü Neden Yapılır?
Trombosit, kan hücreleri üyelerinin en küçüklerindendir
HDL (İyi kolesterol) Nasıl Yükseltilebilir?
İyi kolesterol (HDL) kanımızda bulunan yağlardan biridir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com