HEMOGLOBİN ELEKTROFOREZ TESTİ NEDİR?

06.05.2017 10:40 | Güncelleme: 21.01.2019 05:20
Kişinin hemoglobin yapısını belirlemek amacıyla yapılan bir testtir
HEMOGLOBİN ELEKTROFOREZ TESTİ NEDİR?
A

Kişinin hemoglobin yapısını belirlemek amacıyla yapılan bir testtir.Kalıtımsal nedenlerle anormal yapıda hemoglobin proteininin oluştuğu hastalıklarda önemlidir. Normalden farklı hemoglobin proteininin olup olmadığının tespitinde kullanılır. 

Hemoglobin elektroforezi testi en fazla Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyıcısı olan kişileri saptamak amacıyla kullanılır, bu hastalık anne ve babadan geçen genlerden birinin değişikliği sonucu taşıyıcı bireyler meydana gelmektedir.Bu iki gen de değişikliğe uğrarsa bunun sonucunda da hasta bireyler meydana gelmiş olur. 

Toplumda taşıyıcı bireylerin çoğalması evlilikler sonucu hasta birey sayısında çoğalmaya sebep olacaktır.Bu yüzden bu test evlilikler için gerekli testler arasında yerini almıştır.

Genellikle tanı kansızlık sonucuyla sağlık kuruluşlarına gelinmesiyle ve hemoglobin elektroforezi testivle birlikte bazı genetik tetkikler sonucu konmaktadır..

Akdeniz anemisinde birinci kademe tarama testi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
AFP Testi
Kandaki alfa feto protein seviyesini ölçen, karaciğer, testis veya yumurtalık kanseri tanısında kullanılan tümör belirleyici bir testtir.
İdrar Yolları Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir?
İdrar yollarında enfeksiyon, kanama gibi sebeplerden dolayı, idrar yollarının gözlemlenmesine ihtiyaç vardır.
Inhalant Testi Nedir?
Inhalant testi atropik hastalık tanısının ilk aşamasında uygulanmaktadır.
ERA Testi Nedir?
Tüp bebekte başarısızlık meydana geldiyse bunun en büyük sebebi; implantasyon penceresi denen vaktin değişimidir.
Kolesistit Tanısı Nasıl Koyulur?
Kolesistit; safra kesesi enfeksiyonudur. Tanı ve tedavisi tercihen genel cerrahi uzmanları ve gastroenteroloji uzmanlarınca yapılmalıdır.
CGM Yöntemiyle Kalp Krizi Riski Tespit Ediliyor
CGM yani kardiyogonyometri; kalbin 3 boyutlu görünmesini sağlayan bir test cihazıdır. Bu cihazın temel özelliği ise kalp krizi riskini önceden haber verebilmesidir.
Toxoplasma Yüksek Avidite Nasıl Yorumlanmalıdır?
Toxoplasma yüksek avidite değerleri 3 aydan önce uzun süre önce geçirilmiş primer enfeksiyonun göstergesidir.
Sitrik Asidin Testinin Kullanım Yerleri Nelerdir?
Sitrik asit tahlili özellikle kalsiyum içeren böbrek taşları ve renal tübüler asidozun tanı ve takibinde kullanılır.
Anemi (Kansızlık) Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Vücut dokularına oksijen taşıyan Hemoglobin (HGB) miktarının yaş ve cinsiyete göre olması gereken değerinin altına düşmesine anemi denir. Anemi diğer adıyla da kansızlık tanısında doktorlar bazı kan tahlilleri…
Albumin Nedir?
Albumin bir protein olup biyokimya tahlilleri arasında yer alır. Bu tahlil kandaki albumin proteinin seviyesini analiz etmektedir.
Kan Uyuşmazlığı Nedir Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?
Anne ve babanın kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olduğu durumlar doğacak bebekte ciddi sağlık sorunlara yol açıyor.Kan uyuşmazlığının tanısı ve tedavisi için ise kan uyuşmazlığı testi son derece…
Kolposkopi Nedir?
Kolposkopi; rahim ağzının, herhangi bir hastalık açısından, ucu kameralı alet tarafından gözlenmesi işlemidir.Kadın doğum doktorları tarafından rahim hastalığı şüphelenilen hastalara uygulanan bir tahlil…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com