Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/05/10 08:24 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/05 12:27 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Cinseliği yaşamakta çiftler nasıl hamile kalındığı, hangi ilişkilerde hamile kalma olasılığının yüksek ve hangi tür ilişkilerde hamile kalınmayacağını merak etmektedir. Bu konuda Tahlil.com'a bir çok soru geliyor.Tahlil.com uzmanları Hamile miyim? bölümümüze gelen soruları cevaplıyor. Hamileliğin hangi ilişkilerde düşük ihtimal olduğu, gebelik testi ve hamilelik olasılıklarına dair en  sık merak edilen konuları, sitemize sorulmuş soru ve cevapları okumanız bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?

Nasıl Hamile Kalınır?

Öncelikle hamilelik oluşması için korunmasız bir cinsel ilişki gereklidir.
Erkekte üreme işlevinin son ürünü olan sperm hücresi erkeğin boşalması sonrası kadının vajinasına ulaşarak kadının yumurtası ile birleşir ve döllenme olur. Bu şekilde de hamile kalınmış olur.
Cinsel beraberlik sırasında çiftler farklı tür cinsel ilişkileri tercih edebilir.
Bebek sahibi olmak isteyen çiftler korunmaksızın vajinal ilişkide bulunur. Erkek ilişki sonrası kadının vajinasına boşalır. Doğal olarak çiftlerin birinde veya her ikisinde herhangi bir sağlık sorunu ve kısırlık yoksa bu ilişkide hamile kalma olasılığı yüksektir.

Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler, erken yaşlarda evlilik öncesi cinselliği yaşamak isteyen çiftler ise doğum kontrolü amacıyla farklı cinsel ilişki türleri tercih edebilmektedir.

Hangi tür ilişkilerde hamilelik olasılığı düşüktür?

1.Sürtünerek ilişki olarak da bilinen ve erkeğin kadının cinsel organına girmeden boşalması ile sonuçlanan iişkilerde hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır.Bu ilişkide vajina içine boşalma olmamaktadır.

2.Çiftlerden birinde veya her ikisinde çamaşır, eşofman ve giysi olması durumunda erkeğinde bu şekide giysi veya çamaşıra boşalması ile sonuçlanan ilişkiler. Bu ilişkiler özellikle erken yaşlarda cinselliği yaşayan çiftler arasında sıklıkla tercih edilmektedir.Bu ilişkilerde de hamilelik olasılığı yoktur.

3.Halk arasında ters ilişki olarak da bilinen an*l yoldan arkadan girilen ilişkiler.Bu tür ilişkilerde erkek anüse boşalmaktadır. Bu ilişki çoğunlukla kızlık zarına zarar gelmesin diye genç çiftler arsında tercih edilmektedir.Ancak fantezi amacıyla da bakire olmayan kadınlar da bu ilişkiye girebilmektedir. Anüse olan boşalmalarda erkeğin menisinin vajina içine geçmesi pek mümkün değildir.

4.Vajinal ilişki sonrası erkeğin vajina dışına boşalması ile sonuçlanan ilişkiler. Dışarı boşalma ile sonuçlanan ilişkilerde meninin vajinaya kaçması ve/veya erkeğin prostat salgısı olan ve halk arasında da zevk suyu olarak bilinen sıvının vajinaya temas etmesi riski olacağından yukarıda belirttiğimiz  3 ilişki türüne göre hamilelik riski daha yüksektir.
Ancak tabii ki içeri boşalma ile sonuçlanan normal bir vajinal ilişkiye göre da hamilelik riski çok daha düşüktür.

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi deyince en sık akla kan örneğiyle yapılan Beta HCG testi gelir.Bu tetsin tercihen beklenen adet tarihinde birkaç günlük gecikme sonrası yapılması önerilmektedir.Ayrıca idrar örneğinden yapılan gebelik testleri de vardır. İdrar gebelik testleri de mutlak suretle beklenen adet tarihinde gecikme olması durumunda yapılmalıdır. Bu testler de idrarda Beta HCG hormonunun tespit edilmesi esasına dayanmaktadır.

Kanda Beta HCG değerinizi yazarak kan tahlil sonucunuza göre hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sadece Tahlil.com'da olan GEBEMATİK uygulamasını kullanarak Aşağıdaki bağlantılarda da hangi durumlarda ve nasıl hamile kalınabileceği ve hangi durumlarda da hamile kalınmasının mümkün olmadığı konularında uzmanlarımızca yazılan yazıları okuyabilir. Hamilelik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelik Hakkında Diğer Yazılarımız

Yorumlar

Yorum
S************* :

Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim. Prezervatifle korunduk. Hamile kalma riskim var mı? Çok stres yapıyorum , reglim gecicek diye de korkuyorum.

B************** :

Merhaba ben sevgilimle 11martta sürtündüm reglken ondan önce boşalmıştı fakat sürtünme idrar deliğinin yukarısına kanatların oraya oldu sprem yoktu diye hatırlıyoruz nisanda regl oldum bu ay da 3gün erken oldum sizce hamile miyimdir karnımda şişlik var


Cevap:

 Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız.... 

E********** :

MerhabanSevgilimle 6 Mart günü berabedik, boşaldıktan(her hangi bir yerine temas etmedi sperm) 30-45dk sonra kadar birleşmeyi denedik ancak tam bir birleşme olmadı pen*sim vajinasına 5-6 cm kadar girdi sonrasinda biraktik ve ne olur ne olmaz diye ertesi gun hapı kullandi. 15 Mart gunu regl oldu. 11 Nisanda tekrar regl oldu ancak normal regllerinden farkli oldugunu soyledi ve mide bulantisi kusma halsizlik gibi belirtiler oldugunu belirtti. Acaba gebe kalma durumu var mıdır?


Cevap:

 Korunmalı veya korunmasız bir cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olması mümkün değildir.Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık  yüzlerce yazı yayınladık.Umarız bu konularda kafa karışıklıklarının önüne geçebiliyoruzdur.Sizin durumunuzda da ilişki sonrası adet görüldüğü için gebelik ihtimalinden söz edemeyiz.Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....  

A********* :

Bende iç çamaşırımı sevgilim de hiçbir şey yoktu. İç camasirima boşaldı sonra ben üstüne iki defa regl oldum. Regl ikisi de az kanamali ancak sancılıydı.Üç defada idrar testi yaptım negatif çıktı.ama göbek deligimin Sol tarafında hafif şişlik Var. Hamile miyim


Cevap:

Bu duurmda hamilleikten söz edilemez.

g******** :

Iyi günler verdiginiz cvb icin tsk ederm sadce sunu sormak istiorum size meni dediginiz sperm demi boşalma sonrasi ortaya cikan sey deil mi o gelmedi evet yani surtunme sirasinda sadce ben bosaldm sevglm ise on dkka sonra boşaldı ve peceteye yani ..

e******** :

erkek arkadasımla ayın 20de sürtünerek ilişkiye girdik cıplaktık ve bian üstüme boşaldı bacak arama aktı hemen sildm eve geldim ve benden kan gelmişti meğer adet olmuşum sabah doktora gittim kızlık zarına birsey olmadıgını söyledi doktor gebelik riskı yok dedi yinede korkuyorum sizce hamilemıyım?


Cevap:

Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

m******** :

normalde adetlerim düzenli.bir hafta erken adet oldu.sol alt kasığım bastırınca acıyor.hamilelik olabilir mi?


Cevap:

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

s********** :

Erkek arkadasmla ilikiye girdik ve ilişkiden oatalama bir hafta sonra adet oldm hamile kalma ihtimali var mı sizce


Cevap:

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

p********* :

merhaba ben 29 yaşındayım renglimin 1. günü hormon değerim TSH 1,54 FSH 9,34 PROLAKTİN 15,8 ESTRADİOL 165,94 LH 28,83 çıktı. renglimin 3. günü FSH 8,54 ESTRADİOL 162,48 LH 24,34 çıktı. 11 yıllık evliyim düzensiz olduğum için doktora gittim. sonuçlar yüksek dediler.ve bana Progestan 100 mg ilaç verdi


Cevap:

Kadın okurlarımızdan sıklıkla hormon tahlillerinin değerlendirilmesine dair Tahlil.com'a sorular geliyor.Hormon tetkiklerinin yorumu ve değerlendirilmesinde, testlerin referans değerleri, kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.Sorunuzu belirtilen kurallarımıza göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar

s********** :

1,5 aylık evliyim rahmınde ağrı vardı doktora gıttm intihap var dedi ilaç yazdı intihap iacı ve kullandım adet gunum 8 gün geçti 5 gün geçtiğinde test yaptım çıkmadı nedenı nedır acaba doktor hiçbişeyin yok demısti


Cevap:

Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.Adet gecikmesi nedenleri nedir?

n*********** :

merhabalar 24.10.2014 tarihinde tarlusal ile adet gördüm.adetten 2-3 hafta sonra cinsel birlikteliğim oldu bu ay adetim yine gecikti ve yine tarlusal ile adet gördüm hamilelik varmıdır? cvp verirseniz sevinirim cünkü çok tedirginim


Cevap:

Adet söktürücü ilaçlar sizin kullandığınız gibi doktora danışılmadan ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar değildir.Sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.Bu ilaçları kesinlikle doktor reçetesiyle yazılmadan kullanmayınız.Bu ilaçların gebeliği önleyici bir etkisi de bulunmamaktadır.

e************* :

Lutfen artik bir cevap kiz arkdasimla surtunme yolu ile beraberlik yasadik bosalmam vajina bolgesine temas etmedi kiyafetkne geldi suryunme 3 dk surdu kiz arkadadim ayni gece sagliklikli bir sekilde adet yasamis ve yedi gun surmus bu durumda hamile kalma ihtimali var mıdır?


Cevap:

İlişki sonrasında adet görülmesi hamileliğin oluşmadığı anlamını taşır. 

s***************** :

Merhaba. 7 ekimde regl oldum .20 ekimde baslayıp bir hafta süren lekelenmeler oldu.Bu ay adet olmayı beklerken 10 kasımda lekeler geldi, hafif kasık ağrım vardı. Dün doktora gittm beta hcg yapıldı 70 çıktı.Doktor kimyasal gebelik büyük ihtimallede düşük olacak dedi.İlaç verdi.Değerim çok mu düşük.


Cevap:

Doktorunuz gereken bilgiyi vermiş.Şu aşamada bir sonraki kontrolde çıkacak Beta HCG test sonucunu bekleyin.Beta HCG değerinde yükselme gebelik yönünden olumlu düşme ise olumsuz olarak değerlendirilecektir.

e********* :

Mrb ekim 17 adetim basladi 18 de tamamen geldi 28 ekimde esimle esimle 4 kere geri cekilme ile beraber olduk 13 kasimda kanda beta hcg 1.20 cikti adetime 5 gun kala yaptirdim onceden kackere hep 0.100 cikiyrdu hamile olabilirmiyim acaba adetten once yapildigi icin olabilirmi ilk defa 1.20 cikti


Cevap:

Tahlil sonucunuza göre hamile değilsiniz,Beta HCG değeriniz düşük. 10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....

m********** :

Merhabalar hocam nisanlim bosaldiktan sonra pen*sini sildi daha sonra elinin ucunda bi miktar meni bulasmisti onuda sildi ama 2 dk sonra vsginama dokundu hamileluk riski varmidir meniyi kuru bezle silip 2 dk sonra elini vaginama soktu sperm kurumusmudur??


Cevap:

Hamileliğin nasıl oluştuğu konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.Cinsel konularda bilgi sahibi olmadan ve çoğunlukla da  erken yaşlarda bu tür beraberlik yaşayanlardan Tahlil.com'a  buna benzer yüzlerce soru geliyor.Bu soruların çoğu da cinsel bilgisizlikten kaynaklanan sorular.Muhtemelen yaşınız da küçük.Bu tür durumlarda hamilelik şansı yoktur.Size önerimiz hamilelik oluşumu ve konuya dair sitemizde yazdığımız yazıları dikkatle okumanız ve bu konuda sorulmuş soru ve cevapları gözden geçirmeniz.Aşağıdaki bağlantıda konuya dair detaylı bilgi ve benzer soru ile cevapları okuyabilirsiniz.Hamilelik hangi durumlarda olabilir, konuya dair sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumalısınız....

g********** :

mrb ben gecen ay erkek arkadasimla iliskiye girdim adetim normal gelmisti bu ay 9 gun oncesi yine girdik ama ikisindede prezerfativ takikti fakat bu ay hem 6 gun once geldi hemde miktari biraz az sani karnimda bi tikizlasma var gibi acaba hamile olabilirimiyim lutfen acil cevap


Cevap:

 Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını gösteriyor.Ancak görülen adet sonrası yeni bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir hamilelik ihtimalinden söz edebiliriz. Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.   http://tahlil.com/adet-gormek-nedir-adet-goren-biri-hamile-olabilir-mi   Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir? Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....

k****** :

Hocam Merhabalar. Kız arkadaşımla ters ilişki yaşadık göğüslerine boşaldım sonra spermi elleriyle göğüslerine yedirdi. Sonra kalkıp banyoya girdi duş aldı. Adet olması gerekiyordu fakat 4 gündür olmuyor bide onbeş gündür spor ve diyet yapıyor. Nedenini çok merak ediyorum cevabınızı bekliyorum.


Cevap:

Göğüslere sürülen spermden hamile kalınamaz, ancak ters ilişki sırasında vajene sperm bulaşabilir, test yapmanızı öneririz..

r*********** :

merhaba, erkek arkadaşımn pen*sini tuttum ve dışarı doğru bşaldı dha sonra ben elimi bol sbunlu su ile yıkadım. yarım saat snra okşama yluyla ilişkiye girdik. üzerimde iç çamaşırı vardı.kesinlikle pen*s vajinaya temas etmedi. adetm 15 gün gecikti doktor polistk over var ddi. hamilelk söz knusu olrmu


Cevap:

Hamilelik olsa idi zaten doktorunuz size söylerdi..

d********** :

Mrb sadece erkek arkadaşım kendi pen*sini elledi dokundu bi kaç kere aradan 10 dk falan geçti benim cinsel bölgemde elini gezdirdi.Başka bişi olmadı yani ilişki vs bişi yaşamadık.Ve erkek arkadaşımda boşalma yok.Ama benim aklıma takıldı pen*sine dokunduğunda zevk suyu gelse hamilelik olurmu


Cevap:

Anlattığınız şekilde hamilelik ihtimali yok denebilir..

v********* :

hocam iyi günler kız arkadaşımla çamaşırlarımız varken sürtünme yoluyla bir ilişkiye girdik ben çamaşıra boşaldım peçeteyle sildikten sonra da çıkarıp vajina bölgesine içine girmeden sürtünme oldu o üzerindeki sperm kalıntılarından dolayı hamile kalma ihtimali varmıdır?


Cevap:

Hamilelik riski yok denecek kadar azdır..

n************* :

iyi günler hocam sevgilimle sürtenme yoluyla vajinasına boşaldım ama kanama falan olmadı zarda yırtılmadı hamile kalma riski varmıdır bunda hocam


Cevap:

Hamile kalma riski vardır, ancak zar ile ilgili kesin birşey söylenemez..

o******** :

İlişkiye girdim ama içime boşalmadı dışarı akıttı.15 dk sonra tekrar ilişkiye girdik ama tam boşalmaya yakın içimden çıkardı. O içime boşalmadığından emin ama ben değilim. Adetimin bitmesinden itibaren 7 gün boyunca içime boşalmadan sürekli yaşadık ve bu son gece oldu.Hamile kalır mıyım?


Cevap:

Korunmasız olarak vajinaya temasın bulunduğu her ilişkide hamilelik ihtimali vardır. Adet gecikmeniz 1 haftanın üzerinde olursa gebelik testi yaptırarak durumunuzu netleştirebilirsiniz. 

z******* :

Merhaba hocam kiz arkadashimla adetine 3 gun kala ters ilishki yashadik, pen*sim cikti ve vajinasina ittim ve kizlik zarri patladi, o andan sonra durduk devam etmedik boshalma olmadi yani, adeti gecikiyor acaba hamile kalma olasiligi var mi ?


Cevap:

Anlattığınız şekilde hamileliğin oluşması pek mümkün görünmüyor. Adetin gecikmesinin sebebi yaşanılan stres olabilir. 

a*********** :

hocam ıyı gunler ben 25 yasında 7 senelık evlıyım vajınısmus hastasıydım eylul 2013 te bunu kendı cabalarımla yendım parmak ve aparat egzersızlerıyle benım sıze sorum ben cok tecrubesız oldugum ıcın 7 ay tam olarak bır ılıskı yasayabılıyorum sorum su hocam ılıskıye gırdıgımızde esımın spermlerı penısı cıkardıgı zaman dısarı akıyor hemen akıyor sızce bu bır sorunmu acaba farklı yontemlerde deyınıyorum kalca altına yastık koymak gıbı hemen cıkartmıyoruz penısı ama 5dk felan bekledıgımız zamanda cıkardıgımız an cıkıyor dısarı kadın dogum uzmanına gıttım testler yapıldı gebelık ıcın bır sorun yokdedı hamıle kalabılırsınız dedı dr esımde gıttı dr sperm testı yaptırdık ıyı cıktı sordugum sorumu acaba problem yoksa zamanı vardır hocam spermlerın dısarı cıkması esımınde benımde kafamda soru ısaretlerı var hocam cvblarsanız cok mutlu olucam esımde bende cok tecrubesızız sevgıler....


Cevap:

Bir miktar sıvının dışarı akması doğaldır, hamilelik için çok az miktarda spermin içeride kalması yeterlidir..

g******** :

Sevgilimle arkadan ilişkiye girdik boşaldı ben kalktım hemen temizlenmek için banyoya gittim spermler vajina agzindaydi ama ayaktaydim ve hemen temizledim hamile kalma riski varmı amaca merak ediyorum ve bu daha yeni oldu adet gunumede daha çok var


Cevap:

Yaşadığınız ve bu tür  normal olmayan ilişkilerde hamilelik şansı mümkün değildir.Hamilelik için çok düşük de olsa sadece  bir ihtimal bulunmaktadır. Bu da boşalma sonrası sperm hücrelerinin anüsten çıkıp vajinaya sızması ve bulaşmasıdır.Bu ihtimal de oldukça düşüktür. Ancak bu tür bir ihtimal söz konusu ise beklenen adet tarihinde en az 7 günlük bir gecikme olduğunda gebelik testi yapılabilir.Konuya dair ve hamilelik olasılıkları ile ilgili aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilir ve konuya dair benzer sorulara uzmanlarımızca verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.Hamilelik ihtimali hangi tür ilişkilerde bulunmaktadır?

f********** :

merhabalar geri adet olduktan 1 gün sonra ilişkşiye girdim geri çekilme yöntemiyle boşalma olmadı ama adettim 10 gün gecti 4 gün test yaptım negatif cıktı 10 gününde de test yaptım yine negatif cıktı . ama hala adet olmadım hamile kalmam söz konusu olabilir mi?


Cevap:

Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olmaz.Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.Adet gecikmesi nedenleri nedir?

s************** :

çok teşekkür ederim biraz da olsa rahatladım ancak son adetimin yani ilişkiden sonra ki 5.adetim farklı olması karın büyümem kasık ağrım ve kanlı akıntım olması beni korkuttu. gebelikte bu haftalarda bu gibi şikayetlerin olduğunu okudum çok korktum lütfen cevap verin. çok teşekkür ederim iyi ki vars

?