İp ve Ağda ile Bıyık Aldırmak Ciltte Lekelere Yol Açabilir

21.06.2015 11:03 | Güncelleme: 31.10.2020 04:20
Hassas cilde sahip kişilerde kaş, bıyık gibi ince deri üzerindeki kılları ip veya ağda yöntemi ile aldırmak, ciltte istenmeyen koyu renkli lekelenmelere yol açabilir
İp ve Ağda ile Bıyık Aldırmak Ciltte Lekelere Yol Açabilir
A

Hassas cilde sahip kişilerde kaş, bıyık gibi ince deri üzerindeki kılları ip veya ağda yöntemi ile aldırmak, ciltte istenmeyen koyu renkli lekelenmelere yol açabilir.

Lekelenmeler Neden Meydana Gelir?

İp ve ağda, istenmeyen tüyleri almanın yanında kısa ve görünmeyen tüylerin de alınmasını sağlar. Bu durumda lekelenmeler başlar. Bunun nedeni sürekli olarak ip veya ağda ile hassas cilt bölgesinin tahrip edilmesidir.

Ayrıca yöntem ne olursa olsun, istenmeyen tüyler alındığında bu tüylerin çıktığı deliklerde gevşemeler, açıklıklar meydana gelir. Bu durumdayken güneşe maruz kalındığında ise, cilt bu boşlukların lekelenmelerine olanak sağlar hale gelir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken en önemli husus, her ne şekilde cilt temizliği yaparsanız yapın, sonrasında birkaç saat güneşe maruz kalmayın. Kalmak zorundaysanız mutlaka güneş kremi veya koruyucu bir malzeme kullanın. Aksi takdirde cildin hızlıca lekelenmesine olanak sağlamış olursunuz.

Yine ciltten tüy temizlendiğinde sıcak su ile yıkanması, yapılan bir başka yanlıştır. Tüyler yeni alındığında ciltte hafif şişmeler ve kızarmalar meydana gelir. bu aşamada sıcak su ile bölgeyi yıkamak, yine kararmalara ve lekelenmelere sebep olur.

Oysa ki soğuk su ile yıkamak, kızarıklıkların geçmesinin yanında, şişmeleri ve lekelenmeleri de engeller.

Özellikle açık tenli insanlarda bu kararmalar çok daha net olarak görünür. Bu sebeple açık tenli kişiler mutlaka temizlikten sonra birkaç saat sıcak ve güneş temasından kaçınmalı, ayrıca koruyucu ürünler kullanmalıdır.

İp ve Ağda Yerine Ne Tercih Edilmelidir?

Doğru uygulama ile epilasyon yaptırmak veya cımbızla cildi zedelemeden kılların alımını yapmak lekelenmenin önüne geçebilir. Çünkü epilasyon ve cımbız yönteminde sadece büyük ve istenmeyen tüyler temizlenirken, küçük kalan ve alınmaması gereken tüyler yerinde kalır. Yani üst yüzey temizlenirken, zemin olarak nitelendirilen cilt de zarar görmemiş olur.

Uyku Neden Önemlidir?
Uyku eksikliği hepimiz için büyük bir sorun haline gelmiştir
Anne Karnındaki Bebeğin En Çok Etkilendiği Ses Nedir?
Bebek anne karnında şeklini almaya gebeliğin 24
BEBEKLERDE EK GIDAYA NE ZAMAN BAŞLANMALI?
6 aya kadar anne sütü ile beslenen bebeklerde 6
'Kızlık Zarı' mı? Hymen mi?
‘Kızlık zarı’ tanımı ülkemizde hemen herkesin aşina olduğu bir kavramdır
Katarakt Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Katarakt ameliyatı iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir
KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?
Belli aralıklarla kadınların memelerini kontrol etmeleri,meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan farl etmelenin ve tedaviye başlamanın ilk adımını oluşturur
Üç Yaş Altı Bebeklerde Islak Mendil Kullanımı Zararlı Olabilir
Fransız ilaç ve sağlık ürünleri ulusal güvenlik ajansı kozmetik ürünler ve ıslak mendillerin yapımında kullanılan fenoksietanolun üç yaş altındaki bebekler için tehlikeli olduğunu uyardı
Hamilelikte Göbek Deliğinde Hissedilen Ağrı ve Nedeni
Hamilelik sürecinde gelişen bebek anne karnında gerilmeye neden olur
Göz Çevresinde Oluşan Yağ Bezelerinin Nedeni Nedir?
Göz çevresinde oluşan beyaz lekeler ve bezeler karaciğer yağlanması ve kolesterol yüksekliğine işaret edebilir
Koltuk Altı Lekeleri Neden Olur?
Ciltte lekelenmenin en çok görüldüğü bölgeler güneşin sıklıkla temas ettiği yüz bölgesidir
Çoğul Gebe Kadınların Bilmesi Gereken Bazı Konular
Çoğul gebelik insanda pek görünen birşey değil ve kişinin genetiğinden veya gebelik için kullandığı bazı ilaçlardan kaynaklanır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com