Kan Testi Nedir? Kan Testi Çeşitleri Nelerdir?

27.03.2017 11:07 | Güncelleme: 22.04.2020 04:27
Kan testi birçok hastalığın tanısında gerek tanı koymak gerekse tanıya yardımcı koymak amacıyla doktorlar tarafından istenen tıbbi tahlillere verilen genel isimdir. Doktorlar hastalardan şüphelendikleri hastalıkları da göz önüne alarak çeşitli kan testleri isterler.
Kan Testi Nedir? Kan Testi Çeşitleri Nelerdir?
A

Kan Testi Nedir?

Kan testi birçok hastalığın tanısında gerek tanı koymak gerekse tanıya yardımcı koymak amacıyla doktorlar tarafından istenen tıbbi tahlillere verilen genel isimdir.
Ancak halk arasında özellikle de kadınlarda kanda Beta HCG hormonunun araştırıldığı gebelik testine verilen tanımlama olarak da sıklıkla kullanılmaktadır.

Kan Testi Çeşitleri:

Kanda yapılan testleri genel olarak biyokimya, hematoloji,seroloji  ve mikrobiyolojik testler olarak 4 başlıkta gruplandırabiliriz.

Biyokimya kan testleri:

Rutin biyokimya kan testleri olarak da bilinen açlık kan şekeri (glukoz), karaciğer testleri (AST, ALT,GGT vs.), böbrek fonksiyon testleri (üre, kreatin,BUN vs:), kolesterol,trigiserit gibi testlerdir.Bu testleri çoğaltmak mümkündür.
Hormon tahlilleri de özellikle kadınlarda en çok istenen kan tahlilleri arasındadır.Beta HCG gebelik testi de kanda yapılan bir hormon testidir.Tiroid hastalıkalrı tanısında kullanılan TSH, ST3, ST4 testleri de popüler biyokimya kan testleri arasındadır.

Hematoloji  kan testleri:

Tam kan sayımı olarak bilinen Hemogram, Sedimentasyon, APTT, PTZ en popüler hematoloji testleri arasındadır.

Seroloji kan testleri:

ASO,CRP, RF başta olarak kanın santrifüj edilmesiyle serumdan yapılan kan testleridir.

Mikrobiyoloji kan testleri:

Bu testler de serumdan yapılan testlerdir.Aslında seroloji testleridir bunlar.Ancak aynı zamanda enfeksiyon etkenleri konusunda bilgi vermesi ve tanıya yardımcı olması anlamında mikrobiyoloji kan testleri  önem arz eder.AİDS etkeni HIV virüsünün saptanması, Hepatit etkeni virüslerin saptanması, kızamıkçık, kızamık, kabakulak, su çiceği hastalığı gibi bir çok hastalığın saptanmasında bu testler çok önemlidir.
Mikrobiyoloji kan testleri ile giardia gibi paraziter enfeksiyon ile brucella bakterisinin yol açtığı burucelloz hastalığının tanısı da koyulabilmektedir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İnfertilite (Kısırlık) Nedir?
Çiftlerin bir yıllık süre içerisinde çocuk istemeleri, düzenli cinsel ilişkide bulunmaları ve korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen gebeliğin oluşmaması durumuna…
E3 Testi Neden yapılır?
Östrojen kadınlarda kanama dönemini dengeleyen çok önemli bir hormondur. Bu hormonun kandaki miktarını ölçmek için ise E3 testi uygulanır.
Rubella Grayzone Nedir?
Rubella testinde grayzone yani gri zone çıkması  Rubella IgG test sonuçlarının  kuşkulu olduğu anlamına gelir.Grayzone tahlil değerlendirilmesinde ara değer olarak da tanımlanır.Yani…
En hızlı cevap veren sağlık sitesi : Tahlil.com
Tahlil.com doktorlarına sağlıkla ilgili bir çok soru geliyor.
Fetal DNA Testi Nedir?
Fetal DNA testi; amniosentez ve koryon biyopsisine gerek kalmadan, kromozomal anomalilerin değerlendirilmesi işlemidir.
Tahlil.com Uyarıyor... Doktorunuza Danışmadan HIV Testi Yaptırmayın
Tahlil.com doktorlarına korunmasız ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan bir hastalık ve en cok da HIV enfeksiyonuna yakalanma korkusu yaşayan kişilerden bir çok soru geliyor.Bu kişiler çoğunlukla…
Tiroid Fonksiyon Testleri Nelerdir?
Tiroid hormonlarıyla bir sıkıntı yaşıyorsanız ve hangi testleri yaptırmanız gerektiğini bilmiyor ve bilgi almak istiyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Bu makalemizden tiroid bezinin nasıl…
Gebelik (Hamilelik)Testim Pozitif Çıktı Ne Yapmalıyım?
Bu makalemizde gebelik testlerinin ne olduğunu, çeşitlerini, testin nasıl yapıldığını, ne zaman yapılması gerektiğini ve nerden alabileceğinizi öğrenmeniz mümkündür. Bu yazımızda…
Parasentez Nedir? Parasentez Kimlere Yapılır?
Parasentez; tanı ve ya tedavi amacı ile karın kısmından sıvı alınan cerrahi operasyondur. Parasentez karında sıvı bulunan hastalıkların tedavi ve tanısında doktorlar tarafından tercih edilen bir cerrahi…
Üçlü Tarama Testi Nedir? Üçlü Test Ne Zaman Yapılmalıdır?
Üçlü tarama testi  gebelikte yapılan bir tarama testidir.Çoğunlukla riskli gebeliklerde anne adaylarından istenir.
MCV nedir ?
MCV ( Mean Corpuscular Volume ) kan sayımı parametrelerinden biridir.
Hepatit ve Tahliller
Viral Hepatit,halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com