;

RBC ( eritrosit ) nedir?

Yayın Tarihi : 2018/08/12 10:46 • Güncelleme Tarihi : 2022/11/07 13:21 •

RBC , eritrosit olarak da bilinen kanda bulunan alyuvarlara verilen addır. Kırmızı küre olarak da bilinir.Kan sayım tahlilinde yer alan parametrelerden biri de RBC dir.

Kan tahlilleri, sağlık sisteminde sık kullanılan, insanların durumları hakkında kesin, net ve hızlı bilgi veren parametrelerdir. Bu sebeple meydana gelen hemen hemen her rahatsızlıkta, genel kan taraması yapılır ve böylece olasılıklar hızla değerlendirilerek bir sonuca ulaşılır.

RBC de bu değerlerden biridir. Tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram kan tahlilinde yer alan önemli parametrelerden biridir. RBC, eritrosit olarak da bilinen kanda bulunan alyuvarlara verilen addır. Red (kırmızı) Blood (kan) Cell (hücre) kelimelerinin kısaltmasıdır.
Eritrositler oksijen taşıyan hücrelerdir. Egzersiz ve yüksek rakımda bulunanlarda RBC sayıları artarken, kansızlıkta ise (anemi) RBC sayıları düşer.
Kan hücrelerinin birim kanda miktarı son derece önemlidir. Çünkü doku ve organlara yeteri kadar oksijen taşındığında ancak sağlıklı bir şekilde sistemler işler. Ve bu değerler doğru bir şekilde ilerlemezse, kişide kronik yorgunluk, halsizlik, algıda zayıflık ile başlayan ve organların işleyişinde aksamalar meydana gelecek şekilde devam eden hasarlar meydana gelebilir.

Bu sebeplerle RBC nin yanında; demir (Fe), demir bağlama gibi değerlerin de referans aralığında olması gerekir. Eğer bu değerler referans değerin dışında, ancak referans değere yakınlardaysa o zaman kişi uygun beslenme ile takip edilmeli ve değerleri dengelenmelidir. Ancak referans değerler ile arada ciddi bir fark varsa, bu durumda hekimin takibinde ilaç kullanılmalı ve uygun vakit geçtikten sonra bu değerlerin durumu mutlaka kontrolden geçirilmelidir.

Yorumlar

Yorum
b***** :

hocam merhaba. benim kan tahlilleri sonucunda Rbc'em 5,76 geldi almış oldugum evraklarda rbc'em siyah olarak belirtildigini görünce sormak istedim bu bir sorunmudur cevaplarsanız sevinirim.

ayrıca yüksek bir yerde oturmuyorum alçak kesimdeyim saygılar.


Cevap:

Tahlil.com'a sorduğunuz  RBC test sonuçları  tam kan sayımı olarak de bilinen hemogram testi parametrelerden sadece biri ve  tek başına fazla bir fikir vermez.
Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir,
Kan sayımı sonrası diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?; ;