Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/12/20 14:14 •
Tahlil.com'a Patoloji ve Radyoloji tahlillerinin yorumlanmasına dair bir çok soru gelmektedir.
Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması

Tahlil.com tarafından verilen tahlil yorumlama hizmeti,kan ve idrar tahlilleri ile ilgilidir.
Patoloji ve ultrason,tomogrofi,MR gibi tahliller ise,klinik muayene bulguları ve hastanın şikayetleri ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğinden sitemiz doktorlarınca yorumlanmamaktadır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
n********** :

6 haftalik hamileyken sadece kesem görünüyodu sonra düşük yaptım patoloji sonucum 7cc hacminde gri mor renkli parçalı dokulardir T3K Kavum uteri,kuretaj Koryon izlenmedi Bu bilgilerden kesenin boş mu dolu mu oldugu bilgisine ulaşabilir miyiz sonucu yorumlar mısınız? Teşekkürler


Cevap:

Büyük bir ihtimalle boş gebeliktir..

e***** :

Merhabalar ;Kayınpederimin çıkan radyoloji sonucu aşağıdadır. İlk tanı pankreas kanseri yönündedir. Şu anda tedavisi devam etmektedir.(Sarılık tedavisi) Fakat biz çıkan sonucu merak ediyoruz.Sonuç: Pankreas başında , periampuller bölgede tanımlanan kitle lezyon (pankreas tm?). Süperior mezenterik ve hepatik çöliak arter dalları arasındaki yağlı planlar korunmuştur.Süerior mezentrik ven ile pankreas kitlesi arasındaki yağlı planlar silinmiştir. Pankreas başında izlenen kitle lezyonun basısına sekonder koledokta ve pankreatik kanalda ve intrahepatik safra yollarında belirgin dilatasyon. Koledok en geniş yerinde 30mm olarak ölçülmüştür. Hidropik safra kesesi ve kese duvar kalınlığında diffüz kalınlık artışı.


Cevap:

Zaten sonuçta da (pankreas tm?) ibaresi var.Yani henüz kesin bir tanı yok ama şüphe var.

e******** :

anneme mamagrafi çektirmemizin sonucu biyopsi yapılması uygun bulundu. patoloji sonucunda aşağıdaki sonuç çıkmıştır. doktorlar kötü bişey yok dediler ama aklımda hep bir soru işareti var. tarafınızcada aşağıdaki bilgilerin açıklamasını yaparsanız çok sevinirim.makroskopik bulgular: 2 adet boyasız preparat tanı:sol meme, üst dış kadran; İİAB:negatif (malignite yönünden)duktes epitel hücresi, seyrek lenfosit ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim..


Cevap:

Evet kanser bulgusu görülmüyor sonuçta

?