York Testi ve Gıda İntoleransı Nedir? York Testi Bilgileri

22.06.2018 08:00
York test, bir gıda intoleransı tahlilidir
York Testi ve Gıda İntoleransı Nedir? York Testi Bilgileri
A

York test, bir gıda intoleransı tahlilidir. Günümüzde popüler testler olarak sıkça gündeme gelen gıda intolerans testleri, besin intolerans veya gıda duyarlılık testleri olarak da adlandırılmaktadır. 

Piyasada ve sağlık kuruluşlarında gıda (besin ) intoleransını saptayan bir çok test vardır.
York Test de, bu testler arasında bilinirliği yüksek olan bir testtir.
Hatta bazı kişiler, besin intolerans testlerini , genel bir ifadeyle York testi olarak adlandırmaktadır. 

York testin kullanılma amacı, işlevi ve etkinliğini daha iyi anlayabilmek için, kuşkusuz gıda(besin) intoleransı kavramını da anlamak gerekmektedir.

Gıda ( besin) İntoleransı Nedir? 

Gıda intoleransı, bir çok kişide ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.
Gıda intoleransı olan kişilerde, toleransın olduğu gıdaya karşı insan vücudu normal olmayan tepkiler verir.
Sağlıklı ve normal olarak bilinen bir gıda, tüketildiğinde insan vücudunda istenmeyen reaksiyonlara yol açarak, çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.
Oluşan reaksiyonların ve rahatsızlıkların ana sebebi ise, sindirim sisteminizde tolerans yani duyarlılık oluşturan gıdaların tam olarak sindirilememesidir.
Sindirimi tam olarak olmayan gıdalar ise insan vücudunca yabancı bir madde olarak algılanmaktadır.
Yabancı madde olarak algılanan bu gıdalara karşı da vücudumuz tepki vermekte bu durum da sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
Günümüzde doktorlar, geçmeyen sindirim sistemi rahatsızlıkları olan hastalarına, gıda intolerans testlerini daha sık istemektedirler. 

Gıda ( besin) İntoleransı Belirtileri Nelerdir? 

Gıda intoleransı, bir çok gıdanın tetikleyebildiği bir sağlık sorunu olduğu için buna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ve belirtiler de geniş bir yelpaze içinde değerlendirilir.
Gıda intoleransı belirtilerinin başlıcalarını birlikte inceleyelim.

* Hazımsızlık, kabızlık,şişkinlik, gaz, ishal, mide krampları gibi sindirim sistemi şikayetleri

 * Yorgunluk ( sürekli hale gelen bir yorgunluk), vücutta farklı bölgelerde görülebilen ödem (şişkinlik) 

* Migren, uyku bozukluğu ve romatizmal hastalıklar

* Sindirim sistemi şikayetleri ile birlikte çeşitli barsak hastalıkları

* Çeşitli deri hastalıkları ( sivilce, döküntüler gibi

York Test Ne Amaçla Yapılmaktadır?

York Test, test yapılan kişide, herhangi bir gıdaya karşı intolerans yani duyarlılık varsa bunu ortaya çıkarmaktadır.

York Test Nedir? 

York Test, gıda intoleransı varlığında, vücudumuzun buna yol açan gıdalara karşı verdiği reaksiyonları ortaya çıkaran ve sorun yaratan gıdaları öğrenmemizi sağlayan bir testtir.
York Test için parmaktan alınan kan örneği yeterlidir.Kan örneği bir sağlık merkezinde alınabileceği gibi, testi yaptıracak kişinin adresine gönderilen test kiti aracılığı ile, evde de alınabilmektedir.
Alınan test numuneleri ise, uygun koşullarda yurt dışındaki York Test laboratuvarlarına gönderilmekte ve sonuçlar bu merkezlerde analiz edilmektedir.
Test sonuçlarına göre, eğer bir gıda intoleransı varsa, buna göre kişiye bir beslenme programı önerilmektedir.
Uygun beslenme ve diyet programıyla hastaların gıda intoleransına bağlı şikayetleri önemli oranda iyileşmektedir. York test, ideal olarak hasta,hekim ve diyetisyen işbirliği ile en yararlı sonucu verecektir. 

York Test’in En Sık Kullanım Alanları Nelerdir? 

Gıda ( besin) intoleransı araştırılması Özellikle gıda intoleransı kaynaklı obezite ( şişmanlık) sorunlarında diyetisyen ve hekim işbirliği ile obezite tedavisine destek sağlanması 

York Test Nerelerde Yapılmaktadır? 

York Test çeşitli sağlık merkezlerinde ve
İstanbul da bulunan York Test Türkiye merkez ofisinde yapılmaktadır. 


Kan Hastalıkları Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Kan hastalıklarının tanısı için birçok tahlil yöntemi kullanılmaktadır. En sık kullanılan tahlilleri sizler için derledik.Aşağıdaki yazımızda merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
Ca 19-9 Kanser Antijeni: Ca 19-9 Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?
Ca 19-9 gastrointestinal sistem ( mide, barsak)  kanserleri ve adeno karsinomlarda değeri yüksek çıkan bir kanser antijenidir.Bir tümör markırı veya kanser belirteçi…
Lambda Hafif Zincir Testi Nerede Kullanılır?
Lambda hafif zincir tahlilinin kullanıldığı yerler aşağıda belirtilmiştir:Multiple myelom olasılığının araştırması esnasında genel olarak immunoglobülin konsantrasyonları ile birlikte kullanılmaktadır.
Hematokrit Testi (hct) Nedir?
Hematokrit testi tahlil raporlarında,kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür.Kanda bulunan şekilli elemanların yüm kana orannın yüzdelik değer olarak ifadesini belirtmektedir.
York Testi Forum Bölümümüz Açılmıştır
Tahliller ve laboratuvar testleri ile  ilgili bir sağlık sitesi olan Tahlil.com'da York Testi ile ilgili forum bölümü açılmıştır.
EEG (Elektroensefalografi) Nedir?
EG veya uzun hali ile elektroensefalografi, beynin elektriksel dalgalarını çizelgeye döken bir tanı yöntemidir.Çoğunlukla bazı nörolojik hastalıkların tanı ve takibinde kullanılır.Nöroloji…
Ter Testi Nedir? Ter Testi Ne Zaman Yüksek Çıkar?
Ter testi kistik fibrozis adı verilen bir hastalığın tanısında kullanılan bir testdir. Ter testi bazı hastalıklarda normalin üstünde çıkmaktadır.
Digoksin Tahlilinin Normal Değeri ve Kullanım Yerleri
Digoxin testi, kanda digoxin adı verilen ilacın miktarını ölçen ve buna göre gerekirse ilacın dozunun ayarlanmasını sağlayan bir testtir.
Şüpheli Vakalarda Corona Virüs Hastalığı (COVID-19) İçin Laboratuvar Testi
Bu bilgiler, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) bilgileri olup hastaların COVID-19 virüs laboratuvar testlerinde yer alan laboratuvarlara ve ilgili kimselere geçici…
Zeka Testleri Nelerdir? Hangi Testler Hangi Yaşlarda Uygulanır?
Zeka testi; çocuğu doğru yönlendirilmesi ve potansiyelini sonuna kadar kullanabilmesi açısından çok önemli bir veridir. Ayrıca okul öncesi dönemde de, bu testler…
Gebelikte Papsmear Testi Yapılır mı?
Papsmear testi; hastanın şikayeti dahi olmasa, belli aralıklarla rutinde yapılması gereken  bir testtir,Ancak gebelikte yapılıp yapılmadığı ve yapılırsa gebeliğe zararı olup olmayacağı sıklıkla merak…
Gaitada Redüktan Madde Sonucu Nasıl Değerlendirilir?
Bu test çocuklarda kullanılan, karbonhidrat malabsorbsiyonu taraması için yapılan tahlildir.Gaitada redüktan madde sonucunun nasıl değerlendirildiğine dair aşağıdaki yazımızda merak…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com