Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 22.04.2020 03:33
Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Ancak kolestorolün kanda normalin üstünde olması istenen bir durum değildir.Kolesterol seviyesinin ölçümü için belirli aralıklarla ile kolesterol testi yaptırmak gerekir. Bu testi kimlerin yaptırması gerektiğini ise aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?
A

Kolesterol Nedir?

Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Kolesterol yüksekliği istenen bir durum değildir.Kolesterol yüksekliği birçok sağlık risklerine neden olabilen bir durumdur.

Kolesterol Yüksekliğinin Zararları

Yüksek kolesterol düzeyleri kan damarlarında yağ birikimlerine neden olabilir. Bu yağ birikimleri damarlardan dokulara yeterli miktarda kan geçişine engel olabilir (aterosklerozis) ve bu da kalbin iş yükünü artırabilir, kalp krizine neden olabilir. Ayrıca beyne giden kan akımının azalması inmeye (stroke) neden olabilir.
Yüksek kolesterol seviyeleri herhangi bir klinik belirtiye neden olmaz. Yüksek kolesterol düzeylerinin tespit edilmesi için tek yol kan tahlili yaptırmaktır.

Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?

Bu nedenle 20 yaşından itibaren her beş yılda bir kan kolesterol düzeylerinin ölçülmesi önerilmektedir. Eğer sonuçlarınız istenen aralıkta çıkmamışsa ya da ailede yüksek kolesterol, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı, sigara veya başka bir risk faktörü varsa doktorunuz daha sık tetkik yaptırmanızı isteyebilir.
Çocukların da en azından bir kez kolesterol tahlili yaptırması önerilmektedir. Eğer aile öyküsü daha erken yaşta ve daha sık aralıklarla takip edilmesi gerekebilir. Herhangi bir risk faktörü ya da aile öyküsü yoksa ez azından bir kez 10 yaşında kolesterol tahlili yapılması önerilmektedir.
Kan kolesterol düzeyini ölçmek için lipid profili denilen bir grup test yapılır. Bu testler Total kolesterol, Trigliserid, LDL-Kolesterol ve HDL-Kolesterol düzeylerini içerir. Bu tetkikler için açlık numunesinin alınması çok önemlidir (su dışında hiçbirşey yenilip içilmemelidir).
En az 10-12 saat açlık sonrası kan verilmelidir. Sonuçlar hastanın yaşına, sahip olduğu risk faktörlerine ve eşlik eden hastalığı olup olmadığına göre değerlendirilir.

YORUMLAR

mehmedova2013 | 28.03.2013 04:44

Merhaba. Kolesterol sonucum 245 çıktı. ޞžu an aknatrent ilacı kullanıyorum. Her ay kan tahlili yaptırıyorum. Acaba bu yüksek kolesterolun her hangi bir zararı olur mu? İlaç kullanmadan nasıl düşüre bilirim? Teşekkür ederim.

Tahlil.Com | 30.03.2013 12:57
Düzenli egzersiz ve diyet mutlaka düşürmede faydalı olacaktır
Rota Virusu İshalleri ve Rota Virus Testi
Rota virüs insanda  mide ve bağırsaklarda enfeksiyona ve gastroenterit tablosuna neden olabilen bir virüstür. Özellikle kış aylarında görülen gastroenterit ve ishal…
İnhibin Testi Nedir? Riskli Gebelikler ve İnhibin Testi
İnhibin hormon yapısında olup kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salınmaktadır.İnhibin testi özellikle riskli gebeliklerin takipinde kullanılmaktadır.
Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?
Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir. Yumurtlamanın olup olmadığını öğrenmek ve bu…
Laboratuvar Tahlili Sonuçlarına Nasıl Güvenelim?
Laboratuvar çalışmalarında sonuca etki eden ve  tanıda hatalı sonuç alınmasına neden olan bir çok faktör vardır. Laboratuvar tahlil sonuçlarının en doğru ve sağlıklı…
Hepatit C Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit C enfeksiyonu şüphesi duyulan durumlarda veya hepatit yönünden tarama testi olarak doktorlar Hepatit C testleri isterler.Hepatit C testleri en sık ELİSA yöntemiyle çalışılmaktadır.
Üre Testi (BUN): Üre Yüksekliği Neden Olur?
Üre testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya tahlilidir.Kan örneğinden yapılan bir testtir.
Akyuvar Sayımı Ve Enfeksiyonlar İle İlişkisi
WBC veya beyaz kan hücrelerinin sayımı vücutta oluşan enfeksiyonların tanımında önemli  ve yapılması gereken tahlillerdendir.WBC testi ile kanda bulunan akyuvarlar sayılır.
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
Tiroit Hastalıkları Teşhisinde Hangi Testler Uygulanır?
Tiroit hastalıkları; tiroid bezinin çalışma veya fonksiyon bozuklukları neticesinde oluşan hastalıklardır.Tiroid hastalıkları teşhisinde çeşitli kan testleri uygulanmaktadır.
Mikrobiyoloji Tahlillerinde Kullanılan Bazı Terimler Ne Anlama Gelir?
Tahlil sonuç kağıtlarında yazan bilgiler, yapılan incelemeler hakkında bilgi verir.Mikrobiyoloji tahlillerinde ise bazı terimlerin bilinmesi önem taşımaktadır.Özellikle bakteriyolojik incelemelerde bu…
Tam Kan Sayımında HCT Nedir?
Tam kan sayımında HCT parametresi (Hematokrit)kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarını gösterir.Temel olarak kansızlık (anemi) araştırmasında istenen bir tahlildir.
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com