Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 22.04.2020 03:33
Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Ancak kolestorolün kanda normalin üstünde olması istenen bir durum değildir.Kolesterol seviyesinin ölçümü için belirli aralıklarla ile kolesterol testi yaptırmak gerekir. Bu testi kimlerin yaptırması gerektiğini ise aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?
A

Kolesterol Nedir?

Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Kolesterol yüksekliği istenen bir durum değildir.Kolesterol yüksekliği birçok sağlık risklerine neden olabilen bir durumdur.

Kolesterol Yüksekliğinin Zararları

Yüksek kolesterol düzeyleri kan damarlarında yağ birikimlerine neden olabilir. Bu yağ birikimleri damarlardan dokulara yeterli miktarda kan geçişine engel olabilir (aterosklerozis) ve bu da kalbin iş yükünü artırabilir, kalp krizine neden olabilir. Ayrıca beyne giden kan akımının azalması inmeye (stroke) neden olabilir.
Yüksek kolesterol seviyeleri herhangi bir klinik belirtiye neden olmaz. Yüksek kolesterol düzeylerinin tespit edilmesi için tek yol kan tahlili yaptırmaktır.

Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?

Bu nedenle 20 yaşından itibaren her beş yılda bir kan kolesterol düzeylerinin ölçülmesi önerilmektedir. Eğer sonuçlarınız istenen aralıkta çıkmamışsa ya da ailede yüksek kolesterol, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı, sigara veya başka bir risk faktörü varsa doktorunuz daha sık tetkik yaptırmanızı isteyebilir.
Çocukların da en azından bir kez kolesterol tahlili yaptırması önerilmektedir. Eğer aile öyküsü daha erken yaşta ve daha sık aralıklarla takip edilmesi gerekebilir. Herhangi bir risk faktörü ya da aile öyküsü yoksa ez azından bir kez 10 yaşında kolesterol tahlili yapılması önerilmektedir.
Kan kolesterol düzeyini ölçmek için lipid profili denilen bir grup test yapılır. Bu testler Total kolesterol, Trigliserid, LDL-Kolesterol ve HDL-Kolesterol düzeylerini içerir. Bu tetkikler için açlık numunesinin alınması çok önemlidir (su dışında hiçbirşey yenilip içilmemelidir).
En az 10-12 saat açlık sonrası kan verilmelidir. Sonuçlar hastanın yaşına, sahip olduğu risk faktörlerine ve eşlik eden hastalığı olup olmadığına göre değerlendirilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

mehmedova2013 | 28.03.2013 04:44

Merhaba. Kolesterol sonucum 245 çıktı. ޞžu an aknatrent ilacı kullanıyorum. Her ay kan tahlili yaptırıyorum. Acaba bu yüksek kolesterolun her hangi bir zararı olur mu? İlaç kullanmadan nasıl düşüre bilirim? Teşekkür ederim.

Tahlil.Com | 30.03.2013 12:57
Düzenli egzersiz ve diyet mutlaka düşürmede faydalı olacaktır
Dörtlü Tarama Testinde Hangi Değerlere Bakılır?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15 ile 20. haftaları arasında yapılmaktadır.4 farklı parametre bu testte incelenmektedir.
CK-MB Testi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?
Göğüs ağrısı yaşayan kişilerde, ağrının kalp krizi kaynaklı olup olmadığını araştırmak için yapılır.
İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Tanıda Hangi Tahliller Kullanılır?
Çocuğu olmayan çiftleri uzun bir tahlil maratonu beklemektedir. Bu yazımızda infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan çiftlerden doktorlarca istenen tahliller hakkında sizleri bilgilendirmek…
Kanser Erken Tanısında Oncimmune Testi
Kanser hastalığına erken tanı koyulabilmesi tedavi açısından büyük önem taşıyor.Oncimmune testi de bunlardan biridir.
Tahlil.com'dan Tahlil Yorumlatmak İsteyenlere Öneriler
Sitemize,her gün yüzlerce tahlil yorumlatma talebi gelmektedir.Tahlil.com'dan tahlil yorumlatmak isteyen okurlarımıza önerileri aşağıda bulabilirsiniz.
York Testi Nedir? Kimler, Neden York Test Yaptırmalıdır?
York testi gıda intoleransını saptamak amacıyla kullanılan bir kan tahlilidir.
Anti TPO ve Anti Tiroglobulin Antikoru Testleri Nedir?
Anti-TPO ve Anti-Tiroglobulin antikorları  tiroid bezi hastalıklarının tanısında sıklıkla kullanılan önemli biyokimya testleridir.Bu antikorların kanda  yüksek olması tiroid bezi hastalığının…
Anti-Gliadin Antikorlarının Pozitif Çıktığı Durumlar Nelerdir?
Gliadin ve gluten; buğday ürünlerinde bulunan protein çeşitidir.Kanda anti-gliadin antikorlarının testinin pozitif çıktığı çeşitli durumlar vardır.
ALT Kan Testi Nedir?
Vücudumuzda karaciğer hasarını saptamak için tipik olarak alanin aminotransferaz (ALT) kan testi kullanılmaktadır.
CA 125 Testi Nedir? CA 125 Yüksekliği
Ca 125 testi, cancer antigen yani kanser antijeni anlamına gelen bir tümör belirteç testidir.Ca 125 testi yüksekliğinde tahlil sonuçları yüksek bulunan hastaların bir…
Tokluk Kan Şekeri Testi Neden Önemlidir?
Açlık kan şekeri normal olan kişilerde, öğünlerden sonra ölçülen tokluk kan şekeri yüksek olabilmektedir ve bu duruma halk arasında gizli şeker hastalığı da denmektedir.
Karaciğer Fonksiyon Testleri Nelerdir? Nasıl Yorumlanır?
Karaciğer fonksiyon testleri nelerdir, neden ihtiyaç duyulur, testten önce, test sırasında, ve sonrasına neler yapmanız gerekir gibi karaciğer fonksiyon testlerine dair soruların cevaplarını…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com