Monosit Nedir? Monosit yüzdesi ne zaman artar?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/07/09 09:59 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Monosit bir lökosit türüdür. Monosit yüzdesinin yükselmesi monosit değerinde yükseklik anlamına gelir.

Monosit Nedir? Monosit yüzdesi ne zaman artar?

Monosit Nedir?

Monosit bir lökosit türüdür. Kanımızda bulunan lökositlerin (akyuvarların) ortalama olarak yüzde 1,7 ile 9,3'ünü oluştur. Kan sayımında monosit testinin normalin üstü olarak nitelendirilmesi için kabaca % 10’un üstü olması gereklidir. Monositler kemik iliğinde yapıldıktan sonra kan dolaşımına geçerler. Kan dolaşımında birkaç saat dolaşımından dokulara girerler. Dokulara geçen monositler makrofaj adını alır. Monositler vücut savunmasında görevli olup fagositoz yaparlar.

Fagositoz; vücuda giren yabancı materyallerin, hücrenin yalancı ayak çıkararak içeri alması ve sindirmek suretiyle parçalayıp hücreye olan etkilerini yok etmektir. Monositlerin bir diğer görevi ise enfekte edilmiş vücut hücrelerini ortadan kaldırabilmeleridir.

Monosit testi tek başına yapılan bir test değildir; Kan sayımı yani hemogram testi parametreleri içinde diğer parametrelerle birlikte değerlendirilen bir testtir. Düşük çıkmasından çok yüksek çıkması klinik olarak anlamlıdır. Monositler bir çok hastalıkta yüksek çıkabilmektedir.

Monosit Normal Değeri Nedir?

Monositlerin yüksek olarak değerlendirilmesi için monosit yüzdesinin % 10 ‘un üstünde olması gereklidir. Bazı kaynaklarda ise % 12 ve üstü sonuçlar monositlerin yüksek olarak değerlendirilmesi yönünde kabul edilmektedir. Normalde vücudumuzda monosit yüzdesinin % 10'un altında olması gerekmektedir.

Monosit Yüksekliği Nedenleri: Aşağıda belirttiğimiz durumlarda kanda monosit sayısı ve oranı yükselmektedir.

Bazı bakteriyel enfeksiyonlar,

Akut enfeksiyonlar sonrası iyileşme dönemleri,

Bazı protozoal enfeksiyonlar (sıtma gibi)  

Bazı Kan Hastalıkları (monositik lösemi, KML, Polisitemi gibi)

Lenfomalar Bazı Kanser Türleri (Over, Mide, Meme Kanseri gibi) Sebebi bilinmeyen bazı ateşli hastalıklar

Monosit Yüksekliği Nasıl Yorumlanmalıdır?

Kan tahlilinde tek başına monosit yüksekliği ile tek başına bir hastalık tanısı koyulamaz. Doktorunuz mutlaka yanında yaptırıdığı diğer tahliller ve muayene bulguları ile birlikte başta yukarıda belirtilen hastalıklar olmak üzere olası diğer hastalıklar konusunda ayırıcı tanı yapıp sonucunuzu değerlendirecektir.

Kan Tahlilleri Nasıl Teşhis Koyar?

Kan; dolaşım sistemi sayesinde tüm organlara girip çıkan, her organla madde alış verişi yapan bir hayati sıvıdır. Dolayısıyla her organ ile alışverişi belli ve düzenlidir. Bu da kanda olması ve olmaması gereken materyalleri belirler. Kan alınırken hastanın toplar damarlarından alınır. Toplar damarlar, organlarda görevini bitirmiş ve yeniden temizlenmek üzere kalbe götürülen kandır. Dolayısıyla yaptığı alışveriş ürünlerini üzerinde bulundurur. Dolayısıyla bu şekilde hangi organda ne şekilde aksaklık olduğunu ortaya koyar.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
B******** :

Merhaba hocam ben 22 yaşındayım kilo kaybımdan dolayı hekime göründüm kan tahlili sonuçlarımda Hekim B12 eksikliğim olduğunu söyledi.Sağlıkçıyım sonuçlara daha sonra kendim baktığımdaB12 değerimin düşük mono# değerimin 0.54 ref.değ 0.24-0.36 olduğunu gördüm.B12 eksikliğinde bu değerin düşük olması gözlemlenmez miydi?Sizce endişelenmeli miyim?


Cevap:

B 12 eksikliği yönünden tedavi olmanız gerekiyor.Endişelenecek bir durum yok.Bir çok kişi de bu vitaminin eksikliği var.Mono değerinizin ise b12 ile bir ilişkisi bulunmuyor.

******* ******* :

[...] Kızınızın momosit değeri kabul edilebilir bir değer olarak gözüküyor.Her ne kadar üst sınırda bir monosit değeri çıkmış olsa da en azından şu an için endişelenecek bir durum gözükmüyor.10 gün sonra testi tekrar yaptırabilirsiniz.Monosit testi ve Monosit hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz. Monosit Nedir ? Monosit yüzdesi ne zaman artar? [...]


Cevap:

Monosit testi ve sorunuzun cevabı sitemizde detaylı olarak yayınlanmıştır.

******* ******* :

hocam monosit oranım 8,46 Bu herhangi bir hastalık belirtisimi veya neanlam ifade eder bilgilendirirseniz çıo memnun olurum teşekkürler
bk 5,91 ly 35,4
kk 5,33 mo 8,46
hgb 14,9 eo 2,75
htc 44,1 ba 0,769
mcv 82,7 plt 226
mch 28,0 mpv 8,87
mchc 33,8
rdw 16,1
ne 52,7


Cevap:

Monosit yüzdesi 10 a kadar normaldir.Sizin ki de normal.

e************ :

19 yaşında nişanlıyım 1 ay sonra evlenicem bebegimin olmamasndan korkuyorum ben hormon testi yaptırdım doktorum izine ayrılmıs cevabımı alamadım bna bi bilgi verirseniz cok sevinrm degerleri söyle; TSH 1,35 BETA-hCG 0,0 FSH 0,78 LH 1,59 Estradiol 156.41 ,Prolaktin 22.69


Cevap:

Bilhassa kadınlar olmak üzere tüm hormon tetkik ve tahlillerinin değerlendirilip yorumlanma aşamasında yapılan testlerin referans değerleri, tahlil için kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Hormon testi sonuçlarınıza dair Tahlil.com'a sorunuzu,  belirtilen kurallara göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Konuya dair aşağıdaki bağlantıda  detaylı bilgi ve açaıklamaları  bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar

y********** :

Merhaba , Unutkanlık ve uyku hali için bir test yaptırmıştım sanırım normal çıktı birde siz kontrol edebilirmisinmiz.
VİTAMİN B-12 151 134 - 590
LÖKOSİT 6.22 10³ 3.5 - 10.0
NEUTROFİL# 2.97 10³ 2.0 - 7.5
LENFOSİT# 2.22 10* 1.2 - 3.2
MONOSİT# 0.74 10³ 0.3 - 0.8
EOZİNOFİL# 0.23 10³ 0.0 - 0.5


Cevap:

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik görülmüyor. Sonuçlarınızı normal olarak yorumlayabiliriz.

Ancak folik asit, tiroid testleri, D vitamini, demir gibi ilave testlerin de yapılmasına gerek olabilir araştırma için.

s*********** :

MON%-Rutin 10.5 %

Fibrinojen (Serum) 309
CRP (Serum) 0.156 RBC 5.39
Direkt Bilirubin (Kan) 0,24
Fosfat (Kan) 4,66 UIBC (Kan) 366
Testosteron (Kan) 168.21 Vitamin B12 (Kan) 299 yorum yapabilirseniz sevinirim


Cevap:

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

m************** :

WBC 10,71 4,5-9,5
HCT 36 37-50
MCH 24,92 27-31
MCHC 30,82 32-35
RDW-CV 14,8 11,5-14,5
MON# 1,23 0,12-0,81
MON% 11,5 3-10
ECS 34 5-20
TSH 5,07mUI/L 0,5-4.5
diğerleri ise normal seviye içerisinde, yorum yapabilirseniz sevinirim


Cevap:

Tahlil sonucunuzu değerlendirdik.TSH hormonu değeriniz yüksek.TSH yüksekliği olması hipotiroidi sorununuz olabileceğini düşündürüyor.Yani tiroid bezinizde hastalık olabilir.
Bu durumda daha ileri tetkik, muayene  ve tedavi için endokrinoloji bölümüne başvurmanız uygun gözüküyor.

TSH testleri ve TSH testlerinin yorumlanmasına dair detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

TSH ve tiroid testlerinin yorumlanmasına dair bilgiler....

Kan tahlil sonuçlarınızda anemi bir diğer adıyla da kansızlık bulgularınız var, 
Kansızlık araştırılması amacıyla  ilave tahliller de  yapılmalı.
Bir dahiliye veya hematoloji uzmanına başvurmanızda yarar var.

Kan sayımı ve anemi konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki bağlantımızı okuyabilirsiniz.

Kansızlık ( anemi ) nedir? Anemi  tanısı nasıl koyulur, anemi hakkında sorulmuş soru ve Tahlil.com uzmanlarının cevaplarıf********* :

Eniştemin monosu 36 çıktı biz çok yüksek oldugunu düşünüyoruz bide siz değerlendirin lütfen ne gibi hastalıklar ne gibi sonuçlar çıkar


Cevap:

Evet monosit değeri oldukça yüksek.Ancak bu tek başına fazla bir anlam ifade etmez.Diğer kan sayım parametreleri ile birlikte değerlendirilmelidir.


Aşağıdaki durumlarda monosit değeri yüksek çıkabilir:
* Bazı bakteriyel enfeksiyonlar,
* Akut enfeksiyonlar sonrası iyileşme dönemleri 
* Bazı protozoal enfeksiyonlar(sıtma gibi) 
* Bazı Kan Hastalıkları(monositik lösemi,KML,Polisitemi gibi) 
* Lenfomalar Bazı Kanser Türleri(Over,Mide,Meme Kanseri gibi) 
* Sebebi bilinmeyen bazı ateşli hastalıklar

h********* :

2010 ve 2013 tahlillerinde monosit oranim %8 civarında idi. Son tahlilde ise WBC üst sınırın çok az üstünde olmasına ragmen; MO seviyesi %11 çıktı. Vücudumda kaşıntı kırmızı lekeler de oluştu. İndirekt bilirubin 0.2. Karaciğerde sorun olabilir mi? Dahiliyeye gorunmeli miyim? Tşk.


Cevap:

Monosit seviyenizde kayda değer bir yükseklik yok.
 % 12 ye kadar normal kabul edilir.Ancak kaşıntı ve kırmızı lekeler için öncelikle cildiye bölümünde muayene olmanızda yarar var.

r******** :

merhabalar. ben in kan değerlerim bunlar WBC 11,5 normalde 3.98-10.04olali EO 0.5 normal 0.7-5.8 , NEUT 6.60 normal 1.56-6.13 , MONO 1.19 normal 0.24- 0.8 , MCHC 31.7 normal 32-36 ,PLT 430 normal 150-430 ,PDW 10.2 normal 11-15 , MPV 9.3 normal 9.4-12.4.bende bi sorunmu var?bunlarin sebebi nedir?


Cevap:

Kan sayım testi, diğer adıyla da hemogram testi sonucuna göre hafif de olsa  WBC yani lökosit yüksekliği olduğu görülüyor.
WBC  yüksekliği durumunda ilk olasılık enfeksiyon şüphesidir.Çeşitli enfeksiyonlarda wbc değeri yüksek çıkabilir.Bunun dışında wbc yüksekliği başka nedenlere bağlı olarak da görülmektedir.

WBC ( lökosit)  yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantımızda  detaylı bilgi bulabilirsiniz.

WBC yüksekliği


u********** :

Merhabalar. Benim mono% değerim 1.1 normali 2 - 12 , mono# değerim 0 normali 0.1 - 1.4 plt değerim ise 114 normali 150 - 500. Bu ne demektir,bir sorunla karşılaşırmıyım?


Cevap:

 Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez.
 Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa,PLT değerinizdeki çok hafif bir düşüklük dışında  tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.Bir kaç hafta sonra PLT testinizi kontrol amaçla tekrar ettirebilirsiniz.

 Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen  cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?
p*********** :

kreatinin değeri:0.5 ve t.kol/hdl 2.37 bu değerler dusuk mudur ve ne önerirsiniz ayrıca wbc:11.8 neu:8.26 ve eos:51 çıkmıştır kaşıntım var ve zyrtec hap kullanmaktayım bu değerler normalmıdır?


Cevap:

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.


s*********** :

Merhaba Hocam,Bütün kan değerlerim normal sadece mono %15.4. Değer aralığı 0 - 12 arası. Diğer bütün değerlerim normal. Son 2-3 senedir Mono yüksekliği mevcut. Bunun nedeni nedir?


Cevap:

Bu durumda periferik yayma denilen teknikle kan hücrelerinizin gözle sayılması ve oranlarının saptanması doğru olacaktır..

g************** :

merhaba benim kan tahlilimde mono     0,30    0,80 normal değerlerde olup benim değerim 0.84 sizce bi sorun varmıdır ?


Cevap:

Diğer hemogram değerleriniz normal ise sorun yoktur..

c*********** :

merhabalar ben kaangerçekten teşekkür edrim siteniz ve yorumlarınız çok faydalı oluyo


Cevap:

Biz teşekkür ederiz..

a************* :

İYİ GÜNLER.ben yaklaşık 20 gündür kas sıkışmasından dolayı şikayetim var.Ortapedi polikiliğine gittim.Kan tahlillerimde MONO%:59.6 NEU%9.7 çıktı.HCT ise 52.9 benim yaşım 41dir.Doktor boyunda düzleşme var ve koldaki kaslarda sıkışma vardedi.Bu tahlil sonuçları neyi ifade eder;ne yapmalıyım.


Cevap:

Belirtiğiniz değerler hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez.Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinizde eğer bir sorun yoksa, sonucunuzda kayda değer bir problem olmayacağını söyleyebiliriz.

Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?

http://tahlil.com/hemogram-kan-tahlilindeki-kisaltmalarin-anlamlariy************** :

Merhaba Mono % 9.9 (aralığı 3,4-9 %) ve RDW 13,4 (14,9-19,9) ben kanserden şüpheleniyorum bu değerler kötü mü?


Cevap:

Belirtiğiniz değerler hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez.Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinizde eğer bir sorun yoksa, sonucunuzda kayda değer bir problem olmayacağını söyleyebiliriz.

Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?

http://tahlil.com/hemogram-kan-tahlilindeki-kisaltmalarin-anlamlariy*********** :

Merhaba, kan testimde monosit değerim 2-12 normal aralıkta değil mono % 12.5 çıktı diğer değerler normal önemli bi durum varmı ?


Cevap:

Çok hafif bir monosit yksekliği var.Kayda değer bir yükseklik olarak değerlendirmiyoruz.

o********* :

Merhaba, 7 haftalık hamileyim dokturum benden bazı testler istedi. Fakat testte Mutlak Monosit Sayısı normal değerleri 0-0.8 bin/uL görünürken bendeki sonuç 0.51 bin/uL bunun sebebi ne olabilir? yüksek çıkkmış olarak mı yorumlanır bu?


Cevap:

Merak etmeyin kayda değer bir sorun yok, zaten tek başına monosit değeri veya yüzdesi bir fikir vermez.Diğer kan sayım parametreleri ile birlikte değerlendirmek gerekir.

t********** :

İyi günler.Kan sayımı testinde tüm değerler normal iken MON (MONOSİT) değeri (1-6) aralığında iken sonuçta 10.8 çıkmış.Bu Yüksekliğin tek başına bir anlamı var mı? Teşekkürler.


Cevap:

Kayda değer bir yükseklik yok monosit değerinde.Anlamı yok

s******* :

mpv normal degerleri 7.4-10.4 ken benim 6.95 pdw normal degerleri 25-65 ken benim 16.31 mon% normal degerleri 5.1-9 ken bnm 12.54 cıktı bu neyin sebebi küçük ken cogu kez havale gecirdim onlardan iz kalmış olabilir mi yada kanser başlangıcı ?


Cevap:

Bu değerler tek başına bir anlam ifade etmez.Kanserle de uzaktan yakından ilişkisi bulunmamaktadır.

o****** :

iyi günler. MONO% sonuç: 11.3 referans aralık:4.0 – 10.0
anlamı nedir ? epilepsi hastası olduğum için bu tahliller yapıldı


Cevap:

Bir anlamı yok, % 12 yi geçmedikçe yükseklikten söz edemeyiz.Monosit değeriniz normal

e****** :

merhabalar benim kan testimde mono ve mono% diye bir şey var mono 0,666 ken mono% 6.8 yüzde normal fakat mono yazan yerin referans aralığı0-0.9 ama bende 0.666 doktor bana normal dedi ama birde size danışayım dedim...


Cevap:

Sonuçların normal

O***** :

Merhaba,

7,5 haftalık hamileyim. Kan tahlili yaptırdım. MO# 0,92 çıktı (normal değerler 0,24-0,36 imiş), EO# da 0,44 çıktı (normal değerler 0,04-0,36) yani benim MO ve EO değerlerim çok yüksek. Sizce neden olabilir? Çok teşekkürler


Cevap:

Bu iki değerin de yüksekliği klinik olarak çok anlamlı değil.Diğer kan sayım değerleri normal ise bir sorun yoktur.Monosit yüksekliği ile ilgili yukarıdaki yazımızda detaylı bilgi bulunuyor

******* ******* :

wmerhabalar kan değerlerim wcb 5,6 RBC 4,69 HGB 13.4 HCT41.6 MCV88.7 MCH29 MCHC32 RDW14 PLT258 MPV10.4 NÖTR YÜZDESİ47 LENFOSİT YÜZDESİ41 MONOSİT YÜZDESİ10.0 EO YÜZDESİ1.5 BA YÜZDESİ1.1 NÖRROFİL SAYISI2.6 LENFOSİT SAYISI2.3 MONOSİT SAYISI0.6 EO SAYISI 0.1 BA SAYISI 0.1 değerlendirirmisiniz busonuçlar bütün kan kanserlerinde yo gösterici olurmu

******* ******* :

Monosit yüzdesi 18,4 çıktı
Ve PDW 16.8
Diğer bütün sonuclar normal
Acaba yüksek çıkmasının nedenini yorumlarsanız sevinirim.teşekkürler


Cevap:

Yukarıdaki yazıda monosit yüksekliği ile ilgili gerekli açıklamalar var.Bir dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz

******* ******* :

TESTADI LABKABULTARIHI TESTSONUC REFERANSARALIK BIRIM SONUCNOTU STATU
ALT 15 0 - 55 U/L
AST 20 0 - 40 U/L
Anti HBs (Kantitatif) 0 0 - 10 mIU/mL
Anti-HCV (3. Gen) Negatif
Bazofil 0,103 0 - .2 K/mm3
Bazofil% 1,41 0 - 2 %
CRP(sensitif) 0,5 0 - 10 mg/L
Eozinofil 0,345 0 - 1 K/µL
Eozinofil % 4,72 0 - 7 %
Eritrosit Sayımı 5,2 4.5 - 5.8 M/µL
Gama Glutamil Tranferaz (GGT) 12 8 - 61 U/L
Glukoz (Tokluk) 3/17/2011 2:02:48 PM 82 70 - 120 mg/dL
HBs Ag. Negatif
Hematokrit 45,5 36 - 50 %
Hemoglobin 15,7 13.5 - 18 g/dL
Kreatinin (Kan)(Günde birkez) 0,83 .5 - 1.4 mg/dL
Lenfosit 2,06 1 - 4 K/µL
Lenfosit% 28,2 20 - 46 %
Lökosit 7,3 4.5 - 11 K/µL
MCH 30,2 27 - 32 pg
MCHC 34,5 32 - 36 g/dL
MCV 87,5 80 - 96 fL
MPV 7,49 7 - 12 fL
Monosit 0,77 0 - 1 K/mm3
Monosit% 10,6 3 - 10 % *
Nötrofil 4,02 2 - 7.8 K/µL
Nötrofil % 55,1 40 - 72 %
RDW 15,1 11.6 - 15.5 %
TSH (3. Gen) 0,8728 .35 - 4.94 µU/mL
Trombosit 256 150 - 400 K/µL


Merhaba ,
Monosit oranım 10,6 çıktı .Bu sonuçlar bi anlam ifade ediyormu.Mide şikayetiyle kan tahlili yaptırmıştım . Teşekkür ederim


Cevap:

10,6 çıkan monosit yüzdesi normaldir.

******* ******* :

alanin aminotransferaz 44 monosit sayısı 0.62 dir ne oldugunu bilmiyorum doktorum birşey olmaz dedi ben sizin yorumunuzu almak istiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden size teşekkür ederim


Cevap:

Doktorunuza katılıyorum.sonuçlarınizda sorun yok

******* ******* :

merhabalar agızımdaki yaralar yüzünden doktra gittim, doktar tüm kan testlerin yaptı.Hepsi aşagıda yardımcı olursanız çok sevinirim.Behçet hastalığından şüphelendiler
WBC 4.91 K/uL 4.50 – 11 02/03/2011
NEU 2 K/uL 2.00 – 6.90 02/03/2011
NEU% 40.8 % 40.00 – 72.00 02/03/2011
LYM 2.17 K/uL 0.600 – 3.40 02/03/2011
LYM% 44.2 % 20.00 – 47.00 02/03/2011
MONO 0.555 K/uL 0.0 – 2.0 02/03/2011
MONO% 11.3 % 3.0 – 8.0 02/03/2011
EOS 0.147 K/uL 0.00 – 7.00 02/03/2011
EOS% 2.99 % 0.0 – 7.00 02/03/2011
BASO 0.038 K/uL 0.00 – 0.200 02/03/2011
BASO% 0.766 % 0.0 – 1.50 02/03/2011
RBC 4.59 M/uL 4 – 5.20 02/03/2011
HGB 13.5 g/dL 12.2 – 18.1 02/03/2011
HCT 39.9 % 36 – 46 02/03/2011
MCV 86.9 fL 80.0 – 97.0 02/03/2011
MCH 29.3 pg 27.0 – 31.2 02/03/2011
MCHC 33.7 g/dL 32 – 36 02/03/2011
PDW 17 % 0.00 – 99.9 02/03/2011
RDW 15.3 % 11.6 – 14.8 02/03/2011
PLT 248 K/uL 130 – 400 02/03/2011
MPV 6.98 fL 0.00 – 99.9 02/03/2011
PCT 0.173 K/uL 0.00 – 99.9 02/03/20
FOLAT 9.39 ng/mL > 3.38 – 02/03/2011
Vitamin B12 326 pg/mL 211 – 911 02/03/2011
TSH 3.76 uIU/mL 0.35 – 5.50 02/03/2011
Serbest T4 1.11 ng/dL 0.74 – 1.52 02/03/201
Anti HBC IGM (Mikropartikül Immün AssayMeia)
0.19 (Negative) mlU/ml
HBSAG (Kemiluminesans veya Benzeri) < 0.10 (Negative) mlU/ml 0 – 0.99
Anti HIV (Kemiluminesans veya Benzeri) 0.09 (Negative) mlU/ml < 1.0 –
Anti HCV (Mikropartikül Immün Assay-Meia) 0.08 (Negative) mlU/ml
BILIRUBIN (DIREKT) 0.2 mg/dL 0.0 – 0.5 02/03/2011
FERRITIN 11.6 ng/mL 10 – 204 02/03/2011
Glukoz (KAN) Açlık 92 mg/dL 70 – 105 02/03/2011
Kan Üre Azotu (BUN) 9 mg/dL 7.0 – 18.7 02/03/2011
Kreatinin (KAN) 0.59 mg/dL 0.6 – 1.1 02/03/2011
Aspartat Transaminaz (AST) (KAN) 21 U/L 5 – 34 02/03/2011
Alanin Aminotransferaz (ALT) (KAN) 22 U/L 0 – 55 02/03/2011
Alkalen Fosfataz 70 U/L 40 – 150 02/03/2011
Sodyum (NA) (Serum ve Vücut Sıv. Herbiri)
(Kan)
138 mmol/L 136 – 145 02/03/2011
Potasyum (KAN) 3.5 mmol/L 3.5 – 5.1 02/03/2011
Kalsiyum (CA) (KAN) 9.4 mg/dL 8.4 – 10.2 02/03/2011
Demir Bağlama Kapasitesi (TOTAL) 380 ug/dL 250 – 425 02/03/2011
Demir (SERUM) 53 ug/dL 25 – 156 02/03/2011
CRP (Türbidimetrik) 0.04 mg/dL 0.01 – 0.82 02/03/2011
DEMIR BAĞLAMA KAPASITESI
(UNSATURETED)
327 ug/dL 110 – 370 02/03/2011
BILIRUBIN (INDIREKT) 0.20 mg/dL 0.0 – 1.0 02/03/2011
BILIRUBIN (TOTAL) 0.4 mg/dL 0.2 – 1.2 02/03/2011
Sedim 60 Dk. 14 mm – 02/03/2011


Cevap:

Test sonuçlarınızda önemli bir problem yok.Bu testlere bakarak da Behçet tanısı koyulamaz.Bunun için ilave testlere de ihtiyaç duyulacaktır

******* ******* :

PCT: 0.18
NE: 48.8
ATL:2.3
62 YAŞINDAKİ ANNEMİN KAN DEĞERLERİ İLE İLGİLİ YOIRUM YAPARMISINIZ.

******* ******* :

benim oglum 6 yaşında yüksek ateşten dolayı doktora gittik mono 20.0 lokosit 4.0 çıktı bu 4 gün aradan sonra tekrar bakılacak bende çok telaşlanıyorum kötü bişey çıkarmı diye ne olur benide bilgilendirirmisiniz TEŞEKKÜRLER


Cevap:

Bu sonuçlar itibariyle panik olacak bir durum yok.Bir enfeksiyon nedeniyle bu tür bir sonuç çıkabilir.Sonuçlar tekrar bakıldıktan sonra bize yazabilirsiniz.

******* ******* :

Daha önce gönderdiğim tahlil sonuçlarını değerlendirirmisiniz.MONO % 13.6 diğer bütün değer limitlerin içindedir.Teşekkür ederim.
saygılarımla,


Cevap:

Monosit için % 13,6 kabul edilebilir bir değer,sorun yok

******* ******* :

WBC 7.1
NEUT% 53.5
LYMPH% 32.3
MONO% 13.6 *****
EO% 0.3
BASO% 0.3
NEUT 3.77
LYMPH 2.28
MONO 0.96
EO 0.02
BASO 0.02
RBC 6
HGB 16.3
HCT 48.5
MCV 81.2
MCH 27.3
MCHC 33.6
RDW-SD 39.7
RDV-CV 13.5
PLT 223
MPV 10.4
PDW 12.2
P-LCR 27.9
PCT 0.23
PT 12.2
Aktivite PT 115
INR(PT) 0.92
ÜRİK ASİT 5.6
KREATİN 0.84
CRP 0.17

******* ******* :

iyi akşamlar;
Hocam kan testi sonucunda herhangi bir kanser belirtisi anlaşılır mı?bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.......


Cevap:

Çok genel bir soru olmuş ama kısaca cevaplayım,kan testleri değerlendirilerek kanser belirtileri hakkında fikir sahibi olunabilir.

******* ******* :

İyi günler. Kan testimde çıkan aşağıdaki değerleri yorumlayabilir misiniz? Diğer değerlerim belirtilen referans aralıklarında.
Çok teşekkür ederim...

Ferritin 7,64 (13-150 ng/mL)
MON% 12,4 (5,1-10,9%)
RBC 4,21 (4,38-5,77 10^12/L)
HGB 12,0 (13,6-17,2 %)
HCT 35,9 (39,5-50,3 %)
RDW-SD 14,9 (11,8-14,3 fL)

******* ******* :

merhaba,
kan tahlilinde GR ne anlama gelir?


Cevap:

Granülosit, lökositlerin (akyuvarların) bir bölümünü oluşturan çeşitli hücre tiplerine verilen isimdir.Aşağıda granülösit ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.,
Granülosit, lökositlerin (akyuvarların) bir bölümünü oluşturan çeşitli hücre tiplerine verilen isimdir

******* ******* :

hocam merhaba

monosit oranı düşük çıktı neden kaynaklanır hiv belirtisimidir?

saygılarımla


Cevap:

yorumunuz yeni geldi tekrar sormuş oldum özür dilerim

yardımlarınız için teşekkürler

saygılarımla iyi yıllar

******* ******* :

Merhaba hocam öncelikle böyle bir sitede yer alıp bizleri aydınlattığınız için teşekkürler.
Benim sorum şu olacak
yaptırdığım testte
nötrofil oranı yüksek çıktı ne%71,5
monosit yüzdesi düşük çıktı mo% 3,9
mo# 0,23

bu sonuç hiv kaynaklı olabilirmi?
p 24 antijen testi ne kadar güvenilir bir testtir

cevaplayabilirseniz çok sevinirim

saygılarımla


Cevap:

Bu sonuçların HIV tanısıyla uzaktan yakından ilgisi yok.P 24 hıv tanısında kullanılan önemli bir antijen olup testin güvenliği yönünden önemli bir kriterdir.Nötrofil yüksekliği de çok anlamlı değil,geçirdiğiniz bir enfeksiyona baülı böyle çıkmış olabilir.

******* ******* :

merhaba hocam geçtiğimiz perşembe kan tahlili yaptırdım hipotioidi hastasıyım ilaç kullanıyorum t3 t4 tsh normal aralıklarda RDW 13.80 İLE 18.20 aralıklarında olması gerekirken 13.20 gözüküyo neden düşmüş olabilir bu değerin düşmesi neyin belirtisi olabilir birde kolasterolüm 245 HDL kolesterol 78 LDL kolesterol 155 bu sonuçları değerlendirirseniz sevinirim


Cevap:

RDW çok anlamlı değil, LDL bir miktar yüksek ama HDL değeriniz oldukça iyi

******* ******* :

merhaba hocam

WBC 7,51
NEU 3,15
NEU%42,0
MONO1,13
MONO%15,0


Cevap:

Hafif bir monosit yüksekliği var.Klinik olarak çok da anlamlı olmayabilir.Yukarıdaki yazıda bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

******* ******* :

hocam merhaba,
kan testi yaptırmıştım sonuçlarımdan bazıları yüksek ne anlama geliyor söylermisiniz..
Wbc 5.07
rbc 4.46
hgb 13.01
hct 39.7
pct 0.186
mcv 88.9
mch 29.2
mchc 32.9
rdw 14.9
mpv 6.35
pdw 16.4
lenfosit 26
monosit 8.24
nötrofil 62.1
Teşekkürler..


Cevap:

Test sonucunuzda kayda değer bir yükseklik yok,normal olarak kabul edilebilir.

******* ******* :

Hocam tekrar merhabalar,

yeni yaptırmıs oldugum kan tetkiklerine yüksek gorunenlerı asagıda bilginize sunuyorum yorumlasanız cok sevinirim.

WBC 19.4
NE 77.9
LY 17.9
MO 1.9
NE 15.1
LY 3.5


Cevap:

WBC yani lökosit yüksekliği enfeksiyonlarda görülür,bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz.

******* ******* :

kızım 7.5 yaşında hemogram değerlerinde mono%si 1.14 doktorumuz birşey söylemedi bizi bilgilendirirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.


Cevap:

Tek başına monosit yüzdesi fazla bir anlam ifade etmez,tüm kan sayımı değerlerini gönderebilir misiniz

******* ******* :

eşimin tahlil sonucu.değerlendirirseniz sevinirim.teşekkürler.

WBC 8,0 X bin/mikroL N(4 - 10)
LY# 3,2 X bin/mikroL N(1 - 4)
MO# 0,8 X bin/mikroL H(0,1 - 0,6)
NE# 4,0 X bin/mikroL N(1,4 - 6,5)
LY% 40,5 % N(20 - 51,1)
MO% 10,6 % H(1,7 - 9,3)
NE% 48,9 % N(42 - 75,2)
RBC 5,56 X milyon/mikroL N(4,5 - 6,5)
HGB 16,1 gr/dL N(13 - 17)
HCT 48,3 % N(40 - 54)
MCV 87 fL N(80 - 100)
MCH 28,9 pg N(27 - 32)
MCHC 33,3 gr/dL N(32 - 36)
RDW 12,9 % N(11 - 16)
PLT 356 X bin/mikroL N(150 - 500)
MPV 7,1 fL N(6 - 11)
PCT 0,3 % N(0,1 - 0,4)
PDW 11,9 mm küp N(9

TSH 0.457 uIU/mL L(0,465 - 4,68)

******* ******* :

merhaba böyle bir sayfa için öncelikle teşekkürler.kızım dün gece çok ateşlendi.bugün doktora gittik.tahlil sonucunda hgb 11.8,hct 37.0,mcv 78.2,mch 25.1,ferritin 13.5 .normal değerlerden düşük olduğu belirtilmiş.doktorumuz herhangi bir kan ilacı vermedi.sizce ilaç takviyesi yapılmalı mı?yoksa doğal yollardan mı yükseltmeye çalışalım?tekrar teşekkürler.


Cevap:

Kızınızın yaşını bildirmelisiniz.Bu değerler yaş gruplarına göre farklolık gösterir

******* ******* :

merhabalar eşim 61 yaşında son günlerde baş ağrısı şikayeti vardı bunun sonucunda mr çektirdi verilen raporda yazılanları size yazıyorum ayrıntılı açıklarsanız sevinirim sekanslar:postkontrast:fse t1 aksial,sagittal,koronal sisterna magma geniş ve yüksek seyretmektedir. ventrikül orta hatta,bazal sisternlewr geniştir serebellar follialar belirginleşmiştir ,beyin sapı-serebellar hemisferlerde patalojik sinyal izlenmemiştir 3.velateral ventriküller normal konumlarda geniştir serebral hemisferlerde patolojik sinyal izlenmemiştir kortikal sulkuslar geniştir kontras madde enjeksiyon sonrasında patolojik kontraslanma gelişmemiştir


Cevap:

Öncelikle şunu belirtmeliyim.Sitemizde temel olarak kan ve idrar tahlilleri yorumlanmakta.Siz MR sonucu sormuşsunuz.Bir radyoloji uzmanı veya tahlili isteyen çok daha iyi yorumlayacaktır.Ancak okuduğum kadarıyla sonucunuzda problem yok

******* ******* :

Merhaba,

Eşim 4,5 aylık hamile. Yaptırdığımız kan tahlilinde RBC, HTC, %MON ve #MON düşük çıktı. Endişelenilecek bir durummudur? İlave yaptırmamız gereken bir test var mı? Neler yapıp bu değerleri normal seviyelere çekebiliriz?

Teşekkürler..

Not: Ne kadar zaman geçtikten sonra bu testi tekrarlamalıyız acaba?

WBC: 9.1     
RBC: 3,46     
HGB: 11,5    
HCT: 32,6    
PLT: 331    
MCH: 33,2    
MPV: 6,6    

%MON: 2,3    
%GRA: 72,8    
#MON: 0,2    
#GRA: 6,7    


Cevap:

Hamilelikte bu tür sonuçlar olağandır.Doktorunuz gerekirse kansızlık için demir haplarıyla takviye verebilir.

******* ******* :

Hocam merhabalar,
Bugüne kadar yaptırdığım bütün kan değelerimde WBC yüksek cıkıyor. Son kan sonuclarımda düşük ve yüksek olanları yazıyorum beni aydınlatırsanız cok sevinirim.

WBC 11.2
NE 7.4
MO 4.0
RDW 14.6

WBC nin sürekli yüksek cıkması bi sorun teşkil edermi? 5,5 aylık erken doğum yaptım ve bebği yaşatamadık bununla bi alakası varmıdır? Saygılarımla.


Cevap:

WBC değeri 11 e kadar normal kabul edilir.Sizde çıkan 11.2 lik değerin önemi olmadığı düşüncesindeyim.

******* ******* :

Mono %11.3
Neu %44.6
Eos %4.0
Baso %2.8
Plt %119
iyi çalışmalar teşekkür ederim


Cevap:

Sonuçlarınızda önemli bir sorun yok.

******* ******* :

RBC-Alyuvarlar 4.60 Milyon/µL 3.89 - 4.97
HGB-Hemoglobin 12.3 g/dL 10.2 - 12.5
HCT-Hematokrit 35.9 % 31 - 38
MCV 78.0 fL 71 - 84
MCH 26.7 pg 24 - 28
MCHC 34.3 g/dL 32 - 35
RDW-SD 36.7 fL 35.1 - 41.7
RDW-CV 13.0 % 12.5 - 14.9
WBC-Akyuvarlar 9.84 Bin/µL 5.14 - 13.38
Nötrofil 49.6 % H 15 - 35
Lenfosit 36.1 % 30 - 60
Monosit 12.8 % H 3 - 8
Eozinofil 1.2 % 0 - 6
Bazofil 0.3 % 0.00 - 1.00
Nötrofil 4.88 Bin/µL 1.30 - 7.40
Lenfosit 3.55 Bin/µL 0.90 - 5.30
Monosit 1.26 Bin/µL H 0.10 - 1.10
Eozinofil 0.12 Bin/µL 0.00 - 0.40
Bazofil 0.03 Bin/µL 0.00 - 0.10
PLT-Trombosit 368 Bin/µL 202 - 445
MPV 9.8 fL 9.0 - 10.9
PDW 11.5 fL 9.00 - 15.0
P-LCR 23.9 % 15.0 - 40.0
PCT 0.36 % H 0.17 - 0.35
Örnek No: 2158784 Laboratuvar: Lab.Ataşehir Çalışılıyor
LÖKOSİT FORMÜL (PERİFERİK YAYMA)

Örnek No: 2158789 Laboratuvar: Lab.Ataşehir
CRP, KANTİTATİF 11.18 mg/L H <5

Örnek No: 2158796 Laboratuvar: Lab.Ataşehir Çalışılıyor
IgA, SERUM

10 gündür ateşi düşmeyince yeniden yaptırdık tahlilleri 3 kasımdada tahlil yollamıştım.

iyi çalışmalar


Cevap:

CRP enfeksiyon durumlarında yükselir.Zaten yüksek ateşten de bahsediyorsunuz.Tam kan sayım testinde ise belirgin bir problem yok.Monosit yüksekliği önemsenecek boyutta değil.Eğer ateş devam ediyorsa enfeksiyon nedenine göre ilave tahliller de yapılması gerekir.Gönderdiğininiz bulgularla enfeksiyon varlığı veya nedenine göre net bir kanıya varılamaz.

******* ******* :

Merhaba oğlum 2,5 yaşında...5 gündür rahatsız.Yüksek ateş var antibiyotik ve ateş düşürücü kullanıyoruz.Tahlil sonuçları aşağıda .Bilgilerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla


HGB-Hemoglobin 12.7 g/dL H 10.2 - 12.5
HCT-Hematokrit 37.4 % 31 - 38
MCV 81.0 fL 71 - 84
MCH 27.5 pg 24 - 28
MCHC 34.0 g/dL 32 - 35
RDW-SD 40.5 fL 35.1 - 41.7
RDW-CV 13.9 % 12.5 - 14.9
WBC-Akyuvarlar 3.90 Bin/µL L 5.14 - 13.38
Nötrofil 29.5 % 15 - 35
Lenfosit 59.2 % 30 - 60
Monosit 9.7 % H 3 - 8
Eozinofil 0.8 % 0 - 6
Bazofil 0.8 % 0.00 - 1.00
Nötrofil 1.15 Bin/µL L 1.30 - 7.40
Lenfosit 2.31 Bin/µL 0.90 - 5.30
Monosit 0.38 Bin/µL 0.10 - 1.10
Eozinofil 0.03 Bin/µL 0.00 - 0.40
Bazofil 0.03 Bin/µL 0.00 - 0.10
PLT-Trombosit 178 Bin/µL L 202 - 445
MPV 10.1 fL 9.0 - 10.9
PDW 11.5 fL 9.00 - 15.0
P-LCR 25.3 % 15.0 - 40.0
PCT 0.18 % 0.17 - 0.35


Cevap:

WBC yani lökosit,RBC ve trombosit değerleri düşük.Viral bir enfeksiyon geçiriyor olabilir çocuğunuz.

******* ******* :

mon 0,2
% mon 2,8
kreatinin 0,54
sizce bu sonuçlar normal mi?


Cevap:

Bu sonuçlarda problem görülmüyor.

******* ******* :

23 haftalık gebeyim yaptırdığım hemogram tahlillerine göre ALT (SGPT) 14 PCT 0,27 MONO 8,1 çıktı doktorum erken doğum tehlikesi var dedi değerlerim çokmu yüksek acaba yardımcı olursanız sevinirim


Cevap:

Bu testlerinizde bir sorun göremedim.Bunlara bakarak erken doğum tehlikesinden bahsedemeyiz.

******* ******* :

babamın diz ağrısı ile doktora gitti yapılan mr sonucunda menüsküs ve kıkırdak larda problem olduğu söylendi fakat yapılan tahliller sonuçunda monosit 12.5 çıktı.bu konuda bizi aydınlatırsanız sewiniriz teşekkürler.


Cevap:

Monosit değerinin kayda değer bir yükseklilk olduğu görüşünde değilim.

******* ******* :

hemogramda mono (14,2)rbc(5,92) cıkıyor mono yüksek cıkıyor bana yardımcı olursanız bu konuda sevinirirm


Cevap:

Monosit değeriniz yüksek,bunun bir çok nedeni olabilir.Aşağıda başlıcalarını yazdım,şikayetleriniz varsa,bunlar değerlendirilerek ve gerekirse muayene sonuçlarınıza göre bir dahiliye uzmanı veya hematoloji uzmanına başvurmalısınız.İlave tahliller isteyebilir.
Monosit Yüksekliğinin Görüldüğü Durumlar:
Bazı bakteriyel enfeksiyonlar:
Akut enfeksiyonlar sonrası iyileşme dönemleri
Bazı protozoal enfeksiyonlar(sıtma gibi)
Bazı Kan Hastalıkları(monositik lösemi,KML,Polisitemi gibi)
Lenfomalar
Bazı Kanser Türleri(Over,Mide,Meme Kanseri gibi)
Sebebi bilinmeyen bazı ateşli hastalıklar

******* ******* :

monosit normal degerler 0 ile 0,7 arasi iken benim 1,0
monosit % normal degerler 0 ile 7,2 arasi iken benim 18,4
PDW % normal degerler 12,1 ile 16,1 arasi iken benim 16.8
reaksiyon (ph) normal deger 5,7 iken benimki 6,0
HDL-kolesterol normal deger 35 iken benimki 63

21 yasinda sporcuyum (futbolcu)
bu degerlerde kötü sonuclanacak bisey varmi?
cevaplarsaniz sevinirim

******* ******* :

merhabalar,kan sonuçlarımdan,
monosit 7,1
lenfosit ise 28,5 çıktı.

ikisininde düşük çıkması ne anlama geliyor acaba,yardımcı olursanız sevinirim..
teşekkürler,


Cevap:

Hemogram testinizin diğer parametrelerini bildirmemişsiniz.Ancak her 2 testinizin de düşük çıkması klinik olarak çok anlamlı değil.Bir problem olduğunu düşünmüyorum.

******* ******* :

çok sık adet kanamalarım oluyor doktora gittim utrasondan sonra tahlil verdi hormon tahlili normal hemogram şöyle : hct 35.4 mpv 11.7 lym41.5 mono10.4 gran 48.1.Sonuçlar acaba nasıl daha doktoruma göstermedim.


Cevap:

Adet kanamalarınız için mutlaka bir kadın doğum doktoruna gitmelisiniz.Bunun nedeni araştırılmalı.Muhtemelen kanamalarınızın fazlalığına bağlı olarak da hafif kansızlık bulgularınız var.

******* ******* :

birkaç gün önce kene ısırığından hastaneye gittim yapılan 2. kan tahlilimde monosit yüzdem 15.1 çıktı. doktor sonucumu kötü yorumlamadı fakat endişem gitmedi. sizden %15 normal bi değer mi bu durum için


Cevap:

Monosit değeriniz yüksek.Ancak bunun kene ısırığıyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Kırm kongo da hastalık belirtisi kan tahlil değerlerinde monosit yüksekliğinden önce lökosit ve trombosit düşüklüğü gibi belirtilerin olması gerekli.Bu değerleriniz normal ise doktorunuza ben de katılıyorum.Korkacak bir şey yok gözüküyor şimdilik.Aşağıda monosit değerinin yükseldiği durumlara dair bilgiler bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/monosit-nedir-monosit-yuzdesi-ne-zaman-artar/

******* ******* :

mon#1.33, mon%20.1 mch25.6

tahlil sonucum doktor kan tahlili normal çıktı dedi fakat ben sonuca bakınca iki değerin yüksek olduğunu gördüm tekrar bi kontrol olmam gerekirmi sizce teşekkürler


Cevap:

Doktorunuza katılıyorum.Sonuçlarınızda kayda değer bir yükseklik yok.

******* ******* :

Kusma, ates ve sol kasıkta agrı ıle doktora gıttım.
idrar testım normal cıktı ancak kan testınde kanda iltihap oldugu ve lenfosıt 3,5 /mm3 monosıt 1,5 /mm3 granülosit 9,60 /mm3
lökosit sayısı da 14,6 degerlerınde cıktı.
doktorum apandıstten suphelendı ancak sol kasıgım agrıdıgı ıcın bu teshısı koyamadı.bu degerlerın yuksek cıkması tehlıkelı mıdır?


Cevap:

WBC değeriniz yüksek çıkmış.Bu değer bir enfeksiyonu düşündürüuor.Ancak idrar tahlilleriniz normal çıkmış.Değerlerinizin yüksek çıkması bu haliyle tehlikeli bir durum olarak nitelendirilmese de wbc değerinizin yüksek çıkması araştırılmalı.Bir kadın doğum uzmanına da görünmeniz yararlı olacaktır.

******* ******* :

Dün yaptırmış olduğum hemogram raporu sonucunda MO% 10,10 çıktı referans aralığı1,7-9,3 olması gerekiyormuş. Genel tetkik amaçlı vermiştim tahililimi herhangi bir şikayetimde yok diğer değerler normal..Ne yapmam gerekir bu durumda normalmidir? teşekkürler


Cevap:

Monosit değeriniz normal.Yukardaki yazımızı okuyunca da normal olduğunu göreceksiniz.

******* ******* :

teşekkür ederim ilginize...

******* ******* :

wbc :17.7 neu : 84.1 lym : 7.6 mch : 31.8 neu# : 14.9 mon# : 1.3 cpr(turbidimetrik) : 119.2 çıkmıştır yapılan testte.ateş titreme halsizlik vücütta ağrı ve özellikle sırt be bel bölgesinde aşırı ağrı şikayetiyle gittim akciğer filmide çekildi onun sonucu iyi doktor üriner sietem enfeksiyon ve a bronşitten şüphelendi antibiyotik tedavisine başlattı ve tekrar konrole çağırdı.sizin öenerebileceğiniz bir şey varmı?


Cevap:

Tedaviniz bittikten sonra tahlilin tekrarlanması gerekli.Yine yüksek çıkarsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına da danışabilirsiniz.

******* ******* :

annem 50 yaşında ve mono% 12.5 çıktı normal değerleri 2-10 arası olması gerekiyormuş. Önce mononun anlamını öğrenebilirsek belki aklımızda soru işareti kalmaz..
teşekkürler...


Cevap:

Mono bir lökosit türü olan monositin kısaltılmış şeklidir.Annenizde % 12,5 çıkmış,% 12 ye kadar normal kabul edilebilir.Ben annenizin tahlilinde sorun olduğunu düşünmüyorum.Aşağıda monositle ilgili deyatlı bilgi bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/monosit-nedir-monosit-yuzdesi-ne-zaman-artar/

******* ******* :

merhba 3 yıla yakındır başdönmesi,halsizlik,sırt ağrısı gibi şikayetlerm var en son yaptırdığım kan degerlerim şöyle:
wbc:4.0 mo%:10.5 rbc:3.80 hgb:11.0 hct:34.0 mchc :32.4 rdw:14.9 demir:24 glukoz:67 tdnk:360 ferritin:12.15 tsh:1.45 bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.


Cevap:

Kansızlık yani anemi bulgularınız var.Baş dönmenizin de nedeni bu olabilir.Tedavi olmalısınız.

******* ******* :

merhaba uzun zamandır sol tarafımda böbrek ağrısımı yymurtalık ağrısımı tesbit ettiremediğim bir ağrı var 2006 da histeroktomi ameliyatı oldum ama sol yumurtalık kalmıştı oradada gene küçük çapta kist olmuştu şimdi yine sol tarafıma bacağıma kalçama vuran bir ağrı var ayrıca tekrarlayan sistitimde var ama en son artık felaket derecede yanma ve ağrıyla acil olarak hastaneye gittim yapılan idrar ve kan testlerini yazıyorum buna görede tavsiyelerinizi rica edeceğim teşekkürler.wbc-13.44 ,neu9.27 ,hemoglobin +3 eser ,idrarda lokositwbc252 h ,eritrosit rbc 27h ,lokosit 9 1/hpf bu kadar tavsiyelerinizi bekliyorum


Cevap:

Muhtemelen bir idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinize dair bulgular var.İdrar kültürü tahlili çok daha detaylı bilgi verecektir.

******* ******* :

Merhaba, ben 23 yaşındayım..

Lenfosit değerim 19.9, monosit değerim de 8.8 çıktı, diğer testlerde referans aralığında çıktı. Bu tahlili yaparken biraz hastaydım, yani üşütmüştüm. Bu sebep olabilir mi acaba altında yatan başka bir hastalık olabilir mi, içimi rahatlatırsanız sevinirim.
Teşekkürler...


Cevap:

Sonuçlarınız kabul edilebilir olarak gözüküyor.Sorun olduğunu düşünmüyorum.

******* ******* :

Merhaba, 25 yaşındayım.
Test sonuçlarım şu şekilde:
Monosit 11. 1
idrar testinde lökosit 4, eritrosit bol (tam olarak kaç olduğu yazmıyor), protein 25, blood 350 çıktı.
idrar yoluyla ilgili hiçbir şikayetim yoktu. tiroid ölçümü için hastaneye gittiğim hastanede idrar testi de istenince bu sonuç çıktı. Doktorum 1 hafta süreli antibiyotik verdi.
Son bir aydır çok su içmeye başladım, daha önceden çok az içiyordum. Kum dökme gibi bir şey olabilir mi?
Teşekkürler..


Cevap:

Evet kum dökme olabilir.Ancak idrar yolu enfeksiyonu da olabilir.İdrar kültürü yapılması çok önemli.Ama maalesef meslektaşlarım bu tahlili sık olarak istemiyor.Ve hemen antibiyotik tedavisi veriyor.

******* ******* :

meraba benım kan degerımde monosit 12.2 cıktı normali 1.7-9.3


Cevap:

Monosit için 12,2 çok yüksek değil.Bir problem olduğunu düşünmüyorum.

******* ******* :

benim kan testimde mono 0,79çıktı ve mono% 11,7 çıktı bu değerler yüksek galiba acaba bende bir hastalık belirtisi mi oluyor


Cevap:

Monosit değerleriniz normal olarak kabul edilebilir.

******* ******* :

sayın hocam
ilk tahlil sonuçlarımda hgb 8.6 hct 28.5 mcv 64.1 mch 19.3 mchc 30.1 rdw 21.6 1.5 ay sonra tekrar ateşlendim tekrar kan aldılar ve sonuçlar monosit%12.7 hgm 8.3 hct 26.9 mcv 58.9 mch 18.2 mchc 30.9 rdw20.9 crp 9.5 çıktı ilk tahlilden beri kan hapı kullanıyorum fakat bir sonuç yok aksine düşüş kan verilmesi gerekiyormu veya ne yapmam gerekiyor ve yaşım 35
teşekkürler


Cevap:

Ciddi bir kansızlığınız var.İlaçlarınıza devem edin,bir süre sonra tahlil değerleriniz yükselmeye başlayacaktır.

******* ******* :

Sırt ve bel bölgesinde 2-3 gündür şiddetli agrıları ve sabah bel tutulmaları şikayetiyle doktorumuza gittik. Yapılan kan tahlillerinde MON% 11.0 ve MON# 0.8 çıktı. Acaba bu sonuçlar ne anlama geliyor? Doktor AS Hastalıgı olabilir diyor. Dinamik MR istedi.


Cevap:

MON diye belirttiğiniz monosit testi yüzdeniz normal çıkmış.Kaldı ki bu test AS diye tanımladığınız muhtemelen Ankilozan Spondilit hastalığı tanısında kullanılmamaktadır.

******* ******* :

20 gün önce kramplar nedeniyle doktora gittim ve kan tahlili yaptırdım 9,5 hemoglobin,hemotokrit 32,5.ortalama eritrosit hacmi 75,1..ort eritrosit hemoglobini 21,9..ort eritrosit hem. kons da 29,2 çıkmıştı,
bugun yeniden tahlil yaptırdım
hemoglobin 10,2,..hemotokrit 35,1..ortalama eritrosit hacmi 74,5..ort eritrosit hemoglobini 21,7...ort eritrosit hem. kons da 29,1.. bazıları 20 gün önce oldugundan gene düşmüş acaba sorun ne olabilir


Cevap:

İleri anmi bulgularınız var.Düzenli olarak kan yapıcı ilaçlarla tedavi olmalısınız.

******* ******* :

oğlum 2005 yılı doğumlu ,tam kan sayımında monosit değeri 15.7 ve lökosit 5.29 , eozinofil 5.9 olarak normal sınırlar dışında görünmekte, aynı testi 2 ay önce yaptırdığımda monosit 12.0 ve lökosit 9.15, eozinofil 1.4 idi... oğlum sürekl, yorgun old. için dr.a gittim demir değeri 26.8 ve 2 ay önce 12 idi.... ne önerirsiniz ? endişelenecek bir durum var mı?


Cevap:

Ayca hanım,oğlunuzun demir değeri düşük.Demir eksikliği anemisi olabilir.Yorgunluğunun da nedeni bu olabilir.Monosit yüksekliğini ise çok anlamlı bulmadım.Birkaç hafta sonra test tekrarlanıp yine yüksek çıkarsa periferik yayma adlı test yapılabilir.

******* ******* :

merhaba yaptırdığım kan testinde monosit oranı %9.2 çıktı. Tahlilde normal değerin 3-8 arası olması lazım diyor sitenizdeki bilgilendirme ise % 10 veya %12'nin üzerinde olması durumunda yüksek olduğunu söylemekte. Kafam karıştı monosit ile ilgili kan değerim hakkında bilgilendirme yaparsanız sevinirim. İyi çalışmalar.


Cevap:

Sitemizdeki değerlere güvenebilirsinizKafanız karışmasın.Kan testinizde çıkan % 9.2 lik monosit değeri kesinlikle normal aralıkta.Kaldı ki 1-2 puanlık monosit değerlerindeki yüksekliğin hiçbir klinik anlamı yoktur.

******* ******* :

Merhabalar,
Bugün almış olduğum EDTA sonuçlarında

Monosit %8,9 normal seviye %4-8 arası belirtilmiş
Mutlak Monosit Sayısı ise 0,9bin/uL normal seviye 0-0,8 bin/uL olara belirtilmiş
MPV 11,9 um3 normal seviye 7,8-11,0um3 belirtilmiş
PDW 15,2fL normal seviye 15,5-17,1fL elirtilmiş.
İdrar testinde ise ph 5 , Nitrit Pozitif çıkmış. Eritrosit 1-2 Lökosit 7-8 Epitel hücre 15-20 ve bakteri görüldü bilgisi var

yukarıda belirtmiş olduklarım normalden farklı gelen değerler bunlar hakkında yorum alabilirmiyim?


Cevap:

Kan testleriniz normal kabul edilebilir.İdrar testinde ise lökosit ve bakteri görülmesi bir idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabileceğinizi gösteriyor.İdrar kültürü yaptırmanızı öneririm.Bu tahlil sonrası bir enfeksiyonunuz varsa,üreyen mikrop ve buna iyi gelen antibiyotik belirlenecektir.

******* ******* :

merhaba benim bir tane daha sorum olucak.elisa,indirekt fluerosan,seroloji test sonuçlarımın hepsi negatif çıktı bu nedemek cevaplarsanız çok sevinirim.teşekkürler


Cevap:

Genel olarak test sonuçlarının negatif çıkması,testin cinsine göre antijen veya antikor aranmasının negatif olduğunu gösterir.Sonuç olarak problem olmadığını gösterir.Ancak testin cinsine veya olması istenen duruma göre da negatiflik farklı değerlendirilebilir.Örneğin gebelik testinin negatif çıkması kimi çiftler için istenen kimileri için de istenmeyen bir sonuç olabilir.

******* ******* :

Merhaba ben bugün tahlil sonuçlarımı oldım.monosit %2,lenfosit%40,polimorf nüveli lökosit%58 çıktı bunlar ne demek lütfen yardımçı olurmusunuz.şimiden teşekkürler.


Cevap:

Test sonucunuzda bir problem yok. Monosit ve lenfosit lökosit türüdür.Kan sayımında araştırılan parametrelerdir.

******* ******* :

merhaba ben 10 haftalık hamileyken düşük yaptım.labaratuvar sonuçları hct 34.7 eo%0.6 hgb 12.2 mo% 4.4 rbc 4.07 çıktı bilgilendirirseniz sevinirim.


Cevap:

Bu test sonuçları düşük yapmanızla ilgili fikir vermez.Ancak sonuçlarınızı incelediğimde anemi yani kansızlık bulguları var.

******* ******* :

Merhaba birkaç gündür yüksek tansiyon şikayetim vardı doktorum kan tahlili istedi kan sonuçlarını aldım fakat doktoruma ulaşamadım sanırım izinliymiş tahlilde çıkan sonuç MO% 17.1 (norm. değ. 3.4-9 )
MO# 1.30 (norm. değ. 0.16-1 ) RDW 16.2 (norm.değ. 11.5-14.5 )

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.


Cevap:

Monosit yüksekliğinizin yüksek tansiyonunuzla direkt ilgili olduğunu düşünmüyorum.Monositler bir çok nedenden yükselebilir.Ancak hemen endişelenmenize gerek yok.Benim önerim kan tahlilinizi güvendiğiniz bir merkezde tekrar yaptırıp sonucu teyit ettirmeniz.Daha sonra bir dahiliye veya hematoloji uzmanı kontrolünde periferik yayma testi yapılıp bir değerlendirme yapılabilir.

******* ******* :

merhaba ben 25 yaşındayım.mon% 71.6 çıktı.yorumlarınızı rica ederim.


Cevap:

Monosit yüzdeniz oldukça yüksek çıkmış.Araştırılması gerekli.% 12 ye kadar normal kabul edilebilen monosit yüzdesi neredeyse normalin 6 katı.Kan sayımı testini tekrar ettiririp sonuç yine benzer çıkarsa tercihen Hematoloji uzmanı veya dahiliye uzmanına danışmalısınız.Sizden ilave tahliller isteyecektir.

******* ******* :

oğlum 1 yaşında monosit değeri 9 ve lenfosit değeri 62 çıktı değerlendirme yapabilirmisiniz.


Cevap:

Oğlunuza bu testlerin ne amaçla yapıldığı ve rahatsızlığı konusunda bilgi vermemişsiniz.Ancak sonuçlar kabul edilebilir gözüküyor.

?