Gaitada Parazit Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

31.12.2015 11:41 | Güncelleme: 16.04.2020 07:12
Anüste aşırı kaşıntı ve kokulu gaita, sizde parazit olabileceğinin habercisi olabilir. Karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerde de parazit olasılığı akla gelmelidir.Bu durum da bazı tahlillere gerek olabilir.Bu tahlillerin başlıcası ise gaitada parazit testidir.
Gaitada Parazit Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
A

Anüste aşırı kaşıntı ve kokulu gaita, sizde parazit olabileceğinin habercisi olabilir. Geçmeyen ishaller, kilo kaybı ve karın ağrısı da bazı paraziter hastalıklarda görülebilmektedir.Bu şikayetlere, bulantı ve salya akıtma da eşlik ediyorsa mutlaka gaita parazit testi yaptırmalısınız.
Anüste kaşınma hissinin özellikle gece saatlerinde artması da parazit varlığı yönünden fikir vericidir.
Alınan az miktarda gaita örneği mikroskop altında incelenir ve herhangi bir parazit kalıntısı olup olmadığı araştırılır.
Gaitada selefon bant testi de gaitada parazit tanısında kullanılan testtlerden biridir.
Ayrıca gaitanın bir kısmı besi yerine ekilerek herhangi bir mikroorganizmanın gelişip gelişmediği takip edilir. Testler sonucunda uygulanacak tedavi yöntemi belirlenerek uygulanmaya başlar. 

Protrombin Zamanı (PTZ) (PT) Testi ve Normal Değerleri Nedir?
Bu makalemizde Protrombin Testi nedir, ne zaman gerek duyarız, nasıl yapılır ve sonuçlarının ne anlama geldiğine dair bilgiler edinmeniz mümkündür. PTZ testi normal değerleri, PTZ…
C-Peptid Testi
C-peptid testi nedir? Ne işe yarar? Niye ihtiyaç duyulur? Sonuçları ne anlama gelir? C-peptide dair tüm soruların cevaplarını makalemizden bulabilirsiniz.
Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Sürede Etki Eder?
Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar. Bu hususta dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.
İdrar Tahlilinde pH Hangi Hastalıklarda Önemlidir?
Kimyasal açıdan pH, asitlik ve bazlık göstergesidir.
EMG (Elektromiyografi) Nedir?
Dışarıdan gelen tehditleri doğru algılamak, hızlı değerlendirip, hızlı cevap vermek, vücudu dış etkilerden korumanın en etkin yoludur.
FSH ve Gebelik Bağlantısı
Kadınlarda  FSH hormonu  overlerde yani yumurtalıkta bulunan granuloza hücreleri üzerinde etkiye sahiptir
Elektroterapi Nedir?
Elektroterapi, vücutta bir bölgenin çalışıp çalışmadığını veya çalışma kapasitesini ölçmek için vücudun belirli bir bölgesine kontrollü…
Pelvimetri Nedir? Amacı Nedir?
Pelvimetri, kadınlarda pelvis kemik açıklığının ölçülmesidir.Gebelik  için önem arz eden bir ölçüm aracıdır.Pelvimetri ölçümü…
Gaitada (dışkıda) Nişasta Neden Görülür?
Yetişkinlerde normalde dışkıda sindirilmemiş nişasta yer almaz. Gaita tahlilinde nişasta görülmesi normal bir durum değildir.
Kanda Ürik Asit Yüksekliği
Ürik asit; pürin adı verilen,  DNA ve RNA’nın temel yapı taşını oluşturan metabolizmanın son ürünüdür.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com