Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?

14.06.2018 01:46 | Güncelleme: 03.05.2020 10:04
Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir.
Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?
A

Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir. Sağlıklı sperm, sağlıklı yumurta ile karşılaşıp birleştiğinde bebek oluşumundan bahsedilebilir.

Sperm yeterince hareketli değilse kadın yumurtalıkları içerisinde yolunu tamamlayamaz ve etkinliğini kaybeder neticede gebelik oluşamaz.

Bu sebeple bebek istemi ile gelen hastalarda ilk bakılan tahlillerden biri sperm tahlilidir. Spermin kalitesini belirleyen ölçümler yapılır ve sonuca göre gerekiyorsa tedavi uygulanabilir.  

sperm hareketinin normal değeri >%32 olarak değerlendirilir. Bunun manası, 100 spermin en az 32 tanesinin yeterli hareket kapasitesinde olması gerektiğidir. Yani sperm tahlilinden çıkan sonuç %32 den büyükse spermler, hareket açısından sağlıklı olarak değerlendirilir.

Bazı tahlillerde ise, sperm hareketliliği sonucu ileri-hızlı veya ileri-yavaş olarak nitelendirilir. Bu eski tip bir sınıflandırmadır. Bu iki sonucun toplamı %32 nin üzerindeyse sağlıklı hareketlilik niteliğinde sperme sahipsiniz demektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gaitada Amip Antijeni Nasıl Bakılır?
Amibiazis; parazit kaynaklı bir bağırsak hastalığıdır. Amip araştırılması için gaitada amip antijeni testi yapılmaktadır.
Kruger Yöntemiyle Yapılan Spermiogram Testinde Normal Şekilli (Morfoloji) Spermatozoa Yüzdesi Oranlarının Değerlendirilmesi
Bu yazımızda Kruger yöntemiyle spermiogram testinde normal şekilli (morfolojili) spermatozoa bulunma oranı değerlendirilmesi ve muhtemel gebelik oranları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
Ankara Diyabet Derneği Diayabet Hastalarını 13 Kasım'da Buluşturuyor
Ankara Diyabet Derneği, Dünya Diyabet Günü nedeniyle, Ankara Güven Hastanesi işbirliği ile diyabetli hastalara yönelik eğitim etkinliği düzenledi.
Tahlil İçin Kan Vermeden Önce Önemli Öneriler
Tahlil için kan vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu önerileri birlikte inceleyelim.
Anti-Retikülin Antikoru Hangi Durumlarda Yükselir?
Anti retikülin; dermatitis herpetiformis ve gluten sensitif enteropati tanı ve tedavisinde kullanılan bir kan testidir.
TESTOSTERON (Total)
Testosteron androjen sınıfına ait bir erkeklik hormonudur. Testosteron hormonunun cinsiyet ve yaş aralığına bağlı olarak normal değerleri aşağıda belirtilmiştir..
Hepatit B Testleri: HBS AG:Pozitif , Anti HBc:Pozitif, IgM anti-HBc: Pozitif, Anti HBs: Negatif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında; HBS AG:Pozitif , Anti HBc:Pozitif,  IgM anti-HBc: Pozitif,  Anti HBs: Negatif  tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?
CA 125 testi nedir? CA 125 yüksekliği ve CA 125 hangi durumlarda yapılmalıdır?
125 testi bir tümör belirteçi olarak bilindiğinden ,CA 125 testi yüksek çıkan kullanıcılarımız sıklıkla bize bu test ile ilgili sorular yöneltiyor.Öncelikle şu bilgiyi…
CA 125 Testi Nedir ? CA 125 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?
CA 125 testi bir tümör markırıdır, kanserli hastaların klinik takiplerinde kullanılan bir laboratuvar testidir. CA 125 testi yüksekliği merak edilen bir konudur.CA 125 testi yüksek…
Spermiogram Testi Normal Değerleri Nelerdir?
Erkeğin çocuk yapma kapasitesini en iyi ifade eden testtir.Spermiogram testi normal değerleri konusunda aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Amilaz Testi Nedir ? Amilaz Hangi Organ Hastalıklarında Bakılmalıdır?
Amilaz testi, hayati bir organ olan pankreas fonksiyonları hakkında bilgi vermektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com