Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?

14.06.2018 01:46 | Güncelleme: 03.05.2020 10:04
Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir.
Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?
A

Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir. Sağlıklı sperm, sağlıklı yumurta ile karşılaşıp birleştiğinde bebek oluşumundan bahsedilebilir.

Sperm yeterince hareketli değilse kadın yumurtalıkları içerisinde yolunu tamamlayamaz ve etkinliğini kaybeder neticede gebelik oluşamaz.

Bu sebeple bebek istemi ile gelen hastalarda ilk bakılan tahlillerden biri sperm tahlilidir. Spermin kalitesini belirleyen ölçümler yapılır ve sonuca göre gerekiyorsa tedavi uygulanabilir.  

sperm hareketinin normal değeri >%32 olarak değerlendirilir. Bunun manası, 100 spermin en az 32 tanesinin yeterli hareket kapasitesinde olması gerektiğidir. Yani sperm tahlilinden çıkan sonuç %32 den büyükse spermler, hareket açısından sağlıklı olarak değerlendirilir.

Bazı tahlillerde ise, sperm hareketliliği sonucu ileri-hızlı veya ileri-yavaş olarak nitelendirilir. Bu eski tip bir sınıflandırmadır. Bu iki sonucun toplamı %32 nin üzerindeyse sağlıklı hareketlilik niteliğinde sperme sahipsiniz demektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İnhibin A Down Sendromu Tarama Testi Nedir?
İnhibin A Testi, Down Sendromu tarama testleri arasında bir yenilik olarak göze çarpmaktadır.Bu test yapılarak down sendromlu çocuk doğurabileceğinden şüphelenilen anne adayına…
Beta HCG Değerlerine Göre Tahmini Gebelik Haftası
Beta HCG, gebelik tanısında kullanılan güvenilir bir hormon testidir. Beta HCG değeri normalin üstünde bulunan kadınlarda gebelik akla gelir.Beta HCG değerlerine göre kadınlarda tahmini…
Behçet Hastalığı Tanısında Yapılan Paterji Testi Nedir?
Behçet tanısı için yapılan tek test paterji testidir. Hastalığın süresi veya şiddeti hakkında bilgi vermez. Hastalık aktifken yapma şartı yoktur.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir? Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu işlemin doğru zamanda yapılması hayati önem taşır.
GGT Nedir? GGT Yüksekliği Neden Görülür?
GGT (Gama Glutamil Transferaz), özellikle karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılan ve karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya testidir. Alkolizim tanısında da doktora önemli…
Orşit Tanısı Nasıl Konur?
Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır. Bu yazımızda orşit hastalığı hakkında merak edilen bilgileri bulabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com