Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?

14.06.2018 01:46 | Güncelleme: 03.05.2020 10:04
Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir.
Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?
A

Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir. Sağlıklı sperm, sağlıklı yumurta ile karşılaşıp birleştiğinde bebek oluşumundan bahsedilebilir.

Sperm yeterince hareketli değilse kadın yumurtalıkları içerisinde yolunu tamamlayamaz ve etkinliğini kaybeder neticede gebelik oluşamaz.

Bu sebeple bebek istemi ile gelen hastalarda ilk bakılan tahlillerden biri sperm tahlilidir. Spermin kalitesini belirleyen ölçümler yapılır ve sonuca göre gerekiyorsa tedavi uygulanabilir.  

sperm hareketinin normal değeri >%32 olarak değerlendirilir. Bunun manası, 100 spermin en az 32 tanesinin yeterli hareket kapasitesinde olması gerektiğidir. Yani sperm tahlilinden çıkan sonuç %32 den büyükse spermler, hareket açısından sağlıklı olarak değerlendirilir.

Bazı tahlillerde ise, sperm hareketliliği sonucu ileri-hızlı veya ileri-yavaş olarak nitelendirilir. Bu eski tip bir sınıflandırmadır. Bu iki sonucun toplamı %32 nin üzerindeyse sağlıklı hareketlilik niteliğinde sperme sahipsiniz demektir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
Gebelik testi yaptırmak isteyen anne adayları ve bayanlar çoğu zaman sabırsız olup bir an önce gebelik testi yaptırmak istiyorlar.
Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?
Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir.
Sifilis Tahlili
Sifilis , frengi olarak da bilinen bir bakterinin neden olduğu tedavi edilmediğinde kronikleşen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
Kordosentez İşlemi Nedir? Hangi Durumlarda Önerilir?
Kordosentez tıp dilinde  perkütan umblikal kan örneklemesi olarak bilinir.
Tiroid Hastalıklarında Kullanılan FTI Kan Tahlili Nedir?
FTI testi, tiroid bezinin işlevinin kontrolü için yapılır.
Fenilketonüri Hastalığı Nedir? Tahlil ne zaman yapılmalıdır?
Fenilketonüri, kalıtsal olarak aktarılan bir metabolizma hastalığıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com