Rubella (Kızamıkçık) Testi, Rubella IgM ve Rubella IgG Nedir? Rubella Testi Nasıl Yapılır?

03.03.2019 09:36 | Güncelleme: 06.03.2019 03:32 | Yazar: Batuhan Dağlı
Kızamıkçık (rubella) testi nedir, belirtileri nelerdir, kimler yakalanır, kızamıkçık testi kimlere yapılır, antikorlar nelerdir ve daha fazlası gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.
Rubella (Kızamıkçık) Testi, Rubella IgM ve Rubella IgG Nedir? Rubella Testi Nasıl Yapılır?
A

Kızamıkçık ve Kızamıkçık Testi Nedir?

Alman kızamığı veya 3 günlük kızamık olarak da adlandırılan kızamıkçık, çoğu insan için bir sorun değildir. Birkaç gün içinde kaybolan hafif ateş ve kızarıklığa neden olur. Çocukların çoğu, MMR (kızamık-kabakulak-kızamıkçık, KKK) veya MMRV (su çiçeği de dahil) aşılarıyla aşılanmaktadır.

Fakat hamileyken geçirilen kızamıkçık çokdaha ciddi olabilir. İlk 4 ayda kızamıkçık olursanız, bebeğinizin görmesinde, işitmesinde veya kalbinde problemler olabilir veya erken doğum riski olabilir.

Kızamıkçık (rubella) Testini Kimler Yaptırır?

  • Bebek sahibi olan veya olmayı planlayan bir kadın
  • Annesi hamileyken kızamıkçık olmuş yenidoğan bir bebek
  • Kızamıkçık nedenli olabilecek doğum kusurları olan bir bebek
  • Kızamıkçık belirtileri olan herkes
  • Kızamıkçık hastalığı veya aşısı olmayan sağlık çalışanları
  • Üniversiteye başlayan öğrenciler
Kızamıkçık (rubella) Testi Nasıl Yapılır?

Kızamıkçık testi için bir sağlık personeli, elinizde veya kolunuzda bir damardan küçük bir kan örneği almak için bir iğne kullanır. Kan alınırken küçük bir cilt sızısı hissedebilir ve iğnenin girdiği yerde kanama veya çürük olabilir. Sonra kanınızı bir laboratuvara gönderilir.

Kızamıkçık kan testi kızamıkçık virüsüne karşı antikorunuz olup olmadığını kontrol eder. Kandaki antikorlar, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olmak ve sizi hastalanmaktan korumak için ürettiği proteinlerdir.

Antikorlar belirli mikroplara, virüslere ve diğer istilacılara yöneliklerdir. Doktorunuz kanınızdaki antikor türünden çok şey saptayabilir.

Kızamıkçık antikorları nelerdir?

Rubella IgM:Kızakmıkçık geçirdiğinizde kanınızda ilk artan antikordur. Yetişkinlerde 7-10 gün, yenidoğanlarda bir yıla kadar mevcut kalır. Doktorunuz kızamıkçık olabileceğinizi düşünüyorsa bu testi ister.

Rubella IgG: Yaşam boyu kan dolaşımında kalır. Bu, geçmişte hastalık veya aşı geçirdiğiniz ve şimdi de virüse karşı bağışık olduğunuz anlamına gelir. Kızamıkçığa yakalanmayacağınızı bilmek istediğinizde bu testi yaptırmanız muhtemeldir.

Hamileyseniz ve doktorunuz kızamıkçık olduğunuzdan şüpheleniyorsa her iki testi de yaptırmanız gerekecektir. Bebeğiniz de doğumdan sonra da her iki teste de ihtiyaç duyacaktır.
Kızamıkçık (Rubella) Testleri Nasıl Yorumlanır?

Kanınızda IgM bulunduğunu gösteren "pozitif" bir IgM testi, yakın zamanda bu hastalığa yakalandığınız için olabilir. Ancak kızamıkçık sık görülen bir hastalık olmadığından test "yanlış pozitif" olabilir ve/veya  farklı bir virüsle infekte olmuş olabilirsiniz veya test kanınızdaki diğer proteinlere tepki gösteriyor olabilir. Diğer testler sonucu onaylayabilir.

Bir "negatif"  Rubella IgM testi genellikle enfekte olmadığınız anlamına gelir. Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler (HIV'li biri ya da bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar gibi) enfekte olmuş olabilirler ve testte ortaya çıkacak kadar antikor üretemezler.

Rubella IgG test sonuçlarınız şöyledir: Pozitif test 1.0 veya daha yüksektir. Bu, kanınızda kızamıkçık antikorları olduğu ve gelecekteki enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazandığınız anlamına gelir.

Negatif bir test 0.7 veya daha düşüktür. Bağışıklık sağlamak için çok az antikor vardır.

0,8 veya 0,9 skoru, yeni aşı yaptırdığınız ve antikorların henüz kanınızda görünmediği anlamına gelebilir. Doktorunuz tekrar test isteyebilir.

Bebekler annelerinden IgM antikorları alamazlar; bu nedenle yenidoğanın pozitif bir Rubella  testi varsa doğumdan hemen önce veya hemen sonra enfekte olmuştur. Bir annenin Rubella  IgG antikorları bebeğini hamilelik sırasında ve doğduktan birkaç ay sonra koruyabilir.
Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kulak Kültürü Nedir?
Kulak; diğer dış bağlantılı organlarda olduğu gibi enfeksiyonla karşılaşabilen bir organdır. Kulakta bulunan ve hastalık yapıcı özelliği olan bakteri ve mikroorganizmaları mikrobiyolojik yönden…
Tiroid Nodülleri Nasıl Teşhis Edilir?
Titoid nodülleri genellikle belirtisiz seyreder. Doktorlar bu nodüllerin teşhis ve takibinde çeşitli testlere ihtiyaç duyar.
Hamilelik Döneminde Yapılacak Tahliller Nelerdir?
Hamilelik sürecinde bebeğin gelişim takibi ve annenin rutin sağlık kontrolleri için yapılan pek çok tahlil vardır.
Boğaz Kültürü Neden Yapılır?
Boğaz kültür testi ile  özellikle A grubu Streptokok bakterilerine bağlı ve halk arasında Beta mikrobu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonlarının tanısı kolaylıkla konulmaktadır.
Spot İdrarda Kreatinin Ölçümü Testi Hakkında Bilgiler
Spot idrarda kreatinin ölçümü karın travması sonrasında oluşabilen mesane yırtıklarının ayırıcı tanısında, ileri dönem böbrek yetmezlikli hastaların ayrımında faydalıdır.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı ve İdrar Kültürü
İdrar yolu enfeksiyonları tanısında idrar kültürü pratik ve güvenilir bir tahlildir, İdrar kültürü tahlili ile idrar yollarında meydane gelen enfeksiyonların varlığı…
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com