Rubella (Kızamıkçık) Testi, Rubella IgM ve Rubella IgG Nedir? Rubella Testi Nasıl Yapılır?

03.03.2019 09:36 | Güncelleme: 12.04.2020 01:00 | Yazar: Batuhan Dağlı
Kızamıkçık (rubella) testi nedir?, belirtileri nelerdir?, kimler yakalanır?, kızamıkçık testi kimlere yapılır?, antikorlar nelerdir? ve daha fazlası gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.
Rubella (Kızamıkçık) Testi, Rubella IgM ve Rubella IgG Nedir? Rubella Testi Nasıl Yapılır?
A

Kızamıkçık ve Kızamıkçık Testi Nedir?

Alman kızamığı veya 3 günlük kızamık olarak da adlandırılan kızamıkçık, çoğu insan için bir sorun değildir. Birkaç gün içinde kaybolan hafif ateş ve kızarıklığa neden olur. Çocukların çoğu, MMR (kızamık-kabakulak-kızamıkçık, KKK) veya MMRV (su çiçeği de dahil) aşılarıyla aşılanmaktadır.

Fakat hamileyken geçirilen kızamıkçık çokdaha ciddi olabilir. İlk 4 ayda kızamıkçık olursanız, bebeğinizin görmesinde, işitmesinde veya kalbinde problemler olabilir veya erken doğum riski olabilir.

Kızamıkçık (rubella) Testini Kimler Yaptırır?

  • Bebek sahibi olan veya olmayı planlayan bir kadın
  • Annesi hamileyken kızamıkçık olmuş yenidoğan bir bebek
  • Kızamıkçık nedenli olabilecek doğum kusurları olan bir bebek
  • Kızamıkçık belirtileri olan herkes
  • Kızamıkçık hastalığı veya aşısı olmayan sağlık çalışanları
  • Üniversiteye başlayan öğrenciler

Kızamıkçık (rubella) Testi Nasıl Yapılır?

Kızamıkçık testi için bir sağlık personeli, elinizde veya kolunuzda bir damardan küçük bir kan örneği almak için bir iğne kullanır. Kan alınırken küçük bir cilt sızısı hissedebilir ve iğnenin girdiği yerde kanama veya çürük olabilir. Sonra kanınızı bir laboratuvara gönderilir.

Kızamıkçık kan testi kızamıkçık virüsüne karşı antikorunuz olup olmadığını kontrol eder. Kandaki antikorlar, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olmak ve sizi hastalanmaktan korumak için ürettiği proteinlerdir. 
Antikorlar belirli mikroplara, virüslere ve diğer istilacılara yöneliklerdir. Doktorunuz kanınızdaki antikor türünden çok şey saptayabilir.

Kızamıkçık Antikorları Nelerdir?

Rubella IgM:

Kızakmıkçık geçirdiğinizde kanınızda ilk artan antikordur. Yetişkinlerde 7-10 gün, yenidoğanlarda bir yıla kadar mevcut kalır. Doktorunuz kızamıkçık olabileceğinizi düşünüyorsa bu testi ister.

Rubella IgG:

Yaşam boyu kan dolaşımında kalır. Bu, geçmişte hastalık veya aşı geçirdiğiniz ve şimdi de virüse karşı bağışık olduğunuz anlamına gelir. Kızamıkçığa yakalanmayacağınızı bilmek istediğinizde bu testi yaptırmanız muhtemeldir.

Hamileyseniz ve doktorunuz kızamıkçık olduğunuzdan şüpheleniyorsa her iki testi de yaptırmanız gerekecektir. Bebeğiniz de doğumdan sonra da her iki teste de ihtiyaç duyacaktır.


Kızamıkçık (Rubella) Testleri Nasıl Yorumlanır?

Kanınızda IgM bulunduğunu gösteren "pozitif" bir IgM testi, yakın zamanda bu hastalığa yakalandığınız için olabilir. Ancak kızamıkçık sık görülen bir hastalık olmadığından test "yanlış pozitif" olabilir ve/veya  farklı bir virüsle infekte olmuş olabilirsiniz veya test kanınızdaki diğer proteinlere tepki gösteriyor olabilir. Diğer testler sonucu onaylayabilir.

Bir "negatif"  Rubella IgM testi genellikle enfekte olmadığınız anlamına gelir. Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler (HIV'li biri ya da bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar gibi) enfekte olmuş olabilirler ve testte ortaya çıkacak kadar antikor üretemezler.

Rubella IgG test sonuçlarınız şöyledir: Pozitif test 1.0 veya daha yüksektir. Bu, kanınızda kızamıkçık antikorları olduğu ve gelecekteki enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazandığınız anlamına gelir.

Negatif bir test 0.7 veya daha düşüktür. Bağışıklık sağlamak için çok az antikor vardır.

0,8 veya 0,9 skoru, yeni aşı yaptırdığınız ve antikorların henüz kanınızda görünmediği anlamına gelebilir. Doktorunuz tekrar test isteyebilir.
Bebekler annelerinden IgM antikorları alamazlar; bu nedenle yenidoğanın pozitif bir Rubella  testi varsa doğumdan hemen önce veya hemen sonra enfekte olmuştur. Bir annenin Rubella  IgG antikorları bebeğini hamilelik sırasında ve doğduktan birkaç ay sonra koruyabilir.

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir
MHRS Tahlil Sonuçları
MHRS Sağlık Bakanlığının geliştirdiği ve vatandaşlarımızın kolaylıkla dilediği hastanede istediği hekime muayene olmak için randevu aldığı bir portalıdır. MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sistemi anlamına…
Hamilelik Döneminde Nitrazin Testi Nedir?
Nitrazin testi hamilelikte yapılan bir test olup vajinanin PH değerine dayanarak uygulanmaktadır.
İdrarda Yapılan Gebelik Testlerinde Hamilelik Nasıl Anlaşılır?
Gebelik testlerini temel olarak idrarda ve kanda yapılanlar olarak iki ana başlıkta inceleyebiliriz.
Spermiyogram (Sperm testi)
Spermiyogram, erkek infertilitesini (kısırlık) belirlemek amacıyla yapılan bir laboratuvar testidir. En ideal şartlarda sonuç vermesi için ortalama 3 günlük cinsel perhiz sonrası…
Domuz Gribi Tanısında Sıkça İstenen Tahliller
Domuz Gribi şüphesi ile hastanelere başvuran hastalardan hastanın genel durumu ve muayene bulgularına göre çeşitli tahliller isteniyor. Domuz gribi tanısında sıkça istenen tahlilleri…
Domuz Gribi Nedir,Domuz Gribi Tahlilleri
Özellikle Meksika’da domuz gribine bağlı ölümlerin rapor edilmesiyle birdenbire popüler olan bir grip türüdür.Domuz gribi tanısında çeşitli laboratuvar…
Grip Nedir?Tanıda Kullanılan Grip Testleri Nelerdir?
Grip, Influenza virüsu tarafından oluşturulan, ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi…
Grip Tanısı Nasıl Koyulur? Grip Tanısında Hangi Testler Yapılır?
Grip tanısı çoğunlukla hastayı muayene eden doktor tarafından hastanın belirtileri ve fizik muayene bulgularına göre konulur. Grip tanısında doktorunuzun hangi testleri isteyebileceğine dair…
Koagülasyon Nedir? Koagülasyon Testleri Nelerdir?
Koagulasyon pıhtılaşma anlamına gelir.İnsan vücudunda bulunan 30 dan fazla hücre tipi ve kanda bulunan çeşitli maddeler koagülasyonu etkilemektedir.Pıhtışalma işlemi kanda bulunan…
Balgam Tahlili nedir? Balgam Tahlili Neden İstenir?
Balgam tahlili sıkça istenen bakteriyolojik tahlillerden biridir. Özellikle akciğer enfeksiyonu şüphesi olan hastalardan istenir. Balgam tahlili ortalama 48 saat içinde sonuçlanmaktadır.Mikrobiyoloji…
Arama Motorumuzu Kullanarak Tahlilleri Araştırabilirsiniz
Tahlil.com da yüzlerce tahlile dair merak ettiğiniz bütün bilgiler yer alıyor. Arama motorumuzu kullanarak merak ettiğiniz tüm tahliller hakkında merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
İnfluenza (Grip Testi) Testi Nedir?
İnfluenza testleri özellikle grip salgınlarında sıklıkla doktorlarca istenmektedir.İnfluenza testi günümüzde laboratuvarlarda kısa sürede sonuçlanan ve boğazdan ve/veya…
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com