Sarı Leblebinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

03.05.2018 01:08
Sarı leblebi aslen nohut kökenlidir
Sarı Leblebinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
A

Sarı leblebi aslen nohut kökenlidir. Nohuttan elde edilen sarı leblebi, ülkemizde çok eski zamanlardan beri tüketiliyor. Kuru yemiş denildiğinde akla ilk gelen yemiş sarı leblebidir. Sanılanın aksine oldukça faydalı baklagildir. Sarı leblebi A,C,E vitaminlerini içerir. Ayrıca yüksek miktarda sodyum, potasyum, demir, çinko, bakır, kalsiyum içermektedir. Lif bakımından da zengin olan sarı leblebi; kalp, böbrek sağlığından, saç-cilt sağlığına kadar birçok açıdan faydaları vardır.

Sarı leblebi bitkisel besinler ve vitaminler gibi birçok antioksidan içerir. Bu özelliği sayesinde vücudumuzda zehirli maddeleri zehirsize çevirmede rol oynar. Vücudumuzdaki kronik hastalıkları önler. Hastalıklardan korur. Vücutta oluşan hasarları-yaraları düzenleyen hücrelerin yeteneklerini arttırır. Sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasını engeller. Kısacası sarı leblebi kanser, koroner kalp hastalığı, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı vücudumuzun korunmasında yardımcı olur.

Diyabete faydaları: Diyabet hastaları kan şekerlerini kontrol altında almaları gerekmektedir. Sarı leblebi kan şekeri düzeyini dengelemede rol oynar. Sarı leblebi yüksek oranda lif içerir. Bu oran sayesinde vücudun insülin-kan şekeri dengesini normal seviyede tutar.

Sarı leblebi fosfor, demir, magnezyum ve kalsiyum içeriği zengin besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarı leblebi kansızlığı önleyerek hamileler, emziren anneler ve adet dönemindeki kadınlar için tercihen olabilir.

Bitkisel hormonlar ve antioksidanlar açısından sarı leblebi önemli bir kaynaktır. Kandaki östrojen düzeyini dengeler. Meme kanseri ve osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltır. Kadınlarda menopoz ve adet dönemi sonrası psikolojik değişimlerde yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kötü kolesterol enzimlerin vücuttan temizler. Kalp sağlığına, kan akımına ve sinir sistemine destekler. Kalp ve damar hastalıkların oluşumunu engeller. Stres ve depresyondan kaynaklı sorunların çözümüne yardımcı olur.

Sarı leblebi diyet lifi bakımından zengindir. Lif, safra ve sindirim sisteminde jelimsi madde oluşturur. Bu madde sayesinde dışkımız yumuşar ve kabızlığı önler. Sarı leblebi sindirim sistemi bozukluklarını engellemede yardımcıdır. Tokluk süresini uzatarak diyetlerde iştah kontrolü için tercih edilir.

Sarı leblebi içerdiği aminoasitler ve serotonin  

Taze Meyve ve Sebzelerde Pestisit Kalıntısı Tehlikesi
Taze meyve ve sebzenin girmediği mutfak yoktur
Turgut Özal'ı Zehirlediği İddia Edilen Striknin Kreatin Nedir?
Zehirlendiği iddiasıyla ölümünden tam 20 yıl sonra kabri açılıp otopsisi yapılan 8’inci Cumhur Başkanı Turgut Özal’ın raporuna ilişkin basında yer alan zehirlendi yönündeki haberler gündeme bomba gibi…
Domuz Gribi 2012 Yılında da Kendini Hissettirmeye Başladı
Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmesi ve havaların da giderek soğumasıyla birlikte domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virusüne bağlı grip yeniden görülmeye başladı
Hamilelik Öncesi Diş Muayenesi de Önemlidir
Hamilelik öncesinde anne adayları çoğu zaman rutin sağlık kontrollerini yaptırmaktadırlar
Keçi Gribi mi ? Mevsimsel Grip mi?
İstanbul Medipol Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr
Ağız Kokusuna Yol Açabilen Nedenler Nelerdir?
Ağız kokusu, kişilerin kendilerinin çoğunlukla farkında olmadığı ancak diğer kişiler tarafından fark edilen bir sağlık sorunudur
Kızamık Hastalığına Dair Sağlık Bakanlığının Açıklaması
Son günlerde ülkemizde kızamık hastalığının tekrar gündeme gelmesi üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı
Kanserli Hastalarda Doğru Beslenme Yaşam Süresini Uzatır
​​​​​​​​​​ Kanserli hastalarda beslenme, normal bireylere göre çok daha önem taşımaktadır
Tahlil.com'u Facebook Sayfamızdan da Takip Edebilirsiniz
Tahlil yorumlayan sağlık sitesi Tahlil
9 Mayıs Çarşamba Günü Hayatla Buluşmaya Davetlisiniz
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, sizleri 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle hayatla buluşmaya davet ediyor
Tahlil.com Kadınlar Gününüzü Kutluyor
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günü
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com