Şaşılık Neden Olur?

Yayın Tarihi : 2016/08/24 21:58 • Güncelleme Tarihi : 2016/08/24 21:58 •
Hem çocuklarda hem erişkinlerde görülebilen şaşılık,iki gözün birbiriyle olan paralelliği kaybolduğu zaman ortaya çıkan birrahatsızlıktır
Şaşılık Neden Olur?

Hem çocuklarda hem erişkinlerde görülebilen şaşılık,iki gözün birbiriyle olan paralelliği kaybolduğu zaman ortaya çıkan birrahatsızlıktır. Bir göz normal bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağıkayabilir. Veya kayma her iki gözde de olabilir.

Gözü hareket ettiren göz kasları denge halinde olmalıve koordineli bir şekilde hareket etmelidir. Göz kaslarının birinde veyabirkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olduğu durumlarda gözün dengesibozulur. Bu sebeple şaşılık meydana gelir. Kaslardaki dengesizlikler, downsendromu, katarakt, travmalar, nörolojik veya kaslardaki yapısal bozukluklar daşaşılığa neden olabilir.

Şaşılık aynı zamanda genetik kökenli birrahatsızlıktır. Gözlerde kayma görülen ailelerde çocukların da şaşı olmaolasılığı yüksektir. Çift görme, bulanık görme, gözde paralelliğini kaybolması,göz sulanması, baş ağrısı şaşılık belirtilerindendir. 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?