Şaşılık Neden Olur?

24.08.2016 08:58
Hem çocuklarda hem erişkinlerde görülebilen şaşılık, iki gözün birbiriyle olan paralelliği kaybolduğu zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır
Şaşılık Neden Olur?
A

Hem çocuklarda hem erişkinlerde görülebilen şaşılık, iki gözün birbiriyle olan paralelliği kaybolduğu zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bir göz normal bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Veya kayma her iki gözde de olabilir.

Gözü hareket ettiren göz kasları denge halinde olmalı ve koordineli bir şekilde hareket etmelidir. Göz kaslarının birinde veya birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olduğu durumlarda gözün dengesi bozulur. Bu sebeple şaşılık meydana gelir. Kaslardaki dengesizlikler, down sendromu, katarakt, travmalar, nörolojik veya kaslardaki yapısal bozukluklar da şaşılığa neden olabilir.

Şaşılık aynı zamanda genetik kökenli bir rahatsızlıktır. Gözlerde kayma görülen ailelerde çocukların da şaşı olma olasılığı yüksektir. Çift görme, bulanık görme, gözde paralelliğini kaybolması, göz sulanması, baş ağrısı şaşılık belirtilerindendir. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gripte Doğru Bilinen Yanlışlar
Grip; üst solunum yolu hastalığıdır. Virüslerin yol açtığı bu enfeksiyon kimi zaman insan sağlığını da ciddi oranda tehdit etmektedir.
Meme İltihabı (Mastitis) Nedir?
Her iki veya bir memenin  bir enfeksiyon yüzünden iltihaplanmasına denir.
Hamilelik Döneminde Tansiyon Yükselmesi İnme Olasılığını 40% Arttırıyor
Hamilelik döneminde yüksek kan tansiyonu, annelerin hayatlarını ömür boyunca inme, veya iskemik beyin-damar hastalığı riski yaratmaktadır.
Tavuk Karası Hastalığı Nedir?
Tavuk karası hastalığı görme bozukluğu ile seyreden bir göz hastalığıdır.
Yaz İshalleri Nedenleri Nelerdir?
Yaz sıcaklarında tüm canlıların su ihtiyaçları artar.Özellikle bu süreçte görülen ishal vakaları sıvı kayıplarını arttırması nedeniye sağlık yönünden sorunlar…
Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Sebepleri Nelerdir?
Gebeliğin 37’inci haftasından önce yapılan doğumlara erken doğum denilir. Erken doğumun çeşitli sebepleri olabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com