Tavuk Karası Hastalığı Görmeyi Nasıl Etkiler?

05.03.2018 08:35 | Güncelleme: 22.08.2020 07:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Tavuk karası hastalığı, gece körlüğüdür ve genetik bir hastalıktır. Bu kişiler loş ışıkta görmekte zorlanır ve gece görüşü yoktur.
Tavuk Karası Hastalığı Görmeyi Nasıl Etkiler?
A

Tavuk karası hastalığı, gece körlüğüdür ve genetik bir hastalıktır. Bu kişiler loş ışıkta görmekte zorlanır ve gece görüşü yoktur.

Tavuk karası hastalığında kişilerin gündüz görüşünde yani aydınlıkta bir sıkıntıları yoktur. Sağlıklıdır ve net olarak görebilirler. Ancak ışık azaldıkça görme yetileri de azalır.

İnsan gözünde rod adı verilen bölge, hafif ışıkta, hatta nerdeyse karanlıkta görmeyi sağlar. Bu sebeple çok hafif ışıkta dahi sağlıklı insanlar görme sağlayabilir ve nesneleri ayırt edebilir. Ancak gece körlüğü olan insanlarda rod bölgesini çalıştıran genler hasarlıdır. Bu bölge çalışmadığından kişi, gece görüşü sağlayamaz ve nesneleri algılayamaz. Tavuk karası olan kişiler bu sebeple gündüz haricinde araç kullanmamalı ve aydınlık sağlayacak bir aleti her zaman hazırda bulundurmalıdırlar.

Tavuk karası genetik bir hastalıktır ve erkeklerde görülme sıklığı, kadınlara göre daha fazladır.

Tavuklar gece göremediği için hastalığa halk arasında ‘tavuk karası’ adlandırılır. Tavuk karasıyla ilgili yüzden fazla gen tanımlandı incelendi. 

Tavuk Karası Ne Zaman Teşhis Edilir?

Tavuk karası genetik bir hastalık olduğundan kişi böyle doğmuştur. Bu sebeple zaten dünyayı böyle algıladığından ve bebek yaşta kendini ifade edemediğinden bu dönemde saptanması zordur. Ancak çocukluk çağına yaklaştıkça bu durum ebeveyn tarafından fark edilebilir.
Tutulan gene göre hastalığın tipi ve seyri değişir. Fakat bazı tavuk karası vakaları hızlı seyreder. Örneğin hasta 19-21 yaş arasında görmesinin yüzde 100’üne yakınını kaybetmiş olabilir.

Tavuk Karası Tedavisi Nasıldır?

Genetik olarak meydana gelmiş gece körlüklerinde tedavi yoktur. Ancak önerilen tedavinin amacı, ilerlemesini engellemek ve tamamen görme kaybını geciktirmek ve engellemektir.

Bu sebeple LVA adı verilen özel büyüteçlere sahip olan gözlükler tavsiye edilir. Kan şekeri seviyesi düzenli tutulur ve beslenme takviyesi yapılır. Özellikle A vitaminince zengin beslenmek göz sağlığını korumada oldukça önemlidir.

 

Cilt Altı Kanamalar Nedir?
Bazen vücudunuzun farklı bölgelerinde oluşan cilt altı kanamalar veya morarmalardan şikayetçi olursunuz.
Balgam Rengi Neyi Anlatır?
Balgam; vücudun hastalıklara karşı bir savunma mekanizmasıdır. Balgamın farklı renkleri çeşitli hastalıklar konusunda fikir vermektedir.
Tırnak Mantarı İle Mücadele
Tırnak mantarı, vücut sağlığını tehdit eden ve iyileşme süreci oldukça uzun soluklu bir hastalıktır.
EHEC : Hastalık mı? Salatalık mı?
EHEC olarak da bilinen Enterohemorajik Escherichia Coli bakterisinin yol açtığı enfeksiyon son günlerde sıkça konuşuluyor.
Bradikardi ( Nabız Düşüklüğü) Nedir?
Bradikardi; sağlıklı bir erişkinin kalp atışından daha yavaş olarak belirlenen kalp atışları kesin bir sınırı olmamakla birlikte, dakikada 60′tan daha az kalp atışına bradikardi denir.
Göğüs Duvarı Şekil Bozuklukları
Göğüs duvarı şekil bozuklukları halk arasında yaygın olarak bilinmektedir.
Kan Tükürme Nedenleri Nelerdir?
Hemoptizi olarak isimlendirilen kan tükürme durumu, sonuçları oldukça ciddi olan hastalıkların önemli bir belirtisidir.
Tırnakların Kırılma Sebepleri Nelerdir?
Günümüzde kadınlar kadar erkeklerinde kişisel bakımında en çok dikkat ettiği unsur el ve ayak tırnak bakımıdır.Tırnakların kırılması da istenmeyen bir sağlık sorunudur.Tırnakların…
Daha Önce Duymadığınız 5 Nadir Akıl Hastalığı
Nadir görülen ve adını sık duymadığınız bazı akıl hastalıkları vardır.Bu hastalıklar çoğunlukla psikiyatri uzmanı doktorlar tarafından takip edilir. Daha önce adını duymadığınız…
Zona Aşısı Nedir? Kimler Zona Aşısı Olmalıdır?
Zona ağrılı ve kabarcıklı döküntülerden oluşan hastalığa verilen addır. Zona hastalığından korunmak amacıyla aşı geliştirilmiştir.Kimlerin zona aşısı olması gerektiği konusunda aşağıdaki…
7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?
Günümüzde insülin direnci sık rastlanan bir sağlık sorunudur.Diyabet olarak da bilinen Şeker Hastalığının bir habercisi olarak da nitelenebilir.7 soru ve cevapta insülin direnci…
Bahar Yorgunluğu Nedir?
''Bahar yorgunluğu'' adıyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyon fark edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ağır rahatsızlıklara neden olabilen ''tükenmişlik sendromu''nu tetikliyor.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com