CA 125 Değeri Nedir?

02.05.2018 04:36 | Güncelleme: 29.06.2020 11:38
CA 125, kanserli hastaların takibinde kullanılan bir kan tahlilidir. CA 125 değerine göre tahlil sonucu hakkında bir fikir yürütülebilir.Ca 125 testi herhangi bir kanserin tanı veya erken tanısında kullanılması önerilen bir test değildir.
CA 125 Değeri Nedir?
A

CA 125 Testi Nedir?

CA 125 testi damardan alınan kan örneğinden çalışılan bir biyokimya testidir.Bu test tümör belirteçi, tümör markırı (marker), kanser antijeni gibi sınıflamalar içinde de yer almaktadır.Tets numunesi laboratuvara ulaştığı gün testin sonucu da genellikle rapor edilir.;

CA 125 Testi Kullanımı:

CA 125, kanser tanısı veya erken tanısından çok kanser tedavi ve takibinde klinisyen ve doktora fikir vermekte olan bir tahlildir. CA 125 testi, kanınızdaki CA 125 (kanser antijeni 125) protein miktarını ölçer. CA 125 testi, tedavi sırasında ve sonrasında belirli kanserleri izlemek için kullanılabilir.
Bazı koşulların varlığında ise , CA 125 testi, hastalık riski çok yüksek olan kadınlarda  yumurtalık kanseri erken belirtilerini aramak için kullanılabilir.

CA 125 Testi Değeri  Kanser Dışında da Yükselebilir:

CA 125 değeri kadınlarda adet kanamasının olduğu dönemde ve uterus fibroidleri gibi kanserli olmayan durumlar da dahil olmak üzere birçok farklı durumda yüksek çıkabilir.
Bu nedenle özellikle adet kanaması bulunduğu dönemlerde kadınlarda bu test yapılmamalı ve adet kanamasının bittiği süreç beklenip test öyle yapılmalıdır.

CA 125 Değeri Yüksekliği Görülen Durumlar:

Bazı kanserler ayrıca yumurtalık, endometriyal, peritoneal ve fallop tüpü kanserleri de dahil olmak üzere CA 125 seviyesinin artmasına neden olabilir.

 

Osteoporoz Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Osteoporoz; halk arasında kemik erimesi olarak bilinen, daha çok ileri yaş bayanlarda görülen bir hastalıktır.
Diabet Hastalığı Takibinde HbA1c Testi Değerlendirilmesi
HbA1c testi kronik  ve sistemik bir hastalık olan diabet ( şeker hastalığı)  takibinde en önemli tahlil yöntemlerinden  birisidir.
Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı Tahlilleri
Kırım-Kongo Hemorajik Ateş’e keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir virüs yol açar.Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı tanıısnda kullanılan çeşitli tahliller vardır.Bu…
PSA Nedir? PSA Testi Kullanımı Nasıldır?
PSA testi üroloji doktorlarınca, prostat hastalıklarının tanı ve tedavisinde erkeklerden sıklıkla istenilen bir laboratuvar testidir.
AFP Testi Neden Yapılır?
Genelde doktorlar tarafından karaciğer, testis ve yumurtalık kanserine, siroz ve kronik hepatititin şüphelendikleri durumlarda söz konusu hastalıkların tanısı için yapılması istenilir.
Kısırlık Tanısında Selektif Salpingografi
Çiftlerin, bebek sahibi olamamasının sebeplerinden biri de, kadının tüplerinde oluşan tıkanıklıktır.
Prolaktin Yüksekliği Nedir? Kimler Prolaktin Testi Yaptırmalı?
Prolaktin hormonu,  beyinde hipofiz bezinin  ön lobundan salgılanan bir hormondur. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlar, memelerinden sebepsiz yere süt gelen ve adet düzensizliği…
Aldolaz Nedir? Hangi Durumlarda Aldolaz Yükselir?
Aldolaz glukozun enerjiye dönüşmesininde görevli bir enzimdir.
Üçlü Test Nedir? Üçlü Test Gebelikte Ne Zaman Yapılır?
Üçlü test, gebeliğin 16 ile 18. haftalarında yapılmaktadır.
Homosistein Nedir? Homosistein Yüksekliği ve Normal Değerleri
Homosistein bir aminoasittir. İçeriğinde kükürt bulunur. Vücudumuzda az miktarda bulunur.Yüksekliği ise kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.Bu nedenle kalp hastalığı takibinde…
Kanda trombosit sayım 124 çıktı kan sulandırıcı coraspirin içiyorum?
Kanda trombosit sayım 124000 çıktı.Ben kan sulandırıcı coraspirin içiyorum aynı zamanda  son günlerde mantar enfeksiyonu da geçirdim.Enfeksiyonun buna bir etkisi olabilir…
Açlık Kan Şekeri 100 mg/dl Üzerinde İse Şeker Hastalığı Riskiniz Var
Şeker hastalığı eğiliminde olanlar ve şeker hastalarında  insülin direncine bağlı olarak insülin hormonu etkisi yavaşlar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com