CA 125 Değeri Nedir?

02.05.2018 04:36 | Güncelleme: 29.06.2020 11:38
CA 125, kanserli hastaların takibinde kullanılan bir kan tahlilidir. CA 125 değerine göre tahlil sonucu hakkında bir fikir yürütülebilir.Ca 125 testi herhangi bir kanserin tanı veya erken tanısında kullanılması önerilen bir test değildir.
CA 125 Değeri Nedir?
A

CA 125 Testi Nedir?

CA 125 testi damardan alınan kan örneğinden çalışılan bir biyokimya testidir.Bu test tümör belirteçi, tümör markırı (marker), kanser antijeni gibi sınıflamalar içinde de yer almaktadır.Tets numunesi laboratuvara ulaştığı gün testin sonucu da genellikle rapor edilir.;

CA 125 Testi Kullanımı:

CA 125, kanser tanısı veya erken tanısından çok kanser tedavi ve takibinde klinisyen ve doktora fikir vermekte olan bir tahlildir. CA 125 testi, kanınızdaki CA 125 (kanser antijeni 125) protein miktarını ölçer. CA 125 testi, tedavi sırasında ve sonrasında belirli kanserleri izlemek için kullanılabilir.
Bazı koşulların varlığında ise , CA 125 testi, hastalık riski çok yüksek olan kadınlarda  yumurtalık kanseri erken belirtilerini aramak için kullanılabilir.

CA 125 Testi Değeri  Kanser Dışında da Yükselebilir:

CA 125 değeri kadınlarda adet kanamasının olduğu dönemde ve uterus fibroidleri gibi kanserli olmayan durumlar da dahil olmak üzere birçok farklı durumda yüksek çıkabilir.
Bu nedenle özellikle adet kanaması bulunduğu dönemlerde kadınlarda bu test yapılmamalı ve adet kanamasının bittiği süreç beklenip test öyle yapılmalıdır.

CA 125 Değeri Yüksekliği Görülen Durumlar:

Bazı kanserler ayrıca yumurtalık, endometriyal, peritoneal ve fallop tüpü kanserleri de dahil olmak üzere CA 125 seviyesinin artmasına neden olabilir.

 

BOS'da (Beyin omurilik sıvısı) albumin testi nedir?
Beyin omurilik sıvısında albumin testi beyin omurilik sıvısından yapılan biyokimyasal bir tahlildir. Menenjit şüphesi ve kafa iiçi basınç ile ilgili şüphelerde sıklıkla istenen ve hayati öneme haiz bir…
AFP Testi
Kandaki alfa feto protein seviyesini ölçen, karaciğer, testis veya yumurtalık kanseri tanısında kullanılan tümör belirleyici bir testtir.
İdrar Yolları Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir?
İdrar yollarında enfeksiyon, kanama gibi sebeplerden dolayı, idrar yollarının gözlemlenmesine ihtiyaç vardır.
Inhalant Testi Nedir?
Inhalant testi atropik hastalık tanısının ilk aşamasında uygulanmaktadır.
ERA Testi Nedir?
Tüp bebekte başarısızlık meydana geldiyse bunun en büyük sebebi; implantasyon penceresi denen vaktin değişimidir.
Kolesistit Tanısı Nasıl Koyulur?
Kolesistit; safra kesesi enfeksiyonudur. Tanı ve tedavisi tercihen genel cerrahi uzmanları ve gastroenteroloji uzmanlarınca yapılmalıdır.
CGM Yöntemiyle Kalp Krizi Riski Tespit Ediliyor
CGM yani kardiyogonyometri; kalbin 3 boyutlu görünmesini sağlayan bir test cihazıdır. Bu cihazın temel özelliği ise kalp krizi riskini önceden haber verebilmesidir.
Toxoplasma Yüksek Avidite Nasıl Yorumlanmalıdır?
Toxoplasma yüksek avidite değerleri 3 aydan önce uzun süre önce geçirilmiş primer enfeksiyonun göstergesidir.
Anemi (Kansızlık) Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Vücut dokularına oksijen taşıyan Hemoglobin (HGB) miktarının yaş ve cinsiyete göre olması gereken değerinin altına düşmesine anemi denir. Anemi diğer adıyla da kansızlık tanısında doktorlar bazı kan tahlilleri…
Kolposkopi Nedir?
Kolposkopi; rahim ağzının, herhangi bir hastalık açısından, ucu kameralı alet tarafından gözlenmesi işlemidir.Kadın doğum doktorları tarafından rahim hastalığı şüphelenilen hastalara uygulanan bir tahlil…
RBC ( eritrosit ) nedir?
RBC , eritrosit olarak da bilinen kanda bulunan alyuvarlara verilen addır.Kırmızı küre olarak da bilinir.
Sedimentasyon Yüksekliği Nedir? Neden Sedim Yükselir?
Sedimentasyon testi, vücuttaki inflamasyon (enflamasyon) varlığı hakkında fikir vermektedir. Tek başına sedimentasyon testi  yüksekliği ile bir hastalık tanısı koyulamaz.Deneyimli bir doktor sedimentasyon…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com