CA 125 Değeri Nedir?

02.05.2018 04:36 | Güncelleme: 29.06.2020 11:38
CA 125, kanserli hastaların takibinde kullanılan bir kan tahlilidir. CA 125 değerine göre tahlil sonucu hakkında bir fikir yürütülebilir.Ca 125 testi herhangi bir kanserin tanı veya erken tanısında kullanılması önerilen bir test değildir.
CA 125 Değeri Nedir?
A

CA 125 Testi Nedir?

CA 125 testi damardan alınan kan örneğinden çalışılan bir biyokimya testidir.Bu test tümör belirteçi, tümör markırı (marker), kanser antijeni gibi sınıflamalar içinde de yer almaktadır.Tets numunesi laboratuvara ulaştığı gün testin sonucu da genellikle rapor edilir.;

CA 125 Testi Kullanımı:

CA 125, kanser tanısı veya erken tanısından çok kanser tedavi ve takibinde klinisyen ve doktora fikir vermekte olan bir tahlildir. CA 125 testi, kanınızdaki CA 125 (kanser antijeni 125) protein miktarını ölçer. CA 125 testi, tedavi sırasında ve sonrasında belirli kanserleri izlemek için kullanılabilir.
Bazı koşulların varlığında ise , CA 125 testi, hastalık riski çok yüksek olan kadınlarda  yumurtalık kanseri erken belirtilerini aramak için kullanılabilir.

CA 125 Testi Değeri  Kanser Dışında da Yükselebilir:

CA 125 değeri kadınlarda adet kanamasının olduğu dönemde ve uterus fibroidleri gibi kanserli olmayan durumlar da dahil olmak üzere birçok farklı durumda yüksek çıkabilir.
Bu nedenle özellikle adet kanaması bulunduğu dönemlerde kadınlarda bu test yapılmamalı ve adet kanamasının bittiği süreç beklenip test öyle yapılmalıdır.

CA 125 Değeri Yüksekliği Görülen Durumlar:

Bazı kanserler ayrıca yumurtalık, endometriyal, peritoneal ve fallop tüpü kanserleri de dahil olmak üzere CA 125 seviyesinin artmasına neden olabilir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Püy Kültürü Nedir?
Püy; alyuvar, bakteri veya yıkılmış doku kalıntılarının iltihabını kapsayan doku sıvısıdır.Enfeksiyon durumlarında oluşmaktadır.Tedavisi gereken bu durumun tanısında ise bu sıvıdan alınan örnekten…
Anti Pariyetal (parietal) Antikor Testi Nedir ?
Anti pariyetal antikor kandan alınan serum örneği ile yapılan bir oto antikor testidir.Kısaca Anti-GPA, AGPA, APCA olarak da adlandırılır.Temel kullanım alanı B12 vitamin eksikliğinin en sık…
ANA Testi Nedir? ANA Pozitifliği Hangi Hastalıklarda Olur?
ANA testi otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan bir kan testtir. IFA veya ELİSA yöntemiyle çalışılır. ANA testi pozitifliği çıktığı durumlarda doktorlar tanılarını desteklemek…
Pap-Smear Testi Sonucu Hangi Durumlarda Doğal Çıkmayabilir
Pop-smear testi kadınlarda rahim ağzından örnek alarak rahim kanserinin erken tanısı için yapılır.Patoloji laboratuvarlarında yapılan bir testtir.
Nasal Smear Testi Nedir?
Nasal  smear testi temel olarak Alerjik rhinit tanısında kullanılan testlerden biridir.
Kan Uyuşmazlığı Hangi Durumda Gündeme Gelir?
Kan uyuşmazlığı, anne adayının Rh negatif (Rh-) kan grubuna sahipken baba adayının Rh pozitif (Rh+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda söz konusu olabilen bir durumudur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com