CA 125 Değeri Nedir?

02.05.2018 04:36 | Güncelleme: 29.06.2020 11:38
CA 125, kanserli hastaların takibinde kullanılan bir kan tahlilidir. CA 125 değerine göre tahlil sonucu hakkında bir fikir yürütülebilir.Ca 125 testi herhangi bir kanserin tanı veya erken tanısında kullanılması önerilen bir test değildir.
CA 125 Değeri Nedir?
A

CA 125 Testi Nedir?

CA 125 testi damardan alınan kan örneğinden çalışılan bir biyokimya testidir.Bu test tümör belirteçi, tümör markırı (marker), kanser antijeni gibi sınıflamalar içinde de yer almaktadır.Tets numunesi laboratuvara ulaştığı gün testin sonucu da genellikle rapor edilir.;

CA 125 Testi Kullanımı:

CA 125, kanser tanısı veya erken tanısından çok kanser tedavi ve takibinde klinisyen ve doktora fikir vermekte olan bir tahlildir. CA 125 testi, kanınızdaki CA 125 (kanser antijeni 125) protein miktarını ölçer. CA 125 testi, tedavi sırasında ve sonrasında belirli kanserleri izlemek için kullanılabilir.
Bazı koşulların varlığında ise , CA 125 testi, hastalık riski çok yüksek olan kadınlarda  yumurtalık kanseri erken belirtilerini aramak için kullanılabilir.

CA 125 Testi Değeri  Kanser Dışında da Yükselebilir:

CA 125 değeri kadınlarda adet kanamasının olduğu dönemde ve uterus fibroidleri gibi kanserli olmayan durumlar da dahil olmak üzere birçok farklı durumda yüksek çıkabilir.
Bu nedenle özellikle adet kanaması bulunduğu dönemlerde kadınlarda bu test yapılmamalı ve adet kanamasının bittiği süreç beklenip test öyle yapılmalıdır.

CA 125 Değeri Yüksekliği Görülen Durumlar:

Bazı kanserler ayrıca yumurtalık, endometriyal, peritoneal ve fallop tüpü kanserleri de dahil olmak üzere CA 125 seviyesinin artmasına neden olabilir.

 

Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Rahim Ağzı Film Yöntemi Nedir?
Rahim ağzı film yöntemi, uygun gereçlerle rahim bölgesi ve tüplerin röntgen ile görüntülenmesi prensibine dayanır.
Çocuklarda Katarakt Testi
Katarakt; daha çok ileri yaşlarda görülebilen bir göz problemidir.Ancak çocuklarda da doğuştan katarakt nadir de olsa olabilmektedir.
Ovulasyon (Yumurtlama ) Tespiti Hangi Yollarla Yapılır?
Ovulasyon ve yumurtlama testleri kadının gebe kalmak için uygun zaman tespitinde kullanılan tahlillerdir.
Gebelik Testlerinin Fiyatları Ne Kadardır?
Gebelik testleri kanda gebelik testi ve idrarda gebelik testi olmak üzere iki çeşittir. Gebelik testlerinde kandaki veya idrardaki HCG hormonunun miktarına bakılarak gebelik belirlenir. Ayrıca…
ACT Testi Nedir?
ACT (Etkinleştirilmiş Pıhtılaşma Zamanı) tahlili Kalp-akciğer baypası, koroner anjiyoplasti ve diyaliz sırasında heparin ve diğer anti koagülanların izlenmesi için test yapılır.
ELİSA Testleri ve ELİSA Yöntemi
ELİSA testleri denince bir çoğumuzun aklına öncelikle AİDS (HIV) enfeksiyonu tanısında kullanılan testler gelir.Oysa ELİSA yöntemi ile başta Hepatit, Kızamıkçık, Kızamık, Herpes…
Yaşlılıkta Sağlık Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?
Yaşlılık dönemimde en sık görülen rahatsızlıklar; hipertansiyon, osteoporoz, konstipasyon, romatizmal hastalıklar ve diabettir.
Portör Testleri Nedir? Kimlere Portör Muayenesi Yapılır?
Gıda sektörü çalışanları ile kreş ve yuvalarda görevli olanlarda portör testlerinin yapılması sıklıkla başvurulan bir tarama yöntemidir.
Akciğer Kanseri Teşhisinde Nefes Uygulaması
Nefesteki uçucu organik bileşikler incelenerek, akciğer kanserleri teşhisinde değerli bilgiler elde edilebiliyor.
HDV RNA Tahlili Nedir?
HDV RNA tahlili bir PCR testidir. Hepatit D (Delta hepatiti) tanısında kullanılan son derece güvenilir ve duyarlı bir tahlildir.
#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve App Store Platformlarında
#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve Apple Store platformlarında yayına başladı.Aşağıda verdiğimiz linklerden bu uygulamaları indirerek Covid 19 pandemisine karşı digital bir önlem alabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com