Vajinal Akıntı Neden Olur?

26.10.2015 12:10 | Güncelleme: 10.04.2020 02:46
Vajinal akıntı birçok bayanda görülebilir ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Vajinal akıntının kadınlarda neden olduğuna dair aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Vajinal Akıntı Neden Olur?
A

Vajinal akıntı birçok bayanda görülebilir ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Akıntının normal olabilmesi için beyaz ya da şeffaf renkte olmalı, kötü koku ve idrar yaparken yanma gibi rahatsızlıklar olmamalıdır. Bu durumda fizyolojik akıntı olarak kabul edilebilir ve fizyolojik akıntıda o bölgenin temizlenmesi amacıyla oluşur.

Akıntıyı azaltacak tıbbi bir yol olmadığı için günlük ped kullanımını önerebiliriz. Hamilelik döneminde de fizyolojik akıntı görülebilir. İkinci olarak mantar enfeksiyonu dediğimiz peynir kesiği renginde akıntı ve kaşıntı görülebilir. Vajina bölgesinde koruyucu bakteri topluluğu azaldığında mantar enfeksiyonu oluşur.

Hamilelik, doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanımı, ortak iç çamaşırı kullanımı, hijyeni bozuk olan alanda yaşamak vajinal akıntıya sebep olabilir. Birden ortaya çıkan, beraberinde kötü koku ve kaşıntı meydana getiren, rengi kahverengi ya da sarı olan akıntılar görüldüğünde bir doktora başvurulmalıdır. 

Distoni Hastalığı Nedir?
Distoni; beyin tarafından yanlış sinyal gönderilmesi sonucu oluşan kas spazmlarıdır. Yanlış sinyal, etkilediği kası sürekli uyarır ve bir tik gibi o kas istemsiz olarak devamlı kasılır.
Tiroid Nodülü Nedir? Tiroid Nodülü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Bu makalemizde tiroid nodüllerinin ne olduğuna ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğine dair belli başlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tiroid nodüllerinin türüne göre belirtilerin neler…
Bahar Yorgunluğu Nedir ? Yorgunluğa Çözüm Önerileri
Soğuk geçen kış aylarından sonra baharın gelmesi, vücutta da bazı değişimleri ve alışma sürecini ortaya koyar. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak oldukça önemlidir.
Saç Bitinin Belirtileri Nelerdir?
Saç biti baş teması ya da bazen bitlenmiş birisi ile ayni şapkanın, başlığın giyilmesi, ayni tarağın veya fırçanın kullanılması yoluyla bulaşmaktadır.
Hormonal Dengesizliğin 10 Belirtisi
Hormonlar; vücuttaki kimyasal uyaranları yapmak üzere kurulan, iç salgı olarak adlandırılan ve vücudun tepki üretmesini sağlayan mesajcı moleküllerdir. Endokrin bezlerinde…
Bağırsak Düğümlenmesi Oldukça Tehlikeli Bir Durumdur
Bağırsağın bir bölümünün herhangi bir sebepten dolayı kendi üzerine tıkanarak, bağırsakta madde geçişini engellemesi durumu bağırsak düğümlenmesi olarak ifade…
Difteri (Kuşpalazı) Nedir?
Difteri veya kuşpalazı olarak bilinen hastalık özellikle lenf ve üst solunum yollarına etki etmektedir.
Amipli Dizanteri Nasıl Oluşur?
Amipli dizanteri, Entomoeba Histolyca isimli amip bakterisinin insan kalın bağırsağına yerleşerek oluşturduğu bir hastalıktır.
Eales Hastalığı Nedir?
Eales hastalığı nadir görülen bir hastalıktır.Görme fonksiyonlarını olumsuz etkiler.Bu yazımızda Eales hastalığı nedenleri, belirtileri ile hastalığı kimlerde görüldüğü…
İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Nedir ?
İnsan papilloma virüsü, cilt üzerinde enfeksiyon oluşturan ve kanser oluşumuna neden olan bir DNA virüsüdür. Çoğunlukla serviks kanseri oluşumlarının baş sorumlusudur.
Valinemi Nedir? Valinemi Belirtileri Nelerdir?
Valinemi nadir görülen bir hastalıktır. Valinemi hastalığının ne olduğu ve belirtilerini bu yazımızda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Adenit Nedir ?
Bir bez veya lenf düğümünün enflamasyonu için kullanılan genel bir terime adenit denir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com