Vajinal Akıntı Neden Olur?

26.10.2015 12:10 | Güncelleme: 10.04.2020 02:46
Vajinal akıntı birçok bayanda görülebilir ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Vajinal akıntının kadınlarda neden olduğuna dair aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Vajinal Akıntı Neden Olur?
A

Vajinal akıntı birçok bayanda görülebilir ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Akıntının normal olabilmesi için beyaz ya da şeffaf renkte olmalı, kötü koku ve idrar yaparken yanma gibi rahatsızlıklar olmamalıdır. Bu durumda fizyolojik akıntı olarak kabul edilebilir ve fizyolojik akıntıda o bölgenin temizlenmesi amacıyla oluşur.

Akıntıyı azaltacak tıbbi bir yol olmadığı için günlük ped kullanımını önerebiliriz. Hamilelik döneminde de fizyolojik akıntı görülebilir. İkinci olarak mantar enfeksiyonu dediğimiz peynir kesiği renginde akıntı ve kaşıntı görülebilir. Vajina bölgesinde koruyucu bakteri topluluğu azaldığında mantar enfeksiyonu oluşur.

Hamilelik, doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanımı, ortak iç çamaşırı kullanımı, hijyeni bozuk olan alanda yaşamak vajinal akıntıya sebep olabilir. Birden ortaya çıkan, beraberinde kötü koku ve kaşıntı meydana getiren, rengi kahverengi ya da sarı olan akıntılar görüldüğünde bir doktora başvurulmalıdır. 

Tüberküloz (Verem) Belirtileri Tedavi ve Korunma Yolları
Tüberküloz, oldukça uzun geçmişi olan ince hastalık ya da halk arasında Verem olarak bilinen hastalık türüdür
Kemikte Paget Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Paget hastalığı; kemikteki doku maddesinin kaybı ve bozukluğu nedeniyle kontrol edilemeyen bir kemik döngüsü oluşmasıdır
Bronşektazi Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yolları Nelerdir?
Bronşektazi, akciğerlerde görülen bir solunum hastalığıdır
Ergenlik Sivilcelerinin Tedavisi Nedir?
Ergenlik sivilceleri, birçok genç kızın ve genç erkeğin korkulu rüyası olabiliyor.
Meme Kanseri Belirtileri, Tedavileri Nelerdir?
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir
Beyin Apsesi Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Beyin apsesi, beynin asıl iş gören dokusunun enfeksiyonudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com