Vajinal Akıntı Nedenleri, Vajen Enfeksiyonları

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/05/03 13:45 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Vaginal akıntılar bir çok kadının ortak sorunudur. Vajinal akıntıların en sık görülen nedeni vajen enfeksiyonlarıdır.Vajinal akıntılar çoğunlukla hastalık nedeniyle olabildiği gibi kimi zaman da kadınlarda normal olarak da gözlenebilir.

Vajinal Akıntı Nedenleri, Vajen Enfeksiyonları

Vaginal akıntılar doğurganlık çağındaki bir çok kadının ortak sorunudur. Vaginal akıntılar hastalıklar sonrası olabildiği gibi normal olarak görülebilen vaginal akıntılar da vardır.
Önemli olan normal vaginal akıntılarla hastalıklarda ortaya çıkan vaginal akıntıları ayırt etmektir.

Normal vajinal akıntı nasıl olur?

Sağlıklı bir kadında, berrak ,çiğ yumurta beyazı gibi kokusuz bir akıntı normal kabul edilir.
Bu akıntı ortalama bir tatlı kaşığını dolduracak kadar ve 5 ml’ye kadar normal ve fizyolojik olarak değerlendirilir.
Vaginal akıntının akışkanlık ve rengi adet döneminin günlerine göre değişebilir.

Kahverengi akıntı nedir?

Adet kanamasını takip eden dönemde sarı-kahverengi akıntı olabilir. Kahverengi olmasının sebebi ise adet sonrası parçalanmış kan hücrelerinin varlığıdır.

Vajinal Akıntıların Özellikleri Nedir?

Vaginal akıntılar yumurtalık hormonlarının en yüksek olduğu iki adet ortası dönemde daha çok ve akışkandır.
Vaginal akıntılar, vajina yan duvarlarından sızma ve vajina girişi ve idrar deliği kenarındaki bezlerin salgılarıyla oluşur.
Vajen pH sı asittir. Vaginada Laktobasil denilen ve vaginada hastalık etkeni olmadan varlığını sürdüren ve şekeri parçalayarak laktik asit meydana getiren bakteriler vardır.
Laktobasillerin laktik asit meydana getirmesi vajende asitik ortam oluşmasını sağlar.

Laktobasillerin şekerden asit yapmaları için östrojen gibi yumurtalık hormonları gereklidir. Bu asitik ortam aslında vaginayı mantar sporları ve bakteriler gibi hastalık yapıcı etkenlerden korumaya yönelik bir bariyerdir.

Vajen pH sının asit ortamı bazı durumlarda bozulmaktadır.Bu durumlarda da vajen enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bir hale gelmektedir.

Vajen pH sının bozulduğu durumlar nelerdir?

Östrojen hormonunun vaginada laktobasillerin görevlerini yapması ve asitik ortam oluşması için gerekli olduğunu söylemiştik.Menapozda ise yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vaginada şeker ve laktobasiller azalarak enfeksiyona yakalanma oranı artar.
Ayrıca bazı enfeksiyon hastalıklarının varlığında (solunum yolu enfeksiyonları,üriner enfeksiyonlar gibi) tedavi için kullanılan antibiyotikler de laktobasilleri de öldürerek vajinada mantar ve diğer bakteri enfeksiyonlarının oluşmasına yol açabilir.

Ne tür vaginal akıntılar hastalıktan kaynaklanmaktadır?

Kesilmiş süt gibi beyaz akını, Kanlı ,et suyu gibi Sarı – yeşil renkli ve iç çamaşırda iz bırakan, Bol, sarı-gri köpüklü, Kötü kokulu (özellikle cinsel ilişkiden sonra bozulmuş balık kokusu tarzında)

Hastalığa bağlı vaginal akıntılarla birlikte bazı bulgular da kadınlarda ortaya çıkabilir.Bunlar nelerdir?

 • Kaşıntı, yanma, ağrılı cinsel ilişki ,
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Sık ve az a idrar yapma,
 • Cinsel organ bölgesinde kızarıklık,
 • Düzensiz kanama veya ilişkiden sonra kanama,

Vaginal Akıntılarda Hangi Tahliller Yapılır?

Kadın Doğum doktoru, jinekolojik muayeneyi takiben, direk akıntıdan alınan örneği mikrobiyolojik incelemeye gönderir. Vaginal akıntı boyanarak mikroskopta incelenir.Ayrıca vaginal kültür alınarak mikroorganizmanın üretilmesi ve hastalığa neden olan etkene hangi ilacın verileceğine dair testler yapılır. Bu testlerin başlıcaları vajen kültürü, vajinadan alınan sürüntü örneğinin mikroskopik incelenmesi, mycoplasma ve üreaplasma yönünden testlerdir.
Servikal smear adını da vertiğimiz Paptest de yapılabilir.

Vaginal Akıntı Nedenleri Nelerdir?

 • Mantar enfeksiyonları (Candida gibi)
 • Bir paraziter enfeksiyon olan Trikomonas
 • Gardnerella vaginalis enfeksiyonu 
 • Klamidya gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • Üreaplasma ve Mycoplasma enfeksiyonları,
 • Rahim İçi Alet kullanımı
 • Bazı rahim kanserleri (Kanserler, kanlı akıntı ile kendini gösterebilir)
 • Rahim ağzının dışa dönük olması

Vaginal Akıntı ile birlikte seyreden Hastalıklara Yakalanmamak için alınması gereken tedbirler nelerdir?

Cinsel ilişki sonrası ve adet kanaması bittikten sonra, vajina içi yıkanmamalıdır (vajinal duş).Bu şekilde vaginanın normal asitik yapısı zedelenmekte ve vajen enfeksiyonlara karşı daha hassas olmaktadır.

 • Eğer bir temizlik yapılacaksa, vajina dış kısmı ılık, duru, temiz suyla yıkanabilir. Yıkama işleminden sonra vajen girişi kurulanmalıdır.
 • Tuvalette temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ıslak,terli çamaşır veya mayolar vücutta uzun süre kalmamalıdır.
 • Havuz, hamam, sauna , küvet ve her gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır.
 • Eğer çok eşli bir cinsel yaşam varsa , prezervatif ile korunmalıdır.
 • Vajinal tampon ve pedler sık sık değiştirilmelidir ( en çok 6 saat).
 • Dar pantolon, sıkı iç çamaşırları mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
t******** :

Merhaba iki ay önce ilk ilişkime girmiş ve ilişkiden dolayı biraz kanamam olmuştu. O zamandan beri ilk defa bu akşam ilişkiye girdim ve yine kanama oldu, tam kırmızı değildi ama biraz çoktu. Kizlik zarı ilk ilişkide bozulmamış olabilir mi? Bu akşam neden kan gelmiş olabilir? Yardım eder misiniz?


Cevap:

İlişki sonrası kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı veya hangi durumlarda yırtılabileceğine dair Tahlil.com'a sıkça sorular geliyor.Kızlık zarının vajinanın neresinde bulunduğu da merak edilen konular arasında.Aşağıda, kızlık zarının nerede olduğu ve yırtılma durumunda nasıl bir kanama olacağına dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.Kızlık zarı hakkında merak ettikleriniz burada....

g************** :

İyi günler. Adetime 3 gun var ve esimle iliskiye girdigimde kahverengi kokulu koyu akintim oluyor ve bu ic camasirimda yogun ve daginik sekilde leke yaptigini gördüm. Ne yapmam gerekir nedeni nedir? Ve kasiklarimda agri vajina icince bazen sanci oluyor hareket edemiyorum sanki canimi aliyrlar. Tşk..


Cevap:

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.Kahverengi akıntı nedir, gebelikle bir ilgisi var mıdır?

P************ :

Sevgilimle sürtünmeyle ilişkiye girdik bir anlik gözüm ic camasırıma gitti bir damla kadar kan gördüm ama agda sonrası kan olabilir yeni kan gibi durmuyordu. Öncedende vardı bol miktarda ve çok koyu sümüksü kremrengimsi akıntım sizce nedeni ne olabilir? Hamilelik?mantar? yoksa kızlık zarım mı patladı


Cevap:

Koyu ve kokulu bir akıntınız varsa bir kadın doğum uzmanına giderek muayene olmanız, gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. 

a******* :

Merhabalar 22 yaşındayım bakireym akıntım çok geliyor idrar yaparken yanma hissi oluyor bi sıcaklık oldu vajinada şeffaf yogun bi akıntı geldi bende vajinayı sildim akıntıyı almak için sizce neden çok geliyordur akıntı ? vede iççamaşırımdada akıntı izi kalıyor günlük ped kullanıyorum Teşekkürler


Cevap:

Vajinal bir enfeksiyonunuz olabilir.Muayene amaçlı olarak bir kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.

d********** :

hocam 17 yaşındayım ve bakireyim bir buçuk aya yakındır sarımsı yoğun bir akıntım var doktora gittim ornisid 250 mg birde krem verdi bir kaç tane kaldı ilacın bitmesine kremide herhangi bir kızarıklık kaşınma vs olmadığı için kullanmadım ancak hala geçmedi üşütmeden kaynaklı olabilir mi? ne yapmlym


Cevap:

Yeniden doktora gitmenizi öneririz, akıntının kaynağı enfeksiyon dışında başka bir neden, hormonal,vb. olabilir..

b************** :

merhaba ben 2 ay once dogum yaptım dogum sonrası lohusa kanamam 55 gun civarında surdu doktorum kanama sonrası adet olmussun dedı . Su bir kac gundur koyu kahve ic camasırımdan kıyafetime gececek sekılde bi sıvı geliyor sebebi ne olabilir .. 21 haziranda dogum yaptım


Cevap:

Hormon düzensizliğiniz olabilir, devam ederse doktora başvurmanızı öneririz..

a****** :

hocam öncelikle kolay gelsin süpheli bi ilişkiden 93 gün sonra yaptırdığım elisa testim hbsag 0.605 anti hbs 1000 anti hcv 0.044 anti hiv 0.115 vdrl:negatif testleri özel bir klinikde yaptırıyom doktorlarla görüşmüs degilm test sonuçlarım normalmi tekrar yaptrmama gerek varmı


Cevap:

HIV testi sonuçlarınız negatif yani normal.ޞüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran bir çok ziyaretçimiz bulunuyor.Bu konuda  hangi HIV testinin ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair Tahlil.com doktorlarının hazırladığı yazıımızı okumanızı öneriyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.Hangi HIV testi ne zaman yapılmalıdır?

k********* :

Hocam iyi günler vajinamdan yeşil akıntı geliyor ve vajinama baktığımda beyaz peynir gibi pütür pütür şeyler görünüyor sizce ne olabilir ne yapmalıyım? ޞžimdiden çok teşekkürler.


Cevap:

Enfeksiyon olabilir, kadın hastalıkları uzmanına muayene olmanızı öneririz..

n********** :

Vajinit adet gecikmesine sebep olur mu?


Cevap:

Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.Adet gecikmesi nedenleri nedir?

n********** :

Dün jinekolojik muayene oldum doktor azicik iltihap olduğunu söyledi fitil verdi fitili uyguladiktan bi süre sonra idrarimi yaptim sorun olur mu ? Bir de gece boyunca sulu akintim olmus sabah idraririmi yapmadan önce de suyu bi sivi geldi bunkarin sebebi nedir? Simdiden teşekkür ederim


Cevap:

Anlattıklarınız normaldir, vajinal fitil kullanımı sonrasında olabilir..

n********* :

Adet olmama 1 hafta var. Ama bugün hafif kanlı kahverengi bir akıntı geldi. Sürekli olan bir şey değil ama arada oluyor. Rahim kanseri yazıyor çok korktum. 17 yaşındayım.


Cevap:

Yaşınız itibariyle risk grubunda değilsiniz, hormonal nedenle olabilir, geçmez ise doktora başvurmanızı öneririz..

e*************** :

merhaba hocam ben 12gündür adet görüyorum 6 gün erken oldum ve çamurumsuydu sonra doktora gittim ultrasonla baktı herşey normal dedi doğum kontrol hapı verdi kullandım kanama şekli normale döndü ama bitmedi bugün 12. gün ve rengi yine koyu kahve olmaya başladı. Acaba sorun ne olabilir ?


Cevap:

Durumunuz olağan değil, bir kadın doğum uzmanınca yeniden muayene edilmenizde yarar var

g******** :

Mrb. vajinamin girisinin hemen ic cevresinde rakı beyazı jel gibi uzayan bir akıntı vardı bugun. gecenlerde sabah kalktıgımda ise ic camasirimin baya islanmis oldugunu fakat bu sefer sadece su gibi bi akıntı oldugunu hissettim sizce bu nedir?


Cevap:

Bazı testler yapılması gerekebilir bu yüzden kadın doğum uzmanına başvurmalısın.

e******** :

İdrar yaparken vajina ağrısının sebebini cinsel ilişkiye bağlayabilir miyiz


Cevap:

Yakın dönemde acılı bir cinsel birliktelik olduysa evet, ama ağrı yanma gibi şikayetler varsa enfeksiyon olabilir.

s***** :

çok teşekkür ederim.

s***** :

merhaba, yaklaşık 2 aydır adetlerim 2 haftada bir oluyor ve aynı zamanda kahverengi akıntım ve göğüslerimde sertlik,hassasiyet var. smear testi yaptırdım ve testte; "yoğun iltihap,fiksasyon bozukluğu nedeni ile sınırlı değerlendirilmiştir" yazıyor. endoservikal hücre için, yok tanımı yapılmış ve class II yazıyor. yazılan diğer değerler ise negatif. ms hastası olduğum için iltihap sorunuyla karşılaşıyorum ancak bu durum beni biraz endişelendirdi.yorum yaparsanız çok sevinirim.


Cevap:

Endişe verici bir bulgu yok sonuçta yine de en doğru bilgiyi muayene bulgularınızla birlikde bir kadın doğum uzmanı verecektir.

******* ******* :

cok tesekkurler beni aldinlattiginiz icin:)bi nebzede olsa cok rahatladim..

******* ******* :

slmlr bende trikomonas akintisi var ve doktorum esimede banada ilac verdi bana fitil esimde hap ,acaba bu hastalik hamile kalmaya engelmidir?simdiden tesekkurler


Cevap:

Tedavi olmanız hamilelik sürecine de olumlu katkı yapacaktır

******* ******* :

merhaba.gecen ay yapılan tahlıller sonucu ureplazma urelalitikum oldugu ortaya cıktı bır aylık bır tedavı verıldı.bu durum gebe kalmaya engel midir ?


Cevap:

Tedavi sonrası, kontrol tahlili yapılması doğru olacak.Muhtemelen tedavi sonrası enfeksiyon geçmiştir.Gebeliğe engel bir durum olacağını düşünmüyorum.

******* ******* :

mrblr ılıskıye gırerken vajınamdan beyaz sut gıbı bı akıntı gelıyor neden olabılır normalmı bu akıntı.


Cevap:

Muhtemelen bir mantar enfeksiyonu geçiriyorsunuz.Vajen kültürü tahlili bu konuda bilgi verecektir.

?