Yaş Aralıklarına Göre Olması Gereken Nabız ve Kalp Atış Hızı

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 27.04.2020 09:23
Nabız, bir dakikalık süreç içinde ölçülen kalp atış hızı olarak bilinir. Dakikada kalbin kaç kere attığı ölçülür. Nabız ölçümü muayene sırasında doktorların sık olarak değerlendirdiği önemli bir yaşamsal bulgudur.
Yaş Aralıklarına Göre Olması Gereken Nabız ve Kalp Atış Hızı
A

Nabız Nedir?

Nabız (dakikada kalp atım sayısı, kalp hızı) fizik muayene esnasında doktorların sık olarak başvurduğu önemli bir yaşamsal bulgu değerlendirme yöntemidir.
Taşikardi olarak da bilinen kalbin Hızlı atması da başta kalp hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığın habercisidir. Nabızın normalin altında atması ise bradikardi olarak tanımlanır.
Göz ardı edilmemesi gereken bir nokta ise, kalp atış hızının yaşa göre farklılık gösterdiğinin bilinmesidir. Belirli yaş grup ve aralıklarına göre olması gereken kalp atış hızları aşağıda belirtilmiştir. Burada dakikada yani 60 saniye ölçülen kalp hızları dikkate alınmaktadır.

Yaşa Göre Nabız Sayıları:

0 - 1 yaşlarda; 60 saniyede 120-140
1 - 3 yaşlarda; 60 saniyede 90-120
3 - 7 yaşlarda; 60 saniyede 90- 100
7 - 20 yaşlada ise 60 saniyede 80 - 90 kalp atış hızı veya nabız normal olarak değerlendirilmelidir.
20' li yaşlardan sonra ise bu değerlerde bir düşüş olması beklenmelidir.20 yaşından sonra nabız sayısı 60 saniyede 60 ile 80 arasında olmalıdır.

Spor Yapanlarda Nabız:

Spor esnasında kişinin nabız sayısının gereğinden çok artmaması gerekir. Aşırı eforlu sporlarda nabız hızı çok yükselebilir.Bu da kişinin kalbininin yükünü arttırır. Özellikle kalbinde sorun olanlar, 40'lı yaşlardan sonra yoğun spor yapanlar spor esnasında nabız sayılarını kontrol altında tutmalıdırlar.
Spor sırasında nabız sayısını ölçen akıllı saatler, telefonlar geliştirilmiştir.Spor merkezlerindeki yeni teknoloji koşu bantları, croos trainer aletleri gibi spor aletleri de nabız sayısını ölçmektedir.
Spor yapanların, spor esnasında nabız sayılarını kontrol altında tutmaları ve aşırı yükselmesini önlemeleri için aşağıdaki formüle dikkat etmeleri önerilir.

1.Yaşınızı 220 rakamından çıkarın. Örneğin 50 yaşındaysanız (220-50) =170  (Bu nabız sayısı maksimum limitiniz olan nabız sayısıdır.Asla bu rakama çıkmanız önerilmez.)
2.(220-50)=170 Bulduğunuz 170  rakamını ise 0,7 ile çarpın. (170x0,7) =119  
Çıkan sonuç spor yaparken olması gereken nabız sayısıdır. 
Bu durumda 50 yaşında olan birinin spor yaparken olması gereken nabız sayısı (220-50)=150 ve (150 x 0,7) formülüyle 119 olarak bulunmaktadır.

Sporcuların Nabız Sayısı Düşük (bradikardik) Olabilir

Aktif spor yapanlarda ise, nabız sayıları normalin altında (bradikardik) olabilir.Bu durum olağan bir bulgudur. Sporcu olmayıp da nabız sayısı normalin altında olanlar ise kardiyoloji doktorlarınca takip edilmelidir.

Taşiikardi Olunca Ne Yapmalıyız?

Olması gereken kalp atış sayısının fazla değerleri, kalp atışının hızlı olduğunu yani taşikardi ( çarpıntı) olduğunu gösterir.
Taşikardi bulgusu olanların, yaş grubuna göre çocuk hastalıkları uzmanı, dahiliye veya kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?
Karaciğer yağlanması ülkemizde her 5 kişiden birinde görülür
Ayrılık Acısı Saplantıya Dönüşmesin!
Hepimizin yaşamında kısa veya uzun süreli ayrılık acısı hatırası vardır
Doğum Sonrası Ne Zaman Diyete Başlanmalı?
Doğumdan önce normal kiloya sahip olan kadınların hamilelik boyunca 11
Gebelik İçin En Uygun Yaş Aralığı Nedir?
Kadınlarda gebelik için en iyi yaş 25 ile 27  yaş arasıdır
Diş Eti İltihabı Ağız Kokusuna Yol Açabilir
Günümüzde kötü ağız kokusu ( halitosis ) geçmişe göre daha sık görülmekte ve sosyal ilişkilerde önemli sorunlara yol açabilmektedir
Stresin Beyin Üzerinde Olumsuz Etkileri Nelerdir?
Yapılan son araştırmalar stres ve hafıza kaybı arasında bir bağ olduğunu ve stresin birçok hastalığın oluşumunda önemli rol oynadığını ispatlamıştır
Oturarak ve Ayakta Çalışmak Arasında Fark Var mıdır?
Hareketsizlik pek çok hastalığın ana kaynağıdır
Ödev Yaparken Nasıl Destek Olunur?
Ödev; çocuğun sorumluluk bilincini geliştirdiği gibi, aile içi dayanışmayı da artırır
Uyku Pozisyonu Karakter Meselesi
Ruh hali ve kişilik; insan fark etmese de fiziksel hayatına yön verir
Hamileyken Balık Yemenin Yolları
Hamilelik, bütün kadınların hayalini kurduğu, nihayet bu neticeye vardıklarında ise zorlu bir süreçle karşılaştığı bir durumdur
Gün Işığına Az Maruz Kalan Kişiler Depresyona Giriyor.
Mevsimsel değişikliklerin,  kasvetli, karanlık yağmurlu havaların insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor
Doğum Kontrol Hapları
Doğum kontrol hapları ile ilgili Tahlil
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com