Yaş ve Cinsiyete Göre Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadardır?

22.10.2019 05:19 | Güncelleme: 21.03.2020 07:50 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Magnezyum; vücutta olmazsa olmaz elementlerdendir. Vücutta 300 den fazla reaksiyonda yer alması bu gerçeği doğrular niteliktedir.
Yaş ve Cinsiyete Göre Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadardır?
A

Magnezyum; vücutta olmazsa olmaz elementlerdendir. Vücutta 300 den fazla reaksiyonda yer alması bu gerçeği doğrular niteliktedir.

Magnezyumun Vücutta Görevleri Nelerdir?

DNA oluşumunda görev alır. Yani vücudun genetiğini kodlamada ve hayati fonksiyonlarda önemlidir.

Kan basıncını dengeler,

Kan şekerini ayarlar,

Glikozu enerji elde etmede kullanabilen yapılardır,

Kemik dokusu gelişiminde önemlidir.

Özellikle gebelerde günlük magnezyum almaya dikkat edilmelidir. Çünkü bebeğin yumuşak dokuları sertleşmeye başladığında, magnezyum ihtiyacı ortaya çıkar. Bebek, magnezyum ihtiyacını anneden karşılarken; anne magnezyum eksikliğiyle karşı karşıya kalır. Hamilelikte en çok şikayet edilen krampların bir sebebi de, magnezyum eksikliğidir. Bu sebeple hamileler, diğer bireylere oranla daha fazla magnezyum tüketmelidirler.

Vücutta Ne Kadar Magnezyum Vardır?

Yetişkin bir bireyin vücudunda 25 gram magnezyum olmalıdır. Bunun; %60’ı kemiklerde bulunurken, kalan kısmı da kaslar ve bağlarda bulunur.

Yaş ve Cinsiyete Göre Magnezyum İhtiyacı Ne Kadardır?

Erkeklerin vücudunda kemik ve kas ağırlıkları daha yüksek olduğundan; magnezyum ihtiyaçları da aynı oranda yüksektir.

Ergenlik dönemi sırasında kemik gelişimi maksimum seviyesine ulaştığından buradan sonra magnezyum ihtiyacı bir miktar düşer.

Gastrointestinal hastalıkları olanlar yani; çölyak, crohn, tip2 diyabetlilerde ve alkol tüketenlerde magnezyum çok daha zor emilir. Bu sebeple bu kişiler magnezyum kaynağı besinleri daha sık tüketmelidirler.

Kadınlarda yaşa göre magnezyum ihtiyacı (günlük);

14 - 18 yaş aralığında: 360 mg

19 - 30 yaş aralığında: 310 mg

31 - 50 yaş aralığında: 320 mg

51 ve üstü yaşlarda: 330 mg

Erkeklerde yaşa göre magnezyum ihtiyacı (günlük);

14 - 18 yaş aralığında: 410 mg

19 - 30 yaş aralığında: 400 mg

31 - 50 yaş aralığında: 420 mg

51 ve üstü yaşlarda: 430 mg

Magnezyum İçeriği Zengin Olan Besinler Nelerdir?

Badem, ıspanak, yoğurt, somon balığı, yoğurt, süt, kaju, tahıl grubu, avokado, kepekli ekmek magnezyum zengini besinlerdir.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yeni Alınan Kıyafet Neden Yıkanmalı?
Hijyen; sağlıklı yaşamanın en önde gelen kuralıdır. Besinlerde hijyen, kıyafette hijyen, vücutta hijyen, evde hijyen kaliteli yaşamın başlıca sırrıdır.
Böbrek Taşı Neden Olur?
Böbrek taşları vücutta normal olarak bulunan kimyasal maddelerin katılaşmasıyla oluşur. Böbrek taşları kişide ciddi ağrılara yol açabilir.Zamanla böbrek fonksiyonlarını da olumsuz…
Kışın Bebeklerin Kolay Tüketebileceği Gıdalar
Henüz birkaç dişi çıkmış bebek, sert besinleri artık dişleriyle kemirmek suretiyle tüketebilirler. Bu aşamada verilen doğru besinler; hem bebeğin sağlıklı beslenmesini sağlayacak,…
Kudret Narının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Kudret narı; tropik iklim meyvesidir. Ülkemizde de yaz sıcaklığının ve kış ılıklığının olduğu bölgelerde yetişebilen bu bitki; zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. İlginç görüntüsü…
Sağlığa Zarar Vermeden Odada Çamaşır Nasıl Kurutulmalı?
Kış aylarında çamaşır kurutmak ciddi bir problem olmaktadır. Yaz aylarında balkonlara asılırken, yağışlı havalarda bu tarz bir kurutma söz konusu olamaz. Ayrıca apartman hayatı da bazı durumlarda…
Kışın Çocukları Eve Kapatmayın
Çocuklar eğitim saatleri, gece vakitleri de dahil edildiğinde günlerinin çoğu vaktini kapalı ortamlarda geçiriyorlar. Hele ki mevsimlerden kış ise, hasta olur korkusuyla pek…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com