Kalın Bağırsak Kanseri Nedir? Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Uzmanlar kalın bağırsak kanserinin dünyada akciğer ve meme kanserinden sonra en çok rastlanan üçüncü kanser türü olduğunu belirtiyor.Kalın bağırsak kanseri en çok ölüme yol açan ise ikinci kanser türü olarak bilinmektedir. Bu sebepten dolayı kalın bağırsan kanseri tanısını koymak için çeşitli ı tanı yöntemleri vardır. Bu yöntemleri nelerdir?

Kalın Bağırsak Kanseri Nedir? Tanı Yöntemleri Nelerdir?

A

Uzmanlar kalın bağırsak kanserinin dünyada akciğer ve meme kanserinden sonra en çok rastlanan üçüncü kanser türü olduğunu belirtiyor.Kalın bağırsak kanseri en çok ölüme yol açan ise ikinci kanser türü olarak bilinmektedir. Bu sebepten dolayı kalın bağırsan kanseri tanısını koymak için çeşitli ı tanı yöntemleri vardır. Bu yöntemleri nelerdir?


Gaitada gizli kan aranmasıdır. Bu testle sadece mikroskop altında kanamalar tespit edilebilir.3 ayrı günde alınan dışkı örnekleri ile yapılmaktadır. Bu işlem yılda bir defa yaptırılması önerilir.


Kolonoskopi; daha geniş bir tarama olan bu yöntemde yine makattan ince ışıklı bir tüple girilip tüm bağırsak incelenmesidir.Şüpheli bir durum varsa biyopsi alınmasında kolaylık sağlar.


Sigmoidoskopi 5 yılda bir yapılması önerilen bir işlemdir. Kalın bağırsakların bir kısmını makattan ince, ışıklı bir tüple girilmesi yoluyla incelenmesidir. Olası şüpheli bir durum görülürse biyopsi yapılmasına da olanak sağlar.


Baryumlu kolon grafisi; özel bir ilaç yine makat yoluyla verildikten sonra röntgen çekilmesi olarak tanımlanır. Bu işlemi uzmanlar 5 yılda bir yapılmasını önermektedir.


Rektal tuşe yöntemi de parmakla makattan yapılan muayenedir. 40 yaş üstü kişilerde her yıl yapılmalıdır . Ancak bu yöntem tek başına tanı için yeterli değildir.


Ailesinde kanser görülen kişiler daha fazla risk grubunda olacağından bu tanı yöntemlerine daha özen göstermelidir.


50 yaş üzerindeki kişiler bağırsak kanseri yönünden daha önce sonuçları temiz çıksa dahi düzenli olarak kontrollerini yaptırmalılar.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Karaciğer Yağlanması ve Risk Faktörleri
Karaciğer yağlanması normal olmayan bir durumdur.Bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.Günümüzde özellikle kfazla kilolu kişilerde sık olarak görülür.Karaciğer yağlanmasına sebep olan bazı risk faktörleri…
Düzenli Adet Gören Kadınlarda da Adet Gecikmesi Olabilir
Düzenli olarak adet gören kadınlar da bazen adet gecikmesi olabilir. Bu durum hemen bir gebelik belirtisi olarak algılanmamalıdır.
Okula Yeniden Alışma Süreci
Uzun süren yaz tatili ardından okul zillerinin tekrar duyulma vakti geldi. Yazın özellikle okuldan, derslerden tamamen uzaklaşan, tekrar yapma, test çözme alışkanlığı olmayan öğrenciler bu süreci biraz…
Potasyum Tahlili
Potasyum (K] hücreler içinde bulunan katyon madenlerin başındadır. Potasyum tahlili de bazı hastalıkların tanısında kullanılan ve biyokimya laboratuvarlarında analizi yapılan önemli tahlillerden biridir.
Yaz İshalleri ve Tahlili
Havaların ısınıp yazın gelmesiyle yaz ishalleri adı verilen hastalıklarla sık olarak karşılaşmaktayız. Yaz ishallerinin tanı ve tedavisinde bazı mikroskopik ve mikrobiyolojik tahliller doktorlara önemli…
Beta HCG Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kanda Beta HCG değerinin yükselmesi gebeliğin oluştuğunu akla getirir.
Beta HCG Sadece Sağlıklı Hamileliklerde Yükselmez
Hamilelik varlığında Beta HCG Hormonu  normal değerlerin üstünde çıkar.
Gebelik Kan Testi Nedir? Kan Testi( Beta HCG) Ne Zaman Yapılmalıdır?
Gebe olup olmadığından  şüphelenenler  gebelik kan testini ne zaman ve nasıl yapacaklarını merak eder.
Tek Başına Beta HCG Yüksekliği Kesin Gebelik Belirtisi midir?
Anne adaylarının en sık merak ettiği konulardan biri tek başına Beta HCG testi yüksekliğinin kesin olarak gebelik anlamına gelip gelmediğidir.Kadınlarda tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik…
Beta HCG Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?
Hamilelik şüphesi olanlar biran önce test yaptırıp hamile olup olmadıklarını öğrenmek isterler.Beta HCG testinin ne zaman yapılacağı da sıklıkla merak edilmektedir.
Bombay Kan Grubu Nedir?
Tahlil.com yazarı Uz.Dr. Kemal Aslan son yazısında aslında pek bilinmeyen ancak son günlerde daha sık konuşulmaya başlanan farklı bir kan grubuna değindi.
Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
Gebeliklerde kanda Beta HCG değeri 5 ve üstü olmalıdır.Gebelik tanısından sonra ise Beta HCG değerlerine göre çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı da merak edilen bir konudur. Çoğul gebelik tanısında…