Oruç Tutmak Zayıflatır mı?

04.06.2018 05:30
Ramazan ayında tutulan orucun fazla kilolardan kurtulmaya yardım edip etmeyeceği merak edilen bir konudur. Bu konuda ki uzman görüşlerini ve tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Oruç Tutmak Zayıflatır mı?

A

Ramazan ayında tutulan orucun fazla kilolardan kurtulmaya yardım edip etmeyeceği merak edilen bir konudur. Bu konuda ki uzman görüşlerini ve tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.


Ramazan ayının yaz ayına denk gelmesiyle birlikte oruç tutulan saatler de artış gösterdi. Günün büyük bir zamanında tutulan oruç nedeniyle aç kalındığından tutulan orucun zayıflamaya neden olacağı görüşü yaygınlaşmaya başladı.


Oruç, uzun süreli aç kalmayı gerektirse de uzmanlar orucun kesinlikle bir zayıflama yöntemi olmadığını, aksine oruç tutarken yapılacak yanlış beslenme düzeni kilo artışına neden bile olabileceğini belirtmektedirler.


Ramazan ayı boyunca kilo verilmese bile kilo artışını uzmanların tavsiye ettiği bazı küçük uyarılara dikkat ederek engelleyebilirsiniz.


Uzmanların ramazan ayında kilo alınımı engelleyecek önerileri:


İnsan metabolizması gece, gün içerisinde olduğundan çok daha yavaş işleyeceği için sahur vaktinde hazmı zor ve ağır yiyecekler yerine süt, peynir, yumurta gibi besinlerin yer aldığı hafif bir kahvaltı tercih edilmelidir.


Uzun süreli açlıktan sonra gelen iftar vaktinde sofrada beyaz ekmek veya pirinç pilavı gibi kilo aldırıcı yemekler yerine tahıllı ve bulgurlu yiyecekler tercih edilmelidir.


İftar ve sahur için yapılan yemeklerde aşırı baharat kullanımından kaçınılmalıdır. Baharatlar mideyi uyarıcı etkidedir ve gereğinden erken acıkmaya neden olur.


İftar ve sahur yemeklerinde çorba gibi sıvı içeriği yüksek ve hafif yiyecekler tercih edilmesi hem uzun süre tok hissedilmesini hem de daha az kalori alımına neden olur.


İftar sofrasında yemekler olabildiğince yavaş tüketilmelidir. Uzun süreli açlıktan sonra hızla yemek yeme isteği doğar. Hızla yenen yemek nedeniyle doygunluk hissi kendini gösterene kadar gereğinden fazla besin tüketilmiş olur.


İftar ve sahur vaktinde normal öğünde ne kadar tüketiliyorsa o kadar porsiyon yemek tüketilmelidir. Oruç tutarken öğün sayısı ikiye düştüğü için yapılamayan öğünlerin porsiyonlarını bu öğünlere eklenmemelidir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Emziren Anneler ve Oruç
Kısa süreli yemek yememenin anne sütünü azaltmadığı bilinmektedir
Gözyaşının Faydaları Nelerdir?
Bir damla gözyaşın bile faydası var
Darier Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Darier hastalığı ailesel olabildiği gibi idiyopatik (bir nedeni olmayan) olarak da görülebilir
Akromegali Nedir? Neden Olur?
Akromegali veya diğer ismi ile devlik hastalığı, büyüme hormonunun salgılandığı hipofiz bezinin aşırı çalışması sonucunda oluşmaktadır
Kalça Ağrısı Neden Olur?
Kalça bölgesinde kemik veya kasta hissedilen ağrıların pek çok nedeni olabilir
Tırnaklardaki Beyazlıklar Neden Oluşur?
Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler tırnaklara renk veren keratin maddesi veya kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilmektedir
Baharda Enerjinizi Yüksek Tutacak Öneriler
Verimli bir hayat bahar yorgunluğunu engelliyorBaharda enerjinizi yüksek tutacak önerilerİlkbaharın gelmesiyle birlikte insanların çoğunda yorgunluk şikayetleri artış gösteriyor
Vücuttaki Hangi Eksiklikler Saç Dökülmesine Sebep Olur ?
Saç dökülmesi özellikle kadınlar için çok önemli bir sorundur
Kalsiyum İçeren Sebzeleri Biliyor musunuz?
Kalsiyum, kemiklerin güçlenmesi için vazgeçilmez mineraller arasındadır
Saç Derisinde Çıkan Sivilceler ve Nedenleri
Saç derinizde çıkan sivilceler, kullandığınız şampuandan kaynaklanıyor olabilir
Siyah Nokta İle Mücadelede Liman Suyu
Ciltte, özellikle burun ve alın çevresi gibi yağlı bölgelerde siyah nokta oluşumu yaygın olarak görülen bir cilt sorunudur
Kadınlarda Aynı Dönemde Adet Başlangıcı Tesadüf Değil mi?
Halen araştırılan ve bilim dünyasının oldukça ilgisini çeken bir konu da özellikle uzun süre aynı ortamda yaşayan kadınların menstruasyon döngüsünün başlama ve bitiş dönemlerinin anlamlı derecede benzerlik…