Oruç Tutmak Zayıflatır mı?

Ramazan ayında tutulan orucun fazla kilolardan kurtulmaya yardım edip etmeyeceği merak edilen bir konudur. Bu konuda ki uzman görüşlerini ve tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Oruç Tutmak Zayıflatır mı?

A

Ramazan ayında tutulan orucun fazla kilolardan kurtulmaya yardım edip etmeyeceği merak edilen bir konudur. Bu konuda ki uzman görüşlerini ve tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.


Ramazan ayının yaz ayına denk gelmesiyle birlikte oruç tutulan saatler de artış gösterdi. Günün büyük bir zamanında tutulan oruç nedeniyle aç kalındığından tutulan orucun zayıflamaya neden olacağı görüşü yaygınlaşmaya başladı.


Oruç, uzun süreli aç kalmayı gerektirse de uzmanlar orucun kesinlikle bir zayıflama yöntemi olmadığını, aksine oruç tutarken yapılacak yanlış beslenme düzeni kilo artışına neden bile olabileceğini belirtmektedirler.


Ramazan ayı boyunca kilo verilmese bile kilo artışını uzmanların tavsiye ettiği bazı küçük uyarılara dikkat ederek engelleyebilirsiniz.


Uzmanların ramazan ayında kilo alınımı engelleyecek önerileri:


İnsan metabolizması gece, gün içerisinde olduğundan çok daha yavaş işleyeceği için sahur vaktinde hazmı zor ve ağır yiyecekler yerine süt, peynir, yumurta gibi besinlerin yer aldığı hafif bir kahvaltı tercih edilmelidir.


Uzun süreli açlıktan sonra gelen iftar vaktinde sofrada beyaz ekmek veya pirinç pilavı gibi kilo aldırıcı yemekler yerine tahıllı ve bulgurlu yiyecekler tercih edilmelidir.


İftar ve sahur için yapılan yemeklerde aşırı baharat kullanımından kaçınılmalıdır. Baharatlar mideyi uyarıcı etkidedir ve gereğinden erken acıkmaya neden olur.


İftar ve sahur yemeklerinde çorba gibi sıvı içeriği yüksek ve hafif yiyecekler tercih edilmesi hem uzun süre tok hissedilmesini hem de daha az kalori alımına neden olur.


İftar sofrasında yemekler olabildiğince yavaş tüketilmelidir. Uzun süreli açlıktan sonra hızla yemek yeme isteği doğar. Hızla yenen yemek nedeniyle doygunluk hissi kendini gösterene kadar gereğinden fazla besin tüketilmiş olur.


İftar ve sahur vaktinde normal öğünde ne kadar tüketiliyorsa o kadar porsiyon yemek tüketilmelidir. Oruç tutarken öğün sayısı ikiye düştüğü için yapılamayan öğünlerin porsiyonlarını bu öğünlere eklenmemelidir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sağlıklı tüketim çılgınlığı obsesyona davetiye mi çıkarıyor?
Hızlı endüstrileşme ve beraberinde gelen kentleşme insanların yaşam tarzını her boyutuyla etkiliyor
Böbrek İçin Sadece Tuz Değil, Şekeri de Bırakmak Gerekiyor
Böbrek, vücudun kan süzülümünü yapmaktadır
Adet Döneminde Jinekolojik Temizlik İhmal Edilmemeli
Adet dönemi; kadınlarda ergenlikten itibaren başlayan, düzenli yumurtlama dönemleridir
 Etkili Detoks İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Detoks; belirli besinleri, bir süre tüketmek suretiyle yapılan, vücudu, kirli kan ve antioksidanlardan temizleme işlevidir
Ödem Söktürücü Besinler Nelerdir?
Ödem; vücudun su tutmasıdır ve şişkinliğe sebep olur
Bebeklerde Görülen Uyku Terörü ve Nedenleri
Uyku terörü, özellikle 3 yaş bebeklerin derin uykularından ani şekilde uyanarak korku ve panik hali yaşamalarıdır
Hidrosel Hastalığı Nedir?
Testislerin etrafındaki zarlarda sıvı  toplanmasına hidrosel denilir
Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?
Gözün görmesi için gerekli olan bir sıvı basıncı vardır
Bol Su Tüketmeyi Yanlış Anlamayın
İnsan vücudunun çok büyük bir kısmı sudan oluşur
Gebeliğe Yardımcı Gıdalar Nelerdir?
Yanlış beslenmeden, yaşam şartlarından ve pek çok sebepten dolayı, doğal yollardan gebe kalma oranı gün geçtikçe azalmaktadır
Sarımsağın Faydaları Nelerdir?
Sarımsak yaprak, sap ve toprak altındaki soğan kısmından oluşur
Akraba Evliliklerinde Genetik Hastalıklar Neden Fazladır?
Genetik, çok geniş kapsamlı bir konudur