ANA Testi Nedir? ANA Pozitifliği Hangi Hastalıklarda Olur?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.01.2019 09:40 | Yazar: Dr. Cem Argun
ANA testi otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan bir kan testtir. IFA veya ELİSA yöntemiyle çalışılır. ANA testi pozitifliği çıktığı durumlarda doktorlar tanılarını desteklemek için ilave tahlillere de gerek duyarlar.ANA pozitifliği çeşitli hastalıklarda görülebilir.Bu hastalıkların ortak özelliği ise bağışıklık sistemini ilgilendirmeleri ve çoğunlukla otoimmün kaynaklı olmalarıdır.
ANA Testi Nedir? ANA Pozitifliği Hangi Hastalıklarda Olur?
A

ANA Testi Nedir?

ANA testi bağışıklık sistemini ilgilendiren otoimmün hastalıkların tanı ve takibinde tercih edilen bir laboratuvar tahlilidir.Özellikle Sistemik lupus eritematoz (SLE) tanısı koymak için sıklıkla kullanılır.
ANA testi için damardan alınan kan örneği kullanılır.Kan verirken aç olmak şart değildir.Özel bir hazırlık yapmaya gerek bulunmamaktadır.
ANA testi sıklıkla ELİSA ve IFA yöntemleriyle çalışılmakta olup genel olarak Mikrobiyoloji uzmanları kontrolünde tahlil değerlendirilir.

ANA Testi Neden Yapılır?

ANA testi ile tahlil yapılan kişinin kanında antinükleer antikorların (ANA) bulunup bulunmadığı araştırılır.
ANA bir otoantikor olup vücudumuzun kendi kendine ürettiği ve kendi hücrelerine saldırarak eklem,ler, kaslar ve bazı hayati organları olumsuz etkileyen bulgulara sebep olabilir.
ANA testi yapılarak insan vücudunda bu tür bir hastalık olup olmadığı konusunda inceleme gerçekleştirilmiş olur.

ANA Testi Nasıl Yorumlanır?

ANA testi sonucuna göre, ANA testinin alt grupları olduğu düşünülen ilave testler de yapılabilir. ANA testi, indirekt immün oflöresans mikroskopisi (IFA) veya ELISA yöntemiyle yapılabilir.
Test sonuçları, sonuç pozitif çıktığında titre şeklinde rapor edilmektedir.

Düşük titreler negatif sonuç olarak değerlendirilir. 1/160 ‘ın üstü titreler genel olarak pozitif sonuç olarak değerlendirilir.
ANA testi sonucunun pozitif çıkması durumunda, otoimmün hastalık tanısı koymak için ilave spesifik testlere de gerek vardır.
Otoimmün hastalığı olmayan kişilerde de, kimi zaman ANA testi pozitif çıkabilir.İleri yaşla birlikte,ANA testinde yalancı pozitiflik görülebilmektedir.
ANA testi pozitifliği, tek başına anlamlı değildir.

SLE hastalarının % 95’inde ANA test sonucu pozitif çıkmaktadır.

SLE tanısını doğrulamaya yardımcı olmak için anti-dsDNA ve anti-SM gibi otoantikor testlerinin de değerlendirilmesi gerekebilir.

ANA Pozitifliğinin Görüldüğü Hastalıklar Nelerdir?

  1. SLE
  2. Sjögren sendromu
  3. Skeroderma
  4. Raynaud hastalığı
  5. Romatoit artrit
  6. Dermatomiyozit

ANA testi sonuçları ideal olarak İmmunoloji ve Romatoloji uzmanlarınca değerlendirilmeli, sonuçlara göre hastalıkların tanı ve takipleri yapılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

hulyatopkaya | 13.09.2014 12:20

Merhaba benim tiroid sorunum var, benden en son ANA-IFA istediler sonuç (+)Zayıf pozitif. ÇalışanTitre:1/100. Pattern:Nukleolar çıktı.Beni aydınlatırsanız çok sevinirim, Çok teşekkürler

Tahlil.Com | 13.09.2014 02:08
Tek başına bu hafif titredeki yükseklik çok anlamlı değil.
Aşağıda ilgili teste dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

kaya_elif | 28.04.2014 10:15

merhaba benim ANA testimin sonucu ANA     Granüler. CHROMOSOMES POZİTİFLİĞžÂžİ GÖRÜLMÜŞžÂžTÜR.. 1/100 dilüsyonla çalışılmaktadır. +Pozitif(1/100) çıktı.. ne anlama geliyor acaba

Tahlil.Com | 28.04.2014 11:23
Skleroderme, polimyozit, vb. romatizmal hastalığını gösterebilir, ancak klinik bulgular ve diğer tetkiklerle değerlendirilmesi gereklidir..
d_16erturk | 27.01.2014 04:55

mrb annemin ANA1/100 POZİTİF cıktı sonra antiDS DNA istendi oda pozitif cıktı bu tahlilin negatif olması mümkün durumları varmıdır? 1 ay sonra ilaç kullanımı bu tahlil sonucunu değiştirir mi ?

Tahlil.Com | 27.01.2014 05:10
Normalde bu tetkik negatiftir, tedaviden sonra tetkik sonucu değişebilir, tanısına bağlı olarak karar verilebilir..
Hazalgultutan | 30.09.2013 11:43

Merhaba, bana da bu testten yapıldı fakat sonuçlarının çıkması konusunda tam bir bilgi verilmedi.sonuç 10-15 gün içinde çıkar belki de hiç çıkmaz denildi.bu testin ayrıca çok maliyetli olduğunu ve özel olarak yaptırmanın bir anlamı olmadığı da eklendi.bana bu konuda yardımcı olur musunuz.

Tahlil.Com | 02.10.2013 04:19
ANA testi tek başına hiç bir hastalığın tanısını koydurmaz sonucunuz çıktığında bize yazarsınız
birdbooks | 30.07.2013 08:36

ben 15 yaşındayım.7 ay önce bi doktora gitmiştim. ozaman ANA diye bi test yapıldı pozitif ++ çıktı raporda benekli.geçen günde tekrarlandı şimdi gene pozitif +++ benekli gene bide ince benekli bide bende aşırı kansızlık var çok saçım dökülüyor. Gözümde ağrılar oldu göz kuruluğu çıktı lupusmuyum?

Tahlil.Com | 30.07.2013 03:18
ANA testi bir çok durumda yüksek çıkar Lupus da bu durumlardan biridir

mirayy03 | 03.12.2012 12:02

yüzünün sag tarafında kızarıklar cıktı 5 aydır var merhem kullandık gecmedi kan testi yaptırdık sonoclar
Anti DS(DNA) 11.7 25 NAGATİF 25
ANA(Anti Nükleer Antikor) pozitif NEGATİF POZİTİF 25

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
ANA değeri pozitif bu normal değil, bu konuda yukarıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Albumin Nedir?
Albumin bir protein olup biyokimya tahlilleri arasında yer alır. Bu tahlil kandaki albumin proteinin seviyesini analiz etmektedir.
Kan Uyuşmazlığı Nedir Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?
Anne ve babanın kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olduğu durumlar doğacak bebekte ciddi sağlık sorunlara yol açıyor.Kan uyuşmazlığının tanısı ve tedavisi için ise kan uyuşmazlığı testi son derece…
Kolposkopi Nedir?
Kolposkopi; rahim ağzının, herhangi bir hastalık açısından, ucu kameralı alet tarafından gözlenmesi işlemidir.Kadın doğum doktorları tarafından rahim hastalığı şüphelenilen hastalara uygulanan bir tahlil…
RBC ( eritrosit ) nedir?
RBC , eritrosit olarak da bilinen kanda bulunan alyuvarlara verilen addır.Kırmızı küre olarak da bilinir.
ASO Nedir? ASO Yüksekliği Neden Olur?
Streptokok adlı bakterinin yol açtığı  enfek­siyonunun ardından Anti Streptolizin O  üre­timi meydana gelir. Bu reaksiyonda kanda ASO değerlerinde yüksekliğe yol açar. ASO yüksekliği kanda ASO testi değerlerinin…
Gebelik ve Tahliller
Gebe bir kadının 32. gebelik haftasına kadar yada sekizinci gebelik ayına kadar ayda kadın doğum uzmanı tarafından kontrol edilmesi uzmanlarca önerilmektedir.Gebelik sürecinde kadın doğum uzmanı tarafından…
PTH (Paratiroid) Hormonu Nedir?
PTH (paratiroid hormon) vücudumuzun kalsiyum metabolizmasını düzenleyen hormondur.Bu hormonun salınımındaki düzensizlikler Endokrinoloji hastalıkları bölümü doktorlarınca tedavi edilmelidir.
Sedimentasyon Hızı Ne Demektir?
Sedimentasyon hızı testi , alyuvarların çökme hızının ölçüldüğü testtir
Sedimentasyon Yüksekliği Nedir? Neden Sedim Yükselir?
Sedimentasyon testi, vücuttaki inflamasyon (enflamasyon) varlığı hakkında fikir vermektedir. Tek başına sedimentasyon testi  yüksekliği ile bir hastalık tanısı koyulamaz.Deneyimli bir doktor sedimentasyon…
Gebelik İçin Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?
Beta HCG kan testi gebelik tayini için sıkça tercih edilen güvenilir bir tahlildir. Kan tahlili sonrası beta HCG değerine bakılarak gebelik tanısı koyulur.Gebeliğin tanısı için Beta HCG değeri 6 mIU/mL…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Tükrük Bezi Hastalıklarında İstenen Tahliller
Tükürük bezi; ağız içinin sürekli ıslak kalmasını sağlayan yapılardır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com