ANA Testi Nedir? ANA Pozitifliği Hangi Hastalıklarda Olur?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/18 11:59 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

ANA testi otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan bir kan testtir. IFA veya ELİSA yöntemiyle çalışılır. ANA testi pozitifliği çıktığı durumlarda doktorlar tanılarını desteklemek için ilave tahlillere de gerek duyarlar.ANA pozitifliği çeşitli hastalıklarda görülebilir.Bu hastalıkların ortak özelliği ise bağışıklık sistemini ilgilendirmeleri ve çoğunlukla otoimmün kaynaklı olmalarıdır.

ANA Testi Nedir? ANA Pozitifliği Hangi Hastalıklarda Olur?

ANA Testi Nedir?

ANA testi bağışıklık sistemini ilgilendiren otoimmün hastalıkların tanı ve takibinde tercih edilen bir laboratuvar tahlilidir. Özellikle Sistemik lupus eritematoz (SLE) tanısı koymak için sıklıkla kullanılır.
Temel olarak bu testin yapılmasının amaçlanan ise vücudumuzda otoimmün hastalıklarda bulunan anti-nükleer antikorların üretilip üretilmediğini ortaya koymaktır.
ANA testi için damardan alınan kan örneği kullanılır. Kan verirken aç olmak şart değildir. Test öncesi özel bir hazırlık yapmaya gerek bulunmamaktadır.
ANA testi sıklıkla ELİSA ve IFA yöntemleriyle çalışılmakta olup genel olarak Mikrobiyoloji uzmanları kontrolünde değerlendirilen bir kan testidir.

ANA Testi Neden Yapılır?

ANA testi ile tahlil yapılan kişinin kanında antinükleer antikorların (ANA) bulunup bulunmadığı araştırılır. ANA bir otoantikor olup vücudumuzun kendi kendine ürettiği ve kendi hücrelerine saldırarak eklem,ler, kaslar ve bazı hayati organları olumsuz etkileyen bulgulara sebep olabilir.ANA testi yapılarak insan vücudunda bu tür bir hastalık olup olmadığı konusunda inceleme gerçekleştirilmiş olur.

ANA Testi Nasıl Yorumlanır?

ANA testi sonucuna göre, ANA testinin alt grupları olduğu düşünülen ilave testler de yapılabilir. ANA testi, indirekt immün oflöresans mikroskopisi (IFA) veya ELISA yöntemiyle yapılabilir.IFA testi tanıda daha güvenilirdir.
Test sonuçları, sonuç pozitif çıktığında titre şeklinde rapor edilmektedir.

Düşük titreler negatif sonuç olarak değerlendirilir.
1/160 ‘ın üstü titreler genel olarak pozitif sonuç olarak değerlendirilir.

ANA testi sonucunun pozitif çıkması durumunda, otoimmün hastalık tanısı koymak için ilave spesifik testlere de gerek vardır.
Otoimmün hastalığı olmayan kişilerde de, kimi zaman ANA testi pozitif çıkabilir.İleri yaşla birlikte,ANA testinde yalancı pozitiflik görülebilmektedir.
ANA testi pozitifliği, tek başına anlamlı değildir.

SLE hastalarının % 95’inde  kanda ANA test sonucu pozitif çıkmaktadır. Ancak tek başına ANA pozitifliği ile SLE tanısı koyulması doğru değildir. Bu testin yanısıra, SLE tanısını doğrulamaya yardımcı olmak için anti-dsDNA i Anti SCL 70 ve anti-SM gibi otoantikor testlerinin de değerlendirilmesi gerekebilir.

ANA Pozitifliğinin Görüldüğü Hastalıklar Nelerdir?

SLE
Sjögren sendromu
Skeroderma
Raynaud hastalığı
Romatoit artrit
Dermatomiyozit

ANA testi sonuçları ideal olarak İmmunoloji ve Romatoloji uzmanlarınca değerlendirilmeli, sonuçlara göre hastalıkların tanı ve takipleri yapılmalıdır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
h*********** :

Merhaba benim tiroid sorunum var, benden en son ANA-IFA istediler sonuç (+)Zayıf pozitif. ÇalışanTitre:1/100. Pattern:Nukleolar çıktı.Beni aydınlatırsanız çok sevinirim, Çok teşekkürler


Cevap:

Tek başına bu hafif titredeki yükseklik çok anlamlı değil.

Aşağıda ilgili teste dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

k******** :

merhaba benim ANA testimin sonucu ANA     Granüler. CHROMOSOMES POZİTİFLİĞžÂžİ GÖRÜLMÜŞžÂžTÜR.. 1/100 dilüsyonla çalışılmaktadır. +Pozitif(1/100) çıktı.. ne anlama geliyor acaba


Cevap:

Skleroderme, polimyozit, vb. romatizmal hastalığını gösterebilir, ancak klinik bulgular ve diğer tetkiklerle değerlendirilmesi gereklidir..

d********* :

mrb annemin ANA1/100 POZİTİF cıktı sonra antiDS DNA istendi oda pozitif cıktı bu tahlilin negatif olması mümkün durumları varmıdır? 1 ay sonra ilaç kullanımı bu tahlil sonucunu değiştirir mi ?


Cevap:

Normalde bu tetkik negatiftir, tedaviden sonra tetkik sonucu değişebilir, tanısına bağlı olarak karar verilebilir..

H************ :

Merhaba, bana da bu testten yapıldı fakat sonuçlarının çıkması konusunda tam bir bilgi verilmedi.sonuç 10-15 gün içinde çıkar belki de hiç çıkmaz denildi.bu testin ayrıca çok maliyetli olduğunu ve özel olarak yaptırmanın bir anlamı olmadığı da eklendi.bana bu konuda yardımcı olur musunuz.


Cevap:

ANA testi tek başına hiç bir hastalığın tanısını koydurmaz sonucunuz çıktığında bize yazarsınız

b******** :

ben 15 yaşındayım.7 ay önce bi doktora gitmiştim. ozaman ANA diye bi test yapıldı pozitif ++ çıktı raporda benekli.geçen günde tekrarlandı şimdi gene pozitif +++ benekli gene bide ince benekli bide bende aşırı kansızlık var çok saçım dökülüyor. Gözümde ağrılar oldu göz kuruluğu çıktı lupusmuyum?


Cevap:

ANA testi bir çok durumda yüksek çıkar Lupus da bu durumlardan biridir


e**** :

yüzünün sag tarafında kızarıklar cıktı 5 aydır var merhem kullandık gecmedi kan testi yaptırdık sonoclar
Anti DS(DNA) 11.7 25 NAGATİF 25
ANA(Anti Nükleer Antikor) pozitif NEGATİF POZİTİF 25


Cevap:

ANA değeri pozitif bu normal değil, bu konuda yukarıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

?